Рішення від 13.10.2023 по справі 420/19089/23

Справа № 420/19089/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2023 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ:21295057, вул.28 Армії,6, м.Херсон, 73005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26 липня 2023 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надіслана поштою 20.07.2023 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якій позивач просить суд:

прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву” з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 77 % на 70% грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 77% на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78 виданої Державною Установою “Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву” з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 17094,13 грн., із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.12.2019 року урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2016 року;

стягнути з відповідача на його користь судовий збір 2147,20грн.;

розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В аргументах позовної заяви міститься вимога про встановлення судового контролю за виконанням рішення (ст.382 КАС України).

Відповідно до Розпорядження Голови Верховного Суду від 18.03.2022р. №11/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)» територіальна підсудність справ Херсонського окружного адміністративного суду визначена за Одеським окружним адміністративним судом.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 31.07.2023 року позовну заяву залишено без руху з підстав необхідності подання суду уточненої позовної заяви, із зазначенням дати, з якої позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 77 % на 70% грошового забезпечення; заяви про поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог, що стосуються перерахунку пенсії з 01.01.2016 року; встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня вручення копії даної ухвали позивачу.

08.08.2023 року до суду засобами поштового зв'язку надійшов уточнений позов ОСОБА_1 , в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 77 % на 70% грошового забезпечення з 01.01.2016 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (адреса: м. Херсон, вул. вул. 28 Армії,6, код ЄДРПОУ 21295057 ) здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 77% на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78 виданої Державною Установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 17094,13грн., із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.12.2019 року до моменту здійснення перерахунку пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (адреса: м. Херсон, вул. вул. 28 Армії,6, код ЄДРПОУ 21295057 ) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.12.2019 року урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2016 року;

стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати по сплаті судового збору відповідно до вимог ст. 139 КАС України у розмірі 2147,20грн.

Також 08.08.2023 року до суду поштою надійшла заява позивача про поновлення йому строку звернення до суду.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 року:

- відмовлено ОСОБА_1 у поновленні пропущеного строку для звернення до адміністративного суду з позовом в частині вимог що стосуються перерахунку пенсії з 01.01.2016 року; адміністративний позов в цій частині повернуто позивачеві;

- позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в іншій частині вимог; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до положень ст. 262 КАС України; витребувано у відповідача належним чином завірену копію пенсійної справи позивача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву» направлено до Головного управління ПФУ в Херсонській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року. Проте, перерахунок пенсії за його зверненням проведено не було. Вважаючи такі дії незаконними, позивач оскаржує їх у судовому порядку, вимагаючи проведення перерахунку та виплати пенсії у належному розмірі.

23.08.2023 року відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що позивач просить суд здійснити перерахунок його пенсії з 01.12.2019 року, що виходить за межі шестимісячного строку, встановленого статтею 122 КАС України. Відповідач діяв у межах наданих йому повноважень, відповідно до Закону, та у спосіб і в порядку визначеному ним, у зв'язку з чим просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по місту Києву» довідка про розмір грошового забезпечення позивача видана уповноваженим органом у травні 2023 року, тому у відповідача не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача. Вимога позивача щодо здійснення перерахунку його пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки, виданої у травні 2023 року, не підлягає задоволенню, оскільки відсутня вина пенсійного органу у нездійсненні перерахунку.

В додатки до відзиву надано копії матеріалів пенсійної справи позивача.

28.08.2023 року позивач подав суду відповідь на відзив, у якій наполягає на задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в ГУПФУ в Херсонській області, отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років з 09.02.2005 року (а.с.88); що не заперечується відповідачем.

25 травня 2023 року за №78 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по місту Києву» складено нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за листопад 2019 року з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2019р. №826/12704/19 та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019р. у зразковій справі №160/8324/19 згідно із Постановою КМУ №988; довідка була надіслана до ГУПФУ в Херсонській області (а.с.15).

Згідно довідки від 25.05.2023 року №78 розмір грошового забезпечення позивача складається із наступних складових:

Посадовий оклад - 2500 грн.;

Оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн.;

Надбавка за стаж служби в поліції (45%) - 2025 грн.;

Надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,98%) - 2934,95 грн.;

Премія (80,70%) - 7634,18 грн.

Усього 17094,13грн. (а.с.15 зворот).

Позивач звернувся із заявою від 09.06.2023 року до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області про перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки (а.с.16), на що отримав лист (відповідь) від 05.07.2023 року, у якому вказано, що нормативно-правових актів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення - після дати набрання законної сили судовими рішеннями у справі №828/3858/18 (05.03.2019 року) та у справі №826/12704/18 (19.11.2019 року) не приймалося, отже відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії згідно з довідкою від 25.05.2023 року (а.с.17).

Не погоджуючись із непроведенням перерахунку пенсії на підставі Довідки від 25.05.2023 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

В рішенні від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України “Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист” (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано.

Тобто набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 № 5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 № 23-рп/2010, від 11.10.2011 № 10-рп/2011).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до абз.12 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей” перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктами 1-4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.

Суд наголошує на тому, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, в даному випадку Державною установою.

Разом з тим, відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 р. №103 (далі за текстом - Постанова №103).

Пунктом 3 Постанови №103 постановлювалося перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським).

Поряд із цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019р. у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019р., визнано протиправним та скасовано пункт 3 вказаної Постанови №103.

На час звернення позивача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103, визнані судом протиправними та скасовані, з 19.11.2019 р.

Разом з тим, порядок дій, які повинні вчинити, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та органи Міністерства внутрішніх справ, у зв'язку із втратою чинності положеннями пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 не змінився.

Судом встановлено, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення отримана Головним управлінням ПФУ в Херсонській області - Довідка від 25.05.2023 року за №78. Факт отримання вказаної довідки не заперечується відповідачем.

Доводи відповідача щодо пропуску ОСОБА_1 строку звернення з позовом суд вважає безпідставними, оскільки цей строк розпочав свій перебіг з 06.07.2023 року, тобто наступного дня після оскаржуваної відмови, та у будь якому випадку станом на дату звернення до суду з позовом (20.07.2023 року) цей строк не був пропущений, враховуючи, що спір виник внаслідок відмови відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої тільки 25.05.2023 року.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Такий правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області після одержання довідки Державної установи від 25.05.2023 року за №78 зобов'язане перерахувати пенсію позивачу з дати набрання законної сили рішенням у справі №826/12704/18, яким визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, а відмова у проведенні такого перерахунку є протиправною та такою, що порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у вигляді непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78, виданої Державною Установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 17094,13грн., здійснивши виплату йому різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.

Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем законність оскаржуваної бездіяльності не доведена, а його доводи суд відхиляє з вищенаведених мотивів.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Враховуючи викладене позов підлягає частково із відмовою у вимозі здійснити перерахунок та виплату пенсію із розрахунку 77% сум грошового забезпечення, зазначених у Довідці від 25.05.2023 року та з урахуванням 100% відсотків суми призначеної пенсії, визначеного станом на 01.01.2016 року, оскільки ця вимога заявлена на майбутнє та не стосується права, що вже є порушеним по відношенню до позивача на дату подання уточненої позовної заяви.

У позовній заяві позивач також просить зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд зазначає, що інститут судового контролю за виконанням судового рішення спрямований на забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За приписами ч. ч. 1-2 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч. 4 ст. 372 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися з урахуванням конкретних обставин справи.

Крім того, вимоги ст.246 КАС України не встановлюють ані право, ані обов'язок суду встановити судовий контроль саме при прийнятті рішення.

Встановлені обставини справи не дають підстави вважати, що рішення суду у даній справі не буде виконуватись, а тому підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення наразі суд не убачає.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 2147,20грн., ці витрати суд покладає на відповідача згідно ст.139 КАС України частково у сумі 1073,60грн., оскільки позов задоволено частково.

Суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судових витрат зі сплати судового збору у сумі 1073,60грн.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ:21295057, вул.28 Армії,6, м.Херсон, 73005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у вигляді непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву», з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ:21295057) здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки від 25.05.2023 року за №78, виданої Державною Установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву» з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення у загальній сумі 17094,13грн., здійснивши виплату йому різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ:21295057, вул.28 Армії,6, м.Херсон, 73005) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073(одна тисяча сімдесят три)грн. 60 коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст.293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя М.М. Аракелян