РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2023 року справа № 580/8220/23
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді: Тимошенко В.П.,
за участю секретаря: Цаплі І.Ю.,
представника позивача - Ободовського Д.В. (згідно довіреності),
представника відповідача - Ковдій І.І. (за самопредставництвом),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Черкаської обласної військової адміністрації до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та скасування рішень,
встановив:
08 вересня 2023 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Черкаська обласна військова адміністрація до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якій просить:
1) визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 401,85 грн ВП № 72533631, яка була винесена 15.08.2023 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко Владислава Андрійовича;
2) визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору у розмірі 26800,00грн. ВП № 72533631, яка була винесена 15.08.2023 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко Владислава Андрійовича.
В обгрунтування позовної заяви позивач зазначив, що оскаржувані постанови винесені після добровільного виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду, а тому є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 29.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Відповідач у встановлений судом строк надав відзив на позовну, в якому в задоволенні позову просить відмовити.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову повністю.
15.08.2023 постановою відповідача відкрито виконавче провадження №72533631 на підставі виконавчого листа №580/827/21 виданого 04.01.2022 Черкаським окружним адміністративним судом.
Крім того, 15.08.2023 винесено постанову про стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 26800,00 грн та постанову про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 401,85 грн.
19.09.2023 відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №72533631.
Вважаючи постанови відповідача від 15.08.2023 про стягнення з позивача виконавчого збору в розмірі 26800,00 грн та про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 401,85 грн протиправними, позивач звернулася до суду з відповідним адміністративним позовом.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України Про виконавче провадження.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
У частині 5 статті 27 Закону №1404-VIII наведені випадки, коли виконавчий збір не стягується, а саме: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів (крім виконавчих документів про стягнення аліментів, за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за дванадцять місяців), накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень"; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, яка підлягає врегулюванню відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення" та Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності зазначеними законами.
Крім того, згідно з частиною 9 статті 27 Закону №1404-VIII виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону.
Судом встановлено, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 у справі №580/827/21 зобов'язано Черкаську обласну державну адміністрацію (18001, м. Черкаси, б-р Шевченка, буд.185, код ЄДРПОУ 00022668) повторно розглянути заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 11.08.2020 з усіма доданими документами щодо безоплатної передачі у власність земельних ділянок з кадастровими номерами 71101364000:02:016:0034, площею 0,1276 га та 71101364000:02:016:0037, площею 0,3630 га, та у порядку, визначеному законодавством, прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. Рішення суду набрало законної сили 11.08.2021.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 у справі №580/827/21 Черкаською обласною військовою адміністрацією прийнято розпорядження №422 від 19.07.2023 «Про відмову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у безоплатній передачі земельних ділянок у власність».
19.09.2023 відповідачем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №72533631, у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду згідно з виконавчим документом.
На підставі зазначеного, суд доходить висновку, що державний виконавець при винесенні оскаржуваних постанов, діяв не у межах, та не в спосіб, на підставі наданих Законом повноважень, оскільки позивачем виконано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.05.2021 у справі №580/827/21 до відкриття виконавчого провадження ВП № 72533631.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з частиною другою статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи відсутність таких заходів, судовий збір з відповідача стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 12, 72-77, 242- 243, 245-246, 255, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 15.08.2023 ВП № 72533631 про стягнення мінімальних витрат виконавчого провадження у розмірі 401,85 грн.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України від 15.08.2023 ВП № 72533631 про стягнення виконавчого збору у розмірі 26800,00грн.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя Валентина ТИМОШЕНКО