Рішення від 10.10.2023 по справі 260/5423/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5423/23

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 червня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області та скасувати його рішення № 921060813045 від 09.06.2023 року в частині встановлення обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, при здійсненні перерахунку пенсії по втраті годувальника у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратури за № 30-вих.2023 від 17.05.2023; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.01.2022 року перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно з довідкою Закарпатської обласної прокуратури за № 30-вих.2023 від 17.05.2023 року без обмеження її граничного розміру та здійснити виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з урахуванням раніше проведених виплат.

04 липня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) сторін.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що законодавча конструкція ст.86 Закону №1697-VII вцілому виокремлює питання призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника в окрему частину дев'ятнадцяту, яка не пов'язана з частиною п'ятнадцятою, а тому обмеження щодо максимального розміру пенсії не може бути застосовано до осіб, яким призначається пенсія у зв'язку із втратою годувальника. Крім цього, слід зазначити, що положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016. Таким чином, відповідач протиправно встановив обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

20 липня 2023 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просять суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначають, що абзацом 6 ч. 15 ст. 86 Закону № 1697-VII передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Виходячи із того, що положення щодо обмеження пенсії максимальним розміром міститься у статті про пенсійне забезпечення, якою назначені розміри пенсій за цим законом, а також те, що абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону № 1697 не визначає конкретний вид пенсії до якого таке обмеження підлягає застосуванню, а відтак вважає цей припис загальним, тобто таким, який розповсюджується на усі призначені за цим законом пенсії. Варто зауважити, що відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішенні від 26.12.2011 N20-pn/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

27 липня 2023 року позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначає, що в даному випадку предметом позову є перерахунок пенсії по втраті годувальника, то до розміру пенсії не можуть застосовуватись обмеження максимальною розміру пенсії, визначені абзацом шостим частини п'ятнадцятої ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 р. Також просить врахувати, що перерахунок пенсії мав місце в червні 2023 року, жодної інформації з цього приводу від відповідача вона не отримувала, а про порушення своїх прав дізналась з Веб-порталу Пенсійного фонду України. Отже, наведене свідчить, що строк звернення до суду не пропущено.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 22 липня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

22 липня 2021 року ОСОБА_1 призначено пенсію по втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 30 липня 2021 року.

17 травня 2023 року Закарпатська обласна прокуратура видала ОСОБА_1 довідку 21№ 30-вих.2023 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру», статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», (а.с. 10).

Відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) її покійної матері ОСОБА_2 , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу обласної прокуратури становить 95 648,00 грн .

09 червня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області рішенням № 921060813045 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратури 21№ 30-вих.2023 від 17 травня 2023 року, (а.с. 9).

Відповідно до вказаного рішення ОСОБА_1 нараховано пенсію по втраті годувальника в розмірі 60% від суми заробітної плати у розмірі 57 388,80 грн, однак застосовано обмеження граничного розміру пенсії 20 930,00 грн.

Вважаючи рішення відповідача щодо обмеження пенсії граничним розміром протиправним, позивач звернулася до суду з даним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень пункту 2 частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються: діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Відповідно до частини 3 статті 36 закону №1058-IV до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Правові засади пенсійного забезпечення працівників прокуратури встановлює Закон України «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VІІ).

Закон №1697-VII є спеціальним та визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Цей Закон визначає лише умови пенсійного забезпечення прокурорів, в тому числі і право на пенсію у разі втрати годувальника та не регулює порядок призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, а також інші умови пенсійного забезпечення.

Згідно з преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 19 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VI пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї. До непрацездатних членів сім'ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 набула право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника її покійної матері ОСОБА_2 .

22 липня 2021 року ОСОБА_1 призначено пенсію по втраті годувальника, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 30 липня 2021 року.

17 травня 2023 року Закарпатська обласна прокуратура видала ОСОБА_1 довідку 21№ 30-вих.2023 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру», статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», (а.с. 10).

Відповідно до якої розмір заробітної плати (грошового забезпечення) її покійної матері ОСОБА_2 , з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу обласної прокуратури становить 95 648,00 грн .

09 червня 2023 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області рішенням № 921060813045 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратура 21№ 30-вих.2023 від 17 травня 2023 року, (а.с. 9).

Відповідно до вказаного рішення ОСОБА_1 нараховано пенсію по втраті годувальника в розмірі 60% від суми заробітної плати у розмірі 57388,80 грн, однак застосовано обмеження граничного розміру пенсії 20 930,00 грн.

Абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону № 1697-VІІ передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

В свою чергу, системно-логічне дослідження статті 86 Закону № 1697-VІІ дозволяє дійти висновку про те, що абзац 6 частини 15 має смисловий зв'язок з частинами першою-чотирнадцятою даної статті, які регулюють порядок призначення пенсій за вислугу років та по інвалідності.

Відтак, вказана норма не може застосовуватися до пенсій у зв'язку з втратою годувальника, що призначені членам сім'ї померлого годувальника, розмір яких визначається частиною 19 статті 86 Закону №1697-VII виходячи із відсоткового розміру середньомісячного заробітку годувальника.

При цьому, жодних обмежень до виплати такої пенсії згадана вище норма не містить.

Системно-логічне дослідження статті 86 Закону №1697-VII дозволяє дійти висновку про те, що абзац 6 частини 15 має смисловий зв'язок з частинами першою - чотирнадцятою даної статті, які регулюють порядок призначення пенсій за вислугу років та по інвалідності. При цьому законодавча конструкція статті 86 Закону №1697-VII в цілому виокремлює питання призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника в окрему частину дев'ятнадцяту, яка не пов'язана з частиною п'ятнадцятою, а тому обмеження щодо максимального розміру пенсії не може бути застосовано до осіб, яким призначається пенсія у зв'язку із втратою годувальника.

Відтак, з аналізу наведеного слідує, що позивач має право на передбачену частиною 19 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 60% її середньомісячного заробітку, без застосування обмежень максимального розміру пенсії.

Позивачка у позові просить зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2022 року перерахунок та виплату їй пенсії по втраті годувальника, однак як встановлено судом, відповідач 09 червня 2023 року рішенням № 921060813045 здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2023 року на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратура 21№ 30-вих.2023 від 17 травня 2023 року, то саме з цієї дати слід поновити порушене право позивачки.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеним факт протиправності рішення відповідача № 921060813045 від 09 червня 2023 року в частині встановлення обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, при здійсненні перерахунку пенсії по втраті годувальника у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратури 21 № 30-вих.2023 від 17.05.2023 та з метою захисту порушених прав позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно з довідкою Закарпатської обласної прокуратури 21 № 30-вих.2023 від 17.05.2023 року без обмеження її граничного розміру та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 921060813045 від 09 червня 2023 року в частині встановлення обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, при здійсненні перерахунку пенсії по втраті годувальника у розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Закарпатської обласної прокуратури 21 № 30-вих.2023 від 17.05.2023.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити з 01 березня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) по втраті годувальника в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати згідно з довідкою Закарпатської обласної прокуратури 21 № 30-вих.2023 від 17.05.2023 року без обмеження її граничного розміру та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В решті позовних вимог - відмовити..

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 10 жовтня 2023 року.

СуддяТ.В.Скраль