Рішення від 10.10.2023 по справі 260/6589/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2023 року м. Ужгород№ 260/6589/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації державної спеціальної служби транспорту від 06 травня 2023 року №518/1.6/295; 2) зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації державної спеціальної служби транспорту від 06 травня 2023 року №518/1.6/295, з урахуванням проведених раніше виплат.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що оскільки підставою для перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року стала оновлена довідка про розмір грошового забезпечення, яка містить додаткові види грошового забезпечення, позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача, однак така залишилась без задоволення. Посилається на те, що Адміністрацією державної спеціальної служби транспорту була складена та направлена до відповідача нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 року, з якої у нього з 01.01.2018 року виникло право на перерахунок пенсії з додатковими видами грошового забезпечення.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

У своїх запереченнях відповідач зазначає, що вказана довідка видана не у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Окрім того, чинним законодавством не передбачено індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно із долученими документами про грошове забезпечення. Вказує, що довідка сама по собі не породжує право позивача на перерахунок пенсії. Також, після проведення останнього перерахунку пенсії позивача Кабінет Міністрів України не приймав рішень про зміну розміру видів грошового забезпечення військовослужбовців за відповідною посадою, як і не були введені для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення. Органи Пенсійного фонду України не зобов'язані здійснювати перерахунок пенсії на підставі будь-яких довідок, що подаються пенсіонерами, так як Порядком №45 визначено чіткий алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, якого пенсійний орган повинен дотримуватись.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Адміністрація державної спеціальної служби транспорту виготовила довідку №518/1.6/295 від 06.05.2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року складається із наступних складових: посадовий оклад - 4650,00 грн.; оклад за військовим званням - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 2695,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (10%) - 868,55 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 465,00 грн.; премія (58%) - 2697,00 грн. Всього 12716,05 грн.

24.05.2023 року представник позивача звернулася до відповідача із заявою, в якій просила здійснити проведення з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення з основним розміром пенсії відповідно до вислуги років та виплатити заборгованість.

Відповідач листом №4346-4686/І-02/8-0700/23 від 05.06.2023 року повідомив її, що чинним законодавством не передбачено перерахунок пенсії індивідуально за зверненням особи, окрім, якщо пенсію призначено до набрання чинності Закону №2262. Після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Відтак, підстави для проведення перерахунку пенсії згідно оновленої довідки відсутні.

Не погодившись із такою відповіддю позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.

Змістом спірних правовідносин є відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до оновленої довідки Адміністрації державної спеціалізованої служби транспортупро розмір грошового забезпечення №518/1.6/295 від 06.05.2023 року.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч.2 ст.63 Закону №2262-ХІІ якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною четвертою цієї ж норми передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.18 ст.43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у адміністративній справі за № 160/8324/19 від 17.12.2019 року зазначено, що до моменту отримання належної довідки у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що позивач просить зобов'язати здійснити перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення виданої Адміністрацією державної спеціалізованої служби транспорту №518/1.6/295 від 06.05.2023 року.

З наведеної довідки вбачається, що вона була видана позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року за нормами чинними станом на 01.03.2018 року.

Враховуючи, що згадана довідка №518/1.6/295 від 06.05.2023 року була видана станом на 01.03.2018 року, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року (як він просить) відсутні.

При цьому, жодних інших доказів, які б дозволяли суду зобов'язати пенсійний орган здійснити вказаний перерахунок пенсії раніше вказаної дати в матеріалах справи немає.

Відтак, на переконання суду, у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.

Що стосується здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2018 року (як зазначено у довідці №518/1.6/295 від 06.05.2023 року) суд вказує таке.

Суд зазначає, що з урахуванням вищенаведеної позиції, представник позивача правомірно звернулася до органу Пенсійного фонду України щодо перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення.

Вказану довідку відповідачем отримано, що не заперечується відповідачем.

Зважаючи на це, суд вважає відмову Головного управління у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до оновленої довідки та поданої нею заяви протиправною, чого відповідач не спростував і протилежне суду не довів. За таких обставин слід зобов'язати Головне управління провести з 01.03.2018 перерахунок та виплату позивачу пенсії, виходячи з розмірів грошового забезпечення, вказаних у довідці Адміністрації державної спеціалізованої служби транспорту №518/1.6/295 від 06.05.2023 року. Оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність дій та відмови, позов у цій частині підлягає задоволенню.

При цьому, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що оскільки, як зазначає сама представник позивача, останньому уже було здійснено перерахунок його пенсії з 01.04.2019 року, а тому відповідача у даній справі необхідно зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу саме по 31.03.2019 року, а не по 01.04.2019 року, як вона зазначає у позовних вимогах.

Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Що стосується судових витрат, то у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації державної спеціалізованої служби транспорту №518/1.6/295 від 06.05.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області здійснити з 01.03.2018 року по 31.03.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Адміністрації державної спеціалізованої служби транспорту №518/1.6/295 від 06.05.2023 року, з урахуванням проведених раніше виплат.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМ.М. Луцович