ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2023 року Чернігів Справа № 620/5073/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомГоловного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області
доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1
простягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу,
УСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області) звернулось до суду з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ), в якому просить стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штраф у розмірі 3550,00 грн.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 31.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.
Відповідач ухвалу суду отримав 27.09.2022, правом подання відзиву не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
13.12.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області складено протокол про порушення законодавства про рекламу відносно, яким виявлені недотримання встановлених законодавством про рекламу вимог щодо відомостей про місце, дату початку і закінчення розпродажу, чим порушено вимоги ч.5 ст. 8 Закону України «Про рекламу» (а.с. 7).
12.01.2022 прийнято рішення №02/22 про початок розгляду справи про порушенняф законодавства про рекламу (а.с. 10).
ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області надіслало лист-вимогу від 13.01.2022 на адресу відповідача щодо надання інформації, яка необхідна для розгляду справи, а саме: копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію; письмові пояснення щодо розповсюдження вищевказаної реклами з порушенням вимог частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу»; інформацію, щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб'єктами господарювання тощо); інформацію щодо терміну розповсюдження реклами за вказаною адресою (а.с. 11).
Від ФОП ОСОБА_1 на адресу ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області надійшли пояснення від 21.01.2022, в яких повідомлялось про приведення реклами у відповідність до вимог ч. 5 ст. 8 Закону України «Про рекламу».
25.01.2022 ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області повідомило відповідача про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу, який призначено на 09.02.2022 (а.с. 16-18).
09.02.2022 ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області складено протокол засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу № 08/22, відповідно до якого вирішено прийняти рішення про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 , відповідно до частини 7 статті 27 Закону України «Про рекламу» (а.с.19).
09.02.2022 ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області винесено рішення № 10/22 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ФОП ОСОБА_1 у розмірі 2550,00 грн (а.с.20)
У зв'язку з несплатою у добровільному порядку штрафу, розмір якого визначений рішеннями ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 09.02.2022 №10/22, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 3 статті 42 Конституції України держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №667 (далі - Положення №667), Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
Основними завданнями Держпродспоживслужби, серед іншого, є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері (підпункт1 пункту 3 Положення №667).
За змістом пункту 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Пунктом 1 «Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області», затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №169(далі - Положення № 169) визначено, що Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області є територіальним органом Держспоживслужби та їй підпорядковане.
Згідно з вимогами підпункту 8 пункту 4 Положення №169, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробі з дорогоцінних металів та дорогоцінного каменю), зокрема, здійснює контроль за дориманням вимог Закону України «Про рекламу» та Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на населення» в межах наданих повноважень.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України від 03.07.1996 № 270/96-ВР «Про рекламу» (далі - Закон №270/96-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону №270/96-ВР реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно з частиною п'ятою статті 8 Закону №270/96-ВР реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару..
Частинами першою та другою статті 26 Закону №270/96-ВР визначено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами. На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право, у тому числі, вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Частиною першою статті 27 Закону №270/96-ВРвстановлено, що особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до частиною сьомої статті 27 Закону №270/96-ВР у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог Закону України «Про рекламу», на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду (частина одинадцята статті 27 Закону №270/96-ВР).
Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом №270/96-ВР, а також Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693 (далі - Порядок №693).
Відповідно до пункту 9 Порядку №693 підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.
Згідно з пунктом 11 Порядку №693 накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до пункту 18 Порядку №693, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Як встановлено судом з наявних матеріалів справи, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу відносно ФОП ОСОБА_1 встановлено недотримання встановлених законодавством про рекламу вимог щодо змісту реклами при розповсюдженні реклами розпродажу, а саме відсутність відомостей про місце, дату початку та закінчення розпродажу, чим порушено вимоги частини 5 статті 8 Закону України «Про рекламу», у зв'язку з чим позивачем прийнято рішення від 09.02.2022 №10/22 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 2550,00 грн.
Матеріалами справи підтверджується, що рішення про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про рекламу направлені рекомендованим відправленням та отримано за дорученням 06.05.2022 (а.с. 21,22).
Проте під час розгляду справи судом встановлено, що ФОП ОСОБА_1 рішення про накладення штрафу не оскаржено і в указаний термін штраф добровільно не сплатила.
Пунктом 20 Порядку №693 передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.02.2023 у справі №620/5347/22 відмовлено в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення про накладення штрафу №10/22 від 09.02.2022. Вказане судове рішення набрало законної сили.
З урахуванням того, що штраф в розмірі 2550,00 грн відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачений, доказів сплати відповідачем зазначеного штрафу станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з ФОП ОСОБА_1 на користь Держави штраф у розмірі 2550 грн 00 коп.
При цьому, відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду даної справи свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь Держави (ГУК у м. Черніг.обл /тг м. Чернігів/21081100, код ЄДРПОУ 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA288999980313000106000025739) штраф у розмірі 2550 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, просп. Михайла Грушевського, 180, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14034, код ЄДРПОУ 40310334.
Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Дата складення повного рішення суду - 09.10.2023.
Суддя Ю. О. Скалозуб