БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
12.10.2023
Справа № 497/2345/23 Провадження № 3/497/1161/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.10.2023 року суддя Болградського районного суду Одеської області Висоцький Сергій Олександрович ,розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 ,
ВСТАНОВИВ:
До Болградського районного суду Одеської області надійшли матеріали з протоколом про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП відносно ОСОБА_1 .
З протоколу вбачається, що військовослужбовець за мобілізацією військової частини НОМЕР_2 , діючи всупереч інтересам служби, в порушення своїх статутних обов'язків, 20.08.2023 року о 19:30 годині, перебуваючи на території в/ч НОМЕР_2 , у службовий час, знаходився у стані алкогольного сп'яніння. За даним фактом начальником відділення Військової служби правопорядку Південного територіального управління Військової служби правопорядку, капітаном ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОД/ІV №798 від 21.08.2023 року, відповідальність за яке передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП..
Статтею 7 КУпАП врегульовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно ч.4 ст.. 256 КУпАП При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Однак, в протоколі не вказано про роз'яснення прав та обов'язків особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_3 відмовився від отримання примірнику протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому в матеріалах справи відсутні докази надсилання копії протоколу ОСОБА_3 .
Відповідно до ст. 266-1 КУпАП Військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
В додатках матеріалів справи не додано оригіналу акту проходження медичного огляду для встановлення стану сп'яніння, а наявна копія не читається.
Суд зазначає, що законодавством не передбачено можливість надання до матеріалів справи про адміністративне правопорушення копії акту проходження медичного огляду.
Враховуючи те, що суд позбавлений можливості самостійно збирати докази, не може бути вирішено питання про встановлення всіх обставин справи, про наявність складу адміністративного правопорушення та можливості притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, тому протокол про адміністративне правопорушення з додатками слід повернути для належного оформлення.
Такий висновок суду збігається з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в абз. 5 п. 24 його постанови №14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судоми України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідно до якої Пленум Верховного Суду України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст. 256, 266-1 КУпАП, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_4 за ч.3 ст.172-20 КУпАП та матеріали справи направити до військової частини НОМЕР_1 - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С.О.Висоцький