Рішення від 09.10.2023 по справі 912/1475/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2023 рокуСправа № 912/1475/23

Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Кабакової В.Г., за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу №912/1475/23

за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті, вул. Антоновича, буд. 51, м. Київ, 03150

до відповідача Фізичної особи - підприємця Шеліпова Юрія Володимировича, АДРЕСА_1

про стягнення 33 567,63 грн

Представники

від позивача - Кравченко Я.С., посвідчення АА № 016351, довіреність

від відповідача - участі не брали

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи - підприємця Шеліпова Юрія Володимировича з вимогами про стягнення на користь Державного бюджету України плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 33 567,63 грн, з покладенням судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач в порушення норм Закону України "Про автомобільний транспорт" здійснив перевезення вантажу з перевищенням габаритно-вагових норм без оформлення дозволу, як наслідок йому нарахована вказана плата за такий проїзд, внесення якої відповідачем добровільно у встановлений чинним законодавством строк не здійснено.

Ухвалою від 16.08.2023 суд залишив без руху позовну заяву та постановив усунути встановлені при поданні позовної заяви, недоліки в строк не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

21.08.2023 позивач подав суду за супровідним листом докази на виконання ухвали суду.

Ухвалою від 23.08.2023 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначив судовий розгляд на 25.09.2023 о 14:00 год та встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

06.09.2023 представник відповідача адвокат Турта А.В. подала суду заяву про ознайомлення з матеріалами справи.

07.09.2023 представник відповідача ознайомилась з матеріалами справи.

25.09.2023 суд розпочав розгляд справи по суті. За клопотанням позивача оголошено перерву до 09.10.2023 о 12:00 та витребувано Акт № 25005 від 19.11.2023.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, а також позивачем надано витребуваний акт.

Відповідач своїм процесуальним правом на участь в засіданні суду не скористався, уповноважених представників не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що містяться в матеріалах справи. Відзив на позов відповідач суду не подав.

Згідно з частинами 1, 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

З огляду на викладене та враховуючи відсутність підстав для відкладення розгляду справи, господарський суд розглядає справу по суті в судовому засіданні 09.10.2023 за відсутності представника відповідача.

На підставі частини 9 статті 165, частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з неподанням відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин, спір вирішено за наявними в справі матеріалами.

Суд дослідив докази у справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступні обставини.

Посадовими особами Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Кіровоградської області, а саме старшим державним інспектором Шинкаревичем Я.Д. 19.11.2020 на підставі направлення на рейдову перевірку № 009906 від 17.11.2020 на а/д Н-14 "Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв" проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

19.11.2020 працівниками Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Кіровоградської області проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки ІVЕСО (державний номерний знак НОМЕР_1 ) у результаті якого виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на загальну масу складало 44,84 т при допустимих 40 т, про що зазначено у талоні про зважування № 37990 від 19.11.2020.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 власником транспортного засобу марки ІVЕСО, державний номерний знак НОМЕР_1 є ОСОБА_1 .

За результатами перевірки складено довідку №030835 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.11.2020; акт №034352 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 19.11.2020; акт №250005 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 19.11.2020, яким зафіксоване порушення передбачене абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, чим порушено норми, передбачені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306.

Під час проведення рейдової перевірки ОСОБА_1 нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 1006,2 Євро, що еквівалентно 33 567,63 грн (курс НБУ станом на 19.11.2020 за 1 євро - 33,3608 грн), про що складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 1632 від 19.11.2020.

Наведені вище обставини стали підставою для звернення до суду з позовом про стягнення з ФОП Шеліпова Ю.В. на користь держави плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 33 567,63 грн, що еквівалентно сумі 1006,2 Євро станом на 19.11.2020.

При вирішені даного спору господарський суд враховує таке.

Законом України "Про автомобільні дороги" визначено, що відносини, пов'язані з функціонуванням автомобільних доріг, регулюються цим Законом та законами України "Про дорожній рух", "Про транспорт", "Про автомобільний транспорт", "Про джерела фінансування дорожнього господарства України", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про місцеві державні адміністрації", "Про концесію" та іншими актами законодавства.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується (ч. 14, 18).

Згідно Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (надалі - Порядок № 879), в редакції на час проведення перевірки, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підп. 4 п. 2).

Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль (п. 16 Порядку №879).

Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за наведеною в пункті 30 Порядку № 879 формулою.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України.

Згідно пункту 22,5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, в редакції на час проведення перевірки, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги -4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеного 19.11.2020 габаритно-вагового контролю транспортного засобу ІVЕСО, днз НОМЕР_1 , виявлено перевищення нормативних вагових параметрів, а саме фактичне навантаження на загальну масу складало 44,84 т при допустимих 40 т, що підтверджується копією талона про зважування № 37990 від 19.11.2020.

Правилами перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568 (далі - Правила № 363), врегульовано, що товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Згідно з пунктом 31-1 Порядку № 879 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Як слідує з матеріалів справи, відносно перевізника ФОП Шеліпова Ю.В. уповноваженими особами управління Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Кіровоградської області 19.11.2020 проведено документально габаритно-ваговий контроль, за результатами якого встановлено перевищення вагових параметрів, що стало підставою для проведення розрахунку плати за проїзд великовагових транспортних засобів в розмірі 1006,2 Євро.

За змістом товарно-транспортної накладної від 19.11.2020 №524501 автомобільним перевізником є ФОП Шеліпов Ю.В., пункт навантаження - м. Олександрія, Кіровоградська обл., пункт розвантаження - село Корсунка, Херсонська обл., водій - Шеліпов Ю.В.

Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (надалі - Порядок № 1567), в редакції на час проведення перевірки, встановлено, що рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки. Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю (п. 16). Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення (п. 17). У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (п. 21).

Матеріалами справи підтверджено, що у відповідності до вказаних пунктів Порядку №1567 перевірка проведена посадовою особою Укртрансбезпеки, про що складено Акт перевірки № 250005 за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 1567.

Посадовою особою Укртрансбезпеки та оператором вагового комплексу складено довідку №030835 від 19.11.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 16), де вказано, що довжина, ширина, висота транспортного засобу - в габариті; загальна вага транспортного засобу складає 44,84 т, навантаження на осі складає: 1) 7,0 т; 2) 11,54 т; 3) 8,76 т; 4) 8,88 т; 5) 8,66 т.

Також 19.11.2020 складено акт №034352 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів (а.с. 15).

Таким чином, матеріалами справи підтверджено перевищення вагових обмежень за відсутності відповідного дозволу або документу про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів перевізником ФОП Шеліповим Ю.В. під час здійснення перевезення 19.11.2020, що є підставою для нарахування плати за проїзд в сумі 1006,2 Євро.

Визначений розрахунок плати та її розмір відповідач не заперечив.

Як встановлено п. 31-1 Порядку № 879 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

З підстав вищенаведеного господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для стягнення з ФОП Шеліпова Ю.В. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові параметри яких перевищують нормативні, в розмірі 1006,2 Євро.

Разом з цим, згідно з п. 27 Порядку № 879 плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Позивач згідно даних офіційного сайту Національного банку України визначив, що курс гривні, встановлений Національним банком України, станом на день проведення розрахунку - 19.11.2020 до 1 Євро становив 33,3608 грн.

На підставі викладеного, встановлена плата у розмірі 1006,2 Євро становить 33 567,63 грн.

Отже, позовні вимоги заявлено обґрунтовано та вони підлягають задоволенню, з ФОП Шеліпова Ю.В. підлягає стягненню 33 567,63 грн.

Відповідно до норм ст. 129 Господарського процесуального кодексу України суд покладає судовий збір на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Шеліпова Юрія Володимировича ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_3 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 33 567,63 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Шеліпова Юрія Володимировича ( АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_3 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, буд. 51, м. Київ, 03150, і.к. 39816845) 2 684,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати позивачу (contact@dsbt.gov.ua), відповідачу (вул. Шевченка, 9, с. Рівне, Новоукраїнський район, Кіровоградська область, 27160).

Повне рішення складено 12.10.2023.

Суддя В.Г. Кабакова