ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
12 жовтня 2023 року Справа №160/2678/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді
Врони О.В., перевіривши заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення від 09.06.2020 у справі №160/2678/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремленого підрозділу ДПС України про визнання протиправною та скасування податкової вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 у справі №160/2678/20 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській про визнання протиправною та скасування вимоги - задоволено.
10.10.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення від 09.06.2020 у справі №160/2678/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головне управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ ДПС України про визнання протиправною та скасування податкової вимоги.
За ч. 3 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження.
При вирішенні питання щодо прийняття заяви про роз'яснення рішення, суд виходить із наступного.
Відповідно до частин 2 і 3 ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення визначені ст. 167 КАС України.
Відповідно до положень ч.1 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:
1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
2) найменування суду, до якого вона подається;
3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;
4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;
5) підстави заяви (клопотання, заперечення);
6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);
7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Повторно звертаючись з клопотанням про роз'яснення судового рішення в порушення наведеної норми позивачем не надано доказів надсилання клопотання з додатками іншим учасникам справи.
Додані до клопотання його примірники для інших учасників справи не є такими доказами, оскільки не підтверджують направлення вказаного клопотання з додатками на адреси інших учасників справи.
Частиною 6 ст. 7 КАС України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Водночас, при повній або частковій відсутності норм, які регулюють певні суспільні відносини, можливо застосувати аналогію закону, тобто, вирішення справи або окремого юридичного питання на основі правової норми, розрахованої на схожі випадки.
Суд зазначає, що застосування аналогії забороняється, якщо вона прямо заборонена законом, чи якщо закон пов'язує настання юридичних наслідків з наявністю конкретних норм.
При вирішенні справи по аналогії закону чи аналогії права обов'язковим є дотримання таких умов: аналогія допустима лише у випадку повної чи часткової відсутності правових норм; суспільні відносини, до яких застосовується аналогія, повинні знаходитися у сфері правового регулювання; повинна бути схожість між обставинами справи і наявною нормою за суттєвими юридичними ознаками; пошук норми, що регулює аналогічний випадок, повинен здійснюватися спочатку в актах тієї ж галузі права, у випадку відсутності - в іншій галузі права і у законодавстві в цілому; винесене у процесі використання аналогії правове рішення не повинно суперечити нормам закону, його меті; обов'язково повинно бути мотивоване пояснення причин застосування рішення по аналогії до конкретного випадку.
Отже, у разі, якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає за необхідне, застосувати також аналогію закону, а саме норми п. 3 ч. 4 ст. 169 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України, якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевикладене, оскільки подана позивачем заява про роз'яснення рішення у справі №160/2678/20 не відповідає зазначеним вище вимогам ст. 167 КАС України, суд дійшов висновку про повернення клопотання заявнику без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись стст.167,241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву з додатками ОСОБА_1 про роз'яснення судового рішення від 09.06.2020 у справі №160/2678/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремленого підрозділу ДПС України про визнання протиправною та скасування податкової вимоги - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена та може бути оскаржена в порядку та у строки встановлені ст.ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона