14.11.07р.
Справа № А8/230-07
За позовом Національної металургійної академії України (м. Дніпропетровськ)
до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (м. Дніпропетровськ)
про скасування акту
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
від позивача: Терещенко В.С. -проректор (дов. № 01-07-294 від 04.09.07 р.)
Лисенко П.М. -представник (дов. № 01-07-436 від 08.10.07 р.
від відповідача: Ярихович В.І. - заст. директора (дов. 07-04/2133 від 10.04.07 р.)
Паплик С.А. -гол. спец./юр. (дов. № 07-08/5173 від 03.09.07 р.)
Суть спору:
Позивач, з урахуванням доповнення позовних вимог, звернувся до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Дніпропетровської області з позовом про визнання незаконним і скасування рішення останнього від 14.03.07 р. № 049, яким позивачу було донараховано страхові внески в сумі 17 368,83 грн. та накладено на відповідача штрафні санкції в сумі 445 354,72 грн.
Позов мотивовано тим, що перевірка, на підставі якої було винесене спірне рішення, була проведена з порушенням вимог чинного законодавства України.
Ухвалою господарського суду від 07.08.07 р. первісного відповідача було замінено належним відповідачем - Дніпропетровським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на його необгрунтованість, вважає що перевірка була проведена, а спірне рішення винесене у повній відповідності до вимог чинного законодавства України.
По справі оголошувалась перерва з 04.09.07 р. по 17.09.07 р.
Ухвалами господарського суду від 08.10.07 р. та від 26.10.07 р. провадження у справі було зупинене по 26.10.07 р. та по 14.11.07 р. включно відповідно.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, господарський суд, -
Позивач зареєстрований як платник страхових внесків (страхувальник) в Жовтневій районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, реєстраційний № 120020004225.
Пунктом 15.3. Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 вересня 2001 р. № 38, передбачено, що позаплановою ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу Фонду і проводиться за наявності зокрема такої обставини - внаслідок камеральної перевірки виявлено недостовірність даних у заявлених документах обов'язкової звітності.
Згідно довідці про камеральну перевірку відповідності звітних даних Ф4-ФСС з ТВП за 2006 рік від 18.01.07 р. було встановлено, що у вказаному звіті не відображені нараховані та утримані страхові внески на окремі виплати науково-педагогічним працівникам, передбачені Законом України "Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених ст. 57 Закону України "Про освіту" від 23.12.91 р. № 1060 педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів" від 09.09.04 р. № 1994.
Викладене стало підставою для проведення документальної перевірки у позивача з вказаного питанння.
Відповідно до п. 15.6. вищеназваної Інструкції, на проведення кожної ревізії ревізору видається доручення на право проведення ревізії (перевірки). Право на проведення планової ревізії (перевірки) надається лише у тому разі, коли не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано повідомлення страхувальнику із зазначенням дати її проведення. В окремих випадках ревізія може бути проведена без додаткового попередження страхувальника за взаємною згодою сторін.
Відповідно до акту перевірки від 05.03.07 р. правильності нарахування та сплати страхових внесків, на підставі доручення від 28.02.07 р. № 103/04, у період з 01-05.03.07 р. у позивача була проведена відповідна перевірка.
Доказів повідомлення позивача про проведення вказаної перевірки відповідачем суду не надано.
Як стверджує позивач, ним такого повідомлення у встановлений строк отримано не було, згоду на проведення цієї перевірки він не надавав, що також підтверджується відмовою посадових осіб позивача від підписання акту перевірки.
Згідно п. 15.7. вищеназваної Інструкції, у разі, якщо страхувальник відмовляється від проведення планової або позапланової перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених законами України та цією Інструкцією, ревізорами (перевіряючими) складається акт про відмову від допуску до перевірки в довільній формі. Акт про відмову від допуску до перевірки підписується не менш як двома службовими особами органу Фонду.
При викладених обставинах, з урахуванням заперечень позивача щодо проведення перевірки та наявності підстав для її проведення, відповідач повинен був скласти акт про відмову від допуску до перевірки.
Такого акту відповідачем складено не було.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 2. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач, здійснючи перевірку позивача діяв з порушенням вимог Інструкції про проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яку було розроблено відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" та Статуту Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Вказана Інструкція встановлює порядок проведення комплексних ревізій та тематичних ревізій (перевірок) діяльності виконавчих дирекцій відділень Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районних, міжрайонних, міських виконавчих дирекцій відділень Фонду, а також проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду.
Згідно ст. 70 КАС України, докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
При викладених обставинах господарський суд не приймає до уваги акт перевірки від 05.03.07 р., складений відповідачем з порушенням законодавства.
Крім того, враховуючи, що спірне рішення відповідача було складене на підставі вказаного акту, суд вважає, що відповідачем не доведено належним чином обгрунтованість та законність вказаного рішення, в той час, як матеріалами справи підтверджено протилежне.
Викладене є підставою для задоволення адміністративного позову.
Керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соцiальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатностi та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст.ст. 9, 17, 70, 87, 89, 94, 98, 158, 160-163, 186, 264 КАС України, господарський суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 14.03.07 р. №049.
Постанова може бути оскаржена в порядку та в строки, передбачені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя І.Ю. Дубінін