Ухвала від 11.10.2023 по справі 200/341/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

11 жовтня 2023 року Справа №200/341/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення по справі № 200/341/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі № 200/341/23 позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010 пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною та скасовано постанову відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про припинення щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.11.2022 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування страхових виплат та виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 заборгованість по щомісячним страховим виплатам за період починаючи з 01 листопада 2022 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1073 (она тисяча сімдесят три) грн. 60 коп.

Ухвалою суду від 13 березня 2023 року внесено у резолютивну частину рішення суду від 10 березня 2023 року по справі №200/341/23 виправлення, шляхом зазначення у четвертому абзаці вірного відповідача - «Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області».

Вищезазначене рішення набуло законної сили 27 червня 2023 року.

Ухвалою суду від 28 липня 2023 року заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення по справі № 200/341/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Відстрочено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі №200/341/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, до 01 вересня 2023 року.

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення по справі № 200/341/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, та просить суд:

- відстрочити виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 березня 2023 року у справі № 200/341/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до 10 березня 2024 року.

На обґрунтування заяви про відстрочення виконання судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області посилається на те, що для поновлення ОСОБА_1 нарахування та виплати заборгованості зі страхових виплат за період з 01.11.2022 у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні будь-які дані, що дають змогу визначити розмір та строки виплати щомісячної страхової виплати, а саме: документи, що містяться у страховій справі потерпілого, відомості з Єдиної інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України, що в свою чергу робить неможливим виконання рішення суду до вирішення питання наявності у Пенсійного фонду України даних щодо нарахування та строків виплати щомісячної страхової виплати потерпілим на виробництві, що містяться в Єдиній інформаційно-аналітичної системи Фонду соціального страхування України. Головному управлінню необхідно додатковий час для відновлення страхової справи ОСОБА_1 , встановлення розміру його страхової виплати за минулий час (з 01.11.2022) для нарахування компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строку виплати щомісячних страхових виплат з 01.11.2022.

Ухвалою суду від 02 жовтня 2023 року прийнято до провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення по справі № 200/341/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Призначено розгляд заяви на 11 жовтня 2023 року.

Заперечень щодо заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення у справі від позивача до суду не надходило.

Перешкоди для розгляду справи в судовому засіданні, визначені ст. 205 КАС України відсутні.

Приписами ч. 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви про відстрочення виконання судового рішення в порядку письмового провадження.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд враховує наступне.

Частиною першою ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Приписами ч. 3 і ч. 4 ст. 378 КАС України встановлено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

З наведеного висновується, що надання відстрочки виконання судового рішення є правом суду, яке може бути реалізоване ним у кожному конкретному випадку за наслідками оцінки обставин справи, наведених учасниками справи обґрунтувань та дослідження доказів. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Верховний Суд у постанові від 11.10.2019 у справі № 810/4643/18 зазначив, що нормами КАС не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення на спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.

Судом встановлено, що 01.01.2023 року набув чинності Закон України від 03.09.1999 року №1105-XIV«Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі-Закон №1105-XIV), викладений в новій редакції.

Відповідно до статті 4 Закону №1105-XIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.

В свою чергу, Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду реорганізовано шляхом їх приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року №1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» припинено з 01.01.2023 року, реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України, зокрема, управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року №1323«Деякі питання забезпечення здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» встановлено, що залишки коштів, які утворилися на рахунках виконавчої дирекції Фонду соціального страхування та її робочих органів станом на кінець останнього банківського дня у системі електронних платежів Національного банку у 2022 році, перераховуються власниками рахунків в перший банківський день 2023 року на дохідний рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в Державній казначейській службі для обліку коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, з подальшим їх спрямуванням цього ж дня на видатковий рахунок Пенсійного фонду України для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Пунктом 3 вищезазначеної постанови доручено Пенсійному фонду України з 02.01.2023 року забезпечити здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

Згідно до п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку територіальні органи.

Отже, з січня 2023 року здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» здійснюється Пенсійним Фондом України та його територіальними органами, у даному випадку заявником, оскільки відбувся перехід прав та обов'язків Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області до Головного Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області.

Враховуючи положення п. 3 Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року № 1323, заявник з 02.01.2023 року має здійснювати страхові виплати їх одержувачам на підставі переданих виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування та її робочими органами справ, баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення, а також підготовлених нею виплатних документів на січень 2023 року.

При цьому, на Урядовому порталі розміщена інформація про те, що у січні 2023 року Фонд соціального страхування України завершив передачу справ про страхові виплати потерпілих на виробництві до Пенсійного фонду (https://www.kmu.gov.ua/news/fond-sotsialnoho-strakhuvannia-ukrainy-zavershyv-peredachu-sprav-poterpilykh-do-pensiinoho-fondu).

З наданого клопотання вбачається, що підставами для заявленого клопотання слугувала відсутність будь-яких даних, що дають змогу визначити розмір та строки виплати щомісячної страхової виплати, які містяться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Фонду соціального страхування України. При цьому, заявником не надано суду доказів вжиття ним будь-яких заходів з метою отримання необхідних йому для виконання рішення у справі відомостей з інших джерел.

Суд зазначає, що, фактично, ГУ ПФУ просить відстрочити виконання рішення суду у зв'язку із затримкою виконання суб'єктами владних повноважень процедури щодо передачі даних від первісного відповідача до його правонаступника, що, на думку суду, не є підставою для відстрочення виконання рішення суду в розумінні ст. 378 КАС України.

Таким чином, виняткові обставини, які ускладнюють виконання рішення, які підтверджені належними та допустимими доказами, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не заявлені. Клопотання заявника по суті зводиться до невиконання ним обов'язків, покладених на нього діючим законодавством. Доказів неможливості виконання судового рішення заявником не надано.

Отже, заявником не надано доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, у зв'язку із чим процесуальна можливість відстрочення виконання рішення суду відсутня.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання судового рішення.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні зави Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відстрочення виконання рішення суду по справі № 200/341/23.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку визначеному статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

Направлення даної ухвали здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Галатіна