Ухвала від 10.10.2023 по справі 240/18446/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

10 жовтня 2023 року м. Житомир справа № 240/18446/23

категорія 109010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шуляк Л.А.,

секретар судового засідання Коханчук Н.В.,

за участю позивачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

представника відповідача Кузнєцової М.О.,

третіх осіб: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ,

представника третьої особи: Денисюка І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про заміну (скасування) заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Житомирської міської ради, за участю третіх осіб: Ліцея №25, ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_10 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_7 , ОСОБА_18 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , ОСОБА_19 , ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 18.09.2023 просять визнати протиправними та скасувати рішення Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 700 про надання дозволу на списання та демонтаж будівлі Ліцею № 25 міста Житомира та рішення Житомирської міської ради від 30.08.2023 № 878 "Про внесення змін до рішення Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 700".

Ухвалою суду від 28.06.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено відкрите судове засідання у справі на 21 липня 2023 року о 14:00.

Ухвалою від 12.07.2023 вжито заходів забезпечення позову шляхом заборони Житомирській міській раді та іншим особам (установам, організаціям) вчиняти дії щодо реалізації рішення Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 700 "Про надання дозволу на списання та демонтаж будівлі Ліцею № 25 міста Житомира" - до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.

Чергове судове засідання призначено на 10 жовтня 2023 року о 14:00.

В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про заміну (скасування) заходів забезпечення позову. В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначила, що 30.08.2023 рішенням Житомирської міської ради №878 оскаржуване рішення викладено у новій редакції та вирішено проводити роботи з демонтажу зруйнованої будівлі ліцею у рамках робіт з реконструкції. Так, пунктом 3 рішення №878 доручено управлінню капітального будівництва міської ради замовити та розробити проектно-кошторисну документацію на реконструкцію вказаної будівлі. Проте, управління станом на сьогодні не може виконати рішення міської ради, оскільки вважає, що судова заборона на вчинення будь-яких дій розповсюджується і щодо виконання рішення міської ради №878.

З цих підстав Житомирська міська рада просить суд скасувати вжиті заходи забезпечення позову, як такі, що втратили своє правове значення та станом на сьогодні унеможливлюють проведення робіт щодо реконструкції будівлі, необхідність проведення якої і стало підставою позову.

Позивачі в задоволенні такого клопотання просили відмовити.

Треті особи та представник третьої особи вважають, що клопотання про заміну (скасування) заходів забезпечення позову не підлягає задоволенню.

Суд, заслухавши думку сторін та дослідивши подане клопотання, дійшов до наступного висновку.

Відповідно до ст.155 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за клопотанням учасника справи суд може допустити заміну одного заходу забезпечення позову іншим.

Питання про заміну одного заходу забезпечення іншим вирішується судом в судовому засіданні наступного дня після надходження до суду відповідного клопотання.

За наслідками розгляду клопотання про заміну одного заходу забезпечення позову іншим постановляється ухвала.

Порядок скасування заходів забезпечення адміністративного позову визначено статтею 157 КАС України.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 157 КАС України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п'яти днів з дня надходження його до суду.

За правилами ч. 8 ст. 157 КАС України заходи забезпечення позову, вжиті судом до подання позову, скасовуються судом також у разі: 1) неподання заявником відповідної позовної заяви згідно з вимогами частини другої статті 153 цього Кодексу; 2) повернення позовної заяви; 3) відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 157 КАС України, за результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала. Ухвала про скасування заходів забезпечення позову або про відмову у скасуванні забезпечення позову може бути оскаржена.

В контексті викладеного, суд звертає увагу на те, що законодавцем розмежовано правовий механізм та підстави вжиття заходів забезпечення позову та скасування таких заходів, позаяк підставою для їх скасування можуть бути обставини, які не були відомі суду та існували на момент винесення ухвали про вжиття заходів забезпечення позову, або які вказують на зміну умов, що існували на момент вжиття таких заходів. Скасування заходів забезпечення позову можливе коли відпаде потреба в ньому або в забезпеченні позову взагалі, або відпадуть підстави, які зумовили вжиття судом таких заходів.

Отже, скасування заходів забезпечення позову є правом суду, а підставою для їх скасування є, зокрема, відповідне клопотання учасника справи за умови його належної вмотивованості. Заява про скасування заходів забезпечення позову повинна містити доводи, які вказують на усунення обставин, які були підставою для вжиття таких заходів судом відповідною ухвалою або наявність підстав, зазначених у частині восьмій статті 157 КАС України.

Як зазначалось раніше, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.07.2023 у справі №240/18446/23 вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони Житомирській міській раді та іншим особам (установам, організаціям) вчиняти дії щодо реалізації рішення Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 700 "Про надання дозволу на списання та демонтаж будівлі Ліцею № 25 міста Житомира" - до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.

Забезпечивши позов ухвалою від 12.07.2023, суд виходив з того, що вжиття заходів забезпечення адміністративного позову матиме наслідком збереження існуючого становища до розгляду справи по суті. Невжиття заходів забезпечення позову істотно ускладнить та унеможливить виконання рішення суду та унеможливить поновлення порушених/оспорюваних прав за захистом яких позивачі звернулись до суду, у разі задоволення позову.

Обґрунтовуючи клопотання про скасування заходів забезпечення позову, представник відповідача вказує, що зазначена ухвала унеможливлює вчиняти дії щодо виконання рішення Житомирської міської ради від 30.08.2023 № 878 "Про внесення змін до рішення Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 700", а саме пункту 3 рішення №878 щодо доручення управлінню капітального будівництва міської ради замовити та розробити проектно-кошторисну документацію на реконструкцію вказаної будівлі.

Однак, слід врахувати, що позивачі не погоджуються із рішенням Житомирської міської ради від 30.08.2023 № 878 "Про внесення змін до рішення Житомирської міської ради від 23.02.2023 № 700", що мало наслідком збільшення позовних вимог у даній справі.

Отже, до вирішення питання щодо правомірності оспорюваних рішень, суд вважає за доцільне залишити без змін застосовані заходи забезпечення позову задля збереження існуючого становища та усунення передумов для виникнення нових спорів, що зумовить необхідність докладання значних зусиль. Це відповідатиме завданню адміністративного судочинства, яке відповідно до ст. 2 КАС України полягає, зокрема, у вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання Житомирської міської ради про заміну (скасування) заходів забезпечення позову.

Керуючись статтями 155, 157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні клопотання Житомирської міської ради про заміну (скасування) заходів забезпечення позову.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено: 12.10.2023

Суддя Л.А.Шуляк