Тарутинський районний суд Одеської області
____________________________________________________________________________________
Справа № 514/1541/23
Провадження по справі № 2-а/514/15/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2023 року смт Тарутине
Суддя Тарутинського районного суду Одеської області Тончева Н.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 представником якого є ОСОБА_2 до капітана поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області Пулєва С.Г., Управління патрульної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Тарутинського районного суду Одеської області звернувся ОСОБА_1 представником якого є ОСОБА_2 з позовом до капітана поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області Пулєва С.Г., Управління патрульної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення.
Вивчивши матеріали позовної заяви, вважаю, що така не відповідає вимогам ст. 160, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому є підстави для залишення її без руху з огляду на наступне.
У відповідності до вимог статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зокрема:
- повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс;ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається з позовної заяви позивачем пред'явлено позов про визнання протиправними дій та скасування постанови де визначено відповідачів: Управління патрульної поліції в Одеській області та капітана поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області Пулєва С.Г.
Щодо відповідача Управління патрульної поліції в Одеській області, позивачем не вказано код ЄДРПОУ юридичної особи.
Відносно відповідача - капітана поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області Пулєва С.Г., який є посадовою особою відповідного державного органу, і діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу Національної поліції, позивачем в порушення приписів ст. 160 КАС України не зазначено ідентифікаційного коду ЄДРПОУ юридичної особи, від імені якого діє капітан поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області.
За наслідком чого, суддя позбавлений можливості перевірити зареєстроване місцезнаходження відповідачів та територіальну юрисдикцію цієї справи, оскільки у відповідності до приписів ч.2 ст. 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У зв'язку з чим, позивачеві необхідно зазначити код ЄДРПОУ відносно даних про відповідачів.
Разом з тим, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві наступне.
Згідно з положеннями ст.46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ст. 213 КУпАП справи про адміністративні правопорушення розглядаються, зокрема, органами Національної поліції, органами державних інспекцій та іншими органами (посадовими особами), уповноваженими на те цим Кодексом.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень (частини 1 та 2ст.222 КУпАП).
При цьому, приписами ч.1 ст.13 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до ч.1 ст.15 «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання.
Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, є саме орган Національної поліції - суб'єкт владних повноважень, а не підрозділ Національної поліції або ж особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Правову позицію з даного питання було висловлено Верховним Судом у постанові від 26 грудня 2019 року по справі №724/716/16-а (провадження № К/9901/12750/18).
З огляду на викладене, оскільки відповідач капітан поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області Пулєва С.В. є посадовою особою відповідного органу, який діє не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а діє від імені органу Національної поліції, при цьому, Управління патрульної поліції в Одеській області є структурним підрозділом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, який не є юридичною особою, не можуть виступати відповідачами у справі за адміністративним позовом, суд зазначає, що належним відповідачем може бути лише орган Національної поліції, від імені якого діяв співробітник поліції, і який є юридичною особою.
Крім цього, відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак, позивачем до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору чи документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Статтею 5 Закону України "Просудовий збір" встановлені пільги щодо сплати судового збору.
Слід зазначити, що відповідно до ст.ст.3, 5 Закону України "Про судовий збір" серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 18 березня 2020 року у справі № 543/775/17, провадження №11-1287апп18, у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України "Про судовий збір", які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Розмір судового збору за подання позовної заяви складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Таким чином, позивачем за подання до суду позовної заяви про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення має бути сплачено судовий збір.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Тому, позивачу необхідно здійснити оплату судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, у розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір", тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає по 536 грн. 80 коп. за кожну позовну вимогу.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи вищевикладене, оскільки позивачем надано позовну заяву без додержання вимог ст. 160, 161 КАС України, суддя вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху та слід надати позивачеві термін строком в п'ять днів з дня отримання копії ухвали суду для усунення вищевказаних недоліків поданої заяви.
Керуючись ст.169 КАС України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 представником якого є ОСОБА_2 до капітана поліції ВП №2 Болградського РВП ГУНП в Одеській області Пулєва С.Г., Управління патрульної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення - залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною і повернута почивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.М. Тончева