Рішення від 11.10.2023 по справі 200/4693/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2023 року Справа№200/4693/23

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення

(виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, юридична адреса: 65107, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2023 року № 056650009028 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.06.2023 року, зарахувавши відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 періодів роботи з 22.12.2003 по 30.12.2003, з 01.10.2004 по 10.10.2004, з 01.11.2004 по 08.11.2004; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 та Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 11.06.2007 по 23.08.2007, з 18.02.2008 по 25.02.2008, 01.08.2011 по 01.08.2011, з 24.10.2011 по 18.08.2012, з 28.08.2012 по 28.09.2012, з 05.11.2012 по 31.07.2016, з 01.06.2018 по 01.06.2018, з 01.02.2022 по 03.02.2022, з 01.05.2022 по 02.05.2022, з 01.11.2022 по 02.11.2022, зарахувавши за кожний повний рік роботи додатково 3 місяці.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що, відповідач, як вважає позивач, приймаючи рішення про відмову в призначенні пенсії, діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

Вважає, що у трудовій книжці позивача містяться записи про періоди роботи на посадах, які надають право на отримання пенсії на пільгових умовах, а тому відповідач безпідставно відмовив у зарахуванні таких періодів до пільгового стажу позивача та призначенні пенсії за віком, мотивуючи відмову відсутністю довідки про підтвердження пільгового стажу.

Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

У відзиві на адміністративний позов відповідач вказав на його безпідставність та зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії прийняте відповідачем в межах повноважень, та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення.

Вказує на неможливість підтвердити достовірність пільгового характеру роботи позивача, тому немає підстав для призначення позивачу пенсії на пільгових умовах.

Враховуючи наведене, просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, відзиву, суд з'ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 .

22.06.2023 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу ПФУ з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.06.2023 року № 056650009028 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії через відсутність необхідного пільгового стажу, передбаченого статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До пільгового стажу не враховані наступні періоди:

-з 22.12.2003 по 30.12.2003 - період попереднього навчання з ТБ (8 днів) та перебування в учбовому пункті (1 день), оскільки відповідно до довідки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» № 01/11-137/22 від 17.05.2023 відсутня інформація про перебування повний робочий день під землею;

-з 01.10.2004 по 10.10.2004, з 01.11.2004 по 08.11.2004 - період відрядження відповідно до довідки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» № 01/11-137/22 від 17.05.2023;

-з 01.08.2006 по 04.08.2006 - період перебування в учбовому пункті (1 день + 3 дні), оскільки відповідно до довідки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» № 01/11- 137/22 від 17.05.2023 відсутня інформація про перебування повний робочий день під землею;

-з 11.06.2007 по 23.08.2007 - період роботи за посадою «учень прохідника підземного», оскільки відповідно до довідки ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» № 01/11-137/22 від 17.05.2023 відсутня інформація про перебування повний робочий день під землею;

-з 18.02.2008 по 25.02.2008 - період навчання в учбовому пункті, оскільки відповідно до довідки ДП «Мирноградвугілля» № 1-112 від 06.03.2023 відсутня інформація про спуски в шахту; з 01.08.2011 по 01.08.2011 - перебування у відпустці без збереження заробітної плати, відповідно до довідки ДП «Мирноградвугілля» № 1-113 від 06.03.2023;

- з 24.10.2011 по 18.08.2012 - період роботи в ТОВ «РШС» у зв'язку з ненаданням довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів;

-з 28.08.2012 по 28.09.2012 - період роботи у ТОВ «ТЕРСА ПЛЮС» у зв'язку з ненаданням довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів; - з 05.11.2012 по 31.07.2016 - період роботи у ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» у зв'язку з ненаданням довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів;

- з 01.06.2016 по 01.06.2016, з 01.02.2022 по 03.02.2022, з 01.05.2022 по 02.05.2022 - перебування у відпустці без оплати праці відповідно до довідки ТОВ «Шахтобудівельна компанія» № 02/605 від 14.06.2023;

-з 01.11.2022 по 02.11.2022 - перебування у простою відповідно до довідки ТОВ «Шахтобудівельна компанія» № 02/606.

Згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_3 ОСОБА_1 працював, зокрема:

- з 22.12.2003 по 19.02.2004 період роботи гірником по ремонту гірничих виробок підземним з повним робочим днем в шахті тимчасово на ДП «ВК «Краснолиманська»; -з 20.02.2004 по 10.06.2008 період роботи гірником по ремонту гірничих виробок 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті на ДП «ВК «Краснолиманська»; -з 11.06.2008 по 23.08.2008 період роботи учнем прохідника підземного на період практики підземним на ДП «ВК «Краснолиманська».

Довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, виданій ДП «ВК «Краснолиманська» № 01/11 -137/22 від 17.05.2023 стверджується та обставина, що в період з : -з 22.12.2003 по 10.06.2007 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією гірник з ремонту гірничих виробок підземним, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а; -з 11.06.2007 по 23.08.2007 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією учень прохідника підземного з оплатою згідно тарифної ставки підземного робочого, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код 1.1а; -з 24.08.2007 по 06.11.2007 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією гірник з ремонту гірничих виробок підземний, що передбачена Списком 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1а. -з 18.02.2008 по 25.02.2008 учбовий пункт в в/п шахта «Родинська» ДП «Красноармійськвугілля».

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутністю трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ДП «Мирноградвугілля» № 1-112 від 06.03.2023 в період з 18.02.2008 по 25.02.2008 навчання в учбовому пункті, оплата здійснювалась як підземному працівнику, що передбачена Списком 1 розділ 1 підстава ПКМУ від 16.01.2003 № 36. -з 26.02.2008 по 17.10.2011 період роботи прохідником підземним на в/п шахта Родинська ДП «ВК «Краснолиманська»; -з 24.10.2011 по 18.08.2012 період роботи прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті в ТОВ «РШС»; -з 28.08.2012 по 28.09.2012 період роботи прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті в ТОВ «Терса Плюс»» - 05.11.2012 по 31.12.2013 період роботи прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах в/п «Управління підземних гірничо-монтажних та підготовчих робіт» ТОВ «Шахтобудівельна компанія» «Донецькшахтопроходка»; -з 01.01.2013 по 31.07.2016 період роботи прохідником 5 розряду з повним робочим днем на підземних роботах в ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка»; -з 01.08.2016 по 14.06.2023 (на день видачі довідки) період роботи прохідником підземним з повним робочим днем в шахті в ТОВ «Шахтобудівельна компанія».

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст.ст. 21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

З метою реалізації положень зазначеної норми Кабінет Міністрів України Постановою № 202 затвердив Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії терміном не менше 25 років, у якому наведено перелік робіт і професій, що дають право на таку пільгову пенсію (далі - Список № 202).

В пункті І Списку № 202 зазначені підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт, а саме: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Згідно ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

Тобто, основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Надання інших додаткових документів, у тому числі уточнюючої довідки підприємства, установи або організації, необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладено, зокрема, у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17, від 31 березня 2020 року у справі № 678/65/17, від 02 грудня 2021 року у справі №263/9464/16-а тощо.

З аналізу спірного рішення вбачається, що підставою для відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах є недостатність пільгового стажу, визначеного законом.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачем в трудовій книжці позивача містяться записи про періоди роботи на посадах, які дають право на отримання пенсії на пільгових умовах.

Тобто, трудова книжка позивача містить записи про його роботу у спірні періоди зі шкідливими та важкими умовами праці, що дає йому право на зарахування цього періоду до пільгового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах на підставі статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Оскільки пільговий стаж роботи підтверджений належно оформленим записами у трудовій книжці, суд вважає неправомірною відмову відповідача в зарахуванні вищенаведених періодів роботи до пільгового стажу позивача.

Щодо незарахування періодів перебування у відпустці без збереження заробітної плати та час простою з 01.06.2018 по 01.06.2018, з 01.02.2022 по 03.02.2022, з 01.05.2022 по 02.05.2022, з 01.11.2022 по 02.11.2022, суд зазначає, що відповідно до Роз'яснення Міністерства соціальної політики України надані в Листі від 8 лютого 2016 року № 713/039/161-16, час простою та періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов'язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють в шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місця в календарному році.

Відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку, може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року роботи гірником очисного вибою, прохідником, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік 3 місяці роботи".

Як вбачається з рішення відповідача від 30.06.2023 року № 056650009028, страховий стаж позивача становить 21 рік 07 місяців, в тому числі пільговий - 10 років 06 місяців.

Таким чином, у позивача було право на обчислення його пільгового стажу із застосування пільгового обчислення, а саме один рік фактичної роботи за один рік і три місяці, тобто з коефіцієнтом 1.3, проте не був обчислений із застосуванням коефіцієнту 1.3 відповідно до Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8.

Згідно з даними трудової книжки позивача у спірний період він працював на посаді «гірник».

Враховуючи вищенаведені обставини та дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, суд доходить висновку, що пенсійним органом протиправно не було зараховано вказані періоди роботи позивача у кратному обчисленні з коефіцієнтом 1,3, з розрахунку один рік фактичної роботи за один рік три місяці.

У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Оскільки, приймаючи рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу, відповідач діяв з перевищенням повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством з питань пенсійного забезпечення, суд вважає за необхідне, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача ухвалити рішення про визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2023 року № 056650009028 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з зобов'язанням відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.06.2023 року, зарахувавши відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 періодів роботи з 22.12.2003 по 30.12.2003, з 01.10.2004 по 10.10.2004, з 01.11.2004 по 08.11.2004; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 та Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 11.06.2007 по 23.08.2007, з 18.02.2008 по 25.02.2008, 01.08.2011 по 01.08.2011, з 24.10.2011 по 18.08.2012, з 28.08.2012 по 28.09.2012, з 05.11.2012 по 31.07.2016, з 01.06.2018 по 01.06.2018, з 01.02.2022 по 03.02.2022, з 01.05.2022 по 02.05.2022, з 01.11.2022 по 02.11.2022, зарахувавши за кожний повний рік роботи додатково 3 місяці з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності рішення, яке оскаржується, в розумінні зазначеної норми Закону.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Кодексом адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, юридична адреса: 65107, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення від 30.06.2023 року № 056650009028 про відмову в призначені пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.06.2023 року, зарахувавши відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 періодів роботи з 22.12.2003 по 30.12.2003, з 01.10.2004 по 10.10.2004, з 01.11.2004 по 08.11.2004; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 та Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 11.06.2007 по 23.08.2007, з 18.02.2008 по 25.02.2008, 01.08.2011 по 01.08.2011, з 24.10.2011 по 18.08.2012, з 28.08.2012 по 28.09.2012, з 05.11.2012 по 31.07.2016, з 01.06.2018 по 01.06.2018, з 01.02.2022 по 03.02.2022, з 01.05.2022 по 02.05.2022, з 01.11.2022 по 02.11.2022, зарахувавши за кожний повний рік роботи додатково 3 місяці - задовольнити повністю.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 30.06.2023 року № 056650009028 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - визнати протиправним та скасувати.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2023 року про призначення пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 22.06.2023 року, зарахувавши відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 періоди роботи з 22.12.2003 по 30.12.2003, з 01.10.2004 по 10.10.2004, з 01.11.2004 по 08.11.2004; відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 р. № 202 та Роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» період роботи з 11.06.2007 по 23.08.2007, з 18.02.2008 по 25.02.2008, 01.08.2011 по 01.08.2011, з 24.10.2011 по 18.08.2012, з 28.08.2012 по 28.09.2012, з 05.11.2012 по 31.07.2016, з 01.06.2018 по 01.06.2018, з 01.02.2022 по 03.02.2022, з 01.05.2022 по 02.05.2022, з 01.11.2022 по 02.11.2022, зарахувавши за кожний повний рік роботи додатково 3 місяці з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ЄДРПОУ 20987385, юридична адреса: 65107, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, 83) (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 1073 грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В. Давиденко