РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
12 жовтня 2023 р. Справа № 120/11615/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Бошкової Ю.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком із застосуванням при визначенні розміру пенсії за віком показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 2020-2022 роки.
Ухвалою від 07.08.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Крім того, вищезазначеною ухвалою встановлені сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень. Зокрема, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Відзив на позовну заяву відповідач не подав. Копія ухвали про відкриття провадження отримана відповідачем у електронному кабінеті 07.08.2023 о 13:04 год., що підтверджується довідкою про доставку документу в кабінет Електронного суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив, що ОСОБА_1 01.09.2012 призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
08.06.2023 позивачем за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України подано заяву №ВЕБ-02001-Ф-С-23-125899, у якій зазначено, що в 2012 році вона вийшла на пенсію за вислугу років як працівник освіти, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Також позивачем повідомлено, що 07.07.2023 вона досягне пенсійного віку, тому звертається з метою призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та нарахування пенсії із розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн.
У відповідь на заяву ОСОБА_2 , ГУ ПФУ у Вінницькій області листом від 21.06.2023 №11355-10028/К-02/8-0200/23 повідомило, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.09.2012 та отримує пенсію за вислугу років, згідно з п. "а" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком зазначено, що відповідно до п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органом Пенсійного фонду України.
При цьому відповідачем зазначено, що пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону №1058, ОСОБА_2 досягне 07.07.2023.
Також листом від 21.06.2023 ГУ ПФУ у Вінницькій області роз'яснено порядок звернення із заявою при переведення з одного виду пенсії на інший та вказано, що у позивача виникне право на звернення із заявою та отримання пенсії за віком після досягнення пенсійного віку.
Позивач вважає, що пенсійним органом не правомірно відмовлено у призначенні їй пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, тому звернулась до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV(далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
При прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Із системного аналізу наведених норм слідує, що за результатами розгляду заяви про призначення пенсії відповідний територіальний орган Пенсійного фонду приймає рішення про призначення пенсії або про відмову у її призначенні. Таке рішення має бути обґрунтованим, тобто із зазначенням конкретних причин відмови та із надання оцінки досягнення особою пенсійного віку, наявності необхідного страхового стажу тощо.
При цьому недотримання форми заяви про призначення пенсії не може позбавляти особу права на соціальний захист, якщо зі змісту поданої заяви можливо встановити намір такої особи щодо призначення їй пенсії (подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17, від 11.05.2022 у справі № 520/4803/19 та ряду інших).
Так, зі змісту заяви позивача від 08.06.2023 вбачається, що остання просить призначити їй з 07.07.2023 (дата досягнення пенсійного віку) пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та при нарахуванні пенсії виходити із розрахунку середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки.
За результатами розгляду заяви позивача, ГУ ПФУ у Вінницькій області листом від 21.06.2023 повідомив про відсутність підстав для призначення пенсії за віком.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідачем здійснено розгляд такої заяви в порядку Закону України "Про звернення громадян", що не узгоджується з зазначеними вище вимогами Закону №1058 та Порядку № 22-1, адже за результатами розгляду відповідної заяви пенсійний орган повинен був прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову у її призначенні.
У свою чергу, позивач помилково вважає, що пенсійним органом за результатами розгляду її заяви від 08.06.2023 прийнято рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії. Адже лист пенсійного органу від 21.06.2023 не є рішенням суб'єкта владних повноважень. Окрім того, такий лист неможливо розцінити як відмову пенсійного орану в призначенні позивачеві пенсії, оскільки такий не містить належного обґрунтування мотивів такої відмови, у ньому не надано оцінку всім умовам призначення пенсії за віком (наявність достатньої кількості страхового стажу).
Водночас, пенсійним органом у листі від 21.06.2023 лише вказано про не досягнення ОСОБА_2 пенсійного віку, на момент звернення із заявою, та роз'яснено порядок звернення із заявою про призначення/перерахунок пенсії. При цьому, ГУ ПФУ у Вінницькій області зазначено, що право на звернення із відповідною заявою про призначення пенсії за віком у позивача виникне після досягнення пенсійного віку.
З приводу таких доводів відповідача, суд вважає за необхідне зазначити відповідно до п. 1.7 Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відтак, враховуючи те, що позивач пенсійного віку позивач досягла 07.07.2023, що не заперечується відповідачем, то, звертаючись із заявою про призначення пенсії 08.06.2023, позивачем дотримано вимог Порядку №22-1 щодо звернення із відповідною заявою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Також слід зазначити, що адміністративним судом не здійснюється призначення пенсії, а перевіряється виключно законність рішення органу пенсійного фонду про відмову в призначенні пенсії, за наслідками чого суд може визнати протиправними такі рішення, дії чи бездіяльність, а як наслідок - зобов'язати вчинити певні дії.
Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Доцільно відзначити, що здійснення дискреційних повноважень може в деяких випадках передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.
Акт, прийнятий у ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого незалежного органу. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2статті 2 КАС Україникритеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Отже, суд не може перебирати на себе функції, які відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду, зокрема - функції щодо призначення пенсії.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що пенсійним органом допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 08.06.2023 про призначення пенсії за віком, а тому Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області слід зобов'язати розглянути таку заяву та прийняти рішення, з урахуванням оцінки, наданої цьому судовому рішенні.
З приводу позовних вимог щодо врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки при нарахуванні пенсії за віком, суд зазначає, що вимоги в цій частині є передчасними, адже питання про обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_2 може вирішуватись лише після призначення особі такої пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу приписів частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Положеннями частини 3 статті 139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Вінницькій області підлягає стягненню судовий збір у розмірі 536,80 грн.
Водночас, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві, що згідно положень частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір», сума надміру сплаченого судового збору, яка в даному випадку становить 1073,60 грн., повертається виключно за клопотанням особи, яка його сплатила.
Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 263, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 08.06.2023 про призначення пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.06.2023 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви, з урахуванням оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100; код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду сформовано: 12.10.2023
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна