ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 жовтня 2023 року Справа № 280/7677/23 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Стрельнікова Н.В., перевіривши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), в якому просить суд:
-визнати протиправним Рішення відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення , надання страхових виплат , соціальних послуг , житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.04.2023 №231150005165 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення , надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням страхового стажу за період роботи на посадах , що дають право на пенсію за вислугу років згідно архівної довідки №285 від 01.07.2019 виданої Трудовим архівом Чорнобаївського району, та періоду роботи на посадах , що дають право на пільгове пенсійне забезпечення згідно довідки №405 від 01.07.2019 , виданої СТзОВ «Придніпровський Край» з 01.04.2010 по 01.10.2015.
-зобов'язати відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення , надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити мені, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 5 пункту 2 статті 114 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.03.2023.
Ухвалою судді від 13.03.2023 позовну заву було залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків.
06.10.2023 позивачем подано уточнену позовну заяву.
Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі суддя зазначає наступне.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 2 статті 20 КАС України визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Разом з тим, КАС України встановлено критерії визначення предметної, територіальної та інстанційної підсудності.
Положеннями параграфу 3 глави 2 КАС України врегульовано питання територіальної юрисдикції (підсудності).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Так, із копії паспорту позивача, долученої до позовної заяви вбачається, що позивач по справі зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 ).
Доказів того, що позивач мешкає за адресою АДРЕСА_2 суду не надано.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача є м. Словянськ .
З огляду на вищевикладене, дана справа територіально не підсудна Запорізькому окружному адміністративному суду.
Відтак, оскільки ані позивач ані відповідач не мають зареєстрованого місця проживання (перебування, знаходження) в межах Запорізької області, з метою дотримання територіальної підсудності, суддя дійшов висновку про необхідність передачі даної адміністративної справи за територіальною підсудністю (за зареєстрованим місцезнаходженням позивача) на розгляд іншого адміністративного суду - Черкаського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Згідно з частиною 1 статті 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись ст.ст. 19, 20, 29, 241, 248, 256 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу № 280/7677/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, передати за підсудністю на розгляд Черкаському окружному адміністративному суду.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова