Ухвала від 13.10.2023 по справі 200/1213/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відстрочення виконання рішення суду

13 жовтня 2023 року Справа №200/1213/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шинкарьової І.В. розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса 84122, Донецька обл., м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3 ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 у справі №200/1213/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності відповідача, що є правонаступником прав та обов'язків управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, виражену у відмові в призначенні ОСОБА_1 , дружині померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , щомісячних страхових виплат у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», протиправною; зобов'язання відповідача повторно переглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення їй щомісячних страхових виплат у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» задоволено частково. Вирішено:

Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови в призначенні позивачу страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 , та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2023 у справі №200/1213/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 у справі № 200/1213/23 залишено без змін.

20.09.2023 на адресу Донецького окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду яка вмотивована тим, що на теперішній час документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не передавалися. ОСОБА_1 або її представник до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не звертався, необхідні документи для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/1213/23 не надавали. Для розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 , та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням висновків суду у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні будь-які дані, що в свою чергу робить неможливим виконання рішення суду до вирішення питання наявності у Пенсійного фонду України даних, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України. Вказує, що передача документів з особових справ потерпілих на виробництві завершена, частина документів є втраченими через тимчасову окупацію території Донецької області.

Просить суд врахувати, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало первісний облік соціальних виплат застрахованих осіб. Виконання функцій за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням виконується Головним управлінням, як правонаступником, з 01.01.2023. Через повномасштабну військову агресію з боку Російської федерації та тривання з 24.02.2022 до тепер воєнного стану в Україні передача інформації, документів, інформаційно-аналітичних баз від Фонду соціального страхування України до Пенсійного Фонду України здійснена в обмеженому об'ємі через втрату значної кількості інформації.

Ухвалою суду від 25.09.2023 заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 у справі № 200/1213/23 залишено без руху.

10.10.2023 недоліки заяви від 20.09.2023 усунуто.

Вирішуючи питання про відстрочення виконання судового рішення, суд враховує наступне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Наразі воєнний стан на території України триває.

Згідно з рекомендаціями Ради суддів України від 02.03.2022 в умовах воєнного стану режим роботи кожного суду визначається окремо. Рекомендовано судам за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.

Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 № 14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

В свою чергу, суд повідомляє, що розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області» від 02.08.2022 № 679-р організовано проведення обов'язкової евакуації населення Донецької області.

Враховуючи вищезазначене, згідно із частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд заяви здійснюється в порядку письмового провадження.

При розгляді заяви суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно з ч. 2-4 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Ст.370 КАС України передбачено, що судове рішення, що набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, само по собі є підставою для його виконання, що визначено ч. 2 ст. 372 КАС України.

Виконання судового рішення є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з ч.1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Наведені норми не містять конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового акта, а лише встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.

Підставою застосування правил ст. 378 КАС України є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Отже, достатньою підставою для відстрочення, розстрочення виконання рішення є обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим (при цьому, відповідач у поданій заяві про відстрочення виконання рішення зазначає про неможливість виконати це рішення, а не про ускладненість його виконання). Такою обставиною для відстрочення чи розстрочення виконання рішення може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо тощо, підтверджене відповідними доказами, як це встановлено положеннями ст.72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. Обов'язок доведення наявності цих обставин, покладається на зобов'язану сторону (боржника). Суд вирішує питання про відстрочення виконання судового рішення, виходячи із конкретних обставин, які впливають на спроможність сторони виконати судове рішення, та балансу між інтересами стягувача та боржника. Відстрочення, розстрочення виконання рішення здійснюється у виняткових випадках.

Суд зауважує, що відповідно до ст. 4 Закону № 1105-XIV (в редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX, який набув чинності 01.01.2023) уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

П. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1105-XIV вказано припинити Фонд соціального страхування України та Управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023 та зазначено, що Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вказано вжити заходів, що випливають із цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 № 1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» також вказано припинити з 01.01.2023 шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

П.3 постанови КМУ від 29.11.2022 № 1323 «Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» доручено Пенсійному фонду України з 02.01.2023 забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

Відповідно до п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку територіальні органи.

Таким чином, з січня 2023 року здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» здійснюється Пенсійним Фондом України та його територіальними органами, у даному випадку заявником, оскільки відбувся перехід прав та обов'язків Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Так, Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.06.2023 по адміністративній справі №200/1213/23 визнано протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо відмови в призначенні позивачу страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 , та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства з урахуванням висновків суду.

З огляду на п. 3 постанови КМУ від 29.11.2022 № 1323, заявник з 02.01.2023 має здійснювати страхові виплати їх одержувачам на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

При цьому, на Урядовому порталі розміщена інформація про те, що у січні 2023 року Фонд соціального страхування України завершив передачу справ про страхові виплати потерпілих на виробництві до Пенсійного фонду (https://www.kmu.gov.ua/news/fond-sotsialnoho-strakhuvannia-ukrainy-zavershyv-peredachu-sprav-poterpilykh-do-pensiinoho-fondu).

Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області має обов'язок щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.01.2022 про призначення страхових виплат у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 , а повідомлене у клопотанні заявника про відстрочення виконання рішення по суті зводиться до невиконання ним цього обов'язку, покладеного на нього діючим законодавством. Здійснення позивачу виплат не може ставиться в залежність від роботи внутрішньої інформаційної системи, яка використовується заявником та наявністю чи відсутністю в ній певних даних. До цього ж, заявником не надано суду доказів вжиття ним будь-яких заходів з метою отримання необхідних йому для виконання рішення у справі відомостей з інших джерел, не надано пояснення щодо неможливості отримання інформації зі страхової справи позивача тощо. Також заявником не повідомлено суду, яким чином зміняться обставини, які сприятимуть виконанню ним рішення після 01.01.2024 (дата, до якої заявник просив відстрочити виконання рішення).

Наведене свідчить про те, що викладені відповідачем в поданій заяві обставини не можуть бути підставою відстрочення виконання рішення суду.

Враховуючи відсутність підтверджених обставин, які б ускладнювали виконання заявником рішення суду у цій справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення.

На підставі вищезазначеного, та керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 370, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Повний текст ухвали складений 13.10.2023.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя І.В. Шинкарьова