Справа № 560/12414/23
РІШЕННЯ
іменем України
04 жовтня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю: секретаря судового засідання Троян О.А. представника позивача: Ковташа Д.М. представника відповідача: Кічури Г.В. представника відповідача: Глиджука Ю.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" до Івано-Франківської митниці (як відокремленого підрозділу Державної митної служби України) про визнання протиправними та скасуквання карток відмов,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" звернулось до суду з позовом до Івано-Франківської митниці, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати картку відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000143 від 20.03.2023;
- визнати протиправною та скасувати картку відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000162 від 30.03.2023;
- визнати протиправною та скасувати картку відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000175 від 06.04.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки Івано-Франківської митниці, викладені в оскаржуваних картках відмови про те, що товар підлягає оподаткуванню за повною ставкою ввізного мита у розмірі 20%, як товар походження якого не встановлено, а також вимоги Івано-Франківської митниці про здійснення декларування товару шляхом подання нової митної декларації із зазначенням у графі 34 значення "00" є протиправними та необгрунтованими.
Вказує, що відповідачу були подані документи, які підтверджували країну походження товару (Китайська Народна Республіка), як наслідок, були відсутні підстави, передбачені законодавством України та міжнародними договорами України для прийняття карток відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000143 від 20.03.2023, № UA206020/2023/000162 від 30.03.2023, № UA206020/2023/000175 від 06.04.2023.
Враховуючи викладене, просить позовні вимоги задовольнити.
12.07.23 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 03.08.2023 суд вирішив перейти до розгляду справи №560/12414/23 за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 15.08.2023 р. о 10:00 год.
Ухвалою від 08.08.2023 суд відмовив у задоволенні клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" - Ковташа Дмитра Миколайовича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщенням суду.
Ухвалами від 13.09.2023 та від 04.10.2023 суд задовольнив клопотання представника Івано-Франківської митниці та клопотання представника товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Протокольною ухвалою 13.09.2023 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 04.10.2023 о 10:30 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що документи, які надані декларантом при поданні декларацій, щодо яких прийнято спірні картки відмови, містять розбіжності. Задекларований товар виявився відмінним від товару, відомості про який наведено в інвойсі № FM22308 від 31.12.2022, пакувальному листі №FM22308 від 31.12.2022, коносаменті №1432254801863 та сертифікаті про походження загальної форми № 23С3306В0А13/00317 від 14.03.2023. Івано-Франківська митниця не володіє інформацією про назву та кількість країн, які брали участь у виробництві товару "тканина полотняного переплетіння" з кодом 5407520000, а тому не може взяти до уваги відомості про одну країну походження - Китайську Народну Республіку, яку зазначає позивач.
Звертає увагу, що митний орган не здійснював жодних перешкод щодо випуску товару, товар випущено у вільний обіг відповідно до поданої митної декларації TH 206020/2023/2526. Щодо іншого, митний орган у картці відмови тільки інформував, що відповідно до ст.45 Митного кодексу України може звернутись із відповідним запитом до компетентного органу, а не стверджував. У зв'язку із вказаним, жодні реєстраційні відомості не могли бути зазначені. У всіх винесених картках відмови, митним органом вказано вичерпну, об'єктивну інформацію.
На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначає, що будь-які відомості та обґрунтовані підстави вважати, що у виробництві товару, зазначеного у поданих позивачем до Івано-Франківської митниці митних деклараціях, брали участь дві або більше країни відсутні.
Таким чином, Івано-Франківська митниця в оскаржуваних картках відмови помилково застосувала постанову Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 № 1765 "Про порядок встановлення та застосування правила адвалорної частки та виконання виробничих і технологічних операцій" та Перелік виробничих і технологічних операцій, за якими визначається країна походження товару, який наведений у додатку до цієї постанови, що застосовуються у випадках, якщо у виробництві товару беруть участь дві або більше країн. Просить задовольнити позовні вимоги.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, посилались на доводи, наведені у відзиві. Просили в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши позицію сторін та дослідивши подані докази, суд встановив такі обставини справи.
16.08.2022 між компанією "ZHEJIANG FANTASY INTERNATIONAL TRADING CO LTD", Китайська Народна Республіка (Продавець) та ТОВ "УЛЬТРА-МАРІЯ" (Позивач), Україна (Покупець) укладений договір №08/22, пунктом 1.1 якого передбачено, що Продавець зобов'язується поставити Покупцеві, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити, товари народного споживання (Товар(и)) згідно з умовами даного договору.
В пункті 1.3 договору № 08/22 від 16.08.2022 зазначено, що найменування, комплектність, кількість, загальна ціна та ціна за одиницю Товару визначається у інвойсах, які слугують специфікаціями до Договору і які повинні бути направлені від Продавця Покупцю.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 договору №08/22 від 16.08.2022 якість товару повинна відповідати міжнародним стандартам. Якість Товару, що поставляється, повинна відповідати вимогам, зазначеним в погоджених документах.
Пунктом 3.1 договору №08/22 від 16.08.2022 обумовлено, що поставка Товару здійснюється на умовах СРТ, згідно ІНКОТЕРМС 2010 протягом 180 днів.
В комерційному інвойсі (commercial invoice) № FM22308 від 31.12.2022 вказані опис товару (Description of goods): "knitted cloth, elastomer threads (116445 m2)" "(Трикотажне полотно, еластомірні нитки (116445 м2)", вага нетто - 19 250,00 кг; ціна за одиницю - 3,99 доларів США за кілограм, загальна ціна - 76 807,50 доларів США, умови поставки товарів СРТ KIYV, країна походження (country of origin) - Китай (China).
Позивач подав до Івано-Франківської митниці попередню митну декларацію (МД) № 23UA206020002282U9 від 13.02.2023, в графі 31 "Вантажні місця та опис товару" був наведений наступний опис товару: “1. Полотно трикотажне, із синтетичних ниток (95% поліестер) з вмістом еластомірних ниток (5%), поверхнева щільність 16547-2 г/м2.
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA206020002282U9 від 13.02.2023 позивачем зазначений літерний код альфа-2 країни походження товару, описаного в графі 31 митної декларації - CN (Китай, Китайська Народна Республіка).
14.02.2023 позивач подав до Івано-Франківської митниці додаткову попередню митну декларацію (МД) № 23UA206020002380U8 від 14.02.2023, в графі 31 "Вантажні місця та опис товару" був наведений наступний опис товару: ”1. Полотно трикотажне, із синтетичних ниток (95% поліестер) з вмістом еластомірних ниток (5%), поверхнева щільність 165+/-2 г/м2. Торговельна марка - ZHEJ-FAN. Виробник - ZHEJIANG FANTASY INTERNATIONAL TRADING CO LTD. Країна виробництва - Китай, CN"; в графі 33 "Код товару" зазначений код товару згідно УКТЗЕД - 6004 10 00 00 (Полотна трикотажні машинного чи ручного в'язання, завширшки більш як 30 см з вмістом 5 мас.% або більше еластомірних чи гумових ниток, крім полотен товарної позиції 6001: - з вмістом 5 мас.% або більше еластомірних ниток, але без вмісту гумових ниток).
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA206020002380U8 від 14.02.2023 декларантом зазначений літерний код альфа-2 країни походження товару, описаного в графі 31 митної декларації ™ CN (Китай, Китайська Народна Республіка).
Івано-Франківською митницею проведений митний огляд товару за результатами якого складений Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 23UA206020002380U8 від 15.02.2023.
Також Івано-Франківською митницею відібрані проби (зразки) вищезазначеного товару та складений Акт про взяття проб (зразків) товарів від 15.02.2023 № 01/02-23.
Відповідач здійснив випуск товару у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією (МД) № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022.
Під час випуску товарів за тимчасовою митною декларацією (МД) № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022 декларантом було сплачене ввізне мито за ставкою 8% від митної вартості товару.
Івано-Франківська митниця надіслала до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) запит про проведення дослідження від 17.02.2023 № 1.
Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби складений висновок № 142000-3103-0034 від 27.02.2023.
Івано-Франківська митниця прийняла рішення про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023, згідно з яким митницею визначений код товару за УКТЗЕД 5407 52 00 00 (Тканини з синтетичних комплексних ниток, включаючи тканини, виготовлені з матеріалів товарної позиції 5404: - інші тканини, з вмістом не менш як 85 мас.% текстурованих поліефірних ниток: - - пофарбовані); також у рішенні митниця навела наступний опис товарів: "Тканина полотняного переплетіння пофарбована, виготовлена з комплексних текстурованих ниток (поліефір 100%), без покриття та просочення, шириною 150-180 см. Кольори в асортименті, в рулонах, намотана на картонні бобіни, у транспортній упаковці)".
У зв'язку з прийняттям рішення про визначення коду товару від 08.03.2023 № КТ- UA206000-0009-2023, Івано-Франківська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000120, в якій роз'яснила вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення: "Подати МД згідно винесеного рішення KT-UA206000-0009-2023 від 08.03.2023".
20.03.2023 позивач подав до Івано-Франківської митниці додаткову митну декларацію (МД) № 23UA206020004733U9 від 20.03.2023. В графі 31 "Вантажні місця та опис товару" був наведений опис товару згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023. В графі 33 "Код товару" зазначений код товару за УКТЗЕД згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009- 2023 - 5407 52 00 00.
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA206020004733U9 від 20.03.2023 зазначений літерний код альфа-2 країни походження товару, описаного в графі 31 митної декларації - CN (Китай, Китайська Народна Республіка).
Івано-Франківська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000135 від 20.03.2023, якою відмовила у митному оформленні з причин неправильно вказаного номеру рішення про визначення коду товару (код документу 1503) у графі 44 ЕМД, а також роз'яснила вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення: "здійснити декларування товару шляхом подання нової ЕМД із врахуванням вищевикладених зауважень".
20.03.2023 позивач подав до Івано-Франківської митниці додаткову митну декларацію (МД) № 23UA206020004744U2 від 20.03.2023. В графі 31 "Вантажні місця та опис товару" був наведений опис товару згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023: "1. Тканина полотняного переплетіння пофарбована, виготовлена з комплексних текстурованих ниток (поліефір 100%), без покриття та просочення, шириною 150-180 см. Кольори в асортименті, в рулонах, намотана на картоні бобіни у транспортній упаковці (1116445 м2) - 19 250 кг. Торговельна марка - ZHEJ- FAN. Виробник - ZHEJIANG FANTASY INTERNATIONAL TRADING CO LTD. Країна виробництва - Китай, CN"; в графі 33 "Код товару" зазначений код товару за УКТЗЕД згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № КТ- UA206000-0009-2023 - 5407 52 00 00.
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA206020004744U2 від 20.03.2023 зазначений літерний код альфа-2 країни походження товару, описаного в графі 31 митної декларації - CN (Китай, Китайська Народна Республіка).
Разом з митною декларацією (МД) № 23UA206020004744U2 від 20.03.2023 декларантом до митниці подані наступні документи: пакувальний лист від 31.12.2022, комерційний інвойс № FM22308 від 31.12.2022, коносамент № 143254801863 від 31.12.2022, автотранспортна накладна №661967 від 08.02.2023, сертифікат про походження товару № 23С3306В0А13/00317 від 14.03.2023, митна декларація № 23UA206020004733U9 від 20.03.2023, рішення Івано-Франківської митниці про визначення коду товару № KT-UA206000- 0009-2023 від 08.03.2023, висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби № 142000-3103-0034 від 27.02.2023, Акт про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 23UA206020002380U8 від 15.02.2023, картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000135 від 20.03.2023, договір №08/22 від 16.08.2022, лист ТОВ "УЛЬТРА-МАРІЯ" № 15/02-1 від 15.02.2023.
В графі 47 "Розрахунок податків" цієї митної декларації зазначена ставка ввізного мита (8% від митної вартості), визначена для коду товарів за УКТЗЕД (6004 10 00 00), який зазначений у тимчасовій митній декларації № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022 та сплачена під час митного оформлення товару за тимчасовою митною декларацією (МД) № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022, а також ставка ввізного мита (1% від митної вартості), яка підлягала сплаті відповідно до додаткової декларації до тимчасової декларації, за кодом товару за УКТЗЕД 5407 52 00 00, який визначений рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023.
Івано-Франківська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000143 від 20.03.2023, якою відмовила у митному оформленні через неправильно застосовану пільгову ставку мита, а також роз'яснила вимоги, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення: "здійснити декларування товару шляхом подання нової ЕМД із застосуванням повної ставки мита”.
30.03.2023 позивач подав до Івано-Франківської митниці додаткову митну декларацію (МД) № 23UA206020005469U9 від 30.03.2023 в графі 31 "Вантажні місця та опис товару" був наведений опис товару згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023; в графі 33 "Код товару" зазначений код товару за УКТЗЕД згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № КТ- UA206000-0009-2023 - 5407 52 00 00.
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA206020005469U9 від 30.03.2023 зазначений код альфа-2 країни походження товару, описаного в графі 31 митної декларації - CN (Китай, Китайська Народна Республіка).
Разом з митною декларацією (МД) № 23UA206020005469U9 від 30.03.2023 позивачем до митниці подані наступні документи: пакувальний лист від 31.12.2022, комерційний інвойс № FM22308 від 31.12.2022, коносамент № 143254801863 від 31.12.2022, автотранспортна накладна №661967 від 08.02.2023, сертифікат про походження товару № 23С3306В0А13/00317 від 14.03.2023, митна декларація № 23UA206020004744U2 від 20.03.2023, рішення Івано-Франківської митниці про визначення коду товару № KT-UA206000- 0009-2023 від 08.03.2023, висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) № 142000-3103-0034 від 27.02.2023, Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 23UA206020002380U8 від 15.02.2023, картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000143 від 20.03.2023, договір №08/22 від 16.08.2022, лист ТОВ "УЛЬТРА-МАРІЯ" № 15/02-1 від 15.02.2023.
В графі 47 "Розрахунок податків" цієї митної декларації зазначена ставка ввізного мита (8% від митної вартості), визначена для коду товарів за УКТЗЕД (6004 10 00 00), який зазначений у тимчасовій митній декларації № 23UA206G20002526U0 від 15.02.2022 та сплачена під час митного оформлення товару за тимчасовою митною декларацією (МД) № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022, а також ставка ввізного мита (1% від митної вартості), яка підлягала сплаті відповідно до додаткової декларації до тимчасової декларації, за кодом товару за УКТЗЕД 5407 52 00 00, який визначений рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023.
Івано-Франківська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000162 від 30.03.2023, якою відмовила у митному оформленні з таких причин: "Задекларований товар є відмінним від товару, відомості про який наведено в інвойсі № FM22308 від 31.12.2022 ("трикотоаж"), тому дані щодо країни походження товару, заявлені у інвойсі не можуть бути прийняті до уваги. У наданому сертифікаті походження № 2ЗСЗ306130А13/00317 від 14.03.2023 наведено відомості про товар за кодом "6004", що не дає змоги застосувати сертифікат до товару "тканина полотняного переплетіння" (код "5407"), оскільки правила, що містять перелік умов та/або виробничих і технологічних операцій, які відповідають критеріям достатньої переробки, для визначення країни походження товару для даних товарних позицій відрізняються. Зазначено: "Товар підлягає оподаткуванню за повною ставкою ввізного мита у розмірі 20%, як товар походження якого не встановлено. Здійснити декларування товару шляхом подання нової МД із зазначенням у графі 34 значення "00”.
06.04.2023 позивач подав до Івано-Франківської митниці додаткову митну декларацію (МД) № 23UA206020005901U5 від 06.04.2023 в графі 31 "Вантажні місця та опис товару" був наведений опис товару згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023: “1. Тканина полотняного переплетіння пофарбована, виготовлена з комплексних текстурованих ниток (поліефір 100%), без покриття та просочення, шириною 150-180 см. Кольори в асортименті, в рулонах, намотана на картоні бобіни у транспортній упаковці (1116445 м2) - 19 250 кг. Торговельна марка - ZHEJ- FAN. Виробник - ZHEJIANG FANTASY INTERNATIONAL TRADING CO LTD. Країна виробництва - Китай, CN"; в графі 33 "Код товару" зазначений код товару за УКТЗЕД згідно з рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № КТ- UA206000-0009-2023 - 5407 52 00 00.
В графі 34 "Код країни походження" митної декларації № 23UA20602000590Ш5 від 06.04.2023 зазначений 32 літерний код альфа-2 країни походження товару, описаного в графі 31 митної декларації - CN (Китай, Китайська Народна Республіка).
Разом з митною декларацією (МД) № 23UA206020005901U5 від 06.04.2023 декларантом до митниці подані наступні документи (копії документів) (графа 44 МД): пакувальний лист від 31.12.2022, комерційний інвойс № FM22308 від 31.12.2022, коносамент № 143254801863 від 31.12.2022, автотранспортна накладна №661967 від 08.02.2023, сертифікат про походження товару № 23С3306В0А13/00317 від 14.03.2023, митна декларація № 23UA206020005469U9 від 30.03.2023, рішення Івано-Франківської митниці про визначення коду товару № KT-UA206000- 0009-2023 від 08.03.2023, висновок Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) № 142000-3103-0034 від 27.02.2023, Акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № 23UA206020002380U8 від 15.02.2023, картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000162 від 30.03.2023, договір №08/22 від 16.08.2022, лист ТОВ "УЛЬТРА-МАРІЯ" № 15/02-1 від 15.02.2023.
В графі 47 "Розрахунок податків" цієї митної декларації зазначена ставка ввізного мита (8% від митної вартості), визначена для коду товарів за УКТЗЕД (6004 10 00 00), який зазначений у тимчасовій митній декларації № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022 та сплачена під час митного оформлення товару за тимчасовою митною декларацією (МД) № 23UA206020002526U0 від 15.02.2022, а також ставка ввізного мита (1% від митної вартості), яка підлягала сплаті відповідно до додаткової декларації до тимчасової декларації, за кодом товару за УКТЗЕД 5407 52 00 00, який визначений рішенням Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023.
06.04.2023 Івано-Франківська митниця прийняла картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA206020/2023/000175 від 06.04.2023, якою відмовила у митному оформленні з таких причин: "Задекларований товар є відмінним від товару, відомості про який наведено в інвойсі № FM22308 від 31.12.2022 ("трикотоаж"), тому дані щодо країни походження товару, заявлені у інвойсі не можуть бути прийняті до уваги. У наданому сертифікаті походження № 23C3306130А13/00317 від 14.03.2023 наведено відомості про товар за кодом "6004", що не дає змоги застосувати сертифікат до товару "тканина полотняного переплетіння" (код "5407"), оскільки правила, що містять перелік умов та/або виробничих і технологічних операцій, які відповідають критеріям достатньої переробки, для визначення країни походження товару для даних товарних позицій відрізняються. Зазначено: "Товар підлягає оподаткуванню за повною ставкою ввізного мита у розмірі 20%, як товар походження якого не встановлено. Здійснити декларування товару шляхом подання нової МД із зазначенням у графі 34 значення "00".
14.04.2023 відповідач надіслав позивачу лист №7.21-1/28.4- 01/13/1384, в якому стверджував, що товар підлягає оподаткуванню за повною ставкою мита у розмірі 20%, як товар походження якого не встановлено.
Позивач, вважаючи, що картки відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA206020/2023/000143 від 20.03.2023, №UA206020/2023/000162 від 30.03.2023, №UA206020/2023/000175 від 06.04.2023, порушують його інтереси та є протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з частиною 1 статті 271 Митного кодексу України мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 2 статті 271, статтею 272 Митного кодексу України визначено, що одним із видів мита є ввізне мито, яке встановлюється на товари, що ввозяться на митну територію України, платником якого є особа, яка ввозить товари на митну територію України у порядку та на умовах, встановлених цим Кодексом.
Стаття 278 Митного кодексу України передбачає, що датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита у разі ввезення товарів на митну територію України чи вивезення товарів з митної території України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у випадках, визначених цим Кодексом та законами України.
Згідно з частинами 4, 5 статті 280 Митного кодексу України ввізне мито на товари, митне оформлення яких здійснюється в порядку, встановленому для підприємств, нараховується за ставками, встановленими Митним тарифом України.
Ввізне мито є диференційованим щодо товарів, що походять з держав, які спільно з Україною входять до митних союзів або утворюють з нею зони вільної торгівлі. У разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.
До товарів, що походять з України або з держав-членів Світової організації торгівлі, або з держав, з якими Україна уклала двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння, застосовуються пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України, якщо інше не встановлено законом.
До решти товарів застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.
Відповідно до частин 1-3 статті 36 Митного кодексу України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.
Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.
Під країною походження товару можуть розумітися група країн, митні союзи країн, регіон чи частина країни, якщо є необхідність їх виділення з метою визначення походження товару.
При цьому, за змістом частини 6 статті 36 Митного кодексу України положення цього Кодексу застосовуються для визначення походження товарів, на які при ввезенні їх на митну територію України поширюється режим найбільшого сприяння (непреференційне походження), з метою застосування до таких товарів передбачених законом заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до статті 2 Угоди між Урядом України і Урядом Китайської Народної Республіки про торговельно-економічне співробітництво (Дата підписання: 08.08.1992; Дата набуття чинності: 08.08.1992) Договірні Сторони взаємно нададуть режим найбільшого сприяння з питань, що стосуються стягнення мита на експортні та імпортні товари обох країн, інших зборів, сплат, правил митного регулювання і виконання митних формальностей.
Розділом II Закону України від 03.04.1997 № 170/97-ВР "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладення ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України" затверджено Перелік країн, з якими Україною укладено угоди про вільну торгівлю та торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, а також встановлено, що при ввезенні на митну територію України товарів та інших предметів походженням із зазначених у переліку країн застосовуються пільгові ставки ввізного мита.
В Переліку країн, з якими Україною укладено угоди про вільну торгівлю та торговельно- економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, який є додатком до Закону України від 03.04.1997 № 170/97-ВР "Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладення ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України", серед країн, з якими укладено торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму є Китай.
Позивачем 16.08.2022 укладений договір з компанією "ZHEJIANG FANTASY INTERNATIONAL TRADING CO LTD", Китайська Народна Республіка на підставі якого на територію України постачалися товари.
Згідно з частинами 1, 2 статті 43 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.
Країна походження товару декларується митному органу шляхом зазначення назви країни походження товару та відомостей про документи, що підтверджують походження товару, у митній декларації.
Частинами 3, 6 статті 43 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI визначено, що сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом даної країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару.
З матеріалів справи вбачається, що в сертифікаті походження Китайської Народної Республіки (certificate of origin of the People's Republic of China) № 23C3306B0A13/00317 від 14.03.2023, який виданий Китайською Радою зі сприянню міжнародної торгівлі (China Council for the Promotion of International Trade) Міжнародної торгової палати Китаю (China Chamber of International Commerce) у графі 11 наявні наступні відомості: 11 "Declaration by the exporter" (Декларація експортера) - "The undersigned hereby declares that the above details and statements are correct, that all the goods were produced in China and that they comply with the Rules of Origin of the People's Republic of China" - "Нижчепідписаний заявляє, що усі вищевказані відомості відповідають дійсності, що всі товари вироблені в Китаї та вони відповідають правилам походження Китайської Народної Республіки", а також міститься підпис уповноваженої особи компанії "ZHEJIANG FANTASY INTERNATIONAL TRADING CO LTD".
Також згідно з частинами 8, 9 статті 43 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495- VI у разі якщо в документах про походження товару є розбіжності у відомостях про країну походження товару або митним органом встановлено інші відомості про країну походження товару, ніж ті, що зазначені у документах, декларант або уповноважена ним особа має право надати митному органу для підтвердження відомостей про заявлену країну походження товару додаткові відомості.
Додатковими відомостями про країну походження товару є відомості, що містяться в товарних накладних, пакувальних листах, вивантажувальних специфікаціях, сертифікатах (відповідності, якості, фітосанітариих, ветеринарних тощо), митній декларації країни експорту, паспортах, технічній документації, висновках-експертизах відповідних органів, інших матеріалах, що можуть бути використані для підтвердження країни походження товару.
Відповідач у спірних картках відмови вказує, що у наданому сертифікаті походження № 23C3306130А13/00317 від 14.03.2023 наведено відомості про товар за кодом "6004", що не дає змоги застосувати сертифікат до товару "тканина полотняного переплетіння" (код "5407"), оскільки правила, що містять перелік умов та/або виробничих і технологічних операцій, які відповідають критеріям достатньої переробки, для визначення країни походження товару для даних товарних позицій відрізняються.
Оцінюючи таке твердженння відповідача, суд зазначає, що сертифікат про походження товару - це документ, який свідчить про країну походження товару, однак положення митного законодавства надають право підтверджувати країну походження й іншими, відмінними від сертифіката про походження товару, документами, такими як: засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару.
Винятком із вищенаведеного є обов'язкове подання сертифіката про походження товару в разі, зокрема, ввезення товарів, до яких застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.
Натомість, преференційна ставка та пільгова ставка ввізного мита не є тотожними, отже умова щодо обов'язкового подання сертифікату про походження товару при застосуванні пільгової ставки ввізного мита відповідно до вимог чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства не є обов'язковою.
При застосуванні пільгової ставки ввізного мита для цілей встановлення країни походження товару дослідженню підлягають також й інші, надані платниками, передбаченими статтею 276 МК України, та іншими особами документи, перелік яких установлено статтею 43 Митного кодексу України ".
Такі висновкі викладені у постанові Верховного Суду від 11.12.2019 у справі № 802/849/17-а.
Окрім того, дослідивши подані позивачем разом із додатковою декларацією документи, суд встановив, що сертифікат походження Китайської Народної Республіки № 23C3306B0A13/00317 від 14.03.2023, комерційний Інвойс № FM22308 від 31.12.2022, пакувальний лист № FM22308 від 31.12.2022, сертифікат якості № 22-00803F від 31.12.2022, коносамент № 143254801863 від 31.12.2022 кореспондуються між собою та містять чітку, недвозначну і зрозумілу інформацію про країну походження товару - Китайську Народну Республіку (Китай), а отже підтверджують заявлену декларантом в митних деклараціях країну походження товару й не дають підстав для сумніву щодо правильності заявлених декларантом відомостей про країну походження товару.
Таким чином, твердження відповідача в оскаржуваних картках відмови про те, що з поданих документів неможливо встановити країну походження товару, задекларованого в митних деклараціях суперечать наявним у справі доказам та не відповідають дійсності.
Відповідно до частини 1 статті 67 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України.
Статтею 1 Закону України від 19.10.2022 № 2697-ІХ "Про Митний тариф України" встановлено, що Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Частинами 1, 2, 4, 7 статті 69 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI передбачено, що товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари. Рішення митних органів щодо класифікації товарів для митних цілей є обов'язковими.
В пункті 2 розділу І "Загальні положення" Порядку роботи відділу митних платежів, підрозділу митного оформлення митного органу та митного поста при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.07.2012 за№ 1085/21397) наведені наступні визначення:
- класифікація товару - визначення коду товару відповідно до вимог Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, передбачених Законом України «Про Митний тариф України», з урахуванням Пояснень до УКТ ЗЕД, рішень Комітету з Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації, методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТ ЗЕД, розроблених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику відповідно до вимог Митного кодексу України, до початку переміщення товару через митний кордон України, під час митного оформлення та після завершення митного оформлення.
- рішення щодо класифікації товарів - рішення митного органу, яке приймається за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Пунктами 22, 23 розділу II "Контроль правильності класифікації товарів. Прийняття Рішень та порядок взаємодії з ПМО" вищезазначеного Порядку передбачено, що рішення є обов'язковим для митних цілей, діє три роки з дати його прийняття, крім випадків скасування або анулювання такого Рішення до закінчення строку його чинності.
У разі застосування Рішення відомості, які вносить декларант або уповноважена ним особа у графи 31 та 33 митної декларації щодо товару, якого стосується таке Рішення, мають відповідати Інформації, зазначеній у графі 6 Рішення, а реєстраційний номер Рішення та дата його прийняття зазначаються у графі 44 митної декларації.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що пункт 23 вищезазначеного Порядку не передбачає зміну відомостей про країну походження товару, наведених у графі 34 "Код країни походження" митної декларації у випадку прийняття митним органом рішення про класифікацію товарів та його застосування декларантом.
Формою рішення щодо класифікації товарів та поясненнями до заповнення рішення щодо класифікації товарів, які наведені у додатку 1 до вищезазначеного Порядку, не передбачено визначення митним органом у цьому рішенні країни походження товару.
Слід зазначити, що у висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (СЛЕД Держмитслужби) № 142000-3103-0034 від 27.02.2023, в рішенні Івано-Франківської митниці про визначення коду товару від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023 відсутні висновки про те, що країна походження товарів, ввезених на митну територію України вважається невідомою.
В законодавстві України також відсутні положення, які передбачають, шо у випадку прийняття митним органом рішення про класифікацію товарів, країна походження товарів, ввезених на митну територію України визнається невідомою.
Таким чином, визначення Івано-Франківською митницею коду товару за УКТЗЕД та зміна опису товару у рішенні від 08.03.2023 № KT-UA206000-0009-2023 не може бути підставою для неприйняття сертифікату походження № 23С3306В0А13/00317 від 14.03.2023, комерційного інвойсу № FM22308 від 31.12.2022 як документів, що містять відомості про країну походження товару (Китай) та визнання країни походження товару невідомою.
Суд встановив, що в документах, поданих позивачем відповідачу міститься інформація лише про одну країну походження товару - Китайську Народну Республіку.
Інші відомості та обґрунтовані підстави вважати, що у виробництві товару, зазначеного у поданих позивачем до Івано-Франківської митниці митних деклараціях, брали участь дві або більше країни відсутні.
За таких обставин, відповідач в оскаржуваних картках відмови помилково застосував постанову Кабінету Міністрів України від 20.12.2006 № 1765 "Про порядок встановлення та застосування правила адвалорної частки та виконання виробничих і технологічних операцій" та Перелік виробничих і технологічних операцій, за якими визначається країна походження товару, який наведений у додатку до цієї постанови.
Відповідно до частин 1, 2 статті 256 Митного кодексу України від 13.03.2012 № 4495-VI відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом. У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження.
Враховуючи викладене, оскаржувані картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення прийняті митним органом без урахування усіх обставин та без дотримання норм чинного законодавства, тому є протиправними та підлягають скасуванню.
За нормами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" до Івано-Франківської митниці про визнання протиправними та скасування карток відмов - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000143 від 20.03.2023.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000162 від 30.03.2023.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови Івано-Франківської митниці в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА206020/2023/000175 від 06.04.2023.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" судові витрати у розмірі 8052 (вісім тисяч п'ятдесят дві) грн за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської митниці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 жовтня 2023 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Ультра-Марія" (вул. Зарічанська, буд. 11-А, кв. 21,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 42998448)
Відповідач:Івано-Франківська митниця (як відокремлений підрозділ Державної митної служби України) (вул. Чорновола, буд. 159,Івано-Франківськ,76005 , код ЄДРПОУ - 43971364)
Головуючий суддя В.К. Блонський