Рішення від 27.09.2023 по справі 480/6658/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2023 року Справа № 480/6658/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

представника позивача - С.Л. Тимченка,

представника відповідача - К.Є. Самойленко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6658/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ельбрус" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ельбрус" просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Сумській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 19 червня 2023 року № 1628 стосовно ТОВ "Ельбрус", ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31431036;

- зобов'язати ГУ ДПС у Сумській області виключити ТОВ "Ельбрус", ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31431036 з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Свої вимоги мотивує тим, що рішенням від 27.03.2023 № 894 комісією регіонального рівня ДПС встановлено відповідність платника податку ТОВ "Ельбрус" критеріям ризикованості платника податку.

Як на правову підставу для прийняття зазначеного рішення комісія посилається на п. 8 критеріїв ризикованості платника податку додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою КМ України від 11 грудня 2019 року № 1165, коди податкової інформації:

1) 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);

2) 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю.

24.05.2023 на адресу відповідача надіслано пояснення та їх документальне підтвердження щодо невідповідності ТОВ "Ельбрус", критеріям ризикованості платника податку, встановленим рішенням комісії регіонального рівня від 27 березня 2023 року № 894, однак 19 червня 2023 року комісією регіонального рівня з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 26 травня 2023 року № 1 повторно ухвалено рішення № 1628 щодо відповідності платника податку ТОВ "Ельбрус", код ЄДРПОУ 31431036, критеріям ризикованості платника податку.

Позивач вважає, що його протиправно віднесено до ризикових підприємств, спірне рішення є необґрунтованим та не містить конкретних підстав для віднесення позивача до ризикових підприємств, включення його до такого переліку призводить до негативних наслідків у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних, що подаються на реєстрацію позивачем, що в свою чергу негативно відображається на результатах господарської діяльності позивача.

Ухвалою суду від 30.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, зазначила, що станом на дату прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме на 27.03.2023: основний вид діяльності ТОВ "Ельбрус" 49.41-вантажний автомобільний транспорт; відповідно до звіту форми 20 - ОПП Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, у платника обліковуються автомобілі VOLVO, CRAVENS TASKER, TOUOTA HILUX, склади та паливний склад, бочка, екскаватор гусеничний NEW HOLLAND Е265, екскаватор- навантажувач CATERPILLAR 44 Е згідно Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал 2022 року, кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) у грудні 2022 року складала лише 1 особа, заробітна плата якій не нараховувалась та не виплачувалась. За даними ЄРПН за період з 18.08.2022 платником здійснено реалізацію автомобілів, будівельних матеріалів, холодильного та морозильного обладнання, придбання яких здійснювалось до 2021 року. Платник здійснює торгівлю будівельними товарами та сантехнічними товарами тощо, при цьому згідно податкової звітності на підприємстві використовується праця лише одного найманого працівника.

Враховуючи вищенаведене, відповідачем встановлено недостатню кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції (код 07).

Також, платником здійснено придбання товарів без подальшої їх реалізації, а саме за кодами УКТ ЗЕД: 8516 електроплита, 7910 банки, 9028 лічильник газу, 9032 регулятор тиску газу, 6910 компакт з сидінням поліпропілен, 6810 сантехніку, 6005 будівельні матеріали та інші на загальну суму понад 1 600 тис. грн. (без ПДВ).

Отже, встановлено постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (zнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку (код 14).

27.03.2023 комісією Головного управління ДПС у Сумській області, створеною на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", наказу Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" по ТОВ "Ельбрус" (код 31431036) прийнято рішення № 894 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яке було направлено позивачу через електронний кабінет платника (витяги з протоколів засідання Комісії ГУ ДПС у Сумській області від 27.03.2023 № 117 та № 119.

26.05.2023 від позивача надійшло повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку № 1 з документами у 14 файлах.

Однак, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, 19.06.2023 Комісією прийнято рішення про відповідність ТОВ "Ельбрус" (код 31431036) критеріям ризиковості платника податку, як такого, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку № 1628, протокол від 19.06.2023 № 236.

Наголошує, що у спірному рішенні від 19.06.2023 № 1628 чітко зазначена конкретна підстава, а саме відповідність платника п. 8 критеріїв ризиковості платника податку, а також зазначені коди податкової інформації, яка була підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме зазначені коди: 07, 14,11. Крім того, зазначена також інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та зазначено перелік документів, ненадання яких може свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи 19.06.2023 контролюючим органом в особі Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № 1628 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника.

Зі змісту вказаного рішення вбачається, що комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме встановлена:

1) 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);

2) 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю.

Функціонування Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - ЄРПН) відбувається в автоматизованому режимі за правилами, визначеними Порядком ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 (надалі - Порядок № 1246).

Пунктом 12 Порядку № 1246 передбачено, що саме в автоматизованому режимі здійснюється перевірка одержаної від платника податків податкової накладної на предмет наявності підстав для зупинення реєстрації.

Відповідно до п.п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми, постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11.12.2019 (діє з 01.02.2020), затверджено порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).

За визначенням п. 2 Порядку № 1165, автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

За змістом пункту 40 Порядку № 1165 засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду.

Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення.

Пунктом 44 Порядку № 1165, визначено, що комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Право на оскарження в судовому порядку Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника випливає з норм пункту 6 Порядку № 1165, за якими у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Згідно додатку 4 до Порядку № 1165, рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

З аналізу наведених правових положень слідує, що прийняття контролюючим органом рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку змінює правовий режим моніторингу реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що призводить до зупинення реєстрації будь-якої складеної цією особою податкової накладної в ЄРПН, а відтак спірне рішення Комісії регіонального рівня може бути оскаржене в адміністративному або судовому порядку.

З огляду на правове регулювання характер цих відносин, під час вирішення спорів такої категорії, суд повинен досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного Рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваження комісії контролюючого органу.

Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною в постановах Верховного Суду від 05.01.2021 у справі № 640/11321/20 та від 05.01.2021 у справі № 640/10988/20.

Щодо оскаржуваного позивачем рішення Комісії про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, суд зазначає.

Відповідно до змісту спірного рішення, відповідач керувався пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку, що визначені у додатку № 1 до Порядку № 1165, коди податкової інформації:

1) 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);

2) 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю.

У Додатку 1 до Порядку № 1165 наведено такі Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджена фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 ПКУ.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Кодексу, з урахуванням вимог підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу (зі змінами від 23.12.2022).

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/ розрахунку коригування.

23.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України № 1428 доповнено п.8 Додатку Порядку 1165 наступного змісту:

Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом ДПС України від 11.01.2023 № 17 затверджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, у якому, зокрема зазначено, що код 07 має таку назву: "недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції)", код 11- "накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їх зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності", код 14-"постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку".

Пунктом 6 Порядку № 1165 передбачено, що у разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД / ДКПП / умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.

Як встановлено в судовому засіданні, станом на дату прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, а саме на 27.03.2023 :

основний вид діяльності ТОВ "Ельбрус" 49.41-вантажний автомобільний транспорт;

відповідно до звіту форми 20 - ОПП Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, у платника обліковуються автомобілі VOLVO, CRAVENS TASKER, TOUOTA HILUX, склади та паливний склад, бочка, екскаватор гусеничний NEW HOLLAND Е265, екскаватор-навантажувач CATERPILLAR 44 Е

згідно Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 4 квартал 2022 року, кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) у грудні 2022 року складала лише 1 особа, заробітна плата якій не нараховувалась та не виплачувалась.

за даними ЄРПН за період з 18.08.2022 платником здійснено реалізацію автомобілів, будівельних матеріалів, холодильного та морозильного обладнання, придбання яких здійснювалось до 2021 року.

платник здійснює торгівлю будівельними товарами та сантехнічними товарами тощо, при цьому згідно податкової звітності на підприємстві використовується праця лише одного найманого працівника.

26.05.2023 року позивач подав інформацію і копії документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку № 1 з документами у 14 файлах:

- квитанцію № 2;

- пояснення ТОВ "Ельбрус" № 6 від 24.05.2023;

- договір поставки № 12/04 від 12.04.2019;

- видаткова накладна № 8 від 29.12.2022;

- ТТН № ЕЛ22/2912-5 від 29.12.2022;

- видаткова накладна № 31 від 29.12.2022;

- ТТН № ЕЛ22/2912-6 від 29.12.2022;

- видаткова накладна № 30 від 29.12.2022;

- ТТН № ЕЛ22/2912-1 від 29.12.2022;

- ТТН № ЕЛ22/2912-2 від 29.12.2022;

- ТТН № ЕЛ22/2912-3 від 29.12.2022;

- ТТН № ЕЛ22/2912-4 від 29.12.2022;

- договір оренди № 03/01-22 та акт прийому-передачі нерухомого майна в оренду;

- договір поставки № 03/11/21-01;

- рахунок на оплату № 13 259 від 03 листопада 2021 року; видаткова накладна № 11 148 від 03 листопада 2021 року, ТТН № 11 148 від 03 листопада 2021 року, платіжне доручення № 430 від 03 листопада 2021 року,

- договір поставки № 23/3 від 04.01.2021; рахунок № РА2655 від 03 грудня 2021 року; видаткова накладна № РА2454 від 03 грудня 2021 року; ТТН № 2817 від 3 грудня 2021 року; відомості про вантаж, параметри транспортного засобу, вантажно - розвантажувальні операції, платіжне доручення № 465 від 03 грудня 2021 року;

- договір поставки № 0112-ЗГ від 01 грудня 2020 року; видаткова накладна № ЛБ0214- 0029 від 14 лютого 2022 року; ТТН № 29 від 14 лютого 2022 року, відомості про вантаж, вантажно-розвантажувальні операції, платіжне доручення № 519 від 11 лютого 2022 року;

- договір поставки № ДГ - 000000-6 від 19 березня 2019 року;

- рахунок-фактура № СФ - 0000155 від 08 листопада 2021 року, видаткова накладна № РН-0000679 від 9 листопада 2021 року, ТТН № PH 0000679 від 09.11.21 року, видаткова накладна № РН-0000680 від 12 листопада 2021 року, ТТН № PH 0000680 від 12.11.21 року, видаткова накладна № РН-0000681 від 12 листопада 2021 року, ТТН № PH 0000681 від 12.11.21, видаткова накладна № РН-0000682 від 12 листопада 2021 року, ТТН № PH 0000682 від 12.11.21;

- платіжне доручення № 436 від 09 листопада 2021 року;

- виписка з ЄДРЮО;

- цивільно-правовий договір від 29 грудня 2022 року; акт здавання-приймання виконаних робіт від 29 грудня 2022 року, цивільно-правовий договір від 29 грудня 2022 року; акт здавання-приймання виконаних робіт від 29 грудня 2022 року.

З урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів, 19.06.2023 Комісією прийнято оскаржуване рішення.

Так, станом на 19.06.2023 у платника обліковуються автомобілі: CRAVENS TASKER, TOUOTA HILUX, легковий загальний RENAULT TRAFIC, 4 сідлових тягача, 3 спеціалізованих вантажних фургона, 3 напівпричепи, бочка, екскаватор гусеничний NEW HOLLAND Е265, екскаватор ZEPPELIN ZM19, екскаватор-навантажувач CATERPILLAR 44Е, бочка, 3 склади та паливний склад, що підтверджується скріншотом з АІС "Податковий блок" щодо об'єктів оподаткування.

Станом на дату розгляду поданого повідомлення згідно Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2023 року кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення) лише у березні 2023 року складала 11 осіб, середня заробітна плата - 7064 гривень.

За даними ЄРПН за період з 18.08.2022 платником здійснено реалізацію автомобілів, будівельних матеріалів, холодильного та морозильного обладнання, придбання яких здійснювалось до 2021 року.

За даними ЄРПН за період з 18.08.2022 по 28.02.2023 платником здійснено придбання ТМЦ на суму 2,6 млн. грн та реалізацію ТМЦ на суму 2,2 млн. грн, при цьому згідно податкової звітності на підприємстві використовувалась праця лише одного найманого працівника.

Враховуючи вищенаведене, відповідачем встановлено недостатню кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції (код 07).

Також, позивачем здійснено придбання товарів без подальшої їх реалізації, а саме за кодами УКТ ЗЕД: 8516 електроплита, 7010 банки, 6910 компакт з сидінням поліпропілен, 6810 сантехніку, 6005 будівельні матеріали та інші на загальну суму понад 1,2 млн. грн (без ПДВ).

У зв'язку з цим встановлено постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (Zнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку (код 14).

Суд зазначає, що позивачем для підтвердження здійснення господарської діяльності з придбання та реалізації ТМЦ не надані документи щодо господарських операцій з основними контрагентами з придбання та реалізації ТМЦ після 18.08.2022, сертифікати відповідності на ТМЦ, документи складського обліку, передбачені Постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних". Крім того, не надані документи на виробничі фактори (складські приміщення з 01.01.2023, штатний розпис тощо, ТТН не містять усіх необхідних реквізитів, а саме підписів водіїв.

Таким чином, ризиковість господарської діяльності позивача не спростована.

З огляду на викладене та на підставі досліджених доказів наявних у справі, суд вважає, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Сумській області про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 19 червня 2023 року № 1628 стосовно товариства з обмеженою відповідальністю "Ельбрус", ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 31431036, містить мотиви та обґрунтування, прийняте контролюючим органом правомірно, а тому підстави для їх скасування відсутні, як і підстави для виключення позивача з переліку ризикових суб'єктів господарювання.

Таким чином, суд визнає, що позивач не довів та не обґрунтував порушення своїх прав відповідачем, який, навпаки, довів законність винесення спірного рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Сумській області № 1628 від 19.06.2023.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ельбрус" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 02.10.2023.

Суддя М.М. Шаповал