ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2023 року Чернігів Справа № 620/10003/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ткаченко О.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу,
УСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути в дохід бюджету з фізичної особи ОСОБА_1 кошти у сумі 3500,81 (три тисячі п'ятсот гривень 81 коп.) гривень для погашення податкового боргу з:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 2732,16 грн. на р/р UA848999980333159341000025739; отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/11010500, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);
з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 768,65 грн. на р/р UA618999980313040137000025001; отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/11011001, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач несвоєчасно та не в повному обсязі сплачує податки до бюджету, а тому має податковий борг по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, та військовому збору у розмірі 3500,81 грн.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідачкою відзив на позов не подано.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідачка несвоєчасно і не в повному обсязі сплачує до бюджету належні суми платежів.
Відповідно до даних інформаційних систем ДПС України ОСОБА_1 у 2017 році отримала дохід, який згідно з Податковим кодексом України підлягав включенню до загального річного оподатковуваного доходу та відображенню платником податку в річній декларації про майновий стан і доходи (податковій декларації).
Так, відповідно до відомостей, отриманих з центральної бази даних ДРФО ДПС України про суми виплачених доходів, а саме згідно з податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою №1-ДФ, поданого приватним нотаріусом Крайчинською Тетяною Віталіївною, Чернігівській міський нотаріальний округ Чернігівської області, ОСОБА_1 у І кварталі 2017 року отримала дохід за ознакою „114" (отримання платником податку в наслідок прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення) на загальну суму 32392,00 грн.
Згідно п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України від 02.12.10 р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п. 179.2 ст.179 Податкового кодексу України обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:
- у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV Податкового кодексу України оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до пункту 174.3 статті 174 Податкового кодексу України.
Згідно п. 179.7 ст.179 Податкового кодексу України фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій ним податковій декларації. Сума податкових зобов'язань, донарахована органом державної податкової служби, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно пп.49.18.4. п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України податкові декларації, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним.
В порушення пп.49.18.4. п.49.18 ст.49 п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-VI ОСОБА_1 не подала до Чернігівської ДПІ податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2017 р. (граничний термін подання - до 01.05.2018р.).
Згідно пп.164.2.10 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна.
Відповідно до пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення оподатковується за ставкою, визначеною в пункті 167.2 статті 167 цього Кодексу, а саме 5 відсотків бази оподаткування.
Підпунктом 14.1.263 п.14.1 ст.14 Кодексу визначено, що членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім'ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.
Згідно наявної податкової інформації ОСОБА_1 не сплачувала податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
Згідно пп.168.2.1, п.168.2 ст.168 Податкового кодексу України платник податку, що отримав доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.
Відповідно до п. 174.3 ст.174 Податкового кодексу України особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини або в сільських населених пунктах - до оформлення уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.
В порушення пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.2.1 п. 168.І Податкового кодексу України від 02.12.10р. №2755-VI (зі змінами та доповненнями) ОСОБА_1 не включила суму доходів в наслідок прийняття нею у спадщину майна загального річного оподатковуваного доходу в сумі 32392,00 грн., в результаті чого занижена сума податку на доходи фізичних осіб за результатами 2017 року на 1619,60 грн.
Також ОСОБА_1 в порушення п.161 підрозділу 10 Податкового кодексу України занизила суму військового збору, що підлягає сплаті до бюджету за результатами 2017 року на 485,88 грн.
Враховуючи вищезазначене контролюючим органом на підставі ст.20, п.п.78.1.2 п.78.1 ст.78, ст.79 Податкового кодексу України проведена документальна позапланова невиїзна перевірка щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів ОСОБА_1 за період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року, за результатами якої складено акт №222/33/3169813146 від 21.02.2020 року (а.с.12-18) та винесено податкові повідомлення-рішення:
- № 00006213305 від 09.04.2020, згідно якого донараховано суму податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування 1619,60 грн. та на підставі п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 404,90 грн. (а.с.8);
- № 00006223305 від 09.04.2020, згідно якого за неподання декларації застосовано штрафну санкцію у розмірі 170 грн. (а.с.8 зворот);
- № 00006233305 від 09.04.2020, згідно якого донараховано військовий збір у розмірі 485,88 грн. та на підставі п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 121,47 грн. (а.с.9).
У зв'язку із несвоєчасною сплатою грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, контролюючим органом відповідно до п.п.129.1.1 ст.129 Податкового кодексу України, платнику податків нараховано пеню в розмірі 698,96 грн.
На підставі наявної заборгованістю на адресу ОСОБА_1 направлено податкову вимогу форми «Ф» від 22.12.2021 року №0009385-1301-2526, яка не отримана відповідачем, конверт повернувся з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.7).
Визначаючись щодо заявлених вимог, суд виходив із наступного.
Стаття 67 Конституції України встановлює обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Матеріалами справи підтверджується, що наведена вище вимога про сплату боргу надсилалась на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення.
Відповідно до підпункту «е» пункту 176.1 статті 176 ПК України платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податку, якому вручено податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника, що виник після надіслання податкової вимоги. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
За змістом пункту 36.1 статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 41.1 статті 41 ПК України визначено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Згідно з пунктом 41.2 цієї статті ПК України органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Приписами підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Наведеними положеннями норм права чітко встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, і контроль за дотриманням такого обов'язку платниками податків покладений на позивача.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму заборгованості відповідач у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних та задоволення позову у повному обсязі.
Враховуючи вимоги частини другої статті 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути в дохід бюджету з рахунків ОСОБА_1 в банках, що обслуговують такого платника податків, кошти у сумі 3500,81 (три тисячі п'ятсот гривень 81 коп.) гривень для погашення податкового боргу з:
з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 2732,16 грн. на р/р UA848999980333159341000025739; отримувач - ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/11010500, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);
з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 768,65 грн. на р/р UA618999980313040137000025001; отримувач - ГУК у Черніг.обл/Чернігів.обл/11011001, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.).
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд.11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124).
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Повне рішення суду складено 13 жовтня 2023 року.
Суддя О.Є. Ткаченко