ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2023 року м. Ужгород№ 260/5762/23
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, як державного органу України, залученого до процедури призначення, обчислення, перерахунку та виплати пенсій особам, звільнених з військової служби, а саме по відмові у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 , пенсії з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2 000,00 гривень з 01.07.2021 року без обмеження її максимальним розміром; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести ОСОБА_1 , нарахування та виплату з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2 000,00 гривень, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
17 липня 2023 року ухвалою суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Закарпатській області надати суду до 11 вересня 2023 року пенсійну справу ОСОБА_1 .
01 серпня 2023 року на виконання вимог суду, відповідачем надано оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № НОМЕР_2 .
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ в Закарпатській області, 27.06.23 р. надано відповідь позивачу (№ 4933- 5161/Б-02/8-0700/23, у якій зазначено, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 31.03.23 р. № 260/1243/23 виконано Головним управлінням у добровільному порядку, що підтверджується копією протоколу перерахунку пенсії. Водночас, проведеним аналізом наданого протоколу встановлено, що відповідачем, повторно, безпідставно, пенсія нарахована з урахуванням обмеження максимального її розміру, і склала, як і у попередні місяці, 27 067,09 грн., хоча у самому протоколі підсумок пенсії з надбавками визначений у сумі 30 874,98 грн., як і передбачалося, при належному забезпеченні виконання рішення суду Пенсійним фондом. У підтвердження зазначеного, слід зазначити, що пенсія позивачем за червень 2023 р. отримана без належних, за рішенням суду змін. Водночас, у рішеннях Закарпатського окружного адміністративного суду від 29.03.2022 року у справі № 260/251/221, яке набуло законної сили 28.04.2022 року та від 16.11.22 р. № 260/3812/22, яке набуло законної сили 16.12.2022 року, жодних обмежень щодо кінцевих термінів застосування їх вимог та граничних розмірів пенсії не визначалося, а йдеться лише про дату, з якої наступає правова зобов'язаність відповідача по його виконанню, тобто 01.04.2019 р. та з 01.05.2022 р. без обмежень максимального її рівня. В той же час, згідно правової позиції Верховного Суду, у випадку коли в рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача пенсії.
08 серпня 2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що у складових пенсії позивача наявна доплата до пенсії, передбачена постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713. Крім того, перерахунок пенсії здійснено з урахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2022 року у справі № 260/3812/22, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.05.2022 року після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат. Таким чином, максимальний розмір пенсії становить 27067,09 грн.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон №2262-XII) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років з 08 червня 2011 року.
26 грудня 2018 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/1251/18, яке набрало законної сили 22 лютого 2019 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року.
15 березня 2019 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року із розрахунку 90% відповідних сум грошового забезпечення, відповідно до рішення у справі № 260/1251/18.
11 березня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/151/21, яке набрало законної сили 12 липня 2021 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на підставі оновленої довідки, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 03.11.2020 року № 5201-4931/5224 здійснити, починаючи з 01.04.2019 року, перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням проведених платежів.
21 липня 2021 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі оновленої довідки, виданої Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 03.11.2020 року № 5201-4931/5224, відповідно до рішення у справі № 260/151/21.
29 березня 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/251/22, яке набрало законної сили 28 квітня 2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% сум грошового забезпечення визначеного у довідці Управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Закарпатській області № 5201-4931/5224 у відповідності до ст. ст. 43, 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 01.04.2019 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року без обмеження максимального розміру. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії відповідних сум грошового забезпечення з 05.03.2019 року з врахуванням виплачених сум.
12 травня 2022 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії відповідно до рішення у справі № 260/251/22.
16 листопада 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/3812/22, яке набрало законної сили 16 грудня 2022 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.05.2022 року після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат.
20 грудня 2022 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2022 року після нарахування індексації без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше проведених виплат, відповідно до рішення у справі № 260/3812/22.
31 березня 2023 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/1243/23, яке набрало законної сили 12 червня 2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести з 01 липня 2021 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713.
27 червня 2023 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 липня 2021 року, відповідно до рішення у справі № 260/1243/23.
Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 27 червня 2023 року, відповідачем нараховано пенсії у розмірі 30 874,98 грн., однак застосовано обмеження максимальним розміром 27 067,09 грн.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У такій редакції вказану частину статті 43 Закону №2262-XII викладено відповідно до Закону № 3668-VI від 08.07.2011.
Так, відповідно до статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати 10740 гривень.
У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Так, згідно частини 7 статті 43 Закону №2262-XII максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ч.7 ст.43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
В мотивувальній частині вказаного рішення, а саме в пункту 2.3. Конституційний Суд України, зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
При цьому, у відповідності до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, положення частини 7 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20.12.2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення частини 7 статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, з 20.12.2016 року частина 7 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратила чинність.
При цьому, слід зазначити, що у 2019-2022 роках будь-яких змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вносилось.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-рп/2016 від 20.12.2016 року, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.
Однак, під час перерахунку, здійсненого з 01 липня 2021 року на підставі рішення у справі № 260/1243/23, Головним управлінням застосовано обмеження її максимальним розміром.
Конституційний Суд України неодноразово висновував стосовно того, що заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства чи шляхом ігнорування рішень Конституційного Суду України та конституційних прав.
Таким чином, дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року при виконанні рішення у справі № 260/1243/23 є протиправними
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року без обмеження її максимального розміру, з врахуванням проведених виплат.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 липня 2021 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 жовтня 2023 року.
СуддяТ.В.Скраль