Рішення від 11.10.2023 по справі 200/4646/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2023 року Справа№200/4646/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

25 серпня 2023 року ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) з вимогами:

- визнати бездіяльність НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ), яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 09.10.2022 по 30.11.2022 в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах протиправною;

- зобов'язати НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 09.10.2022 по 30.11.2022 в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням проведених раніше виплат додаткової винагороди за цей період.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 серпня 2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувано визначені судом докази по справі.

11 вересня 2023 року відповідач, НОМЕР_1 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (військової частини НОМЕР_2 ), надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі.

11 вересня 2023 року судом долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву та докази по справі, надані відповідачем.

19 вересня 2023 року позивач надав до суду, через підсистему «Електронний суд», відповідь на відзив на позовну заяву по справі.

19 вересня 2023 року судом долучено до матеріалів справи відповідь на відзив на позовну заяву по справі.

05 жовтня 2023 року відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі в справі в якості другого відповідача НОМЕР_3 прикордонний загін імені князя Володимира Великого Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_4 ).

Інші заяви та клопотання по розглядаємій справі не надходили.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Отже відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

Так, в обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що перебуває на військовій службі у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) та був відряджений в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ). З жовтня 2022 року по листопад 2022 року (включно) додаткова винагорода у збільшеному розмірі, не зважаючи на участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, позивачу не виплачувалась, натомість йому нараховувалась та виплачувалась додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень щомісячно. Позивач звернувся до відповідача з рапортом про нарахування та виплату зазначеної додаткової винагороди за спірний період, долучивши до нього довідку про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях, забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Сумської області від 08 січня 2023 року №4065, яка видана командиром військової частини НОМЕР_4 ( НОМЕР_3 прикордонний загін).

Також, позивач зазначає, що відповідач надав відповідь на поданий ним рапорт №22/5825-23-Вих. від 10 липня 2023 року, в якій вказав, що у довідці від 08 січня 2023 року №4065 вказана лише одна підстава для її видачі - бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України №165 (гриф) від 16 вересня 2022 року, натомість відповідно до вимог наказів Адміністрації державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ та від 09 грудня 2022 року №628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», у довідці обов'язково мають зазначатися три підстави, які підтверджують участь військовослужбовця у бойових діях, а саме: бойовий наказ (бойове розпорядження) командира (начальника) військової частини _______ від «_» ____202_року №___; запис журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно- вахтового, навігаційного журналу) від «___»____202__ року №__; paпopт (донесення) начальника (командира) підрозділу від ____ 202 _року. Враховуючи вищезазначене довідка №4065 від 08 січня 2023 року видана командиром військової частини НОМЕР_4 не може бути підставою для включення позивача до наказу про виплату підвищеної винагороди до 100000 гривень.

Крім того, позивач зауважив, що є неможливим застосування до спірних правовідносин наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392-АГ та від 09 грудня 2022 року №628-АГ, оскільки відсутній факт державної реєстрації таких актів, відтак, зазначені накази не можуть вважатися такими, що набрали чинності та підлягають застосуванню.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн. за період з 09 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, протиправною. Просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечив проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи це тим, що з жовтня 2022 року позивач відряджений в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ), але довідки, передбачені наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого на адресу відповідача не направлялись, тому підстави для нарахування збільшеної грошової винагороди у розмірі до 100000,00 грн. за період з 09 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у відповідача відсутні.

Відповідач зазначає, що довідка 08 січня 2023 року №4065, надана позивачем, суперечить вимогам наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», який набрав чинності та застосовувався з 01 серпня 2022 року до 30 листопада 2022 року, та суперечить офіційній відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 не вбачає підстав для надання таких довідок. Відповідач зауважує, що оформлення та видача таких довідок відноситься до виключної компетенції начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач надав до суду відповідь на відзив, якою заперечив проти доводів відповідача, просив задовольнити позов в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 .

Позивач має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Позивач з 29 квітня 2022 року проходить військову службу у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ), що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 29 квітня 2022 року №158-ОС «Про особовий склад» відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року №1115/2009, постанови Кабінету Міністрів України від 30 липня 2014 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06 січня 2022 року №10-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у січні-грудні 2021 року», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20 жовтня 2021 року №544-аг «Деякі питання комплектування резервістами військового оперативного резерву першої черги», зараховано у списки особового складу та на всі види забезпечення рядового запасу солдата ОСОБА_1 , який прибув з Головного центра підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора Ігоря Момота 29 квітня 2022 року №365-ОС. Зарахований в розпорядження начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України. Призначено солдата ОСОБА_1 патрульним (за рахунок посади молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії - кухара відділення забезпечення 1 прикордонної застави прикордонної комендатури швидкого реагування « ІНФОРМАЦІЯ_3 »).

У період з 09 жовтня 2022 року по 09 січня 2023 року позивач знаходився в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_7 ), що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачем.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03 листопада 2022 року №456-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону додаткову винагороду у розмірі згідно додатку 1 із розрахунку 30000,00 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби у період з 01 квітня 2022 року по 31 жовтня 2022 року.

Згідно з витягом із додатку 1 до наказу від 03 листопада 2022 року №456-ОС солдату ОСОБА_1 за період проходження служби з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року виплачена додаткова винагорода у розмірі 30000,00 грн.

29.11.2022 105 прикордонний загін імені князя Володимира Великого листом вих.№22/4820-22-Вих надав відповідь на лист відповідача від 25.11.2022 вих.№22/2811-22вих «Про надання інформації», в якій повідомив, що відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо у районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, за виконання у відповідні дні військовослужбовцем.

Підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» не застосовується.

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 №21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 тисяч грн. (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону і оборону об'єктів Державної прикордонної служби України (у т.ч. військові містечка, пункти постійної дислокації (пункти управління) органів (підрозділів), місця базування (стоянки) корабельно-катерного складу, стоянки літаків (вертольотів), місця тривалого несення служби, пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон України, інші місця й об'єкти, де особовий склад Державної прикордонної служби України виконує, визначені законодавством України завдання), а також виконують бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах (контрольно-пропускних пунктах, спостережних пунктах, тощо), збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контракту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами.

У зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_4 , не опрацьовувались.

Разом з тим, на адресу НОМЕР_1 прикордонного загону були направлені копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_1 прикордонного загону за вересень та жовтень 2022 року для прийняття правового рішення.

Згідно з довідкою від 06 січня 2023 року №53, яка видана Виконавчим комітетом Новослобідської сільської ради Конотопського району Сумської області, позивач з 10 жовтня 2022 року перебував на території Новослобідської сільської ради Конотопського району Сумської області, що наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року №75 (в редакції наказу Мінреінтеграції від 01 червня 2022 року №105) включена до переліку територіальних громад, які розташовані у районі проведення воєнних (бойових) дій.

03 березня 2023 року представник позивача звернувся з адвокатським запитом, зокрема, стосовно позивача до військової частини НОМЕР_4 , в якому, просив надати:

«- витяги з наказів (по стройовій частині) про прибуття військовослужбовців до військової частини НОМЕР_4 ( АДРЕСА_1 );

- довідки про підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях за жовтень-листопад 2022 року із зазначенням інформації про їхнє направлення до військової частини НОМЕР_2 ;

- витяги з бойових наказів за період жовтень-листопад 2022 року;

- витяги з журналу бойових дій (вахтового журналу, журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення) за період жовтень-листопад 2022 року;

- витяги з рапортів (донесення) командира підрозділу про участь військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойових (спеціальних) завдань.».

17 березня 2023 року 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого надано відповідь на адвокатський запит, в якій зазначено, зокрема, наступне:

відповідно до пункту 4 глави 2 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу з організації обліку особового складу Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 червня 2017 року №468 «Про затвердження Інструкції з організації обліку особового складу Державної прикордонної служби України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2017 року за №1011/30879, в частині «…До списків особового складу органу Держприкордонслужби наказами не зараховуються особи, які прибули до нього тимчасово з різних причин з інших органів Держприкордонслужби…». У зв'язку з вищевикладеним, накази про прибуття військовослужбовців 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_4 ) у ІНФОРМАЦІЯ_1 не видавались;

довідки про безпосередню участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії відносно, зокрема, ОСОБА_1 від 08 січня 2023 року №4065 видана встановленим порядком керівництву підрозділу, де проходив службу вищевказаний військовослужбовець в одному примірнику;

відповідно до бойових розпоряджень начальника НОМЕР_3 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 19 вересня 2022 року №276/гриф, від 25 вересня 2022 року №1348/гриф та від 25 жовтня 2022 року №1697/гриф вказані військовослужбовці приступили до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_3 прикордонного загону імені князя Володимира Великого;

бойові розпорядження начальника НОМЕР_3 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 19 вересня 2022 року №276/гриф, від 25 вересня 2022 року №1348/гриф та від 25 жовтня 2022 року №1697/гриф надати немає можливості, оскільки мають обмежений гриф доступу;

копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснювалось 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ).

Разом з тим, направлено витяги з рапортів заступника начальника загону - коменданта 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону полковника ОСОБА_2 від 03 листопада 2022 року та від 01 грудня 2022 року щодо клопотання про виплату додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» відносно, зокрема, ОСОБА_1 .

Також, повідомлено, що копії рапортів заступника начальника загону - коменданта 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону полковника ОСОБА_2 від 03 листопада 2022 року та від 01 грудня 2022 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено до НОМЕР_1 прикордонного загону встановленим порядком, у зв'язку з тим, що військовослужбовці 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону перебувають на фінансовому забезпеченні НОМЕР_1 прикордонного загону.

Відповідно до довідки від 06 вересня 2023 року вих.№12/3180 про відрядження військовослужбовця, яка видана Військовою частиною НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_1 11 липня 2022 року вибув у службове відрядження на ділянку НОМЕР_8 прикордонного загону Південного регіонального управління відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27 червня 2022 року №106(гриф).

З 26 серпня 2022 року по 01 вересня 2022 року перебував у відпустці відповідно до вхідної телеграми НОМЕР_8 прикордонного загону від 23 серпня 2022 року №12/4136-22-Вих.

З 25 листопада 2022 року по 27 листопада 2022 року перебував у відпустці відповідно до вхідної телеграми НОМЕР_8 прикордонного загону №Т12-1772 від 23 листопада 2022 року.

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №(гриф)/25-2075-Е військовослужбовця передислоковано з НОМЕР_8 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_3 прикордонного загону, військовослужбовець з 09 жовтня 2022 року по 09 січня 2023 року перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону.

09 січня 2023 року військовослужбовець прибув із службового відрядження до НОМЕР_1 прикордонного загону і приступив до виконання обов'язків 10 січня 2023 року, відповідно до наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 10 січня 2023 року №8-ВВ.

Відповідно до довідки 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 10 січня 2023 року вих.№22/169-23-Вих про військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за грудень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_4 солдат ОСОБА_1 приймав безпосередню участь з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) довідку від 08 січня 2023 року №4065 солдат ОСОБА_1 брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області: з 09 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року; з 01 листопада 2022 року по 24 листопада 2022 року; з 28 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року; з 01 грудня 2022 року 31 грудня 2022 року, з 01 січня 2023 року по 08 січня 2023 року. Підставою в довідці зазначено бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року.

09 лютого 2023 року Адміністрація Державної прикордонної служби України надала відповідь на запит адвоката від 02 лютого 2023 року щодо реалізації військовослужбовцями НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) права на отримання збільшеної додаткової винагороди за жовтень та листопад 2022 року, та повідомила, зокрема, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України ініційовано перевірку щодо нарахування додаткової винагороди військовослужбовцям, за результатами якої встановлено, що військовослужбовці у жовтні та листопаді 2022 року перебували на бойових позиціях, проте участь у бойових діях або заходах, що визначені пунктом 2 наказу від 30 липня 2022 року №392-АГ, у складі Військової частини НОМЕР_4 не брали; довідки, що передбачені додатком 2 до цього наказу, на адресу Військової частини НОМЕР_2 не направлялися, тому підстави для нарахування збільшеної додаткової винагороди в НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України (Військової частини НОМЕР_2 ) відсутні.

10 липня 2023 року листом вих.№22/5825-23-вих. відповідач надав відповідь на рапорт позивача від 05 липня 2023 року вх.№2.5/9649/23-Вн, в якій повідомив, що надана позивачем довідка від 08 січня 2023 року №4065 видана з порушенням вимог її оформлення і не відповідає вимогам наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 липня 2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», від 09 грудня 2022 року №628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», що полягає у наступному. У довідці обов'язково зазначаються три підстави (сукупність документів), які підтверджують участь військовослужбовця у бойових діях або заходах, а саме:

«Підстава:

1) бойовий наказ (бойове розпорядження) командира (начальника) військової частини _______ від «_» ____202_року №___;

2) запис журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу) від «___»____202__ року №__;

3) paпopт (донесення) начальника (командира) підрозділу від ____ 202 _року.»

У довідці від 08 січня 2023 року №4065 у графі «Підстава:» зазначено лише бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року №165 (гриф), відповідно якого позивача у складі підрозділу було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 для виконання бойових завдань, при цьому, документи, які підтверджують безпосередню участь у бойових діях або заходах та кількість таких днів: журнал бойових дій та рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу - у довідці не зазначені. Тобто, у наданій довідці відсутнє посилання на документи, що підтверджують як безпосередню участь у бойових діях або заходах, так і кількість днів такої участі, за які нараховується підвищена грошова винагорода до 100000,00 грн. пропорційно кількості днів такої участі.

Враховуючи зазначене довідка від 08 січня 2023 року №4065 не може бути підставою для включення позивача до наказу про виплату підвищеної винагороди до 100000,00 грн.

Як приклад до листа додано копію довідки, що видана іншому військовослужбовцю Військовою частиною НОМЕР_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка відповідає вимогам керівних документів.

Вказаним листом також повідомлено, що у разі надання 105 прикордонним загоном імені князя Володимира Великого до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України підтверджуючих документів, складених у відповідності до вимог наказу від 30 липня 2022 року №392-АГ (наказу від 09 грудня 2022 року №628-АГ) щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, йому буде нарахована та виплачена підвищена додаткова винагорода до 100000,00 грн. за відповідні періоди (дні) такої участі.

Відповідно до архівної відомості з січня 2022 року по грудень 2022 року додаткова винагорода згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_1 у період з вересня 2022 року по грудень 2022 року була нарахована та виплачена у наступних розмірах: у травні-липні у сумі 100000,00 грн.; у серпні 2022 року у сумі 52580,65 грн.; у вересні 2022 року у сумі 24193,55 грн., у жовтні 2022 року у сумі 29000,00 грн., у листопаді 2022 року у сумі 30000,00 грн., у грудні 2022 року у сумі 57000,00 грн.

Крім того, судом встановлено, що заступником начальника загону - комендантом НОМЕР_9 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України подано рапорти вх. №1525 від 03 листопада 2022 року та вх. №1893 від 01 грудня 2022 року щодо виплати, зокрема, позивачу доплати до додаткової винагороди, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, в розмірах до 70000,00 грн. та до 30000,00 грн. пропорційно часу участі в бойових діях або заходах за жовтень 2022 року та за листопад 2022 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами першою-другою статті 7 КАС України встановлено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 06.07.1999 №8-рп/99, зауважив, що «служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо».

Відповідно до статті 16 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ).

За приписами статті 1 Закону №2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною другою статті 1-2 Закону №2011-ХІІ у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 9 Закону №2011-ХІІ обумовлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Загальні положення щодо правил та умов виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби містяться в Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306 (далі - Наказ №558). Зазначений наказ, аналогічно Закону №2011-ХІІ, передбачає у структурі грошового забезпечення таку його складову, як одноразові додаткові види грошового забезпечення.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022 та №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023 строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168) (у редакції чинній на дату прийняття), установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Постановами Кабінету Міністрів України №350 від 22.03.2022, №754 від 01.07.2022, №793 від 19.07.2022, №1066 від 27.09.2022, №1146 від 08.10.2022, №43 від 20.01.2023 до постанови №168 від 28.02.2022 внесено відповідні зміни та доповнення.

Разом із цим, пунктом 1 Постанови №168 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до пункту 2-1 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

Так, пункт 1 Постанови №168 передбачає обов'язкові умови для виплати додаткової винагороди військовослужбовцями у розмірі до 100000,00 грн.:

- період дії воєнного стану;

- беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- наявність наказу командира.

Перша із зазначених умов не потребує доказування, оскільки на дату виникнення спірних правовідносин встановлена чинним законодавством України, проте, наявність інших умов для виплати додаткової винагороди військовослужбовцями у розмірі до 100000,00 грн. встановлюються судом на підставі наявних у справі доказів.

Як установлено судом вище, з 29 квітня 2022 року позивач проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 . 11 липня 2022 року позивач вибув у службове відрядження на ділянку НОМЕР_8 прикордонного загону Південного регіонального управління. З 26 серпня 2022 року по 01 вересня 2022 року та з 25 листопада 2022 року по 27 листопада 2022 року позивач перебував у відпустці. З 09 жовтня 2022 року по 09 січня 2023 року позивач перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника НОМЕР_3 прикордонного загону. 10 січня 2023 року позивач прибув зі службового відрядження до НОМЕР_1 прикордонного загону і приступив до виконання обов'язків. Зазначене відповідачем не заперечується.

З метою виконання вимог Постанови №168 та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано накази від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» (далі - Наказ №392-АГ) та від 09 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» (далі - Наказ №628-АГ), яким скасовано дію Наказу №392-АГ.

Пунктом 5 Наказу №392-АГ передбачено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання і завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.

Пунктом 7 Наказу №628-АГ містить аналогічні приписи.

Водночас, у суду відсутні відомості про реєстрацію вказаних наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України в Міністерстві юстиції України у встановленому порядку.

Отже, суд зазначає, що недотримання органами Державної прикордонної служби України вимог Наказів №392-АГ та №628-АГ в частині обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.

Разом із цим, суд зауважує, що Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року №36, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за №196/39252.

Відповідно до пункту 1 зазначеного Порядку цей Порядок та умови визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - військовослужбовці) додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Водночас, зазначений Порядок введений в дію з 01 лютого 2023 року, тому до спірних правовідносин, що виникли раніше, застосуванню не підлягає.

Враховуючи, що у спірний період відсутній чинний затверджений порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови №168, єдиним нормативно-правовим актом, що визначає підстави та порядок виплати відповідачем спірної додаткової винагороди є Постанова №168.

Судом встановлено, що Постанова №168 не містить конкретних затверджених форм документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Водночас, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 березня 2016 року №188 затверджена Інструкція про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 31 березня 2016 року за №88/28618 (далі - Інструкція №188).

Пунктом 1 розділу I Інструкції №188 передбачено, що ця Інструкція визначає порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (далі - заходи із забезпечення НБО) чи в антитерористичній операції (далі АТО), інших заходах в умовах особливого періоду.

Відповідно до пункту 2 розділу IV Інструкції №188 безпосередня участь у бойових діях визначається у разі: виконання прикордонним підрозділом бойових завдань в умовах безпосереднього взаємного вогневого контакту з противником; ведення оперативної (військової, спеціальної) розвідки на території противника (території між позиціями військ противника та своїх військ).

Пунктом 3 розділу IV Інструкції №188 визначено, що безпосередня участь у бойових діях визначається на підставі:

бойового наказу (бойового розпорядження) начальника органу Держприкордонслужби;

запису в журналі службово-бойових дій (книзі прикордонної служби) прикордонного підрозділу;

рапорту (донесення) начальника (командира) прикордонного підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з числа доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях. До рапорту долучаються підписані начальником органу Держприкордонслужби (командиром підрозділу) списки особового складу конкретних підрозділів, які брали безпосередню участь у бойових діях, із зазначенням посади, військового звання, прізвища та ініціалів, строку участі кожного військовослужбовця, який брав безпосередню участь у бойових діях. Кожен аркуш списків завіряється підписом начальника органу Держприкордонслужби (начальника штабу, командира підрозділу безпосереднього підпорядкування) та гербовою печаткою органу Держприкордонслужби;

бойового донесення.

Згідно з пунктами 4 - 6 розділу IV Інструкції документи про безпосередню участь у бойових діях подаються начальником органу Держприкордонслужби за підпорядкованістю до органу військового управління (штабу АТО, ООШ).

Орган військового управління (штаб АТО, ООШ) розглядає документи, зазначені в пункті 3 цього розділу, та видає розпорядчий документ (наказ) щодо підтвердження безпосередньої участі у бойових діях із зазначенням кожного військовослужбовця та конкретних днів його участі у бойових діях, за які передбачено збільшення розміру винагороди.

На підставі отриманого розпорядчого документа (наказу) органу військового управління (штабу АТО, ООШ) щодо підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях органом Держприкордонслужби за місцем проходження служби військовослужбовця (на час участі в бойових діях) видається наказ про збільшення розміру винагороди за дні участі в бойових діях.

Згідно з пунктом 3 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25 червня 2018 року №558, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 липня 2018 року за № 854/32306, грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

Враховуючи зазначені норми, у суду наявні всі підстави вважати, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю Держприкордонслужби збільшується до 100000,00 грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Виплата такої винагороди військовослужбовцю, який перебуває у відрядженні, здійснюється за наказом начальника органу Держприкордонслужби за місцем служби такого військовослужбовця на підставі підтверджуючих документів та довідок, що складені щодо військовослужбовця військовою частиною, до якої він був відряджений, та передані нею до органу Держприкордонслужби за місцем служби такого військовослужбовця.

Водночас, як встановлено судом вище, відповідно листа НОМЕР_3 прикордонного загону імені князя Володимира Великого від 29 листопада 2022 року вих.№22/4820-22-Вих, листа Адміністрації Державної прикордонної служби України від 09 лютого 2023 року, судом встановлено, що та інформація щодо безпосередньої участі позивача за період з 09 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, на адресу відповідача не направлялись, що підтверджується відповідачем.

Водночас, доводи представника позивача відносно того, що відповідь Адміністрації Державної прикордонної служби України листом від 09 лютого 2023 року була надана на адвокатський запит іншого адвоката, тому вона не є належним доказом по справі, суд відхиляє, оскільки зазначена відповідь безпосередньо стосується позивача, як військовослужбовця, який у період з 09 жовтня 2022 року по 09 січня 2023 року перебував у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в період з 09 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року позивачу не нараховувалась спірна додаткова винагорода в розмірі до 100000,00 грн. Оскільки, у цей період позивач перебував у відрядженні у 105 прикордонному загоні імені Князя Володимира Великого, тому саме ця військова частина мала надати відповідачу належні, допустимі, достовірні та достатні докази безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах. Доказів надходження до відповідача зазначеної інформації від 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого належні матеріали справи не містять.

З огляду на зазначене, оскільки відповідач не отримав належну інформацію про участь позивача у спірний період у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, суд дійшов висновку, що в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки позивачем не наведено обґрунтованих доводів щодо допущення саме відповідачем протиправної бездіяльності щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, встановленої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 09 жовтня 2022 року по 30 листопада 2022 року в розрахунку до 100000,00 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_6 ) до НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_2 ) (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 11 жовтня 2023 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна