ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
(про залишення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності без задоволення)
11 жовтня 2023 року м. Житомир справа № 240/13478/21
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Липи В.А., розглянувши заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнати протиправними дії щодо неналежного виконання рішення суду,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 у справі №240/13478/21, яке набрало законної сили 28.01.2023 ухвалено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку та виплаті пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи 01.01.2022 з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.01.2022 з урахуванням раніше виплачених сум.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
04.08.2023 до суду від ОСОБА_1 надійшла заява в порядку ст.ст.382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У вказаній заяві заявник просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 у справі №240/13478/2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вжити заходи усунення причин та умов, що сприяли неналежному виконанню про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.01.2022 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування заяви зазначає, що нарахування проведено в порушення норм законодавства.
Відповідач до суду направив заперечення на заяву, в яких стверджує, що дії Головного управління щодо застосування формули, передбаченої пунктом 9-1 Порядку №120, зі змінами внесеними постановою КМУ від 09.12.2021 №1307, при виконанні рішення суду є законними та правомірними.
Керуючись приписами ч.9 ст.205 КАС України та ч.5 ст.383 КАС України, суд вважає за можливе розглянути заяву по суті без участі представників сторін в порядку письмового провадження та на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.
Дослідивши матеріали справи та розглянувши заяву позивача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
За приписами ст.383 КАС України особа - позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
З системного аналізу вищезазначених норм права можна зробити висновок, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст.383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Таким чином, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст.383 КАС України можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
Так, згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, рішенням суду було зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01.01.2022 з урахуванням раніше виплачених сум.
Із документів, долучених до заперечення на заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду від 28.12.2022, вбачається наступне.
На виконання рішення суду відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 23.11.2011 №1210, зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 (далі - Порядок № 1210) Головним управлінням проведено ОСОБА_1 з 01.01.2022 року перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року за матеріалами пенсійної справи, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії від 16.12.2021.
Розмір пенсії обчислено як добуток середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеного як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки - 3764,40 грн., із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,17 (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124), 1,11 (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251) та 1,11 (на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127), а саме 5426,60 грн. (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 х 1,11), на середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, з урахуванням відсотку втрати працездатності, який визначений органами медико-соціальної експертизи, а саме - 80%.
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховано під час обчислення пенсії, визначено як частка п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня відповідного року на середню заробітну плату (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року та становить 2,90126 (5 х 6000,00 грн. - розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на 1 січня 2021 року : 10340,35 грн. - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020 рік).
Розмір пенсії з 01.01.2022 становить 13418,78 грн., де: 12595,18 грн. - основний розмір пенсії (5426,60 грн. х 2,90126 х 80%); 773,60 грн. - підвищення як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (40% від 1934 грн.); 50,00 грн. - цільова допомога інвалідам особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.
Виплата пенсії у розмірі, визначеному на виконання рішення суду виплачується починаючи з 01.01.2022.
Крім того, враховано, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності згідно статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому, відповідно до пункту 9-1 Порядку № 1210, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 з 01 січня 2022 установлено, що за бажанням осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії по інвалідності, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа розраховуються виходячи із заробітної плати, визначеної з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, та обчислюються за формулою:
П= Зс х Кзс х Кв/100%, де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663);
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Кзс = (Зп(мін) х 5) / Зс1
де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;
Зс1 - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в Україні в цілому, з якої (якого) сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.
Враховано, що пенсія стає «нарахованою» в момент призначення пенсії і залишається такою («нарахованою») до її чергової зміни.
Тобто, черговою зміною умов пенсії у даному випадку слугувала її зміна внаслідок перерахунку на виконання пункту 9-1 Порядку № 1210, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307.
Отже, при виконанні рішення суду відповідачем під час обрахунку 5- ти кратного розміру мінімальної пенсії було правомірно застосовано формулу, передбачену п. 9-1 Порядку № 1210, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307.
В даному випадку судом відповідно до рішення суду від 28.12.2022 по справі №240/13478/21 перевірено здійснення обрахунку пенсії позивача, який здійснено на підставі положень підпункту 7 пункту 1 змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 року №1307.
Доводи позивача, що боржник - ГУПФУ в Житомирській області рішення суду не виконує навіть після накладення штрафу старшим державним виконавцем Сладь Т.П., суд оцінює критично, та зазначає, що в матеріалах справи наявний розрахунок пенсії на виконання рішення суду та протокол перерахунку пенсії позивача.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено в межах наданих повноважень комплекс заходів для повного та неухильного виконання судового рішення у справі №240/13478/21.
Частиною 6 ст. 383 КАС України передбачено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Відтак, зважаючи на встановлені обставини, суд приходить до висновку про безпідставність доводів заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду від 28.12.2022 у цій справі, а тому вказану заяву слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 243, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Залишити без задоволення заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.22 в адміністративній справі № 240/13478/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнати протиправними дії щодо неналежного виконання рішення суду.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.А. Липа