Справа № 276/1856/23
Провадження по справі № 3/276/1090/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2023 року смт. Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Бобер Д.О., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №4 Житомирського районного управління поліції ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Володарсько-Волинським РВ УМВС України в Житомирській області 04.10.2002 р.,
за ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, ч.7 ст.121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
До Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області надійшли матеріали справ № 276/1856/23, № 276/2033/23, № 276/2035/23, № 276/2036/23, № 276/2037/23, № 276/2038/23 про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, ч.7 ст.121 КУпАП.
Вказані матеріали передані на розгляд судді Бобру Д.О.
Відповідно до статті 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З врахуванням викладеного, суддя вважає за доцільне об'єднати зазначені вище справи.
Відповідно до розділу ІІІ п. 6 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України 20.08.2019 № 814 у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
Таким чином, об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, ч.7 ст.121 КУпАП необхідно присвоїти № 276/1856/23.
В матеріалах справи містяться наступні адміністративні матеріали, складені відносно ОСОБА_1
10.09.2023 року о 21 год. 07 хв. в смт. Хорошів по вул. Заміській, водій ОСОБА_1 керував саморобним трактором (Зубр) без посвідчення водія, не маючи права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року, 15.05.2023 року постановою серії БАБ №176930 громадянин ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.5 ст.126 КУпАП.
26.09.2023 року о 18 год. 24 хв. в смт. Хорошів по вул. Героїв України, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - трактором самоскладеним, без державного номерного знака, з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Alcotest 6810, а також від проходження такого огляду в медичному закладі відмовився. Правопорушення вчинено особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за ст.130 КУпАП, а саме: постановою Володарського Волинського районного суду Житомирської області від 22.11.2022 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП; постановою Володарського Волинського районного суду Житомирської області від 14.09.2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.130 КУпАП.
28.09.2023 року о 09 год. 37 хв. в смт. Хорошів по вул. Незалежності водій гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013, державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та проходження такого огляду в медичному закладі відмовився, що зафіксовано на портативний реєстратор. Правопорушення вчинено особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за ст.130 КУпАП, а саме: постановою Володарського Волинського районного суду Житомирської області від 22.11.2022 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП; постановою Володарського Волинського районного суду Житомирської області від 14.09.2023 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.130 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.130 КУпАП.
26.09.2023 року о 18 год. 24 хв. в смт. Хорошів по вул. Героїв України, 132, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - трактором Зоря, без державного номерного знака, не маючи права керування таким транспортним засобом, так як не отримував посвідчення водія відповідної категорії Правопорушення вчинено повторно протягом року, 15.05.2023 року постановою серії БАБ №176930 громадянин ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.5 ст.126 КУпАП.
28.09.2023 року о 09 год. 37 хв. в смт. Хорошів по вул. Незалежності водій гр. ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21013, державний номерний знак НОМЕР_2 , без посвідчення водія, не маючи права керування таким транспортним засобом. Правопорушення вчинено повторно протягом року, 15.05.2023 року постановою серії БАБ №176930 громадянин ОСОБА_1 був притягнутий до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.5 ст.126 КУпАП.
26.09.2023 року о 18 год. 24 хв. в смт. Хорошів по вул. Героїв України, 132, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - трактором, який не був незареєстрований в у встановленому законом порядку у ТСЦ протягом. Дане правопорушення вчинено повторно протягом року відповідно до постанови БАД №561795 від 11.09.2023 року.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.7 ст.121 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, про що свідчить довідка про доставку повідомлення в додаток «Viber» на вказаний ним номер телефону в заяві про отримання електронних повісток, а також квитанція про надсилання на адресу його проживання поштового рекомендованого відправлення з інформацією про його вручення ОСОБА_1 27.09.2023 року, роздрукованої з сайту Укрпошти. Про причину неявки ОСОБА_1 суд не повідомив. Він достеменно знав про складення відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення та розгляд їх судом. Однак, незважаючи на викладене, у судове засідання не з'явився, будь-яких заяв та клопотань не подавав, до суду за інформацією щодо стану розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності не звертався.
У своїй практиці Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадження у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. З метою недопущення необгрунтованого порушення строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановлених ст.277 КУпАП, а також строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП, суд визнає причину неявки ОСОБА_1 у судове засідання неповажною і розцінює його неявку як затягування строків розгляду справи, у зв'язку з цим суд розглядає справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.
Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року.
Відповідно до пп. «а» п. 2.1 Правил дорожнього руху, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;
Відповідно до пп. «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пп. «в» п. 2.9 Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення, а також без номерного знака.
Частина 5 ст.126 КУпАП передбачає притягнення особи до адміністративної відповідальності за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті. Частинами 2-4 ст.126 КУпАП передбачені правопорушення: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.3 ст.130 КУпАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Частина 7 ст.121 КУпАП передбачає притягнення особи до адміністративної відповідальності за повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, 7 ст.121 КУпАП, доведена доказами, доданими до матеріалів справи, зокрема:
- протоколами про адміністративні правопорушення, в яких зафіксовано суть вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень за ч.5 ст.126 ч.3 ст.130, 7 ст.121 КУпАП, зміст протоколів відповідає вимогам, визначеним КУпАП, та з якими ОСОБА_1 ознайомився. Згідно з протоколами ОСОБА_1 роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП, а також повідомлено про розгляд справ у Володарсько-Волинському районному суді, що він засвідчив своїми підписами;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №560661 від 28.09.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121, ч.2 ст.122, ч.1, ст.126 КУпАП;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ААБ №229239 від 26.09.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.7 ст.121 КУпАП;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №176930 від 15.05.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122, ч.ч.1,2 ст.126 КУпАП;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №561795 від 11.09.2023 року, згідно якої ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.121 ч.2 ст.122 КУпАП;
- копією постанови Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 29.11.2023 року, якою ОСОБА_1 визнано винним за ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 34000 гривень без оплатного вилучення транспортного засобу;
- копією постанови Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 14.09.2023 року, якою ОСОБА_1 визнано винним за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 34000 гривень без оплатного вилучення транспортного засобу;
- актами оглядів на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно яких ОСОБА_1 відмовився від проходження оглядів на стан алкогольного сп'яніння, проте мав ознаки алкогольного сп'яніння, що ОСОБА_1 засвідчив своїм підписом;
- направленнями на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, згідно яких ОСОБА_1 мав ознаки алкогольного сп'яніння, виявлені в результаті огляду, проведеного поліцейським, проте в КНП «Хорошівська лікарня» не проводився;
- відеозаписами подій, що відбулись за участю ОСОБА_1 10.09.2023, 26.09.2023, 28.09.2023, яким підтверджується обставини, встановлені в наявних в матеріалах справи адміністративних протоколах.
Згідно довідки інспектора сектору адміністративної практики Житомирського РУП Тичини С., ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував у ТСЦ, права керування ТЗ не має.
Своїми діями, що виразилися у повторному протягом року вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП, а саме керування транспортним засобом, не маючи права керування таким транспортним засобом, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст.126 КУпАП.
Своїми діями, що виразилися у вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП.
Своїми діями, що виразились у керуванні водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому законом порядку, вчиненими повторно протягом року, ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.7 ст.121 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, із врахуванням вимог ст.36 КУпАП, у виді штрафу без оплатного вилучення транспортного засобу, в межах санкції передбаченої частиною 3 статті 130 КУпАП, яка є більш тяжкою по відношенню до санкції частини п'ятої статті 126 КУпАП та санкції частини сьомої статті 121 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, із врахуванням вимог ст.36 КУпАП, у виді штрафу без конфіскації транспортних засобів, в межах санкції передбаченої ч.3 ст.130 КУпАП, яка є більш тяжкою по відношенню до санкцій ч.7 ст.121, ч.5 ст.126 КУпАП.
Відповідно до п.1.10 Правил дорожнього руху водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії; водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Санкція ч.3 ст.130 КУпАП в частині накладення штрафу передбачає накладення штрафу на водіїв з позбавленням права керування транспортними засобами та конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Таким чином, особа, яка вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП, керуючи транспортним засобом, але не маючи посвідчення водія відповідної категорії, не є водієм у розумінні ПДР та положень ч.3 ст.130 КУпАП, а тому підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази належності ОСОБА_1 на праві власності транспортних засобів: автомобіля ВАЗ 21013 державний номерний знак НОМЕР_2 , трактора без державного номерного знака, то суд не має достатніх підстав для застосування до порушника адміністративного стягнення в частині кофіскації транспортних засобів. За таких обставин, суд не може застосувати конфіскацію транспортних засобів при накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення в межах санкції ч.3 ст.130 КУпАП.
Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.33, 36, ч.7 ст.121, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130, 40-1, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд -
ПОСТАНОВИВ:
Об'єднати в одне провадження справи № 276/1856/23, № 276/2033/23, № 276/2035/23, № 276/2036/23, № 276/2037/23, № 276/2038/23 відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за ч.7 ст.121, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення присвоїти номер 276/1856/23.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.7 ст.121, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на підставі ст.36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення в межах санкції частини 3 статті 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень, без конфіскації транспортних засобів.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її постановлення.
Апеляційна скарга може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Володарсько-Волинський районний суд Житомирської області.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя Д.О. Бобер