Справа № 420/18129/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивачка звернулася з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України №951070161099 від 05.01.2023, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 05.01.2023, застосовуючи показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2020, 2021 та 2022 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що відповідач при призначенні пенсії за віком на підставі Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 05.01.2023 протиправно застосував показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, оскільки пенсія мала б бути обрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2020, 2021 та 2022 роки.
У відзиві пенсійний орган із заявленими вимогами не погодився. Зазначив, що з 31.07.2015 року позивачці було призначено пенсію за вислугу років. У зв'язку із працевлаштуванням на посаду, яка дає право на цей вид пенсії, з 01.09.2015 року виплату пенсії припинено. Після звільнення з роботи позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Середній заробіток обрахований за 2014-2016 роки. Підстави для перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки, відсутні.
У відповіді на відзив позивачка зазначила про свою незгоду із доводами відповідача викладеними у відзиві та просила позовні вимоги задовольнити.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив наступне.
За матеріалами пенсійної справи з 31.07.2015 року позивачці призначено пенсію за вислугу років, як працівнику освіти на підставі п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 01.09.2015 року виплату пенсії за вислугу років припинено у зв'язку із працевлаштуванням на роботу, яка дає право на призначення цього виду пенсії.
Відповідно до заяви № 82 від 05.01.2023 року проведено перерахунок пенсії, а саме перехід на пенсію за віком згідно з п. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Заробітна плата для обчислення пенсії визначена з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки - 3764,40 грн збільшеного на коефіцієнти 1,14, 1,11, 1,11 та 1,14 який становить 6186,32 грн, що зафіксовано рішенням Ізмаїльського об'єднаного управління ПФУ №951070161099 від 12.01.2023 року.
Тобто, після призначення позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” змін у розрахунку середнього заробітку для обчислення пенсії не відбулось, пенсійний орган застосував середній заробіток за 2014-2016 роки.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ст. 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Статтею 40 Закону № 1058 передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Статтею 45 Закону № 1058 передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою Закону № 1058 регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Статтею 9 Закону № 1058 передбачено такі види пенсійних виплат: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
З огляду на зміст наведеної вище норми, пенсія за вислугу років, яка позивачці була призначена з 31.07.2015 року до переведення на пенсію за віком відповідно до норм Закону № 1058, цим Законом не передбачалась.
Таким чином, цілком можливо стверджувати, що вперше за призначення пенсії, яка передбачена нормами Закону № 1058, позивачка звернулась у 2023 році, з огляду на що, при обчисленні пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2020, 2021, 2022 рр.), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2023 р.) згідно із частиною другою статті 40 цього Закону.
Верховний Суд України від 29 листопада 2016 року у справі № 21-6331а15 та Верховний Суд у Постановах від 22 лютого 2018 року у справі № К/9901/16/17, від 22 січня 2019 року у справі № 577/2457/17 висловили правову позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення” на пенсію згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Виходячи із того, що у 2023 році позивачці вперше призначено пенсію, яка передбачена Законом №1058, її розмір має обчислюватись із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки (2019, 2020, 2021 рр.), що передують року звернення із заявою за призначенням пенсії за віком (2022 р.).
Позовні вимоги підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправними дій щодо застосування до обрахунку пенсії позивачки середньої заробітної плати за 2014-2016 роки та зобов'язання здійснити з 05.01.2023 року перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
Вимоги в частині скасування рішення задоволенню не підлягають, оскільки пенсійним органом допущені протиправні дії тільки щодо обрахунку розміру пенсії, а не щодо її призначення в цілому, тому ефективним способом захисту буде зобов'язати пенсійний орган належно розрахувати розмір пенсії позивачки.
Судовий збір розподілено на підставі ст. 139 КАС України. Незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, сплачена сума судового збору підлягає стягненню у повному обсязі, оскільки кількість задоволених вимог дорівнює кількості заявлених, за які судовий збір був сплачений.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування до обрахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 05.01.2023 року показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 05.01.2023 року перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.Ф. Попов