ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Єдиний унікальний номер №943/1753/23
Провадження №3/943/865/2023
12 жовтня 2023 року м. Буськ
Суддя Буського районного суду Львівської області Кос І.Б., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника УПП у Львівській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, жителя АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КпАП України, -
ВСТАНОВИВ:
05 травня 2023 року близько 08.40 години в м. Львів на вул. Залізнична, 2 водій ОСОБА_1 , керуючи вантажним автомобілем марки «Mercedes-Benz», реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснюючи перестроювання, не надав переваги транспортному засобу марки «Hyundai Grandeur», реєстраційний номер НОМЕР_2 , що рухався в попутному напрямку, на смузі, на яку він мав намір перестроїтися, внаслідок чого ОСОБА_1 допустив зіткнення із останнім транспортним засобом, від чого автомобіль марки «Hyundai Grandeur» отримав ушкодження з матеріальними збитками.
В судовому засіданні ОСОБА_1 не заперечив факту адміністративного правопорушення, свою вину у скоєному визнав, а проти закриття провадження по справі за спливом строків не заперечив.
Потерпілий ОСОБА_2 та його захисник - адвокат Качмар І.О. у судовому засіданні вважали ОСОБА_1 винуватим у скоєнні вказаної ДТП, а проти закриття провадження по справі за спливом строків не заперечили.
Заслухавши доводи учасників справи про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Вимогами статті 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-, і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовується особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконання правил, норм, стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху протоколом вилучення речей і документів, а також іншими документами.
З огляду на вимоги ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що діяння ОСОБА_1 містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, що підтверджується сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 508708 від 14.09.2023р., копією постанови Залізничного районного суду м. Львова від 04.08.2023 року, схемою місця ДТП від 05.05.2023 року.
Разом із тим, згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Судом встановлено, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП мало місце 05 травня 2023 року, а матеріали вищевказаної справи надійшли на розгляд суду 22 вересня 2023 року, тобто зі спливом строків, передбачених статтею 38 КУпАП (встановлений законом тримісячний строк сплив 05 серпня 2023 року).
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУАП.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що на час розгляду даного протоколу закінчився строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбачений ст. 38 КУпАП, оскільки, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті, тобто в даному випадку не пізніше 05 серпня 2023 року. Відтак, в силу п. 7 ст. 247 КУпАП провадження у цій справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Ураховуючи наведене та керуючись ст. ст. 33, 34, 38, 124, 221, 247, 276-280, 283-284 КУпАП, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП України закрити у зв'язку із закінченням строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Буський районний суд Львівської області.
Суддя І. Б. Кос