Постанова від 10.10.2023 по справі 165/2408/23

Справа№ 165/2408/23

Провадження №3/165/908/23

НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2023 року м. Нововолинськ

Суддя Нововолинського міського суду Волинської області Василюк А.В., за участю прокурора Веремчук Л.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , працює в.о. директору уНововолинській школі мистецтв,

за ч. 1 ст. 172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення

встановив:

ОСОБА_1 , будучи на підставі наказу відділу культури Нововолинської міської ради №05/01-04 від 03.03.2022 виконуючою обов'язки директораНововолинської школи мистецтв, яка відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) є суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, не повідомила у встановленому Законом порядку (не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли дізналась чи повинна була дізнатись) відділ культури Нововолинської міської ради про наявність у неї реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги пункту 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме:

1) у протоколі №218 від 05.07.2023 вказано, що ОСОБА_1 18.12.2022 видала та підписала наказ №78-02 «Про заміну», на підставі якого викладачу ОСОБА_2 , яка є близькою особою, а саме її дочкою, надано заміну педагогічного навантаження 13 год;

2) у протоколі №216 від 05.07.2023 вказано, що ОСОБА_1 26.04.2022 видала та підписала наказ №19-02 «Про прийняття на роботу ОСОБА_2 », на підставі якого з 27.04.2022 на посаду секретаря Нововолинської школи мистецтв прийнято ОСОБА_2 , яка є близькою особою, а саме її дочкою;

3) у протоколі №220 від 05.07.2023 вказано, що ОСОБА_1 13.03.2023 видала та підписала наказ №16-02 «Про заміну», на підставі якого викладачу ОСОБА_2 , яка є близькою особою, а саме її дочкою, надано заміну педагогічного навантаження 7 год.;

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-7 КУпАП, - неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи на підставі наказу відділу культури Нововолинської міської ради №05/01-04 від 03.03.2022 виконуючою обов'язки директораНововолинської школи мистецтв, яка відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон) є суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим порушила вимоги пункту 3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», а саме:

1) у протоколі №219 від 05.07.2023 вказано, що ОСОБА_1 18.12.2022 видала та підписала наказ №78-02 «Про заміну», на підставі якого викладачу ОСОБА_2 , яка є близькою особою, а саме її дочкою, надано заміну педагогічного навантаження 13 год.;

2) у протоколі №217 від 05.07.2023 вказано, що ОСОБА_1 26.04.2022 видала та підписала наказ №19-02 «Про прийняття на роботу ОСОБА_2 », на підставі якого з 27.04.2022 на посаду секретаря Нововолинської школи мистецтв прийнято ОСОБА_2 ;

3)у протоколі №221 від 05.07.2023 вказано, що ОСОБА_1 13.03.2023 видала та підписала наказ №16-02 «Про заміну», на підставі якого викладачу ОСОБА_2 , яка є близькою особою, а саме її дочкою, надано заміну педагогічного навантаження 7 год.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП - прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Виходячи з положень зазначеної статті, вказані справи підлягають об'єднанню в одне провадження з наданням номеру справи - №165/2408/23.

У судовому засіданні ОСОБА_1 винність в інкримінованих їй правопорушеннях, передбачених ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП, не визнала з підстав, наведених у письмових запереченнях (а.с.60-64).Підтвердила, щоОСОБА_2 є її дочкою .Вважає, що не порушувала вимог Закону України «Про запобігання корупції», діяла в межах повноважень, а тому просить об'єднати справи відповідно до ст.36 КУпАП та закрити провадження у справі про адміністративні правопорушення в зв'язку з відсутністю події адміністративних правопорушень.

Прокурор Веремчук Л.М. вважає повністю доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, та передбачених ч.1 ст. 172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП. Стверджує, що зібраними у справі належними і допустимими доказами об'єктивно підтверджується факт родинних стосунків між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яке є її дочкою. Вказала, що ОСОБА_1 , згідно із п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, а тому вона зобов'язана була діяти у чіткій відповідності до положень цього Закону. З урахуванням конкретних обставин справи, просила на підставі ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Веремчук Л.М., дослідивши матеріали справ, приходжу до наступного висновку.

Наказом відділу культури Нововолинської міської ради №05/01-04 від 03.03.2022 ОСОБА_1 призначено виконуючою обов'язки директораНововолинської школи мистецтв (а.с.33).

Згідно розділу 5 «Управління закладом» Статуту Нововолинської школи мистецтв, безпосереднє керівництво Школою мистецтв здійснює директор, який підзвітний і підконтрольний Засновнику та Органу управління з питань статутної, фінансової, соціально-побутової, організаційно-господарської діяльності закладу, несе перед ними відповідальність за забезпечення діяльності закладу відповідно до покладених на нього завдань і функцій згідно з чинним законодавством України (а.с.15-26).

Директор Школи мистецтв вирішує всі питання діяльності закладу, з урахуванням обмежень, передбачених Статутом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність, в межах наданих йому повноважень укладає трудові договори, договори цивільно-правового характеру, договори про надання освітніх та додаткових послуг, договори, призначає на посаду та звільняє з посади працівників, визначає їх функціональні обов'язки, затверджує посадові інструкції, застосовує до працівників заходи заохочення та накладає дисциплінарні стягнення та інше.

Наказом в.о.директораНововолинської школи мистецтв Подзізей Е.М. від 13.03.2022 №16-02 «Про заміну» викладачу ОСОБА_2 надано заміну педагогічного навантаження 7 год. (а.с.14).

Наказом в.о.директораНововолинської школи мистецтв Подзізей Е.М. від 26.04.2022 №19-02 «Про прийняття на роботу ОСОБА_2 » на посаду секретаря Нововолинської школи мистецтв прийнято ОСОБА_2 (а.с.15).

Наказом в.о.директораНововолинської школи мистецтв Подзізей Е.М. від 18.12.2022 №78-02 «Про заміну» викладачу ОСОБА_2 , надано заміну педагогічного навантаження 13 год. (а.с.14).

Згідно інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є близькою особою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме її дочкою, відповідно до свідоцтва про народження № НОМЕР_1 , виданого 24.07.1998 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Нововолинського міського управління юстиції Волинської області (а.с.38).

У даному випадку суперечність між приватними та службовими інтересами в.о. директора Нововолинської школи мистецтв ОСОБА_1 під час видачі та підписання вищезазначених наказів полягає у можливості додаткового працевлаштування викладача Нововолинської школи мистецтв ОСОБА_2 , яке є її близькою особою, а саме дочкою.

Разом з тим, ОСОБА_1 про наявність у неї реального конфлікту інтересів визначені Законом органи не повідомила. Даний факт підтверджується листом відділу культури Нововолинської міської ради від 13.06.2023 №125/01-09 (а.с.32).

Лише в червні 2023 року ОСОБА_1 після зауваження працівників Управління стратегічних розслідувань у Волинській області департаменту стратегічних розслідувань НПУ про відсутність повідомлення щодо виникнення конфлікту інтересів повідомили про це начальника відділу культури Нововолинської міської ради Волинської області (а.с.36).

Будь-яких підстав та причин, передбачених законодавством, які б перешкоджали ОСОБА_1 повідомити в установленому законом порядку про наявний у неї реальний конфлікт інтересів, судом не встановлено.

Відповідно до вимог ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частина перша статті 172-7 КУпАП передбачає відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

Частина друга статті 172-7 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Диспозиція обох частин цієї статті є бланкетною, сама стаття міститься в главі 13-А КУпАП «Адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією».

Тому, для визначення усіх ознак протиправного діяння необхідно керуватись Законом України «Про запобігання корупції».

Визначення терміну «правопорушення, пов'язаного з корупцією», міститься у ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» і є діянням, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 Закону.

Зокрема, суб'єктами відповідальності за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП є визначені п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону посадові особи юридичних осіб публічного права.

Для даних осіб Закон України «Про запобігання корупції» встановлює алгоритм дій для запобігання та врегулювання конфлікту приватних та службових інтересів, що має на меті недопущення втрати довіри до службової особи та до органу, в якому вона працює.

Так, стаття 28 Закону зобов'язує цих осіб:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - НАЗК чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Невиконання даних зобов'язань відповідним суб'єктом тягне відповідальність за ч.1, ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання вказаних повноважень (примітка 2 до ст.172-7 КУпАП)

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях (ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»).

Сімейні відносини за змістом ст.1 Закону виникають з близькими особами, до переліку яких включені, зокрема, син та дочка, а отже ОСОБА_1 при здійсненні безпосереднього керівництва в силу своїх функціональних обов'язків Нововолинською школою мистецтв, при виданні наказів про прийняття на роботу та заміну педагогічного навантаження ОСОБА_2 , яка є її дочкою, перебувала в умовах реального конфлікту інтересів, що зобов'язували останню діяти у відповідності до законодавчих вимог про запобігання корупції повідомити НАЗК чи Відділ культури Нововолинської міської ради Волинської області про конфлікт інтересів, вжити заходів щодо врегулювання такого конфлікту інтересів та безпосередньо не виносити накази про заміну педагогічного навантаження в умовах конфлікту інтересів.

Як встановлено, ОСОБА_1 про наявність конфлікту інтересів під час виконання службових обов'язків у визначений час та до визначених Законом України «Про запобігання корупції» органів не зверталась.

Відтак, у судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених частинами 1, 2 ст.172-7 КУпАП.

Доводи ОСОБА_1 про відсутність реального конфлікту інтересів при підписанні нею наказу про прийняття на роботу та заміну педагогічного навантаження ОСОБА_2 , є безпідставними, з огляду на таке.

Відповідно до ст.1 Закону пряме підпорядкування - відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням.

Приватний інтерес ОСОБА_1 зумовлений саме сімейними відносинами. Ця об'єктивна дійсність сама по собі створює конфлікт інтересів, тому посилання ОСОБА_1 про недоведеність у неї приватного інтересу є неприйнятними.

Суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями, яка реально впливає на об'єктивність прийнятих рішень, призводить до реального конфлікту інтересів.

Заперечення ОСОБА_1 щодо вчинення нею правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП не беру до уваги, оскільки вони є вільним трактуванням нею Законів, і сприймаю їх як спосіб захисту від пред'явленого обвинувачення, оскільки такі заперечення повністю спростовуються дослідженими у судовому засіданні доказами в їх сукупності.

При накладенні стягнення у відповідності до вимог ст.33 КУпАП враховую характер вчинених правопорушень, особу, що притягується до адміністративної відповідальності вперше, її майновий стан, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин, позитивну характеристику (а.с.35).

З огляду на викладене, на ОСОБА_1 , згідно з ч.2 ст.36 КУпАП необхідно накласти стягнення за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу, в межах санкції ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП підлягає до стягнення з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 536,80 грн., що встановлено пунктом 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.36, ст.40-1, ст.283, ст.284 КУпАП, на підставі ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП

ухвалив:

Справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7 КУпАП (справа № 165/2409/23), за ч.1 ст. 172-7 КУпАП (справа № 165/2411/23), за ч.1 ст. 172-7 КУпАП (справа № 165/2413/23), за ч.2 ст.172-7 КУпАП (справа № 165/2408/23), за ч.2 ст.172-7 КУпАП (справа № 165/2412/23), за ч.2 ст.172-7 КУпАП (справа № 165/2410/23), об'єднати в одне провадження, присвоївши номер справи №165/2408/23.

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП, і на підставі ч.2 ст.36 КУпАП накласти на неї стягнення в межах санкції ч.2 ст.172-7 КУпАП, яка передбачає більш тяжче стягнення з числа вчинених, у вигляді штрафу в розмірі двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 4250 (чотири тисячі двісті п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. судового збору.

Копію постанови протягом трьох днів вручити або надіслати особі, щодо якої її винесено.

Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника, відповідно до ст. 308 КУпАП, стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП.

Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня її винесення.

Постанову можна оскаржити в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду з моменту її винесення відповідно до ст.294 КУпАП.

Суддя підпис А.В. Василюк