ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2023 року ЛуцькСправа № 140/10621/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шацької селищної ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Шацької селищної ради про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.06.2020 позивач ОСОБА_1 звернувся до Світязької сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських споруд, площею 0,25 га.
Проте, Світязькою сільською радою винесено рішення від 07.08.2020 № 65/48, яким відмовлено в наданні такого дозволу з підстав невідповідності пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), а саме: з метою реалізації положень затвердженої у встановленому законом порядку схеми планування території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області необхідна розробка нового або внесення змін до діючого Генерального плану с. Світязь Шацького району Волинської області.
Вказане рішення було оскаржено в судовому порядку та рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 140/15299/20 було зобов'язано Світязьку сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських споруд, орієнтовною площею 0,25 га, яка розташована та території села Світязь, Шацького району та за наслідками розгляду прийняти рішення, у відповідності до вимог Конституції України, ЗК України.
За результатами повторного розгляду заяви від 20.06.2020 та на виконання вказаного рішення суду Шацькою селищною радою винесено рішення від 31.05.2021 № 10/28.47, яким відмовлено у заяві на підставі частини третьої статті 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI) (у зв'язку із відсутністю затвердженого плану зонування або детального плану території), у зв'язку із чим позивач знову звернувся до суду за захистом порушених прав.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 у справі № 140/9553/21 повторно зобов'язано Шацьку селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських споруд, орієнтовною площею 0,25 га з урахуванням висновків суду, проте, на виконання вказаного рішення суду Шацькою селищною радою прийнято рішення від 19.04.2022 №23/7.1, яким відмовлено у задоволенні заяви на підставі пункту 27 Розділу Х Перехідних положень ЗК України.
Позивач не погоджується із рішенням Шацької селищної ради від 19.04.2022 № 23/7.1, оскільки воно прийняте органом місцевого самоврядування з порушенням норм чинного законодавства України.
Позивач просить визнати протиправною відмову в задоволенні клопотання, оформлену рішенням Шацької селищної ради від 19.04.2022 № 23/7.1 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», та зобов'язати відповідача надати дозвіл відповідно до заяви від 22.06.2020 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,25 га, яка розташована на території с. Світязь Шацького району, та за наслідками розгляду прийняти рішення, у відповідності до вимог Конституції України, ЗК України.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 22).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 26-29) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення.
У відповіді на відзив позивач просить позов задовольнити (а. с. 44-45).
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Суд також звертає увагу, що за змістом статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх визнання або відхилення, тому відповідь на відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, позаяк заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Отже, заявлене у відповіді на відзив клопотання про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти дії, що стосуються предмета спору (земельної ділянки), не підлягало судом вирішенню по суті.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 22.06.2020 позивач звернувся до Світязької сільської ради із заявою (клопотанням) та додатками (копії паспорта, ідентифікаційного коду; графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,25 га, яка розташована в межах с. Світязь, Шацького району (а. с. 8).
Світязька сільська рада винесла рішення від 07.08.2020 року № 65/48, яким відмовила в наданні такого дозволу з підстав невідповідності пункту 7 статті 118 ЗК України, Закону № 3038-VI, а саме: з метою реалізації положень затвердженої у встановленому законом порядку схеми планування території Світязької сільської ради Шацького району необхідна розробка нового або внесення змін до діючого Генерального плану с. Світязь, Шацького району Волинської області (а. с. 11).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі № 140/15299/20 за позовом ОСОБА_1 до Світязької сільської ради Шацького району Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю, визнано протиправним рішення Світязької сільської ради Шацького району Волинської області від 07.08.2020 № 65/48, зобов'язано Світязьку сільську раду Шацького району Волинської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2020 на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,25 га, яка розташована та території села Світязь, Шацького району та за наслідками розгляду прийняти рішення, у відповідності до вимог Конституції України, ЗК України (а. с. 54-56).
31.05.2021 Шацька селищна рада прийняла рішення № 10/28.47 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким ОСОБА_1 відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі частини третьої статті 24 Закону № 3038-VI (в зв'язку з відсутністю затвердженого плану зонування або детального плану території) (а. с. 12).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 у справі № 140/9553/21 за позовом ОСОБА_1 до Шацької селищної ради про зобов'язання вчинити дії позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Шацької селищної ради від 31.05.2021 № 10/28.47 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», зобов'язано Шацьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною прощею 0,25 га, із земель на території Шацької селищної ради с. Світязь у межах норм безоплатної приватизації, з урахуванням висновків суду (а. с. 57-61).
19.04.2022, на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.12.2021 у справі № 140/9553/21, Шацька селищна рада прийняла рішення № 23/7.1 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», яким відмовила гр. ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,2500 га для будівництва, обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с. Світязь на підставі пункту 27 розділу Х Перехідних положень ЗК України (а. с. 10). Вказане рішення було надіслано ОСОБА_1 супровідним листом від 08.05.2023 № 792/04-37/2-23 (а. с. 9).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною шостою статті 118 ЗК України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною сьомою статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За приписами частини дев'ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Системний аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що законом передбачено певний алгоритм та поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме: 1) подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність; 2) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні); 3) розроблення проекту землеустрою; 4) здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі; 5) подання громадянином проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов'язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.
Положення статей 118, 122 ЗК України надають відповідачу як органу місцевого самоврядування повноваження на вирішення питання про надання або відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для індивідуального дачного будівництва та зобов'язують мотивувати відмову у наданні такого дозволу. Відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб'єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об'єкта вимогам, зазначеним у ЗК Україні, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку, або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Наведений у частині сьомій статті 118 ЗК України перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
При вирішенні спору суд враховує та наголошує на тому, що оскаржуваним рішенням Шацької селищної ради від 19.04.2022 № 23/7.1 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в с. Світязь саме на підставі пункту 27 розділу Х Перехідних положень ЗК України (а. с. 10).
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан, який з урахуванням наступних указів Президента України продовжує діяти.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, як на дату прийняття спірного рішення відповідача, так і на час розгляду цієї справи у суді в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом № 389-VIII.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 № 2145-IX (далі - Закон № 2145-IX) внесено зміни, серед іншого, до ЗК України. Так, розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктами 27 і 28. У підпункті 5 пункту 27 Розділу X «Перехідних положень» ЗК України зазначено, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Вказані зміни до ЗК України набрали чинності 07.04.2022.
З огляду на зміни, які внесені до ЗК України Законом № 2145-IX, із 07.04.2022 до припинення (скасування) воєнного стану в Україні органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації.
Положення підпункту 5 пункту 27 розділу «Перехідні положення» ЗК України містять заборону на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації, водночас вказані обмеження не стосуються порядку передачі таких земель у користування.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Зазначені норми означають, що з метою гарантування правового порядку в Україні кожен суб'єкт приватного права зобов'язаний добросовісно виконувати свої обов'язки, передбачені законодавством, а у випадку невиконання відповідних приписів - зазнавати встановлених законодавством негативних наслідків.
Водночас суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відтак, приймаючи спірне рішення від 19.04.2022 № 23/7.1 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки», Шацька селищна рада діяла у відповідності до положень підпункту 5 пункту 27 розділу «Перехідні положення» ЗК України, оскільки інших альтернативних дій вказана місцева рада не вправі була вчиняти.
Вказані висновки суду у цій справі відповідають правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 03.08.2023 у справі № 300/3771/22.
При цьому, на думку суду, позивач після закінчення воєнного стану в Україні не позбавлений можливості отримати у встановленому порядку дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зокрема, у спосіб повторного розгляду його заяви на виконання рішення суду від 13.12.2021 у справі № 140/9553/21.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуваним рішенням Шацької сільської ради від 19.04.2022 № 23/7.1 позивачу правомірно відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, приймаючи вказане рішення Шацька селищна рада діяла у відповідності до положень підпункту 5 пункту 27 розділу «Перехідні положення» ЗК України, оскільки інших альтернативних дій вказана місцева рада не вправі була вчиняти, оскаржуване у цій справі рішення є правомірним та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні основної позовної вимоги про визнання протиправною відмови та похідної позовної вимоги про зобов'язання вчинити дії з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх