Київський апеляційний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2023 року
м. Київ
єдиний унікальний номер справи 372/2918/23
номер провадження 33/824/4284/2023
Київський апеляційний суд у складі головуючого судді судової палати з розгляду цивільних справ Лапчевської О.Ф.,
за участю: ОСОБА_1 , її представника - адвоката Кулініченко Г.В., прокурора Малишенко Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Обухівського районного суду Київської області від 07 серпня 2023 року /суддя Висоцька Г.В./
у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Обухівського районного суду Київської області від 07 серпня 2023 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
Не погоджуючись з вказаною постановою, ОСОБА_1 звернулась з апеляційною скаргою в якій просила постанову скасувати, провадження по справі закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, вказувала те, що обов'язковою ознакою конфлікту інтересів є наявність суперечностей між особистими інтересами та службовими повноваженнями особи, які можуть вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи невчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень. Такий вплив може бути у разі наявності в особи дискреційних повноважень. Всі вищевказані умови судом першої інстанції не враховані та не виявлені в її діях, що свідчить про незаконність постанови. В діяннях особи, щодо якої було складено протокол, повинна існувати суб'єктивна сторона правопорушення у формі умислу, що є невід'ємною частиною складу правопорушення. Вказувала, що наказ про преміювання прийнятий не тільки стосовно неї самої, а й відносно працівників управління соціального захисту при виконавчому комітеті Обухівської міської ради Київської області. При цьому розмір визначеної премії не перевищував максимально можливого рівня. Також вказувала, що Протокол був складений у її відсутності, що у свою чергу вплинуло на можливість надати свої пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, ознайомитись зі своїми правами, передбаченими ст. 268 КУпАП. Їй не було роз'яснено право на захист. В матеріалах справи відсутні будь-які дані про вручення протоколів. Постанова не містить даних, що стало підставою їх складання та не визначено дати вчинення адміністративного правопорушення. За таких підстав її винуватість у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 172-7 КУпАП, не доведена поза розумним сумнівом матеріалами справи, у зв'язку із чим провадження у даній справі підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Також просила поновити строк на апеляційне оскарження, оскільки постанову їй було вручено 15.08.2023 р.
Переглянувши справу за апеляційною скаргою, заслухавши доводи апелянта, її захисника, які підтримали доводи апеляційної скарги і прокурора, який заперечував проти доводів апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, з огляду на таке.
Відповідно до ст. ст. 245, 280, 283 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення обставини правопорушення повинні бути з'ясовані всебічно, повно й об'єктивно в їх сукупності. Доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган /посадова особа/ встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Розглянувши справу, посадова особа виносить постанову, яка повинна містити найменування органу /посадової особи/, який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення; порядок та строк його оскарження.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради від 07.04.2022 № 24-0 «Про призначення ОСОБА_1 на посаду заступника начальника управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області».
Частинами першою та другою статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селиш,, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами, що визначено статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування». Статтею 11 цього ж Закону зазначено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно із Положенням про управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради (далі - Управління), затвердженого рішенням Обухівської міської ради № 1574-68-VII від 27.08.2020, Управління утворюється рішенням сесії Обухівської міської ради, входить до складу виконавчого комітету Обухівської міської ради.
Статтею 1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають досади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Таким чином, ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є посадовою особою місцевого самоврядування, утвореного відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», тобто суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Розпорядженням Обухівського міського голови від 22 квітня 2022 року № 79-в «Про надання частини щорічної основної відпустки Вікторії ІЩЕНКО» на заступника начальника управління ОСОБА_1 покладено виконання обов'язків начальника управління соціального захисту населення Обухівської міської ради. Розпорядженням Обухівського міського голови від 02 травня 2022 року № 86-в «Про надання частини щорічної основної відпустки Вікторії ІЩЕНКО» продовжено строк виконання ОСОБА_1 обов'язків начальника управління.
02 травня 2022 року ОСОБА_1 , як в.о. начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради, видала та підписала наказ № 33-о Про встановлення премії за високі досягнення у праці, яким встановила собі премію за квітень 2022 року в розмірі 160%.
Наказ виданий на підставі розпорядження виконавчого комітету Обухівської міської ради від 25.04.2022 № 116-к «Про преміювання працівників управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради», яким міський голова преміював начальника управління за квітень 2022 року у розмірі, визначеному Положенням про управління та дозволив в.о. начальника управління преміювати відповідно начальників відділів та спеціалістів управління за квітень 2022 року відповідно до Положення про преміювання працівників управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради.
Підставою для видання розпорядження зазначено лише подання від 21.04.2022 №451/14 щодо надання дозволу на виплату премії працівникам управління за квітень 2022 року, підписане начальником управління Іщенко Вікторією Вікторівною та головним бухгалтером цього ж управління.
Відповідно до Положення про управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради, затвердженого рішенням Обухівської міської ради № 1574-68-УІІ від 27.08.2020, начальник управління соціального захисту населення здійснює керівництво управлінням соціального захисту населення, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці в Управлінні; затверджує посадові інструкції та визначає обов'язки працівників Управління; видає у межах повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням; подає Обухівському міському голові на затвердження проекти кошторису та штатного розпису Управління в межах визначеної граничної чисельності та фонду оплати праці його працівників; розпоряджається коштами у межах затвердженого рішенням сесії Обухівської міської ради кошторису Управління тощо. Будь-які інші відомості щодо оплати праці, грошових виплат та преміювання працівників, їх розміри або межі у Положенні відсутні.
Розпорядженням Обухівської міської ради від 01.11.2021 № 521 затверджено Положення про умови та порядок преміювання Обухівського міського голови, секретаря Обухівської міської ради, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Обухівської міської ради, керуючого справами, посадових осіб місцевого самоврядування та працівників відділів, управлінь апарату Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області та інших структурних підрозділів (далі - Положення про умови та порядок преміювання), яке визначає умови та порядок преміювання Обухівського міського голови, секретаря Обухівської міської ради, заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів Обухівської міської ради, керуючого справами, старост, начальників та спеціалістів відділів, управлінь та інших структурних підрозділів, службовців, робітників Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області з метою стимулювання сумлінного та якісного виконання ними своїх посадовця обов'язків, ініціативного й творчого підходу до вирішення поставлених завдань, забезпечення належного рівня трудової та виконавської дисципліни.
Згідно із розділом 2 (Порядок визначення фонду преміювання) цього ж Положення на преміювання працівників за результатами роботи за місяць можуть бути спрямовані кошти в розмірі місячного фонду заробітної плати за посадовими окладами, а також економії фонду оплати праці. Розділом 3 (Показники преміювання та розмір премії) визначено, що преміювання здійснюється відповідно до особистого внеску в загальні результати роботи, рівня трудової та виконавської дисципліни, інтенсивності праці. За результатами роботи за місяць для визначення розміру премій враховуються такі показники, як своєчасне та якісне виконання обов'язків, визначених для відповідних категорій працівників у посадових інструкціях, розподілі обов'язків і доручень безпосереднього керівника, дотримання чинного законодавства, трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, дотримання норм етики.
У розділі 4 (Порядок преміювання) цього ж Положення чітко визначено, що начальникам самостійних структурних підрозділів (управлінь, відділів) виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області премія нараховується за розпорядженням Обухівського міського голови щомісячно за фактично відпрацьований час і виплачується протягом звітного місяця в межах фонду оплати праці у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг, вислугу років та надбавки за виконання особливо важливої роботи. Рішення про виплату премії за відповідний місяць приймається міським головою одноособово. Після розгляду пропозицій (подань) Обухівським міським головою, відділ організаційно-кадрової роботи готує проект розпоряджень про преміювання і передає його на затвердження міському голові. Керівники структурних підрозділів виконавчого комітету Обухівської міської ради, заступники міського голови з питань діяльності виконавчих органів Обухівської міської ради щомісяця до 25 числа вносять Обухівському міському голові подання на преміювання працівників відповідно до розподілу обов'язків.
Підставою для нарахування та виплати премії є підписане та зареєстроване в установленому порядку розпорядження Обухівського міського голови, а у випадку його відсутності - заступника Обухівського міського голови з питань діяльності виконавчих органів Обухівського міської ради, на якого покладені виконання обов'язків.
Розпорядженням виконавчого комітету Обухівської міської ради від 18.04.2022 № 09-к Про деякі питання преміювання начальника фінансового управління та начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області міський голова встановив начальнику фінансового управління та начальнику управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради (без зазначення ШБ) премію на 2022 рік щомісячно у розмірі 250 % в межах наявних коштів на оплату праці працівників кожного управління.
Начальникам самостійних структурних підрозділів (управлінь, відділів) виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області премія нараховується за розпорядженням Обухівського міського голови. Враховуючи, що на ОСОБА_1 , розпорядженнями Обухівського міського голови від 22 квітня 2022 року № 79-в та від 02 травня 2022 року № 86-в покладено виконання обов'язків керівника управління (структурного підрозділу виконавчого комітету), розмір премії за результатами роботи та фактично відпрацьований час за квітень 2022 року мав визначити міський голова, однак в розпорядженні міського голови розмір премії за квітень 2022 року не встановлено
У розпорядженні Обухівського міського голови від 18.01.2022 № 09-к визначено розмір щомісячної премії 250 %, а відповідно до наказу від 02.05.2022 № 33-о, ОСОБА_1 , як в.о. начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради встановила собі премію у розмірі 160 %, що свідчить про наявність дискреційних повноважень.
Наказом від 02.05.2022 № 33-о ОСОБА_1 також одноособово встановила розмір премії за квітень 2022 року начальникові управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради, який становить 210%, що є найбільшим розміром премії, який встановлювався начальникові управління у 2022 році. Вказане рішення прийнято в умовах конфлікту інтересів, так як ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника начальника управління залежить від управлінських та розпорядчих рішень начальника відносно неї, що впливає на її об'єктивність під час прийняття рішень щодо преміювання свого безпосереднього керівника.
Крім цього, у зазначеному розпорядженні (№09-к від 18.01.2022) 250% премії встановлено відповідно до Положення про преміювання працівників управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради.
Наказом начальника управління соціального захисту населення від 27.01.2017 № 4 затверджено та схвалено загальними зборами трудового колективу Положення про умови та порядок преміювання працівників управління захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради (далі - Положення про умови та порядок преміювання працівників Управління), яке спрямоване на підвищення матеріальної зацікавленості працюючих у покращені якості виконуваних посадових обов'язків, функцій і завдань, та поширюється на усіх працівників. Положення визначає умови й порядок преміювання працівників Управління.
Визначення конкретного відсотку премії або її меж в Положенні про умови та порядок преміювання працівників Управління також відсутні. Єдиним документом, яким встановлено розмір премії за квітень 2022 року в.о. начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради ОСОБА_1 , а саме 160 %, є наказ № 33-о Про встановлення премії за високі досягнення у праці, підписаний самою ж ОСОБА_1 .
Посадовою інструкцією заступника начальника управління соціального захисту населення зазначено, що у разі відсутності начальника управління його обов'язки виконує заступник.
Підписавши наказ №33-о від 02.05.2022 Про встановлення премії за високі досягнення у праці та встановивши, у тому числі, собі премію за квітень 2022 року у розмірі 160%, ОСОБА_1 реалізувала свої повноваження як виконуючий обов'язки начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради.
Недотримання ОСОБА_1 вимог законодавства про запобігання корупції та вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-7 КУпАП за вказаних у протоколі про адміністративне правопорушення від 22.06.2023 №1702 обставин, підтверджується доказами, долученими до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Апеляційний суд може дослідити нові докази, які не досліджувалися раніше, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до місцевого суду або необґрунтованим відхилення їх місцевим судом.
За наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін.
Доводи апеляційної скарги про те, що наказ про преміювання прийнятий не тільки стосовно апелянта, а й відносно працівників управління соціального захисту при виконавчому комітеті Обухівської міської ради Київської області і у неї відсутній умисел, апеляційним судом відхиляються як такі, що не впливають на дії апелянта в умовах реального конфлікту інтересів.
Так, при вирішенні питання про встановлення собі стимулюючих виплат керівник самостійно оцінює свою роботу за певними критеріями, визначеними у відповідних нормативно-правових актах, і встановлює їх конкретний розмір.
Приватний (майновий) інтерес такого керівника полягає у заінтересованості отримати заробітну плату у більшому розмірі та впливає на об'єктивність і неупередженість прийняття ним рішень щодо встановлення собі стимулюючих виплат.
Отже, у керівника виникає конфлікт інтересів, який потребує врегулювання у встановленому Законом порядку.
Також конфлікт інтересів виникає у випадку, коли особа подає пропозицію (у формі письмового подання чи іншим чином) щодо розміру стимулюючих виплат, а безпосередньо рішення про встановлення стимулюючих виплат приймає керівник вищого рівня.
У цьому випадку особа не приймає рішення про встановлення стимулюючих виплат та їх розмір, а ініціює таке питання перед особою, яка уповноважена на прийняття відповідного рішення.
Необхідність внесення зазначеної пропозиції зумовлена тим, що керівник органу, підприємства, установи, організації, приймаючи рішення про встановлення стимулюючих виплат, з об'єктивних причин не може самостійно оцінити роботу кожного з підлеглих працівників, у зв'язку з чим здійснення такої оцінки покладається на безпосереднього керівника та керівника самостійного структурного підрозділу.
Відповідно, пропозиції безпосереднього керівника та керівника самостійного структурного підрозділу є основою для прийняття керівником органу, підприємства, установи, організації рішення про преміювання чи встановлення надбавок.
Таким чином, приватний інтерес при реалізації цього повноваження стосовно себе пов'язаний з можливістю впливу на зміст рішення керівника органу, підприємства, установи, організації про встановлення стимулюючих виплат.
Оскільки особа не може об'єктивно оцінити власну роботу, при внесенні пропозицій щодо розміру премії чи надбавки для себе між її приватним інтересом, що полягає у бажанні отримати стимулюючу виплату у вищому розмірі, та службовим повноваженням виникає суперечність, яка впливає на її об'єктивність при вчиненні зазначених дій, що є реальним конфліктом інтересів.
Наприклад, відповідно до п. 2 розділу ІІІ Типового положення про преміювання державних службовців органів державної влади, інших державних органів, їхніх апаратів (секретаріатів), затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 13.06.2016 № 646, (далі - Типове положення), керівники самостійних структурних підрозділів відповідного державного органу або особи, які їх заміщують, на основі розрахунків, наданих бухгалтерською службою, готують пропозиції щодо встановлення розміру місячної або квартальної премії кожному державному службовцю з урахуванням пропозицій безпосередніх керівників державних службовців.
Якщо окремі керівники, керуючись зазначеними положеннями, готуватимуть пропозиції щодо встановлення розміру власної премії, вони діятимуть в умовах реального конфлікту інтересів.
Для уникнення реального конфлікту інтересів у цій ситуації необхідно: утриматись від здійснення оцінки своєї роботи та, відповідно, внесення пропозицій щодо визначення собі конкретного розміру премії чи надбавки; за наявності потреби надавати керівнику вищого рівня необхідну інформацію, на підставі якої він зможе самостійно визначити конкретний розмір премії чи надбавки.
Конфлікт інтересів буде відсутнім, якщо керівник приймає рішення щодо виплати собі стимулюючих виплат за погодженням із суб'єктом призначення/керівником вищого рівня.
Для запобігання виникненню конфлікту інтересів окремі нормативно-правові акти, що визначають порядок встановлення стимулюючих виплат, передбачають процедуру погодження відповідних виплат керівнику із суб'єктом призначення/керівником вищого рівня.
Конфлікт інтересів під час прийняття керівником рішення про встановлення того чи іншого виду виплати буде відсутній, якщо він зобов'язаний встановити конкретний розмір виплати, і законодавство не дає змоги йому зробити вибір щонайменше із двох чи більше можливих варіантів розмірів виплати (відсутність дискреції).
Отже, судом першої інстанції обґрунтовано встановлено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, що передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, зокрема обіймаючи посаду заступника начальника управління соціального захисту населення виконавчого комітету Обухівської міської ради та виконуючи обов'язки начальника цього ж управління, тобто, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 28 Закону, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: підписала наказ про встановлення премії за високі досягнення у праці №33-о від 02.05.2022, яким преміювала себе особисто, встановивши собі премію у розмірі 160%.
Таким чином, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та містяться на формальних міркуваннях.
Керуючись ст. 294 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Поновити строк на апеляційне оскарження.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Обухівського районного суду Київської області від 07 серпня 2023 року залишити без задоволення, а постанову Обухівського районного суду Київської області від 07 серпня 2023 року - без змін.
Постанова судді апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Лапчевська О.Ф.