ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2023 року ЛуцькСправа № 140/23322/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - відповідач)про визнання протиправним та скасування рішення від 26.07.2023, оформленого повідомленням №11.2.8.6(2282)2023, про відмову у призначенні державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язання призначити та виплачувати державну допомогу сім'ям з дітьми - допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.07.2023 позивач, діючи в інтересах малолітньої дитини, подала відповідну заяву встановленого зразка з усіма необхідними підтверджуючими документами до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо виплати допомоги при народженні дитини. Проте, Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини у зв'язку з тим, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, про що позивачу надіслано повідомлення №11.2.8.6(2282)2023 від 26.07.2023.
Позивач вважає вказану відмову протиправною, так-як звернення до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини з порушенням встановленого 12-місячного строку обумовлене об'єктивною неможливістю дотримання такого строку внаслідок народження дитини на території іншої держави, а повернення до України у визначенні терміни стало неможливим у зв'язку із запровадженням карантину та поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22.08.2023 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача даний позов не визнає та вважає, що він не підлягає задоволенню.
Зазначає, що позивач посилається на положення пункту 2 частини першої постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» від 08.04.2020 №264 відповідно до якого строк звернення за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати ного відміни. В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ VIII Закону 2811 доповнено пункт 11 такого змісту: «Установити, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім'ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення».
Також представник відповідача вказує, що відповідно до статті 6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що має назву «Термін розгляду документів для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми документи», необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з для звернення. Тобто, вказана стаття не містить строків звернення щодо призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а вказує на термін розгляду документів для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми документів
Зазначає, що норма статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», якою визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини, є чинна та зміни до неї не вносилися.
Таким чином вважає, що відповідачем правомірність прийнято рішення про відмову у призначенні ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини, а тому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
У відповіді на відзив представник позивача підтримав аргументи, викладені в позовній заяві.
Крім того, вказав, що відповідачем, при прийнятті оскаржуваного рішення, протиправно не було враховано норми чинної постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», а саме те, що строк звернення за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомоги при народженні дитини, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни, яку в силу Конституції України, акту Кабінету Міністрів України та положення «Про департамент соціальної політики Луцької міської ради» мав врахувати та застосувати при зверненні позивача із відповідною заявою.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 , громадянка України, є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
21.07.2023 ОСОБА_1 , діючи в інтересах малолітньої дитини, подала до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради заяву, з усіма необхідними підтверджуючими документами, щодо виплати допомоги при народженні дитини.
26.07.2023 Департаментом соціальної політики Луцької міської ради прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини у зв'язку з тим, що звернення за її призначенням надійшло пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини, про що позивачу надіслано повідомлення №11.2.8.6(2282)2023 про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми (а. с. 13).
Вважаючи таке рішення відповідача про відмову у призначенні допомоги при народженні дитини, позивач звернулася до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідно до цього Закону, призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», визначено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу. Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення. Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
В силу вимог статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Згідно із частинами 1-3 статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини. Даний перелік документів є вичерпним.
Частиною сьомою статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Статтею 12 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено розмір допомоги при народженні дитини.
Умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок №1751).
Пунктом 2 Порядку №1751 визначено, що державна допомога сім'ям з дітьми призначається і виплачується: громадянам України; іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особам, яких визнано в Україні біженцями або особами, які погребують додаткового захисту і мають право на державну допомогу на умовах, передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», іншими законами або міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1751 допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Пунктом 12 Порядку №1751 визначено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.
11.03.2020 постановою Кабінету Міністрів України №211 «Про запобігання поширенню на території України респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» через спалах у світі коронавірусу з 12.03.2020 до 03.04.2020 в Україні був введений карантин. В подальшому з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, дія карантину була продовжена до 24.04.2020, до 11.05.2020, до 22.05.2020, до 31.07.2020, до 31.10.2020, до 31.12.2020, до 28.02.2021.
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами) та від 21.04.2021 №405 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» карантин продовжено до 30.06.2023.
Разом з тим, з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, 08.04.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», пунктом 2 частини першої якої постановлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: строк звернення за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.
В той же час, пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Тобто, з 01.07.2023 дія карантину в Україні відмінена, а тому, з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2023 №651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», крайнім днем строку для звернення за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми є 31.07.2023.
Як підтверджується матеріалами справи, позивач за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради звернулась 21.07.2023, тобто в межах строків, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (крайній строк 31.07.2023).
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не було враховано норми постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2020 №264 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги», а саме те, що строк звернення за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомоги при народженні дитини, продовжується на період карантину та один місяць після дати його відміни.
А відтак, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 26.07.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язання відповідача призначити та виплачувати державну допомогу сім'ям з дітьми - допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на правову допомогу, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої, пункту 1 частини третьої статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частинами першою, другою статті 134 КАС України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до частини третьої статті 134 КАС України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 КАС України).
Відповідно до положень частини сьомої статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Заявлені у позовній заяві до стягнення витрати на правову допомогу в розмірі 3000,00 грн відшкодуванню з відповідача не підлягають з огляду на те, що в порушення вимог частини четвертої статті 134, частини сьомої статті 139 КАС України позивач не подав суду доказів, які підтверджують понесення зазначених витрат на правову допомогу у вказаному розмірі (не надав договору про надання правової допомоги, розрахунку витрат на правову допомогу, доказів оплати за послуги тощо).
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 1073,60 грн, сплачений згідно з квитанцією №43 від 10.08.2023.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4А, код ЄДРПОУ 03191963) про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 26.07.2023, оформленого повідомленням №11.2.8.6(2282)2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги сім'ям з дітьми - допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради призначити та виплачувати ОСОБА_1 державну допомогу сім'ям з дітьми - допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя О.А. Лозовський