ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
11 жовтня 2023 року м. Житомир справа № 240/10383/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Липи В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про встановлення судового контролю,
встановив:
05.06.2023 позивач звернувся до суду з заявою, в якій просить: встановити судовий контроль відповідно до статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за виконанням рішення суду від 22.04.2021 у справі №240/10383/20.
Через відділ документального забезпечення суду від представника відповідача надійшло заперечення на заяву позивача.
Суд, перевіривши письмові матеріали справи, вважає, що заява не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 за період з 17.07.2018 по 31.08.2019 та з 06.11.2019 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити за період з 17.07.2018 по 31.08.2019 та з 06.11.2019 нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік). У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено
25.01.2021 рішення суду набрало законної сили.
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просив: встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області строк для подання звіту про виконання судового рішення від 22.04.2021 у справі №240/10383/20, зобов'язавши протягом одного місяця з дати прийняття ухвали подати звіт про його виконання.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначені ст. 382 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Тобто рішення суду, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження". Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт, також є формою забезпечення виконання судових рішень.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" завершальною стадією судового провадження з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) є виконавче провадження.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ст.1 Закону України "Про виконавче провадження").
Суд також зазначає, що позивачу 18.02.2022 було надіслано виконавчий лист по даній справі, для подальшого пред'явлення їх до органів державної виконавчої служби.
Отже, оскільки, завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів є саме виконавче провадження, яке здійснюється органами державної виконавчої служби, а докази того, що державним виконавцем використано всі передбачені чинним за6конодавством засоби щодо належного та повного виконання судового рішення відсутні, підстав для встановлення судового контролю немає.
Одночасно суд враховує, що за своєю суттю звіт відповідача про виконання судового рішення - це інформація про стан та результати виконання відповідного судового рішення, що набрало законної сили.
Така інформація міститься в самих запереченнях відповідача на заяву позивача, які подані до суду 02.06.2023.
Тобто, звіт (інформація) щодо стану виконання судового рішення вже наявний.
Необхідно також зазначити, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі.
Враховуючи приписи статті 14 КАС України щодо обов'язковості судових рішень та зважаючи на відсутність об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Отже, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви про встановлення судового контролю та подання звіту про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного від 22.04.2021 у справі №240/10383/20 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя В.А. Липа