РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2023 року справа № 580/8257/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової за участі секретаря судового засідання Проценко В.С. розглянув у письмовому порядку за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 580/8257/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 21366538) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, ухвалив рішення.
І. ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
11.09.2023 вх. № 38275/23/23 ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 01.09.2022 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону №2262 у порядку і розмірах визначених постановою КМУ від 21.02.2018 №103, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
12.09.2023 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262. Розмір пенсії на час призначення складав 83% відповідних сум грошового забезпечення. Під час перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 відповідач обчислив позивачеві пенсію у розмірі 70% від суми грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідача із заявою, де просив здійснити перерахунок пенсії, виходячи із 83% відповідних сум грошового забезпечення. Проте відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку, тому позивач вважає відмову протиправною і звернувся до суду за захистом права на мирне володіння майном.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
Відповідач проти позову заперечив. 26.09.2023 вх. 410006/23 надав відзив на позовну заяву, де зазначив, що відбулась зміна встановленого статтею 13 Закону №2262 максимального розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення, тому підстави для обчислення пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі відмінному від 70% грошового забезпечення відсутні. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2022 у справі №580/141/22 не зобов'язано відповідача здійснювати перерахунок пенсії, виходячи з 83% грошового забезпечення, просив у задоволенні позову відмовити.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену з 14.11.2002 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 (посвідчення від 21.11.2002 серії НОМЕР_2 ).
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2022 у справі №580/141/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок з 01.04.2019 пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.11.2021 №ФР45451.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду 01.06.2022 у справі №580/141/22 в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки 23.11.2021 №ФР45451, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи з 70% грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком пенсії за вислугу років.
07.09.2023 відповідач листом №11378-10964/Р-02/8-2300/23 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, виходячи з 83% відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії грошового забезпечення, позивач звернувся до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, перевіривши аргументи щодо обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково з огляду на таке.
V. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із? ? ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262 у редакції Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, що набрала чинності з 01.01.2017 усі призначені за цим Законом пенсії належать перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту «а» ч. 1 ст. 13 Закону №2262 (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 %, до категорій 2 і 3, - 90 % (ч. 2 ст. 13 Закону №2262).
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262 (в редакції Закону України від 04.07.2002 №51-IV, що діє з 01.01.2003) розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 %, до категорії 2, - 95 %.
Згідно з пунктом 8 розділу II Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” (далі - Закон №3668-17), який набрав чинності з 01.10.2011, та п.23 розділу II Закону України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” (далі - Закон №1166), що набрав чинності з 01.05.2014, до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ внесені зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положення статті 13 Закону України № 2262, якими встановлено розмір пенсії, виходячи з 70% від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014 ( набрання чинності), та стосуються питань призначення пенсії, а не перерахунку, тому належать застосованню спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у справі № 240/5401/18 зазачає: під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося під час призначення відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Правильним є застосування правового висновку лише до правовідносин, у яких відсоткове значення розміру пенсії осіб не змінювалось від моменту призначення до перерахунку у бік зниження. Натомість, до правовідносин у цій справі (та всіх аналогічних) необхідно застосовувати лише першу частину зазначеного правового висновку “при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Верховний Суд розширив зазначений правовий висновок наступним чином: “у всіх випадках при перерахунку призначеної особі відповідно до Закону 2262 пенсії Пенсійний орган повинен застосовувати відсоткове значення розміру пенсії по відношенню до грошового забезпечення у розмірі, який особа отримувала станом на момент здійснення такого перерахунку” (аналогічного висновку дійшла колегія Верховного Суду в постановах від 03 березня 2018 року у справі № 564/2288/16-а, від 03 квітня 2018 року у справі № 175/1665/17, від 24 квітня 2018 року у справі № 686/12623/17, від 16 березня 2023 року у справі № 580/8568/21, від 23 березня 2023 року у справі № 520/2020/19).
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі 380/24477/21 зазначив: не вбачав підстав для відступу від зазначеного висновку у справі, що розглядається, та який спростовує доводи апеляційного суду.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України під час вибору і застосування норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки, що викладені у постановах Верховного Суду. Згідно частини 5 статті 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 07.09.2023 №11378-10964/Р-02/8-2300/23 зазначається: на виконання рішення суду від 01.06.2022 у справі №580/141/22 позивачу здійснений перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70 % грошового забезпечення, позаяк (як стверджує відповідач) зобов'язань здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 83% грошового забезпечення рішенням суду не покладено.
Оцінюючи доводи і докази щодо перевірки бездіяльності відповідача у протиправному зменшенні відсотку основного розміру пенсії з 83% на 70% під час здійснення перерахунку пенсії за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обгрунтованість позиції ОСОБА_1 і визнає протиправною бездіяльність, позаяк відповідач, відмовляючи листом без ухвалення індивідуального акта у формі рішення та неактивного реагування на звернення пенсіонера у контексті сприяння в реалізації прав у сфері пенсійного забезпечення діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно/несправедливо, без врахування необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
У частині вимог визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зменшення належить відмовити, позаяк позивач не обрав формалізований спосіб захисту, а відповідач допустив бездіяльність у не застосуванні під час обчислення 83 %: не сприяв особі у реалізації права на отримання належної пенсії, не прийняв рішення та не здійснив юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованої особи - пенсіонера.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
Принцип диспозитивності передбачає розгляд судом справи в межах позовних вимог і підстав позову, визначених особою, яка звернулася за захистом до суду; вихід суду за межі позовних вимог процесуальний закон допускає як виняток.
Верховний Суд у справі №640/16224/19 (провадження №К/9901/22967/20) зауважує, що як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п.4 ч.2 ст.245 КАС України).
Обираючи ефективний спосіб захисту порушеного майнового права позивача, суд встановив протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не застосування під час обчислення пенсії ОСОБА_1 83 % від суми грошового забезпечення, тому належить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплатити з 01.09.2022 (дата з якої просить позивач) пенсію в розмірі 83% грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.11.2021 №ФР45451 з урахуванням виплачених сум.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає про таке. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України під час задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п.8 ч. 1 статті 5 Закону України «Про сдовий збір» (посвідчення від 28.05.1997 серії НОМЕР_3 для ветеранів війни - учасників бойових дій), тому відсутні підстави для розподілу судового збору.
Керуючись ст.2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 255, 258, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністратив позов? ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області? у не застосуванні під час обчислення пенсії ОСОБА_1 83 % від грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.11.2021 №ФР45451.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 83% від грошового забезпечення на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 23.11.2021 №ФР45451 з урахуванням виплачених сум, починаючи з 01.09.2022.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 “Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи”.
Копію рішення направити сторонам справи.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ];
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області [вул. Смілянська 23, м.Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538].
Рішення суду складене? 10.10.2023.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА