Постанова від 20.09.2010 по справі 3379/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" вересня 2010 р.

10 год.05 хв.Справа № 2-а-3379/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О.,

за участю представників позивача: Бабій Н.І., Піргас В.В., представників відповідача: Крюковської І.М., Шевченка Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Комсомольської районної організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"

до Державної податкової інспекції у м. Херсоні

про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Комсомольська районна організація "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" звернулась до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання протиправними дій щодо прийняття податкового повідомлення-рішення № 00018115010 від 02.03.10, першої податкової вимоги № 1/150 від 16.03.10 та другої податкової вимоги № 2/713 від 26.04.10, та скасувати зазначені акти. Позивач вказує на неправомірне визначення суми штрафу за неподання декларацій по податку на прибуток як податкового боргу. Штрафні санкції за нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-III (далі Закон № 2181-ІІІ) застосовуються за порушення платниками податків правил оподаткування. Штраф за неподання декларацій не є податковим зобов'язанням та не пов'язаний з порушенням правил оподаткування. При застосуванні штрафу податкова інспекція не врахувала ст. 250 ГК України.

Представники позивача прибули в судове засідання, просять задовольнити позов.

Відповідач заперечує проти позову, зазначає, що згідно особових рахунків Комсомольської районної організації "Батьківщина" станом на 27.08.10 обліковується податковий борг по податку "інші платники податку на прибуток" у сумі 2210 грн., який виник 15.03.10 за рахунок несплати узгодженої суми податкових зобов'язань штрафних санкцій, які нараховані згідно акту від 26.02.10 № 858./15-1/255900207 "Про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності", в результаті податковою інспекцію прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.03.10 №0001811501/0 про застосування штрафу в сумі 2380 грн. У зв'язку з цим, керуючись ст.6 Закону №2181-ІІІ, податковим органом було сформовано і надіслано позивачу першу податкову вимогу від 16.03.10 № 1/510 та другу податкову вимогу від 26.04.10 №2/713 на загальну суму 2210 грн. Згідно пп. 6.41 п. 6.4 ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені самостійно погашаються платником податків. Позивачем не погашений податковий борг.

Представники відповідача прибули в судове засідання, просять відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, окружний адміністративний суд встановив:

Позивач є юридичною особою, платником податків, в тому числі податку на прибуток, не включений до реєстру неприбуткових організацій, знаходиться на загальній системі оподаткування. При проведенні 26.02.10 спеціалістом ДПІ невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності було встановлено, що в порушення пп.4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181-ІІІ позивачем не подавались декларації по податку на прибуток за період 1 квартал 2007 року - 2009 року (14 звітних періодів). За висновками акту перевірки № 858/15-1/255900207 державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.03.10 №0001811501/0 про застосування штрафу в сумі 2380 грн. на підставі п. 16.4 ст. 16 Закону № 2181-ІІІ, першої податкової вимоги №1/150 від 16 березня 2010 року на суму 2210 грн. та другої податкової вимоги №2/713 від 26 квітня 2010 року на суму 2210 грн.

Позивач не заперечує тієї обставини, що він був зобов'язаний щоквартально подавати декларацію по податку на прибуток, але не подавав такі декларації у зв'язку з відсутністю прибутку.

Згідно пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. Застосування штрафу не залежить від того, чи є податкове зобов'язання у платника податку чи немає.

Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" є спеціальним законом із питань оподаткування, що встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), перелік яких передбачає Закон України "Про систему оподаткування" від 25.06.91р. № 1251-XII, а також порядок нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами. Відповідно до приписів ст.1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом. Штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами. Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. Податкове повідомлення - це письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом.

Таким чином, податкове повідомлення-рішення може бути прийнято лише щодо податкових зобов'язань зі сплати податків і зборів (обов'язкових) платежів, перелік яких визначений Законом України "Про систему оподаткування", а також зі сплати штрафних санкцій за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 17.3 статті 17 Закону № 2181-ІІІ сплата (стягнення) передбачених нею штрафних санкцій прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум. Отже, порушення платником податків строків подання декларацій тягне за собою накладення на нього контролюючим органом штрафу шляхом прийняття акта ненормативного характеру у формі податкового повідомлення, яке згідно з пунктом 1.9 статті 1 зазначеного Закону є письмовим повідомленням про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом. При визначенні суми штрафних санкцій податковий орган має враховувати строки давності, встановлені статтею 15 Закону № 2181-ІІІ, 1095 днів.

Відповідно до ст. 241 ГКУ адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. На підставі приписів ст. 250 ГКУ адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Строки застосування адміністративно-господарських санкцій, установлені статтею 250 Господарського кодексу України, не поширюються на випадки накладення штрафних санкцій за порушення платником податків правил оподаткування у порядку, визначеному Законом № 2181-III. Цей Закон, як зазначено в абзаці 1 його преамбули є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також визначає процедуру оскарження дій органів щодо стягнення.

Отже, порушення платником податків порядку подання податкової звітності та строків такого подання тягне за собою накладення на нього контролюючим органом штрафу шляхом прийняття акта ненормативного характеру у формі податкового повідомлення.

Податкова інспекція не є органом, який наділений господарською компетенцією, тому не є відповідно до приписів статей 1, 2 Господарського кодексу України учасником відносин у сфері господарювання. Не є предметом регулювання Господарського Кодексу адміністративні та інші відносини управління за участю суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання (ст. 4 ГКУ).

Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією в межах та відповідно до законів України. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві посилання позивача є не обґрунтованими, та, відповідно, позов є таким, що не підлягає задоволенню. Враховуючи вище зазначене, суд вважає дії ДПІ у місті Херсоні щодо прийняття податкового рішення № 00018115010 від 2 березня 2010 року, першої податкової вимоги №1/150 від 16 березня 2010 року та другої податкової вимоги №2/713 від 26 квітня 2010 року такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. Судові витрати відносяться на позивача.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення постанови в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Відмовити Комсомольській районній організації "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції щодо прийняття податкового повідомлення-рішення № 00018115010 від 02.03.10, першої податкової вимоги № 1/150 від 16.03.10 та другої податкової вимоги № 2/713 від 26.04.10, їх скасування.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 вересня 2010 р..

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 2.11.3