Постанова від 20.11.2007 по справі 17/361

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"20" листопада 2007 р.

Справа № 17/361

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді С.В. Таран розглянувши у відкритому судовому засіданні 20.11.2007р. о 15 год. 25 хв. при секретарі Патлаченко А.Л. матеріали адміністративної справи № 17/361

за позовом: комунального підприємства "Кіровоградводоканал", м.Кіровоград

до відповідача: управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді, м.Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, м. Кіровоград

про скасування рішення

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Жигаленко О.В., довіреність №62/21 від 05.09.07р., представник;

від відповідача - Блошенко О.О., довіреність №1 від 02.01.07р., начальник юридичного відділу;

від третьої особи - Воронюк Є.Ю., довіреність №4 від 07.06.07р., начальник юридичного відділу.

Комунальним підприємством "Кіровоградводоканал" подано позов про скасування рішення управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду" №1154 від 26.12.2006 року.

Відповідач позов заперечив посилаючись на правомірність оскаржуваного рішення управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді №1154 від 26.12.2006 року (а.с. 42-43).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача письмових пояснень по суті справи не надала, проте в судовому засідання 20.11.2007 р. в повному обсязі підтримала заперечення відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року №8-2 (а.с.80-83), управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яка здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах міста.

Згідно підпункту 6 пункту 2.2 вказаного Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати збору.

Управління має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум збору разом з нарахованою пенею, а також застосовувати штрафні санкції відповідно до законодавства.

Статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, фонд якого формується за рахунок коштів, що відраховується підприємствами і організаціями.

До страхових внесків, згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Відповідно до статей 18, 19, 20, пункту 8 Розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці».

Згідно з пунктами 6, 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Комунальне підприємство "Кіровоград-водоканал" зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Кіровограді, а тому відповідно до цього є платником по платежах до бюджету управління.

Рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду №1154 від 26.12.2006 р. (а.с.13) до відповідача на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за несвоєчасну сплату страхових внесків застосовано штрафні санкції в розмірі 571205,74 грн. та нараховано пеню в сумі 794426,91 грн.

Зазначене рішення було вручено позивачеві 04.01.2007 р., про що свідчить відмітка про його отримання на примірнику КП "Кіровоград-водоканал" (а.с.13).

Позивач вважає, що при постановлені вказаного рішення управлінням Пенсійного фонду в м.Кіровограді було допущено порушення норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки відповідач, не зважаючи на те, що рішенням господарського суду Кіровоградської області від 16.11.2004 р. по справі №4/366 стягнуто з комунального підприємства 772160,45 грн. заборгованості по збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.04.2002 р. по 31.12.2003 р., 266 552,13 грн. штрафних санкцій та 22946,57 грн. пені, знову нарахував штрафні санкції та пеню за одне й те саме порушення.

Зазначене твердження позивача щодо подвійного застосування штрафних санкцій та пені за одне й те саме порушення спростовується наступним.

Процедура нарахування і сплати фінансових санкцій та пені визначена Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 р. та зареєстр. в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за №64/8663.

Згідно пункту 9.1 вказаної Інструкції до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 8 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після закінчення встановлених строків сплати страхових внесків на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Крім того, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу (пункт 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ).

Аналогічну норму містить пункт 9.3.2 Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, зокрема, у разі коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, накладається штраф залежно від строку затримки платежу у розмірі: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно-10% своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно-20% своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів-50% своєчасно не сплачених зазначених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком №14.

В судовому засіданні встановлено та матеріалами справи підтверджено, що нарахування фінансових санкцій та пені здійснювалось органом Пенсійного фонду на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формувалась за даними звітів платника розрахованих ним самостійно; оскільки підприємство заборгованість, в тому числі і за період, за який присуджена до стягнення недоїмка згідно рішення господарського суду від 16.11.2004 р. по справі №4/366, своєчасно не сплачувало, управлінням Пенсійного фонду України в м.Кіровограді правомірно було застосовано фінансові санкції та нараховано пеню до дня фактичної сплати страхувальником відповідного платежу.

Між тим господарський суд вважає правомірними позовні вимоги позивача з огляду на наступне.

Не погодившись з рішенням управління Пенсійного фонду України №1154 від 26.12.2006 р. позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зі скаргою б/н від 15.01.2007 р., в якій просив скасувати оскаржуване рішення (а.с.14-15).

Зазначена скарга була направлена головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 15.01.2007 р. та отримана ним 17.01.2007 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №1628457 від 17.01.2007 р. (а.с.16).

Рішенням №561/08-43 від 07.02.2007 р. головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було продовжено строк розгляду скарги позивача (а.с.18).

Процедура подання та розгляду органами Пенсійного фонду України скарг страхувальників при узгодженні ними вимог про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскарженні рішень про нарахування пені та накладення фінансових санкцій, передбачених частиною 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", скарг банків на рішення про накладення фінансових санкцій, та організацій, які здійснюють виплату і доставку пенсій, на рішення про накладення штрафів, передбачених частиною 11 статті 106 Закону, визначено Порядком розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. №21-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2004 р. за №81/8680 (далі-Порядок).

Дія цього порядку не поширюється лише на розгляд скарг страхувальників, банків та організацій, які здійснюють виплату і доставку пенсій, на рішення та вимоги, зазначені в п.1.1 цього Порядку, за наявності порушених відповідних кримінальних справ або подання відповідних позовів до суду.

Згідно пункту 6.8 вказаного Порядку якщо вмотивоване рішення за скаргою та/або заявою страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, не надсилається скаржнику протягом строку, встановленого для розгляду його скарги та/або заяви або протягом строку, продовженого за рішенням органу Пенсійного фонду, така скарга та/або заява вважається повністю задоволеною на користь скаржника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, банку, організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій, якщо рішення органу Пенсійного фонду про продовження строків її розгляду не було надіслано скаржнику до закінчення двадцятиденного строку.

Як вбачається із матеріалів справи, рішення головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області №561/08-43 від 07.02.2007 р. про продовження строків розгляду скарги було не тільки направлено, а і винесено з порушенням визначеного законодавцем терміну, оскільки початок перебігу строку розгляду скарги тривалістю 20 календарних днів розпочався 18.01.2007 року і сплив 06.02.2007 року.

Враховуючи викладене, скаргу комунального підприємства "Кіровоград-водоканал" б/н від 15.01.2007 р. на рішення Пенсійного фонду України в м.Кіровограді №1154 від 26.12.2006 р. слід вважати задоволеної, а відтак і оскаржуване рішення скасованим.

За переконанням суду, яке співпадає з думкою наукових консультантів Вищого адміністративного суду України, рішення суду про скасування чи визнання недійсним рішення органу Пенсійного фонду України, як акт правосуддя, має обов'язковий преюдиційний характер і є необхідним для офіційної констатації вже існуючого факту (факту задоволення скарги товариства органом Пенсійного фонду вищого рівня), оскільки якщо при застосуванні пункту 6.8 Порядку юридичні наслідки не наступають силою закону, то при оспорюванні юридичні наслідки, які вже настали, відпадають силою судового рішення.

Посилання третьої особи на журнал вхідної кореспонденції, згідно якого скарга надійшла до головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області 18.01.2007 р. (а.с.100), до уваги господарським судом не приймається з огляду на наявність в матеріалах справи належних доказів в розумінні статті 70 Кодексу адміністративного судочинства Україна вручення скарги позивача третій особі - поштового повідомлення з актом опису вкладення (а.с.16), направленого позивачем за місцем державної реєстрації третьої особи (довідка Головного управління статистики в Кіровоградській області №14-9187 від 15.11.2007 р. (вх.№02-05/42423 від 19.11.2007 р.)- а.с.96).

За таких обставин, позовні вимоги заявлені обґрунтовано і повністю підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м.Кіровограді "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду" №1154 від 26.12.2006 року.

Заходи до забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 20.08.2007 р., скасувати.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови виготовлено 22.11.2007 р.

Суддя

С.В. Таран