Постанова від 13.10.2023 по справі 240/17883/22

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/17883/22 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Липа В.А.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

13 жовтня 2023 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу 9 прикордонного загону імені Січових Стрільців Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( військова частина НОМЕР_1 ), третя особа: Державна прикордонна служба України, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність командування та житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо прийняття спільного рішення щодо виплати грошової компенсації за належне ОСОБА_1 для отримання жиле приміщення;

- зобов'язати житлову комісію та командування ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити розрахунок виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення з урахуванням граничної вартості будівництва 1 кв.м. загальної площі житла в регіоні щодо ОСОБА_1 та розглянути на його засіданні, прийняти і включити ОСОБА_1 в Списки осіб, які перебувають на квартирному обліку, мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1 від 12.04.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у відповідності до вимог Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути за засіданні житлової комісії звернення ОСОБА_1 від 12.04.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти рішення у відповідності до вимог Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26, з урахуванням висновків суду. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) подано на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 31.07.2020 відповідно до наказу начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса №503-ОС підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника штабу- начальника відділу управління службою штабу було звільнено з військової служби у запас за п.п «а» п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (після закінчення строк контракту, з правом носіння військової форми).

Відповідно до витягу з протоколу №9 засідання житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 28.09.2020 вирішено зарахувати до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень по м. Житомиру військовослужбовця запасу ОСОБА_1 як учасника бойових дій у першочерговому прядку з датою постановки з 28.09.2020.

Позивач звернувся із заявою від 12.04.2021 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просив розглянути питання щодо отримання грошової компенсації за неотримане житлове приміщення та інформацію про орієнтовний розмір компенсації.

07.06.2021 за результатами розгляду заяви від 12.04.2021 відповідач листом за вих. №98/702/320/2/і-58, повідомив позивача про те, що відповідно до протоколу засідання житлової комісії №3 від 21 травня 2021 року затвердженого в.о. начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 полковником ОСОБА_2 31 травня 2021 року прийнято рішення: « Повідомити підполковника запасу ОСОБА_3 про те, що відповідно до вимог пуншів 2, 5 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 728 , далі Порядок , та звільненням підполковника ОСОБА_4 з військової служби 31.07.2020 згідно статті 26 частини п'ятої пункту 2 за підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) Закону України « Про військовий обов'язок і військову службу» право на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення військовослужбовець запасу ОСОБА_1 та члени його сім'ї станом на 21.05.2021 не набувають. Станом на 01.01.2021 військовослужбовець запасу ОСОБА_1 перебуває у списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання в АДРЕСА_1 та у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення за номером 74. Пунктом 10 Порядку визначено дії житлової комісії, а саме інформування військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір у разі визначення загальної суми видатків між військовими частинами, в яких ведеться облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов».

Вважаючи розгляд питання отримання грошової компенсації за належне позивачу для отримання жиле приміщення протиправною бездіяльністю відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що за позивачем, який згідно протоколу засідання житлової комісії Житомирського прикордонного загону від 28.09.2020 був зарахований до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень по м. Житомир, з датою постановки 28.09.2020, та станом на 01.01.2021 перебуває у списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, після звільнення його в запас у зв'язку з закінченням строку дії контракту та наявністю у нього більше 20 років календарної вислуги за відсутності підстав для зняття його з обліку, наведених у пункті 30 Порядку № 1081, зберігається право на перебування на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, а отже і право на грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення відповідно до вимог пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728.

Суд першої інстанції також зазначив, що відповідачем до суду в порушення вимог ч.2 ст.77 КАС України не надано доказів розгляду звернення позивача від 12.04.2021 щодо питання отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у відповідності до вимог п.5 розділу VII Інструкції №26 та прийняття відповідного рішення про надання грошової компенсації.

На підставі викладеного суд першої інстанції зробив висновок, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1 від 12.04.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути за засіданні житлової комісії звернення ОСОБА_1 від 12.04.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та прийняти рішення у відповідності до вимог Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.01.2021 № 26, з урахуванням висновків суду.

Надаючи оцінку повноті встановлення судом першої інстанції обставин справи, обґрунтованості висновків суду першої інстанції у межах вимог і доводів апеляційної скарги, позивач виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ), який гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Пунктом 1 статті 12 Закону № 2011-ХІІ визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац четвертий пункту 1 статті 12 Закону № 2011-ХІІ).

Абзацом першим пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Отже, як вірно вказав суд першої інстанції, зазначеним законом держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Фактично аналогічні положення містяться у пунктах 3, 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081, згідно яких військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 січня 2021 року № 26 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція №26), яка визначає механізм забезпечення жилими приміщеннями зокрема й вільнених у запас або відставку, що після звільнення продовжують перебувати на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, в органах Держприкордонслужби (далі - військовослужбовці).

Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація), встановлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №728 від 02.09.2015 (далі - Порядок №728).

Як визначено п. 3 Порядку №728 військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Аналогічні приписи містяться у п.4 Інструкції №26, у якому зазначено, що військовослужбовцям, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Жилі приміщення для постійного проживання або грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються військовослужбовцям та членам їх сімей один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними та членами їх сімей не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Розділом ІІ Інструкції №26 врегульовано питання організації роботи житлових комісій.

Згідно п.п.1, 3, 5-7 розділу ІІ Інструкції, для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею), розподілу жилої площі та виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, у кожному органі Держприкордонслужби створюється житлова комісія.

Для спільного вирішення житлових питань у населених пунктах, де дислокуються кілька органів Держприкордонслужби, створюються об'єднані житлові комісії.

Основною формою роботи житлових комісій є засідання.

Житлова комісія органу Держприкордонслужби (об'єднана житлова комісія) приймає рішення щодо, в тому числі: включення військовослужбовців та членів їх сімей до списків військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею) і виключення їх з таких списків; зарахування військовослужбовців та членів їх сімей на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання і зняття їх з такого обліку; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової жилої площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у встановленому законодавством порядку, тощо.

Житлова комісія Адміністрації Держприкордонслужби має повноваження, визначені пунктами 4, 5 цього розділу, і уповноважена, в тому числі погоджувати рішення житлових комісій органів Держприкордонслужби (об'єднаних житлових комісій) про надання військовослужбовцям та членам їх сімей жилої площі для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Рішення житлової комісії оформлюється протоколом засідання житлової комісії / об'єднаної житлової комісії (далі - протокол) (додаток 1). Протокол підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та затверджується керівником органу Держприкордонслужби, наказом якого утворена ця комісія.

Згідно п.п. 1, 2, 4-10 розділу VII (яким визначено виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення) Інструкції №26, Військовослужбовці та члени їх сімей, які перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення жилими приміщеннями для постійного проживання, мають право отримати грошову компенсацію за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - грошова компенсація).

Визначення розміру і надання грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 728 (далі - Порядок надання грошової компенсації).

Житлові комісії органів Держприкордонслужби (об'єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, в яких настала черга на отримання жилих приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання або надають таке повідомлення особисто під підпис.

Військовослужбовці та члени їх сімей за бажанням можуть особисто звернутися до житлової комісії органу Держприкордонслужби (об'єднаної житлової комісії) щодо отримання грошової компенсації та отримати інформацію про орієнтовний розмір компенсації і перелік документів, необхідних для її отримання.

Для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру військовослужбовці та члени їх сімей подають до житлових комісій (об'єднаних житлових комісій) документи, визначені в Порядку надання грошової компенсації, та письмове зобов'язання щодо вивільнення та здачі утримуваного житла, а також здійснення повних розрахунків за спожиті комунальні послуги та енергоносії, в місячний строк з дати перерахування їм на рахунок коштів.

Житлові комісії органів Держприкордонслужби (об'єднані житлові комісії) розглядають надані документи та приймають відповідне рішення про надання грошової компенсації.

Рішення житлової комісії (об'єднаної житлової комісії) затверджується керівником органу Держприкордонслужби, наказом якого утворена ця комісія, та оформлюється наказом, в якому зазначаються підстави для надання компенсації, склад сім'ї, на який вона надається, який в свою чергу є підставою для підготовки житловою комісією списку виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 25 до Інструкції №26) разом з розрахунком виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (додаток 26 до Інструкції №26) окремо на кожного військовослужбовця.

Списки виплати грошової компенсації (у 3 примірниках), затверджені керівником органу Держприкордонслужби, разом з розрахунками на кожного військовослужбовця (у 3 примірниках), обліковими справами військовослужбовців, витягами з наказів керівника органу Держприкордонслужби про надання грошової компенсації, витягів з протоколу засідання житлової комісії (об'єднаної житлової комісії), надсилаються до Адміністрації Держприкордонслужби для погодження.

За результатами розгляду списків виплати грошової компенсації житлова комісія Адміністрації Держприкордонслужби приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження виплати грошової компенсації; відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням підстави такої відмови.

Рішення житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби оформлюється протоколом та затверджується Головою Держприкордонслужби.

Адміністрація Держприкордонслужби на підставі затвердженого протоколу засідання житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби надсилає списки виплати грошової компенсації, облікові справи військовослужбовців та витяги з протоколу засідання житлової комісії Адміністрації Держприкордонслужби до органів Держприкордонслужби для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їхній особистий рахунок у банківській установі.

Як визначено пунктами 2, 3, 5, 6 Порядку №728, дія цього Порядку поширюється на:

- військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 і більше років, та членів їх сімей;

- осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів у разі неможливості використання на військовій службі, та членів їх сімей;

- сім'ї військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби;

- сім'ї померлих осіб, звільнених з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я та у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів.

Військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов, мають право отримати компенсацію один раз протягом усього часу проходження військовослужбовцями військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Черговість надання компенсації визначається за часом взяття військовослужбовця та членів його сім'ї на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Пункт 30 Порядку №1081 передбачає випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшені житлових умов, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно з пунктом 12 Порядку №728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Проаналізувавши приведені вище законодавчі приписи, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що за позивачем, який згідно протоколу засідання житлової комісії Житомирського прикордонного загону від 28.09.2020 був зарахований до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень по м. Житомир, з датою постановки 28.09.2020, та станом на 01.01.2021 перебуває у списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, після звільнення його в запас у зв'язку з закінченням строку дії контракту та наявністю у нього більше 20 років календарної вислуги за відсутності підстав для зняття його з обліку, наведених у пункті 30 Порядку № 1081, зберігається право на перебування на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, а отже і право на грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення відповідно до вимог пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728.

Такий правовий висновок відповідає правовій позиції, викладеній, зокрема у постанові Верховного Суду від 28.12.2020 у справі № 683/2271/18 (провадження № 61-17465св19).

При цьому, Верховний Суд у постанові від 10.08.2022 у справі №260/764/21 дійшов таких правових висновків щодо застосування пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728 у подібних правовідносинах:

(1) держава взяла на себе обов'язок забезпечення військовослужбовців (військовослужбовців запасу) жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених ЖК, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;

(2) військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на грошову компенсацію, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості їх використання на військовій службі, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку № 1081;

(3) у словосполученні «звільнення з військової служби у запас або у відставку за віком, станом здоров'я», що міститься у пункті 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ такі умови як вік і стан здоров'я, відносяться виключно до поняття «звільнення у відставку», як варіанту (способу) звільнення з військової служби, і жодним чином не відноситься до поняття «звільнення у запас»;

(4) у разі звільнення військовослужбовця в запас у зв'язку з закінченням строку дії контракту та наявністю у нього більше 20 років календарної вислуги за відсутності підстав для зняття його з обліку, наведених у пункті 30 Порядку № 1081, за такою особою зберігається право на перебування на обліку громадян, потребуючих поліпшення житлових умов, а отже і право на грошову компенсацію за належне їй для отримання жиле приміщення відповідно до вимог пункту 9 статті 12 Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 728.

Водночас, відповідачем не надано доказів розгляду звернення позивача від 12.04.2021 щодо питання отримання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у відповідності до вимог п.5 розділу VII Інструкції №26 та прийняття відповідного рішення про надання грошової компенсації.

Натомість, позивачу за результатами розгляду вказаного звернення надано відповідь у вигляді листа №98/702/320/2/і-58, що не передбачено нормами Інструкції №26.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає, що у суду першої інстанції були наявні підстави для часткового задоволення позовних вимог, з урахуванням вимог ч.2 ст.9 КАС України шляхом визнання протиправною бездіяльність 9 прикордонного загону ім. Січових Стрільців Державної прикордонної служби України щодо нерозгляду звернення ОСОБА_1 від 12.04.2021 щодо виплати йому грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення із зобов'язанням розглянути таке звернення, з урахуванням висновків суду.

Доводи апелянта щодо черговості отримання жилих приміщень не спростовують висновку суду про допущені порушення по відношенню до позивача при розгляді його заяви.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги відповідача не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу 9 прикордонного загону імені Січових Стрільців Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2023 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.