Справа № 420/10570/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.03.2020 року щодо 5% надбавки за науковий ступень;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) пенсію станом на 01.03.2020 року з врахуванням надбавки 5% за науковий ступень та довідки про розмір грошового забезпечення №49/7588 від 17.06.2022 року виданої станом на 19.11.2019 року Департаментом пенсійних питань та соціального забезпечення МВС України з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними бездіяльність ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не нарахуванні ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.07.2021 в повному розмірі доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.07.2021 щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови №713 в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не проведення нарахування та несплати суми індексації ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) з 01.12.2019 року по 01.03.2023 року та нарахування в заниженому розмірі суми індексації з 01.03.2023 року по 31.05.2023 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) без обмеження максимальним розміром суми індексації з 01.12.2019 року;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо не нарахування та несплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) суми компенсації втрат доходів на невиплачену заборгованості пенсії за минулий період з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року згідно довідки № 49/7588 від 17.06.2022 року виданої станом на 19.11.2019 року Департаментом пенсійних питань та соціального забезпечення МВС України;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області нарахувати та сплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) суми компенсації втрат доходів за невиплачену заборгованості пенсії за минулий період з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Позивач вказує, що на підставі оновленої довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС в Херсонській області» № 49/7588 від 17.06.2022 року та рішень Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/11216/22 від 18 жовтня 2022 року та № 420/18411/22 від 24 січня 2023 року відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок призначеної пенсії у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження максимального граничного розміру, а також здійснити виплату пенсії з урахуванням вже виплачених сум. Разом із тим, пенсійний орган лише частково виконав рішення суду та продовжує виплачувати пенсію позивачу виходячи з 70% грошового забезпечення без врахування індексації, яка відповідачем нараховується тільки з січня 2023 року в меншому розмірі, але не виплачується. З огляду на такі дії відповідача, позивач стверджує, що має право на отримання компенсації втрати частини доходів.
Крім того, позивач доводить, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок пенсії позивачу з урахуванням надбавки у розмірі 5 % від розміру грошового забезпечення з 01 березня 2020 року, оскільки всі необхідні документи для цього відповідачу було надано.
Також позивач вважає, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії не врахував надбавку згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 01 липня 2021 року у розмірі 2000 грн.
Поряд з цим, позивач зазначав про необхідність постановлення судом окремої ухвали в порядку ч. 9 ст. 249 КАС України та направити її до правоохоронного органу задля вирішення питання про притягнення керівництва ГУ ПФУ в Херсонській області до кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 382 КК України.
Ухвалою суду від 15.05.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за
правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи, витребувано з
Головного управління ПФУ в Херсонській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема: протоколу про призначення пенсії (висновку, атестата); протокол про перерахунок пенсії позивача здійснений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103; протоколи про перерахунок пенсії позивача, які здійснені після перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, в т.ч. за рішенням суду; довідки, складові грошового забезпечення зазначені в якій враховувались при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103; розрахунок нарахованої та виплаченої суми пенсії на підставі рішень суду в розрізі сум, періодів нарахування та дат виплати з зазначенням підстави перерахунку; детальний розрахунок суми компенсації втрат доходу невиплаченої пенсії з врахуванням суми індексації з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року; детальний розрахунок суми індексації з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області засобами електронного зв'язку до суду надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що позовну заяву представник відповідача вважає безпідставною, незаконною та такою, що задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Представник відповідача вказував, що зважаючи на те, що у довідці для перерахунку пенсії № 49/7588 від 17.06.2022 року, наданій Департаментом пенсійних питань та соціального забезпечення МВС України для перерахунку пенсії позивача не було зазначено такої складової як надбавка 5% за науковий ступінь та враховуючи, що органи Пенсійного фонду здійснюють нарахування на підставі наданих відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, то вказане свідчить про безпідставність позовних вимог у вказаній частині.
Щодо виплати доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 у розмірі 2000 грн., то відповідач вказував, що оскільки розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку збільшився на суму, що перевищує 2 000 грн., то правових підстав для виплати такої доплати не має.
З приводу обмеження розміру пенсії максимальним розміром, то за правовою позицією відповідача, взагалі відсутній предмет спору, оскільки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 року відповідачем у травні 2023 року здійснено перерахунок пенсії і з червня 2023 року позивач отримуватиме пенсійну виплату з урахуванням 71% грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром.
Стосовно індексації пенсії, то відповідач вказав, що на підставі Порядку № 124 органами Пенсійного фонду було здійснено масові перерахунки пенсії у березні 2019 року, травні 2020 року та березні 2021 року, а у період 2022 та 2023 року відповідач керувався постановами КМУ № 118, 168.
Заперечуючи проти стягнення компенсації втрати частини доходу представник відповідача вказує, що з урахуванням відсутності факту невиплати пенсії, підстав для виплати компенсації не має. Додатково представник зазначив про обмежене фінансування та вказав, що сума доплати пенсії позивача за період з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року в сумі 343504,98 грн. обліковується в реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
31 травня 2023 року позивач надав до суду відповідь на відзив у якому зазначив, що викладені доводи у відзиві на позовну заяву є безпідставними та необґрунтованими, тому наявні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі. Також позивач окремо звертав увагу, що відповідачем не надано до суду витребувані докази, тому суд повинен застосувати процесуальний примус, а у разі ненадання відповідачем витребуваних доказів вважати обставину встановленою згідно наданих позивачем розрахунку. Поряд з цим, на думку позивача, наявні правові підстави для постановлення окремої ухвали та направлення її до правоохоронного органу для притягнення посадових осіб відповідача до кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 382 КК України.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с. 112).
Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України 17 червня 2022 року було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року (а.с. 43).
Позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки та листом Головного управління пенсійного фонду України в Херсонській області, позивача повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки.
Вказані обставини встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 у справі № 420/11216/22, яке набрало законної сили 18.11.2022, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Так, вказаним рішенням позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року на підставі довідки від 17.06.2022 року №49/7588, виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту МВС України про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 17.06.2022 року №49/7588, виданої Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Головним управлінням ПФУ в Херсонській області на виконання рішення суду від 18.10.2022 у справі № 420/11216/22 здійснено з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача згідно з довідкою від 17.06.2022 року №49/7588, виданої Департаменту пенсійних питань та соціального захисту МВС України. Однак, при проведені перерахунку пенсії позивача було зменшено основний розмір пенсії з 71% до 70% грошового забезпечення та застосовано обмеження розміру пенсії максимальним розміром.
Вказані обставини встановлено рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 у справі № 420/18411/22, яке набрало законної сили 08.05.2023, відтак такі відповідно до положень ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.01.2023 у справі № 420/18411/22, яке набрало законної сили 08.05.2023 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років під час її перерахунку 01.12.2019 року з 71% на 70% від відповідних сум грошового забезпечення згідно довідки №49/7588 від 17.06.2022 року виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту МВС 22.06.2022 року, а також застосування обмеження до перерахованої пенсії максимальним граничним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №49/7588 від 17.06.2022 року виданої Департаментом пенсійних питань та соціального захисту МВС 22.06.2022 року у розмірі 71% відповідних сум грошового забезпечення, а також без обмеження перерахованої пенсії максимальним граничним розміром, та здійснити її виплату з урахуванням виплачених сум.
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо виплати його пенсії у меншому розмірі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2020 року з урахуванням надбавки 5% за науковий ступінь, суд зазначає таке.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Преамбула містить положення про те, що цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1, 2, 4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону України № 2262-ХІІ. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію Закону України № 2262-ХІІ.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Водночас, процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом № 2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 № 760, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 за № 1152/32604 (далі - Інструкція № 760).
Відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.
Таким чином, структурні підрозділи апарату МВС задіяні до розгляду питання щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Суд зазначає, що питання визначення розміру грошового забезпечення належить до компетенції уповноважених органів міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу. Органи Пенсійного фонду України визначають розмір пенсій на підставі документів, наданих уповноваженими органами відповідних міністерств і відомств.
Як встановлено судом, 17 червня 2022 року Департаментом пенсійних питань та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України було оформлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року, в якій відсутні відомості про надбавки за науковий ступінь.
Також з матеріалів справи встановлено, що 26 лютого 2020 року ОСОБА_1 захистив дисертацію та здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук (а.с. 96).
Матеріалами справи підтверджено, що 26 вересня 2020 року та 11 листопада 2020 року позивач звертався до Міністерства внутрішніх справ України та ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області» із заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у зв'язку із здобуттям наукового ступеня (а.с. 122, 123).
За результатами розгляду звернень ОСОБА_1 було надано відповідь, але оновлену довідку оформлено не було (а.с. 127). При цьому, матеріали справи не містять доказів, що позивач оскаржував дії суб'єктів владних повноважень з не оформлення оновленої довідки з урахуванням набуття наукового ступеня.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2020 року з урахуванням надбавки 5% за науковий ступінь є необґрунтованими та такі вимоги не підлягають задоволенню з тих міркувань, що наявна в матеріалах справи оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача не містить такої надбавки, а пенсійний орган не уповноважений самостійно визначати розмір грошового забезпечення військового пенсіонера, оскільки це компетенція тих суб'єктів, які уповноважені оформлювати відповідні довідки.
Доводи позивача, що ним було подано копію диплома про присвоєння наукового ступеня до відповідача не є достатньою підставою для перерахунку пенсії, оскільки пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір надбавки за присвоєний науковий ступінь.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин та наявного правового регулювання, суд робить висновок, що заявлені позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог з не нарахування ОСОБА_1 з 01.07.2021 в повному розмірі доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», суд зазначає наступне.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 р. № 713 (далі Постанова № 713), якою установлено:
- з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
- особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
- у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
- щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 (пункт 1 Постанови № 713).
Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ. (пункт 3 Постанови № 713).
З огляду на вищевказані приписи чинного законодавства, внаслідок ухвалення вказаної Постанови № 713 з 01.07.2021 р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн., виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Судом з наявних копій перерахунків пенсії ОСОБА_1 встановлено, що доплата у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови КМУ № 713 відповідачем з 01 липня 2021 року не нараховувалася та не виплачувалася.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що на виконання рішення Херсонського міського суду Херсонської області від 04.10.2016 року № 766/10242/16, що набрало законної сили 13.12.2016 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у січні 2017 року здійснено перерахунок пенсії позивача. Після перерахунку пенсії розмір пенсії збільшився на суму, що перевищує 2000 грн., тому відсутні підстави для встановлення доплати до пенсії згідно постанови КМУ № 713.
Суд вважає вказану позицію відповідача помилковою, оскільки в межах даних спірних правовідносин перерахунок пенсії позивача був проведений ГУ ПФУ в Херсонській області на виконання вказаного судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Відтак, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справі №380/4510/2201 від 01 травня 2023 року у справі №300/2963/22, які в силу положень ч. 5 ст. 242 КАС України мають бути враховані при розгляді цієї справи.
Враховуючи, що спірні правовідносини у цій справі стосуються права позивача на отримання доплати до пенсії відповідно до постанови № 713 з 01.07.2021 року, суд вважає, що для належного захисту порушеного права позивача слід визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування та невиплати з 01.07.2021 р. позивачу щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області нарахувати та виплатити позивачеві спірну доплату до пенсії в порядку та розмірах визначених постановою № 713, починаючи з 01.07.2021 року.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача нарахувати індексацію пенсії в належному розмірі за спірний період, суд зазначає.
Статтею 64 Закону № 2262 передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
Відповідно до частини п'ятої статті 2 Закону № 1282-XII індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Суд констатує, що питання індексації пенсії у спірний період регулювалося зокрема постановою КМУ № 124 від 20 лютого 2019 року до якої були внесені неодноразові зміни за час існування спірних правовідносин.
З копії розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 станом на 01.12.2019 року встановлено, що індексація пенсії в розрахунку відсутня (а.с. 64).
З копії перерахунку пенсії з 01 серпня 2021 року, яка долучена відповідачем до відзиву встановлено, що індексація пенсії не відображена.
З копії розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 станом на 01.12.2022 року встановлено, що індексація пенсії нарахована у розмірі 3689, 31 грн (а.с. 65).
З копії перерахунку пенсії з 01 січня 2023 року, яка долучена відповідачем до відзиву встановлено, що індексація пенсії нарахована в сумі 3 689, 31 грн.
На підставі вищевикладеного, суд робить висновок, що за період з 01.12.2019 року по 31.11.2022 року відповідач не нараховував та не виплачував індексацію пенсії позивача.
Водночас, за змістом Порядку № 124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» (з урахуванням внесених змін у період спірних правовідносин) видно, що показник середньої заробітної плати (доходу) застосовується при обчисленні пенсії, призначених за нормами Закону № 2262 виключно особам з числа військовослужбовців строкової служби. За таких обставин, суд погоджується із доводами представника відповідача, що за вказаний період підстав для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати не було.
Натомість, згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Постанова № 118) з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з пунктом 1 Постанов № 118 з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії. Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 Постанови №118, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону (абзац 3 пункту 2 Постанова КМУ №118).
У подальшому, 24.02.2023 прийнято Постанову Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" № 168 (надалі - Постанова № 168), відповідно до п.1 якої з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Згідно пункту 2 зазначеної постанови з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Отже, пенсія позивача підлягає індексації з 01.03.2022 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, та з 01.03.2023 з урахуванням коефіцієнту збільшення у розмірі 1,197.
Як свідчать матеріали справи, після проведення перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.10.2022 по справі № 420/11216/22 відповідач здійснив перерахунок пенсії та обмежив її максимальним розміром, що вплинуло також і на належну індексацію пенсії.
Тобто, фактично індексація пенсії позивача не відбулася, оскільки за рахунок обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами виплата індексації не відбулася.
Тобто, після перерахунку пенсії позивачу, у зв'язку з обмеженням максимальним розміром, виплата пенсії проводилась на рівні, визначеному до проведення перерахунку на підставі Постанови № 118 та Постанови № 168, фактично без врахування суми індексації.
За таких обставин, бездіяльність відповідача щодо невиплати нарахованої позивачу з 01.03.2022 пенсії з урахуванням індексації згідно Постанови № 118 та з 01.03.2023 - з урахуванням індексації згідно Постанови № 168 є протиправною, тому в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача нарахувати компенсацію втрати частини доходів, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Закону № 2262-ХІІ, нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» № 2050-III від 19.10.2000 (далі - Закон № 2050-III) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 від 21.02.2001 (далі - Порядок № 159).
Відповідно до положень статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно із статтею 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Статтею 4 цього ж Закону визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Пунктом 2 Порядку № 159 передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення).
Пунктом 4 Порядку № 159 передбачено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
З системного аналізу вищезазначених норм права слідує, що компенсації підлягають нараховані грошові доходи, зазначені у пункті 3 Порядку № 159, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у разі затримки їх виплати на один і більше календарних місяців.
Отже, компенсація нараховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу (нарахування).
Аналіз викладених правових норм дає підстави стверджувати, що основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченої Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку їх виплати», є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. Одночасно законодавець пов'язав виплату компенсації із виплатою заборгованості доходу, тобто і компенсація, і заборгованість по доходу провадиться в одному місяці.
Суд зазначає, що основними умовами для виплати суми компенсації є: 1) порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та 2) виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу. Відтак, законодавець пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 20.10.2022 у справі № 140/862/19 та у постанові від 29.09.2022 у справі № 520/1001/19, які в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, враховуються судом при вирішенні спірних правовідносин.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів з огляду на її передчасність позаяк станом на день розгляду цієї справи в матеріалах справи відсутні докази як щодо виплати заборгованості пенсії, так і те, що відповідачем не було нараховано та виплачено разом із заборгованістю належної компенсації.
Щодо клопотання позивача про постановлення судом окремої ухвали, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення (ч.4 ст.249 КАС України).
Окрема ухвала - це рішення, яким суд реагує на виявлені під час розгляду справи порушення закону, причини та умови, що сприяли вчиненню порушення. Окрема ухвала є формою профілактичного впливу судів на правопорушників.
Необхідність її винесення зумовлена завданнями адміністративного судочинства - захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових, службових осіб у процесі здійснення ними управлінських функцій.
З викладеного вбачається, що постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду та здійснюється, якщо судом виявлено порушення закону та такі порушення є очевидно протиправними.
Суд вважає за необхідне зазначити, що постановлення окремої ухвали є правом суду при наявності очевидно протиправних дій відповідних осіб.
Водночас, позивачем не наведено конкретних обставин, які можуть свідчити про те, що дії відповідача носять очевидний, систематичний протиправний характер та такі дії спрямовані навмисно на грубе порушення прав позивача. Більше того, позивач не надав жодних доказів, які б підтверджували обґрунтування його доводів.
При цьому, суд звертає увагу, що позивач не позбавлений можливості звернутися самостійно із заявою до правоохоронних органів у разі, якщо вважає, що в діях посадових осіб ГУ ПФУ в Херсонській області містяться ознаки складу певного кримінального правопорушення.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин, а також враховуючи те, що постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду, то суд вважає, що підстав для задоволення клопотання позивача про постановлення окремої ухвали наразі не має.
Щодо клопотання позивача про застосування до відповідача заходів процесуального примусу, суд зазначає наступне.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За правилами статті 144 КАС України, заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов'язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства. Заходи процесуального примусу застосовуються судом, як правило, негайно після вчинення порушення. Про застосування заходів процесуального примусу суд постановляє ухвалу.
Так, ухвалою суду від 15 травня 2023 року від Головного управління ПФУ в Херсонській області було витребувано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача, зокрема: протоколу про призначення пенсії (висновку, атестата); протокол про перерахунок пенсії позивача здійснений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103; протоколи про перерахунок пенсії позивача, які здійснені після перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, в т.ч. за рішенням суду; довідки, складові грошового забезпечення зазначені в якій враховувались при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103; розрахунок нарахованої та виплаченої суми пенсії на підставі рішень суду в розрізі сум, періодів нарахування та дат виплати з зазначенням підстави перерахунку; детальний розрахунок суми компенсації втрат доходу невиплаченої пенсії з врахуванням суми індексації з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року; детальний розрахунок суми індексації з 01.12.2019 року по 31.05.2023 року.
На виконання вказаної ухвали відповідачем разом із відзивом було надано суду копії перерахунків пенсії ОСОБА_1 . Разом із тим, суд також враховує, що позивачем були подані докази та яким судом надано процесуальну оцінку при розгляді справи по суті.
Враховуючи наявні в матеріалах справи докази, часткове виконання відповідачем ухвали суду від 15.05.2023 року, а також беручи до уваги вимоги ч. 2 ст. 77 КАС України, суд приходить висновку, що підстав для застосування заходів процесуального примусу до відповідача не має.
Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які наявні у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню.
Судові втрати розподілити відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням проведеної індексації пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" № 168 від 24.02.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з урахуванням проведеної індексації пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та з 01.03.2023 з урахуванням проведеної індексації пенсії згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" № 168 від 24.02.2023 без обмеження пенсії максимальним розміром з врахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не нарахування та невиплати з 01.07.2021 р. ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 спірну доплату до пенсії в порядку та розмірах визначених постановою № 713, починаючи з 01.07.2021 року.
Стягнути з Головного управління ПФУ в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 2147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень двадцять копійок).
В задоволені іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ,; РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (адреса: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6 код ЄДРПОУ 21295057).
Суддя П.П. Марин