Постанова від 06.11.2007 по справі 2/154

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

33001, м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"06" листопада 2007 р. Справа № 2/154

Господарський суд Рівненської області у складі судді Савченка Г. І. при секретарі судового засідання Маслову К.Г. розглянув справу

за позовом Дочірнє підприємство "Фокстрот-Рівне"

до відповідача Державна податкова інспекція у місті Рівне

про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень за №0001512342/0/23-121 від 12.04.2007 року (№17757/23-121 від 17.04.2007р.), №0001522342/0/23-121 від 12.04.2007 року (№17758/23-121 від 17.04.2007р.),№0000911742/0/17-123 від 17.04.2007 року

Представники: від позивача -представник Романчук Л.Г. ;

від відповідача- інспектори Оніщук В.П., Рябчинський Ю.К., Біра Н.М

за участю судового експерта Пилипенка В.В.

Статті 27, 29, 49, 51, 66, 127 Кодексу адміністративного судочинства України роз'яснені.

ВСТАНОВИВ: Позивач - Дочірнє підприємство "Фокстрот - Рівне" просить:

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне від 12.04.07р. за № 0001512342/0/23-121 про донарахування податкових зобов'язань по податку на прибуток ДП "Фокстрот-Рівне", за основним платежем 26 243 грн. 00 коп. та 13 121 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій, усього на загальну суму 39 364 грн. 50 коп.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне від 12.04.07р. за № 0001522342/0/23-121 про донарахування податкових зобов'язань по податку на додану вартість ДП "Фокстрот-Рівне", за основним платежем 20 994 грн. 00 коп. та 10 497 грн. 02 коп. штрафних (фінансових) санкцій усього на загальну суму 31 491 грн. 02 коп.

Визнати частково нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне від 17.04.07р. за № 0000911742/0/17-123 в частині донарахування податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб ДП "Фокстрот-Рівне" за основним платежем 16 375 грн. 50 коп. та 32 750 грн. 60 коп. штрафних (фінансових) санкцій, усього на загальну суму 49 125 грн. 90 коп.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує слідуючим.

Щодо неправомірності донарахування податку на прибуток , позивач вважає, помилковими висновки податкового органу про порушення вимог 5.10. ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" у результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 26 243 грн., в тому числі за четвертий квартал 2005 року в сумі 11 524 грн., за дев'ять місяць 2006 року в сумі 14 719 грн.

Позивач посилається на те, що:

Перевіркою начебто було встановлено порушення п. 5.10 ст. 5 Закону про податок, тому, що Позивач здійснював повернення коштів роздрібним споживачам за повернуті ними товари без додання квитанцій, товарних чи касових чеків (розрахункових документів), які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлені гарантійні терміни без додавання експлуатаційних документів та гарантійних талонів. Також, Відповідач вважає, що неможливо здійснювати коригування валового доходу при поверненні товару внаслідок порушення позивачем Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів, затвердженого Постановою КМУ від 11.04.2002 року № 506 та Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також: обліку покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування), затвердженого Наказом ДПА України від 27.06.1997 року № 203.

Відповідач неправильно витлумачив та застосував пункт 5.10 ст. 5 Закону про прибуток. Відповідно до цієї норми права, у разі коли після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку -продавець та платник податку -покупець здійснюють відповідний перерахунок валових доходів або валових витрат (балансової вартості основних фондів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації. Тобто, якщо споживач товарів, які були продані йому Позивачем, повертає цей товар, то позивач вправі провести перерахунок (коригування) свого валового доходу. Саме в такий спосіб і діяв Позивач, коригувавши свій валовий дохід після повернення споживачами товарів. Ця норма матеріального права не визначає будь-яких додаткових умов щодо її застосування, а для здійснення перерахунку валових доходів, не вимагається дотримання Порядку 506 та Порядку 203.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів", споживач має право на належну якість продукції та обслуговування.

Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 9 Закону про споживачів, споживач має право на обмін товару належної якості протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі.

Відповідно п. 1 абз. 2 ч. 1'ст. 8 Закону про споживачів, у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), ..., має право на розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми.

Згідно ч. 5 ст. 8 Закону про споживачів, продавець зобов'язаний прийняти товар неналежної якості у споживача і задовольнити його вимоги.

Позивач, керуючись вищенаведеними нормами права, приймав товар від своїх покупців та задовольняв їх вимоги - повертав сплачені споживачем кошти.

Посилання Відповідача на Порядок 506 та Порядок 203 є безпідставним та необгрунтованим при відображенні валових доходів. Ці підзаконні нормативні акти використовуються при відображенні валових витрат, який встановлюється пп. 5.4.3 п. 5.4 ст. 5 Закону про податок.

Позивач у своєму магазині, здійснює роздрібну торгівлю побутовими товарами, та не здійснював і не здійснює гарантійних ремонтів та гарантійних замін товарів. Позивачем здійснювалося приймання товару, який був придбаний у нього, який повертався споживачем за підставами, передбаченими законодавством про захист прав споживачів. При цьому, Позивач виконував вимоги споживача щодо повернення сплачених ним коштів (вартості товару), після чого керуючись п. 5.10 ст. 5 Закону про податок, здійснював перерахунок (коригування) свого валового доходу.

Посилання Відповідача на те, що Позивач не мав права на повернення коштів споживачам, у разі повернення ними товару, в яких був відсутній розрахунковий документ (квитанція, чек), є також безпідставним та необгрунтованим.

Згідно з пп. 4.7 п. 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614 (зареєстрований Мін'юстом 05.02.2001р. за № 107/5298), реєстрація видачі коштів у разі повернення товару ... здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми тільки в разі забезпечення алгоритмом роботи РРО окремого накопичення у фіскальній пам 'яті від 'ємних сум розрахунків. Якщо РРО не забезпечує такого накопичення, то дозволяється реєструвати видачу коштів за допомогою операції «службова видача". Забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції «сторно".

Відповідно до пп. 4.8 п. 4 Порядку 614, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару ..., перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити:

• Дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар;

• Відомості про товар;

• Суму виданих коштів;

• Номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару.

Акти про видачу коштів передаються до бухгалтерії і зберігаються протягом 3 років.

Таким чином, відповідно до вищенаведеного Порядку 614, в якому визначені нові правила оформлення повернення товару, споживачеві (покупцю) не потрібно писати заяву і повертати розрахунковий документ. Такий порядок (правила) надають можливість здійснювати приймання повернутого товару споживачами, перевіривши факту придбання товару по контрольній стрічці РРО, яка знаходиться та зберігається у продавця товару.

Обов'язковість наявності у споживача розрахункових документів, на придбаний товар, встановлювалася пп. 5.7 Положенням про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при розрахунках готівкою у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, затвердженим Наказом ДПА України від 18.09.1997 року № 343. Це положення втратило чинність з 01.07.2001 року, на підставі пунктів 5, 6 Наказу ДПА України № 614 від 01.12.2000 року.

Згідно з абз. З ч. 11 ст. 8 Закону про споживачів, у разі втрати споживачем технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, їх відновлення здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пп. 1 п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів" № 5 від 12.04.1996 року, втрата квитанцій, товарних чи касових чеків або інших документів на товар, неодержання їх при придбанні товару чи неможливість їх відновлення не позбавляє споживача права доводити факт купівлі-продажу з допомогою свідків.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону про споживачів, у разі порушення прав споживача суб'єктом господарювання, він несе встановлену відповідальність: за відмову споживачу в реалізації його права, установлених ч. 1 ст. 8 і ч. З ст. 10 цього Закону, - у 10-кратному розмірі вартості продукції, ..., але не менше 2 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З врахуванням вищевикладеного, споживач має право на відновлення будь-якого документа, який видається під час придбання товару, шляхом отримання від продавця товару - копії відповідного розрахункового документа, який зберігається у продавця (контрольна стрічка РРО). Крім того, споживачі, які повертали товар Позивачу, надавали відповідні квитанції, чеки, що підтверджується занесенням їх реквізитів до складених актів при поверненні товару.

У разі відмови Позивача від прийняття товару та повернення коштів споживачеві, як того бажає Відповідач, Позивач підлягав би перевірці територіальним органом у сфері захисту прав споживачів, стягнення штрафів за кожним випадком звернення споживачів, відшкодування моральної шкоди та судових витрат.

Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням Відповідача від 12.04.2007 року за № 0001522342/0/23-121 (№ 17758/23-121 від 17.04.2007р.), про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість Позивачу, за основним платежем 20994,00 гривень та 10497,02 гривень штрафних (фінансових) санкцій, усього на загальну суму 31 491,02 гривень, застосованих за порушення пп. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 року № 168/97-ВР.

За висновком відповідача, наведеному в Акті, перевіркою начебто були встановлені порушення вимог пп. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4 Закону про ПДВ, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 20994,00 грн., в т.ч.: за жовтень 2005р. в сумі 2804,94 грн., за листопад 2005р. в сумі 3510,58 грн., за грудень 2005р. в сумі 2903,60 грн., за січень 2006р. в сумі 1759,29 грн., за лютий 2006р. в сумі 1593,42 грн., за березень 2006р. в сумі 3901,50 грн., за квітень 2006р. в сумі 2064,34 грн., за травень 2006р. в сумі 615,83 грн., за червень 2006р. в сумі 1479,33 грн., за липень 2006р. в сумі 361,17 грн. (арк. 34 Акту).

Позивач вважає такий висновок, на підставі якого було прийняте рішення , неправомірним, таким, що не ґрунтується на чинному законодавстві.

Позивач посилається на те, що у п. 3.1.5 «Валовий дохід" (арк. 20 Акту), відповідач стверджує про заниження податку на додану вартість на загальну суму 20994,00 грн.

Перевіркою начебто було встановлено порушення пп. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4 Закону про ПДВ, тому, що позивач здійснювалися коригування податкових зобов'язань (зменшення) з податку на додану вартість по товарам, які повертаються роздрібними споживачами без додання квитанцій, товарних чи касових чеків (розрахункових документів), які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни, без додання експлуатаційних документів та гарантійних талонів (арк. 20 Акту). Крім цього, Відповідач вважає, що Позивач безпідставно провів коригування податкових зобов'язань по податку на додану вартість по роздрібним споживачам (ар. 21 Акту).

Свої висновки Відповідач обґрунтовує тим, що операції по поверненню товарів роздрібними споживачами оформлено з порушенням Постанови КМУ «Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" від 11.04.2002р. № 506 та Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також: обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого Наказом ДПА України від 27.06.1997р. №203.

Позивач вважає, що відповідач неправильно витлумачив та застосував пп. 4.5.3 п. 4.5 ст. ст. 4 Закону про ПДВ. Відповідно до цієї норми права, зменшення суми податкових зобов'язань платника податку-постачальника при зміні компенсації вартості товарів, наданих особам, які не були платниками цього податку на момент такої поставки, дозволяється лише: а) при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості. Ця норма матеріального права не визначає будь-яких додаткових умов щодо її застосування, а для перерахунку валових доходів не ставиться в залежність дотримання Порядку 506 та Порядку 203, які регламентують правила щодо здійснення гарантійних ремонтів та гарантійних замін, які Позивач ніколи не здійснював.

З врахуванням правового обґрунтування, яке наведене Позивачем у розділі 1 «Щодо неправомірності донарахування податку на прибуток" цього позову, що Позивач у своєму магазині, здійснює роздрібну торгівлю побутовими товарами, та не здійснював і не здійснює гарантійних ремонтів та гарантійних замін товарів, висновки Відповідача є неправомірними та безпідставними. Позивач здійснював приймання товару, який був придбаний у нього, та який повертався споживачам за різними підставами, передбаченими Законом про споживачів. При цьому, Позивач виконував вимоги споживача щодо повернення сплачених ним коштів (повної вартості товару), після чого керуючись пп. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4 Закону про ПДВ, здійснював зменшення суми податкових зобов'язань по ПДВ шляхом його перерахунку (коригування).

Позивач частково не погоджується з податковим повідомленням-рішенням Відповідача від 17.04.2007 року за № 0000911742/0/17-123 про визначення податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб Позивачу, за основним платежем 16578,50 гривень та 33157,00 гривень штрафних (фінансових) санкцій, усього на загальну суму 49735,50 гривень, застосованих за порушення п. 1.6 ст. 1; пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3; пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4; пп. 4.3.12 п. 4.3. ст. 4; п. 7.1. ст. 7; пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8; пп. «а" п. 19.2 ст. 19; пп. «а" пп. 20.3.1, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20; п. 22.3 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 року № 889-1V.

Позивач не погоджується з Рішенням Ж у частині донарахування йому податку з доходів фізичних осіб за основним платежем - на суму 16375,30 гривень та відповідно, штрафних санкцій - на суму 32750,60 гривень.

За висновком Відповідача, наведеному в Акті, перевіркою начебто були встановлені порушення вимог п. 1.6 ст. 1; пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3; пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4; пп. 4.3.12 п. 4.3. ст. 4; п. 7.1. ст. 7; пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8; пп. «а" п. 19.2 ст. 19; пп. «а" пп. 20.3.1, пп.20.3.2 п. 20.3 ст. 20; п. 22.3 ст. 22 Закону про ПДФО (арк. 34, 35 Акту).

Позивач вважає такий висновок, на підставі якого було прийняте рішення частково неправомірним, таким, що не ґрунтується на чинному законодавстві в оскаржуваній частині.

Посилається на те, що у таблиці № 15 (арк. 12-17 Акту) наведений перелік роздрібних споживачів, які здійснювали повернення товарів Позивачу. Загальна вартість повернутого споживачами товару складає - 125963,90 грн., а податок із фізичних осіб (13%) із цієї суми відповідно складає - 16375,30 гривень.

Вважає, що відповідач безпідставно та неправомірно донарахував податок з доходів фізичних осіб у вищезазначеній сумі (16375,30 грн.), аргументувавши свої дії незаконними висновками. Так, у п. 3.2.6 «Податок з доходів фізичних осіб" (арк. 32 Акту), Відповідач стверджує про те, що оскільки немає підтвердження, що товар, який повертався (через відсутність квитанцій, товарних чи касових чеків, які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни без додавання експлуатаційних документів та гарантійних талонів) був придбаний саме в даного підприємства і даним покупцем, то така сума повернутих коштів підлягає оподаткуванню за ставкою 13% відповідно до положень ст. 7, 8 Закону про ПДФО.

Фактично Відповідач зобов'язав Позивача не повертати 13% вартості товару у разі повернення такого товару споживачем.

Свій неправомірний висновок Відповідач обґрунтовує пп. 4.3.12 п. 4.3 ст. 4 Закону про ПДФО, згідно з яким, до складу загального місячного або річного оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи як вартість товарів, які надходять платнику податку як їх гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості таких товарів, надана платнику податку.

Застосування вищенаведеної норми права є безпідставним та необґрунтованим, тому, що вона застосовується відносно правовідносин при здійсненні гарантійних ремонтів та гарантійних замін товарів, які ніколи не здійснював позивач.

З врахуванням правового обґрунтування, яке наведене Позивачем у розділі 1 «Щодо неправомірності донарахування податку на прибуток" цього позову, що Позивач у своєму магазині здійснює роздрібну торгівлю побутовими товарами, та не здійснював і не здійснює гарантійних ремонтів та гарантійних замін товарів, а здійснював операції з приймання товарів які були придбані у нього та повернуті споживачами, а відповідно, висновки Відповідача є неправомірними та безпідставними.

Відповідач - Державна податкова інспекція у м. Рівне позов заперечує з підстав, викладених в акті перевірки та в запереченнях на позов.

Стосовно збільшення податкового зобов'язання на суму 26243,00 грн..

Відповідно до п.п. 5.4.3 п. 5.4 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" за № 283/97-ВР від 22.05.1997 року (із наступними змінами та доповненнями) до валових витрат включаються: будь-які витрати на гарантійний ремонт (обслуговування) або гарантійні заміни товарів, проданих платником, податку, вартість яких не компенсується за рахунок покупців таких товарів, але не більше від суми, яка відповідає рівню гарантійних замін, прийнятих (оприлюднених) платником податку, але не вище 10 відсотків від сукупної вартості таких товарів, що були продані, та по яких закінчився строк гарантійного обслуговування.

У разі здійснення гарантійних замін товарів платник податку зобов 'язаний вести окремий облік бракованих товарів, повернутих покупцями, а також; облік покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування), у порядку, встановленому центральним податковим органом.

Здійснення заміни товару без зворотного отримання бракованого товару або без належного ведення зазначеного обліку не дає права на збільшення валових витрат продавця такого товару на вартість замін.

Порядок гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійних замін, а також: перелік товарів, на які встановлюється гарантійне обслуговування, визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі норм законодавства з питань захисту прав споживачів.

Згідно п. 15 Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами і доповненнями) під час продажу товару, який підлягає гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, продавець зобов 'язаний:

- у присутності споживача здійснити перевірку споживчих властивостей товару, наявності експлуатаційних документів, у тому числі гарантійного талона та відривних талонів на гарантійне обслуговування, комплектності товару, зазначеної в експлуатаційних документах;

- проінформувати споживача про правила користування товаром;

- заповнити відповідні розділи гарантійного і відривного талонів на гарантійне обслуговування;

- видати споживачеві розрахунковий документ (квитанцію, товарний касовий чек чи інший документ, що засвідчує факт купівлі товару).

Згідно п. 18 Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами та доповненнями), на гарантійне обслуговування приймається товар за наявності експлуатаційних документів, пломб виробника або виконавця на товарі, якщо це передбачено експлуатаційним документом, відсутності пошкоджень товару, які могли викликати несправність, за умови дотримання вимог експлуатаційного документа щодо правил зберігання, введення в експлуатацію та використання товару за призначенням. У разі виходу товару з ладу з вини споживача (невиконання правил експлуатації) відсутності передбачених експлуатаційними документами пломб, гарантійного талона споживач втрачає право на гарантійне обслуговування.

У ДП "Фокстрот-Рівне" проводилося оформлення повернення товарів від роздрібних споживачів, на які встановлено гарантійні терміни без додання експлуатаційних документів та гарантійних талонів

Згідно п. 11 Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами і доповненнями), бланки талонів за формою № 1-гарант - 6-гарант виготовляються відповідно до вимог, встановлених постановою Кабінету Міністрів України за № 283 від 19 квітня 1993 року "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку", мають наскрізну друковану нумерацію, реалізуються, обліковуються, використовуються і зберігаються як бланки документів суворого обліку відповідно до встановленого порядку.

Журнал (книга) обліку реєстрації гарантійних талонів підприємством не був наданий в ході планової документальної перевірки.

Відповідно до п. 2.1 ст. 2 Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року, при поверненні покупцем товару або відмові від наданої послуги до продавця подається заява про повернення коштів, до якої обов'язково додається квитанція, товарний чи касовий чек, рахунок (розрахунковий документ), який підтверджує купівлю товару (надання послуги), а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни, - технічний паспорт чи інший документ, що його замінює.

Підприємство здійснювало в перевіряємому періоді операції щодо повернення товарів, придбаних роздрібними споживачами без додання квитанцій, товарних чи касових чеків (розрахункових документів), які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни без додання експлуатаційних документів та гарантійних талонів.

Відповідно до п. 3.3 ст. З Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року, облік бракованих товарів та облік покупців ведеться підприємством самостійно у Книзі обліку бракованих товарів та обліку покупців, що отримали гарантійну заміну бракованого товару або послуги з ремонту (обслуговування) (далі-Книга), за формою, що додається.

Відповідно до п. 4.2 ст. 4 Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року, у графі 2 цієї Книги вказуються: для юридичних осіб - ідентифікаційний код, назва підприємства, юридична адреса, розрахунковий рахунок; для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові, його адреса, ідентифікаційний код громадянина, та відповідно до п.п. 4.3 ст. 4 даного порядку графи 3-7 заповнюються згідно з їх змістом щодо бракованого товару.

Книга обліку бракованих товарів та обліку покупців, що отримали гарантійну заміну бракованого товару або послуги з ремонту (обслуговування) ведеться на підприємстві з порушенням встановленого порядку, а саме: у графі 2 для фізичних осіб не вказуються прізвище, ім'я та по батькові, їх адреса, ідентифікаційний код громадянина; у графі 7 відсутні записи щодо номера касового чека.

Підприємство здійснювало повернення коштів роздрібним споживачам за повернуті ними товари без додання квитанцій, товарних чи касових чеків (розрахункових документів), які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни без додавання експлуатаційних документів та гарантійних талонів. При здійсненні операції повернення коштів додаються заяви споживачів (без зазначення в них заводських номерів і дати виготовлення технічно складних побутових товарів і вказання номерів касових чеків) та акти про повернення товару (повернення коштів) (без зазначення в них заводських номерів і дати виготовлення технічно складних побутових товарів).

Перелік роздрібних споживачів, які здійснювали повернення товарів з вищенаведеними порушеннями наведено в таблиці, що є невід'ємним додатком до заперечення.

Дані операції в бухгалтерському обліку відображаються за допомогою кореспонденції таких рахунків: Дт 361 Кт 301 (31); Дт 704 Кт 631; Дт 791 Кт 704.

Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" за № 283/97-ВР від 22.05.1997 року (із наступними змінами та доповненнями) валовий дохід включає загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), у тому числі допоміжних та обслуговуючих виробництв, що не мають статусу юридичної особи, а також доходи від продажу цінних паперів, деривативів, іпотечних сертифікатів участі, іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, сертифікатів фондів операцій з нерухомістю (за винятком операцій з їх первинного випуску (розміщення), операцій з їх кінцевого погашення (ліквідації) та операцій з консолідованим іпотечним боргом відповідно до закону).

У відповідності до п. 5.10 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" за № 283/97-ВР від 22.05.1997 року (із наступними змінами і доповненнями), у разі коли після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку - продавець та платник податку - покупець здійснюють відповідний перерахунок валових доходів або валових витрат (балансової вартості основних фондів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.

Оскільки операції по поверненню товарів роздрібними споживачами оформлено з порушенням Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами і доповненнями) та Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року (перелік даних операцій наведено в таблиці № 15) та враховуючи п. 5.10 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" за № 283/97-ВР від 22.05.1997 року (із наступними змінами і доповненнями), в підприємства не було підстав для коригування (зменшення) валових доходів.

В порушення п. 5.10 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" за № 283/97-ВР від 22.05.1997 року (із наступними змінами і доповненнями) підприємством безпідставно занижено валові доходи за IV квартал 2005 року в сумі 46096 грн. та за 9 місяців 2006 року в сумі 58 875 грн..

В результаті ТОВ "Фокстрот-Рівне" занижено податок на прибуток в сумі 26 243,00 грн. в т.ч.: за IV квартал 2005 року в сумі 11 524,00 грн.; за 9 місяців 2006 року в сумі 14 719,00 грн.

Стосовно збільшення податкового зобов'язання на суму 2 804,94 грн. за жовтень 2005 року, на суму 3 510,58 грн. за листопад 2005року, на суму 2 903,60 грн. за грудень 2005 року, на суму 1 759,29 грн. за січень 2006 року, на суму 1 593,42 грн. за лютий 2006 року, на суму 3 901,50 грн. за березень 2006 року, на суму 2 064,34 грн. за квітень 2006 року, на суму 615,83 грн. за травень 2006 року, на суму 1 479,33 грн. за червень 2006року та на суму 361,17 грн. за липень 2006 року.

Відповідно до п.п. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" за № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із наступними змінами та доповненнями), зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника при зміні компенсації вартості товарів (послуг), наданих особам, які не були платниками цього податку на момент такої поставки, дозволяється лише:

а) при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості;

б) при перегляді цін, пов'язаних з гарантійними замінами товарів.

Оскільки операції по поверненню товарів роздрібними споживачами оформлено з порушенням Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами і доповненнями) та Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року (перелік даних операцій наведено в таблиці № 1) та враховуючи п.п. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4. Закону України "Про податок на додану вартість" за № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із наступними змінами та доповненнями), в підприємства не було підстав для коригування (зменшення) податкових зобов'язань з податку на додану вартість.

В порушення п.п. 4.5.3 п. 4.5 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" за № 168/97-ВР від 03.04.1997 року (із наступними змінами та доповненнями) підприємством безпідставно проведено коригування (зменшення) податкових зобов'язань з податку на додану вартість по роздрібних споживачах, а саме:

- за жовтень 2005 року згідно:

Розрахунок за № 87/РФ - 0410 - 13 від 04.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.10.2005 року за № РФ - 0410 - 13 на суму - 90,83 грн., ПДВ - 18,17 грн.;

Розрахунок за № 80/РФ - 0410 - 13 від 04.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.10.2005 року за № РФ - 0410 - 13 на суму - 90,83 грн., ПДВ - 18,17 грн.;

Розрахунок за № 339 від 11.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 03.06.2005 року на суму 142,08 грн., ПДВ - 28,42 грн.;

Розрахунок за № 232/РФ - 0510 - 16 від 08.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 05.10.2005 року за № РФ - 0510 - 16 на суму - 265,83 грн., ПДВ - 53,17 грн.;

Розрахунок за № 425/РФ - 1808 - 12 від 14.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.08.2005 року за № РФ - 1808 - 12 на суму - 224,17 грн., ПДВ - 44,83 грн.;

Розрахунок за № 375/РФ - 1909 - 15 від 12.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 19.09.2005 року за № РФ - 1909 - 15 на суму - 624,17 грн., ПДВ - 124,83 грн.;

Розрахунок за № 377/РФ - 2308 - 12 від 12.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 23.08.2005 року за № РФ - 2308 - 12 на суму - 707,50 грн., ПДВ - 141,50 грн.;

Розрахунок за № 588 від 19.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 20.01.2005 року на суму - 665,83 грн., ПДВ -133,17 грн.;

Розрахунок за № 548 від 18.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 07.10.2004 року на суму - 605,42 грн., ПДВ -121,08 грн.;

Розрахунок за № 846 від 27.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 29.06.2005 року на суму - 270,83 грн., ПДВ - 54,17 грн.;

Розрахунок за № 632 від 21.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 09.07.2004 року на суму - 2049,58 грн., ПДВ -409.92 грн.;

Розрахунок за № 620/ФТ-1810-8 від 20.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.10.2005 року за № ФТ-1810-8 на суму

- 707,50 грн., ПДВ - 141,50 грн.;

Розрахунок за № 747/ФК-2209-19 від 25.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.09.2005 року за № ФК-2209-19 на суму - 480,83 грн., ПДВ - 96,17 грн.;

Розрахунок за № 585/ФК-0308-8 від 19.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 03.08.2005 року за № ФК-0308-8 на суму

- 489,17 грн., ПДВ - 97,83 грн.;

Розрахунок за № 969/ФК-3110-10 від 31.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.10.2005 року за № ФК-3110-10 в сумі - 933,33 грн., ПДВ - 186,67 грн.;

Розрахунок за № 969/ФК-3110-10 від 31.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.10.2005 року за № ФК-3110-10 в сумі - 355,00 грн., ПДВ - 71,00 грн.;

Розрахунок за № 403 від 13.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 24.01.2005 року на суму - 257,50 грн., ПДВ - 51,50 грн.;

Розрахунок за № 404 від 13.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 19.10.2004 року на суму - 165,83 грн., ПДВ - 33,17 грн.;

Розрахунок за № 373 від 12.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.10.2004 року на суму - 1852,50 грн., ПДВ -370,50 грн.;

Розрахунок за № 239/ФК-0610-18 від 08.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.10.2005 року за № ФК-0610-18 на суму - 624,17 грн., ПДВ - 124,83 грн.;

Розрахунок за № 508/ФК-1710-14 від 17.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 17.10.2005 року за № ФК-1710-14 на суму - 1133,33 грн., ПДВ - 226,67 грн.;

Розрахунок за № 476 від 16.10.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.04.2005 року на суму - 682,50 грн., ПДВ -136,50 грн.;

Розрахунок за № 477 від 16.10.2005 року коригування кількісних і вартісним показників до податкової накладної від 19.03.2005 року на суму - 605,83 грн., ПДВ -121.17 грн.;

- за листопад 2005 року згідно:

Розрахунок за № 78 від 03.11.2005 року коригування кількісних і вартісним показників до податкової накладної від 25.12.2004 року на суму 724,17 грн., ПДВ - 144,83 грн.;

Розрахунок за № 77/РФ-0311-5 від 03.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 03.11.2005 року за № РФ-0311-5 на суму-66,67 грн., ПДВ- 13,33 грн.;

Розрахунок за № 74 від 03.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 14.01.2005 року на суму - 324,17 грн., ПДВ - 64,83 грн.;

Розрахунок за № 100 від 04.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 16.06.2005 року на суму - 3625,00 грн., ПДВ -725,00 грн.;

Розрахунок за № 176/РФ-2810-14 від 07.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.10.2005 року за № РФ-2810-14 на суму - 199,17 грн., ПДВ - 39,83 грн.;

Розрахунок за № 131 /РФ-0210-5 від 05.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 02.10.2005 року за № РФ-0210-5 на суму - 624,17 грн., ПДВ - 124,83 грн.;

Розрахунок за № 130 від 05.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 05.03.2005 року на суму - 157,50 грн., ПДВ - 31,50 грн.;

Розрахунок за № 263 від 10.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 09.05.2005 року на суму - 2011,90 грн., ПДВ -402.38 грн.;

Розрахунок за № 405/РФ-0511-9 від 14.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 05.11.2005 року за № РФ-0511-9 на суму - 1060,83 грн., ПДВ -212,17 грн.;

Розрахунок за № 900 від 29.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 23.02.2005 року на суму - 407,50 грн., ПДВ - 81,50 грн.;

Розрахунок за № 781 від 25.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 26.01.2005 року на суму - 346,75 грн., ПДВ - 69,35 грн.;

Розрахунок за № 782/РФ-2511-5 від 25.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25.11.2005 року за № РФ-2511-5 в сумі - 831,67 грн., ПДВ - 166,33 грн.;

Розрахунок за № 782/РФ-2511-5 від 25.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25.11.2005 року за № РФ-2511-5 в сумі - 247,50 грн., ПДВ - 49,50 грн.;

Розрахунок за № 615/РФ-2310-4 від 20.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 23.10.2005 року за № РФ-2310-4 на суму - 215,83 грн., ПДВ - 43,17 грн.;

Розрахунок за № 593/РФ-0611-3 від 19.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.11.2005 року за № РФ-0611-3 на суму - 624,17 грн., ПДВ - 124,83 грн.;

Розрахунок за № 746 від 24.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 15.01.2005 року на суму - 352,57 грн., ПДВ - 70,51 грн.;

Розрахунок за № 662/РФ-2111-11 від 22.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 21.11.2005 року за № РФ-2111-11 на суму - 92,50 грн., ПДВ - 18,50 грн.;

Розрахунок за № 636/РФ-2111-11 від 21.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 21.11.2005 року за № РФ-2111-11 на суму-1166,67 грн.,ПДВ-233,33 грн.;

Розрахунок за № 550/ФТ-1О11-3 від 18.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 10.11.2005 року за № ФТ-1011-3 на суму - 820,00 грн., ПДВ - 164,00 грн.;

Розрахунок за № 552/ФТ-1511-3 від 18.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 15.11.2005 року за № ФТ-1511 -2 на суму - 2091,67 грн., ПДВ - 418,33 грн.;

Розрахунок за № 397 від 14.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.07.2005 року на суму - 472,67 грн., ПДВ - 94,53 грн.;

Розрахунок за № 375/ФТ-1111-7 від 13.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 11.11.2005 року за № ФТ-1111-7 на суму - 649,17 грн., ПДВ - 129,83 грн.;

Розрахунок за № 257/ФТ-3010-5 від 10.11.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 30.10.2005 року за № ФТ-3010-5 на суму - 440,83 грн., ПДВ - 88,17 грн.;

- за грудень 2005 року згідно:

Розрахунок за № 2037/РФ від 28.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.12.2005 року в сумі - 1575,00 грн., ПДВ -315,00 грн.;

Розрахунок за № 2020/ФТ-2712-14 від 28.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.12.2005 року за № ФТ-2712-14 на суму - 2666,67 грн., ПДВ - 533,33 грн.;

Розрахунок за № 700/ФТ-1212-16 від 15.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 12.12.2005 року за № ФТ-1212-16 на суму - 2115,67 грн., ПДВ - 423,13 грн.;

Розрахунок за № 128/ФТ-0512-6 від 05.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 05.12.2005 року за № ФТ-0512-6 на суму - 582,50 грн., ПДВ - 116,50 грн.;

Розрахунок за № 542/РФ-1212-27 від 13.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 12.12.2005 року за № РФ-1212-27 на суму - 394,67 грн., ПДВ - 78,93 грн.;

Розрахунок за № 36/РФ-2609-24 від 02.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 26.09.2005 року за № РФ-2609-24 на суму - 307,50 грн., ПДВ - 61,50 грн.;

Розрахунок за № 8/РФ-1811-7 від 01.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.11.2005 року за № РФ-1811-7 на суму - 1060,83 грн., ПДВ - 212,17 грн.;

Розрахунок за № 1363 від 22.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 15.06.2005 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 261/РФ-0812-9 від 08.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.12.2005 року за № РФ-0812-9 в сумі 915,83 грн., ПДВ - 183,17 грн.;

Розрахунок за № 220 від 07.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.10.2005 року на суму - 749,17 грн., ПДВ -149,83 грн.;

Розрахунок за № 167 від 06.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 21.09.2004 року на суму - 290,83 грн., ПДВ - 58,17 грн.;

Розрахунок за № 166 від 06.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.07.2005 року на суму - 315,00 грн., ПДВ - 63,00 грн.;

Розрахунок за № 132/РФ-2411-117 від 05.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 24.11.2005 року за № РФ-2411-Ц на суму - 325,83 грн., ПДВ - 65,17 грн.;

Розрахунок за № 769/РФ-1612-33 від 16.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 16.12.2005 року на суму - 784,17 грн., ПДВ-156,83 грн.;

Розрахунок за № 2320/РФ-1912-13 від 30.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 19.12.2005 року за № РФ-1912-13 на суму - 515,83 грн., ПДВ-103,17 грн.;

Розрахунок за № 2213 від 29.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 10.03.2005 року на суму - 113,33 грн., ПДВ - 22,67 грн.;

Розрахунок за № 2211 від 29.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 13.06.2005 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 2210 від 29.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.06.2005 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 1042 від 19.12.2005 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.01.2005 року на суму - 807,67 грн., ПДВ -161,53 грн.;

- за січень 2006 року згідно:

Розрахунок за № 1044/ФТ-1101-08 від 28.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 11.01.2006 року за № ФТ-1101-8 на суму - 282,50 грн., ПДВ - 56,50 грн.;

Розрахунок за № 929 від 26.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 09.07.2004 року на суму - 145,17 грн., ПДВ - 29,03 грн.;

Розрахунок за № 231/РФ-2312-47 від 09.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 23.12.2005 року за № РФ-2312-47 на суму - 128,33 грн., ПДВ - 25,67 грн.;

Розрахунок за № 5207/РФ-0801-2 від 08.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.01.2006 року на суму - 1090,83 грн., ПДВ-218,17 грн.;

Розрахунок за № 161 /РФ-0601-12 від 06.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.01.2006 року за № РФ-0601-12 на суму - 1025,83 грн., ПДВ - 205,17 грн.;

Розрахунок за № З74/РФ-0211-10 від 12.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 02.11.2005 року за № РФ-0211-10 на суму - 149,17 грн., ПДВ - 29,83 грн.;

Розрахунок за № 326/РФ-3012,43 від 11.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 30.12.2005 року за № РФ-3012-43 на суму - 165,00 грн., ПДВ - 33,00 грн.;

Розрахунок за № 255/РФ-2512-27 від 10.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25.12.2005 року за № РФ-2512-27 на суму - 70,00 грн., ПДВ - 14,00 грн.;

Розрахунок за № 551 від 16.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 07.06.2005 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 684 від 19.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 14.02.2005 року на суму - 470,50 грн., ПДВ - 94,10 грн.;

Розрахунок за № 644/РФ-1811-7 від 18.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.11.2005 року за № РФ-1811-7 на суму - 619,17 грн., ПДВ - 123,83 грн.;

Розрахунок за № 849/РФ-1611-15 від 24.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 16.11.2005 року за № РФ-1611-15 на суму - 158,33 грн., ПДВ - 31,67 грн.;

Розрахунок за № 780/РФ-0308-14 від 22.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 03.08.2005 року за № РФ-0308-14 на суму - 165,83 грн., ПДВ - 33,17 грн.;

Розрахунок за № 980/РФ-2701-12 від 27.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.01.2006 року за № РФ-2701-12 в сумі - 965,83 грн., ПДВ - 193,17 грн.;

Розрахунок за № 1179 від 31.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 23.06.2005 року на суму - 1415,83 грн., ПДВ -283,17 грн.;

Розрахунок за № 1129 від 30.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.06.2005 року на суму - 140,83 грн., ПДВ - 28,17 грн.;

Розрахунок за № 593 від 17.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25.03.2005 року на суму - 99,17 грн., ПДВ - 19,83 грн.;

Розрахунок за № 495/ФТ-1401-12 від-14.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 14.01.2006 року за № ФТ-1401-12 на суму - 180,83 грн., ПДВ - 36,17 грн.;

Розрахунок за № 448/ФТ-2908-8 від 13.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 29.08.2005 року за № ФТ-2908-8 на суму - 908,33 грн., ПДВ - 181,67 грн.;

Розрахунок за № 199/ФТ-3012-26 від 08.01.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 30.12.2005 року № ФТ-3012-26 на суму - 282,33 грн., ПДВ - 56,47 грн.;

- за лютий 2006 року згідно:

Розрахунок за № 43О/ФТ-2612-22 від 13.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 26.12.2005 року за № ФТ-2612-22 на суму - 1252,50 грн., ПДВ - 250,50 грн.;

Розрахунок за №780 від 21.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25.12.2004 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 1021/РФ-2704-5 від 27.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.04.2005 року № РФ-2704-5 на суму -282,08 грн., ПДВ - 56,42 грн.;

Розрахунок за № 990/РФ-2602-12 від 26.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 26.02.2006 року за № РФ-2602-12 на суму - 190,83 грн., ПДВ - 38,17 грн.;

Розрахунок за № 112/РФ-0402-14 від 04.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.02.2006 року за № РФ-0402-14 на суму - 224,17 грн., ПДВ - 44,83 грн.;

Розрахунок за № 69 від 03.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 24.02.2005 року на суму - 665,83 грн., ПДВ -133,17 грн.;

Розрахунок за № 8/РФ-0709 від 01.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 07.09.2005 року за № РФ-0709-10 на суму - 307,50 грн., ПДВ-61,50 грн.;

Розрахунок за № 905/РФ-2202-10 від 24.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.02.2006 року за № РФ-2202-10 на суму - 324,17 грн., ПДВ - 64,83 грн.;

Розрахунок за № 1075 від 28.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 19.06.2005 року на суму - 182,50 грн., ПДВ - 36,50 грн.;

Розрахунок за № 331/РФ-І002-7 від 10.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 10.02.2006 року за № РФ-1002-7 на суму -1877,50 грн., ПДВ-375,50 грн.; Розрахунок за № ЗЗЗ/РФ-0702-8 від 10.02.2006 року коригування кількісних ' вартісних показників до податкової накладної від 07.02.2006 року за № РФ-0702-8 в суму - 1036,67 грн., ПДВ - 207,33 грн.; Розрахунок за № 296/РФ-0602-4 від 09.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.02.2006 року за № РФ-0602-4 на суму -710,00 грн., ПДВ-142,00 грн.; Розрахунок за № 727/ФТ-2002-9 від 20.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 20.02.2006 року за № ФТ-2002-9 на суму - 398,33 грн., ПДВ - 79,67 грн.;

Розрахунок за № 703 від 19.02.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.07.2005 року на суму - 182,50 грн., ПДВ - 36,50 грн.;

- за березень 2006 року згідно:

Розрахунок за № 409 від 08.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.06.2005 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 264 від 06.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 01.10.2004 року на суму - 1352,50 грн., ПДВ -270.50 грн.;

Розрахунок за № 263/ФТ-0403-4 від 06.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.03.2006 року за № ФТ-0403-4 на суму -2271,67 грн., ПДВ-454,33 грн.;

Розрахунок за № 886/ФТ-1503-3 від 18.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 15.03.2006 року за № ФТ-1503-3 на суму - 1696,67 грн., ПДВ - 339,33 грн.;

Розрахунок за № 726 від 14.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 17.01.2005 року на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 888/РФ-1703-15 від 18.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 17.03.2006 року за № РФ-1703-15 на суму-240,83 грн., ПДВ-48,17 грн.;

Розрахунок за № 839/РФ-1003-16 від 17.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 10.03.2006 року за № РФ-1003-16 на суму - 324,17 грн., ПДВ - 64,83 грн.;

Розрахунок за № 1011/РФ-2103-16 від 21.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 21.03.2006 року за № РФ-2103-16 на суму - 1626,67 грн., ПДВ - 325,33 грн.;

Розрахунок за № 1134 від 24.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 24.10.2004 року на суму - 90,83 грн., ПДВ - 18,17 грн.;

Розрахунок за № 446/РФ-0903-16 від 02.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 09.03.2006 року за № РФ-0903-16 в сумі - 132,50 грн., ПДВ - 26,50 грн.;

Розрахунок за № 64/РФ-2802-14 від 02.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.02.2006 року за № РФ-2802-14 на суму - 268,33 грн., ПДВ - 53,67 грн.;

Розрахунок за № 22/РФ-0402-14 від 01.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.02.2006 року за № РФ-0402-14 на суму - 130,00 грн., ПДВ - 26,00 грн.;

Розрахунок за № 210/ФТ-0503-7 від 05.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 05.03.2006 року за № ФТ-0503-7 в сумі - 487,50 грн., ПДВ - 97,50 грн.;

Розрахунок за № 519/ФТ-1003-10 від 10.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 10.03.2006 року за № ФТ-1003-10 на суму - 9725,00 грн., ПДВ - 1945,00 грн.;

Розрахунок за № 471/ФТ-0803-11 від 09.03.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 08.03.2006 року за № ФТ-0803-11 на суму - 495,83 грн., ПДВ - 99,17 грн.;

- за квітень 2006 року згідно:

Розрахунок за № 990/РФ-3004-5 від 30.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 30.04.2006 року за № РФ-3004-5 на суму - 27,50 грн., ПДВ - 5,50 грн.;

Розрахунок за № 991/РФ-2709-23 від 30.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.09.2005 року за № РФ-2709-23 на суму - 650,00 грн., ПДВ - 130,00 грн.;

Розрахунок за № 964/РФ-1204-12 від 29.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 12.04.2006 року за № РФ-1204-12 на суму - 82,50 грн., ПДВ - 16,50 грн.;

Розрахунок за № 824/РФ-2912-28 від 25.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 29.12.2005 року за № РФ-2912-28 на суму - 241,67 грн., ПДВ - 48,33 грн.;

Розрахунок за № 781/РФ-2204-8 від 22.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.04.2006 року за № РФ-2204-8 на суму -1499,17 грн., ПДВ-299,83 грн.;

Розрахунок за № 721/РФ-2104-18 від 21.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 21.04.2006 року за № РФ-2104-18 на суму - 25,00 грн., ПДВ - 5,00 грн.;

Розрахунок за № 783/ФТ-2204-6 від 22.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.04.2006 року за № ФТ-2204-6 на суму - 678,33 грн., ПДВ - 135,67 грн.;

Розрахунок за № 591/ФТ-0704-4 від 18.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 07.04.2006 року за № ФТ-0704-4 на суму - 308,33 грн., ПДВ - 61,67 грн.;

Розрахунок за № 590/ФТ-1804-8 від 18.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 18.04.2006 року за № ФТ-1804-8 на суму - 1415,83 грн., ПДВ - 283,17 грн.;

Розрахунок за № 53/ФТ від 03.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.03.2006 року за № ФТ-3103-1 на суму - 82,50 грн., ПДВ-16,50 грн.;

Розрахунок за № 51/ФТ-2208-9 від 03.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.08.2005 року за № ФТ-2208-9 на суму - 435,00 грн., ПДВ - 87,00 грн.;

Розрахунок за № 425/ФТ-1304-14 від 14.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 13.04.2006 року за № ФТ-1304-14 на суму - 32,50 грн., ПДВ - 6,50 грн.;

Розрахунок за № 243/РФ-1012-24 від 09.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 12.10.2005 року за № РФ-1012-24 на суму - 742,50 грн., ПДВ - 148,50 грн.;

Розрахунок за № 214/РФ-2803-13 від 08.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 28.03.2006 року за № РФ-2803-13 на суму - 332,50 грн., ПДВ - 66,50 грн.;

Розрахунок за № 215/РФ-0604-15 від 08.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.04.2006 року за № РФ-0604-15 на суму- 657,50 грн., ПДВ - 131,50 грн.;

Розрахунок за № 115/РФ-3108-15 від 05.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.08.2005 року за № РФ-3108-15 на суму - 2070,00 грн., ПДВ - 414,00 грн.;

Розрахунок за № 49 від 03.04.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 02.01.2005 року на суму - 1040,83 грн., ПДВ -. 208,17 грн.;

- за травень 2006 року згідно:

Розрахунок за № 734/РФ-2305-5 від 24.05.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 23.05.2006 року за № РФ-2305-5 на суму - 499,17 грн., ПДВ - 99,83 грн.;

Розрахунок за № 622/ФТ-2004-6 від 20.05.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 20.04.2006 року за № ФТ-2004-6 на суму -315,83 грн., ПДВ-63,17 грн.;

Розрахунок за № 243/ФТ-0605-9 від 08.05.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.05.2006 року за № ФТ-0605-9 на суму - 1332,50 грн., ПДВ - 266,50 грн.;

Розрахунок за № 245/ФТ-2704-1 від 08.05.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.04.2006 року за № ФТ-2704-1 на суму -931,67 грн., ПДВ-186,33 грн.;

- за червень 2006 року згідно:

Розрахунок за № 874/ФТ-2906-1 від 29.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 29.06.2006 року за № ФТ-2906-1 на суму - 1665,83 грн., ПДВ - 333,17 грн.;

Розрахунок за № 767/ФТ-2606-5 від 26.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 26.06.2006 року за № ФТ-2606-5 на суму - 1999,17 грн., ПДВ - 399,83 грн.;

Розрахунок за № 771/ФТ-2506-6 від 26.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 25.06.2006 року за № ФТ-2506-6 на суму - 1041,67 грн., ПДВ -208,33 грн.;

Розрахунок за № 188/РФ-0706-6 від 07.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 07.06.2006 року на суму - 290,83 грн.. ПДВ-58,17 грн.;

Розрахунок за № 814/РФ-2706-7 від 27.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.06.2006 року за № РФ-2706-7 в сумі - 899,17 грн., ПДВ - 179,83 грн.;

Розрахунок за № 596/РФ-2206-16 від 22.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 22.06.2006 року за № РФ-2206-16 на суму - 490,83 грн., ПДВ - 98,17 грн.;

Розрахунок за № 153/ФТ-0603-17 від 06.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 06.03.2006 року за № ФТ-0603-17 на суму - 99,17 грн., ПДВ - 19,83 грн.;

Розрахунок за № З/ФТ-0106-3 від 01.06.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 01.06.2006 року за № ФТ-0106-3 на суму - 910,00 грн., ПДВ - 182,00 грн.;

- за липень 2006 року згідно:

Розрахунок за № 927/РФ-0411-14 від 27.07.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 04.11.2005 року за № РФ-0411-14 на суму - 415,83 грн., ПДВ - 83,17 грн.;

Розрахунок за № 88/РФ-2704-12 від 04.07.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.04.2006 року за № РФ-2704-12 на суму - 149,17 грн., ПДВ - 29,83 грн.;

Розрахунок за № 56/РФ-0501-7 від 03.07.2006 року коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 05.01.2006 року за № РФ-0501-7 на суму - 1240,83 грн., ПДВ - 248,17 грн.

В результаті перевірки підприємству донараховано податок на додану вартість в сумі 20 994,00 грн., в тому числі:, за жовтень 2005 року в сумі 2 804,94 грн., за листопад 2005 року в сумі 3 510,58 грн., за грудень 2005 року в сумі 2 903,60 грн., за січень 2006 року в сумі 1 759,29 грн., за лютий 2006 року в сумі 1 593,42 грн., за березень 2006 року в сумі 3 901,50 грн., за квітень 2006 року в сумі 2 064,34 грн., за

травень 2006 року в сумі 615,83 грн., за червень 2006 року в сумі 1 479,33 грн., за липень 2006 року в сумі 361,17 грн.

Перевіркою з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.10.2005 року по 31.09.2006 року встановлено порушення: п. 1.6 ст. 1, пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. З, пп. 4.3.12 п. 4.3 ст. 4, п. 7.1 ст. 7, пп. 8.1.1, пп. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20, п. 22.3 ст. 22 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" за № 889-ІУ від 22.05.2003 року (із наступними змінами та доповненнями), а саме: не утриманий і не перерахований до бюджету податок з доходів фізичних осіб в сумі 16 375,30 грн. у 2005-2006 роках при виплаті коштів фізичним особам без оподаткування.

В ході проведення документальної перевірки встановлено, що ДП "Фокстрот-Рівне" відповідно до заяв споживачів здійснювало повернення коштів покупцям за повернуті ними товари без додавання квитанцій, товарних чи касових чеків (розрахункових документів), які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни без додавання експлуатаційних документів та гарантійних талонів. При здійсненні операцій повернення коштів працівниками підприємства складалися акти повернення коштів у зв'язку з відмовою від купівлі.

Відповідно до пп. "4.3.12 ст. 4 вищевказаного закону, до складу загального місячного або річного оподаткованого доходу не включається доходи у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як їх гарантійна заміна у порядку, встановленому законом, а також грошова компенсація вартості таких товарів, надана платнику податку у разі їх повернення продавцю або особі, уповноваженій таким продавцем здійснювати їх гарантійне обслуговування (заміну) протягом гарантійного строку, але не вище ціни придбання таких товарів.

Порядок гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійних замін, а також правила повернення бракованого товару визначаються Законом України "Про захист прав споживачів" за № 1023-ХП від 12.05.1991 року (із наступними змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами і доповненнями), Порядком обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року (із наступними змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 2.1 ст. 2 Порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримували таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України за № 203 від 27 червня 1997 року (із наступними змінами та доповненнями), при поверненні покупцем товару або відмові від наданої послуги до продавця подається заява про повернення коштів, до якої обов'язково додається квитанція, товарний чи касовий чек, рахунок (розрахунковий документ), який підтверджує купівлю товару (надання послуги), а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни, - технічний паспорт чи інший документ, що його замінює.

Згідно п. 11 Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" за № 506 від 11.04.2002 року (із наступними змінами та доповненнями), бланки талонів за формою № 1-гарант - 6-гарант виготовляються відповідно до вимог, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року за № 283 "Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку", мають наскрізну друковану нумерацію, реалізуються, обліковуються, використовуються і зберігаються як бланки документів суворого обліку відповідно до встановленого порядку. Слід зазначити, що журнал (книга) обліку гарантійних талонів на підприємстві відсутній.

Книга обліку бракованих товарів та обліку покупців, що отримали гарантійну заміну бракованого товару або послуги з ремонту (обслуговування) ведеться на підприємстві з порушенням встановленого порядку, а саме: у графі 2 для фізичних осіб не вказуються прізвище, ім'я та по батькові, їх адреса, ідентифікаційний код громадянина; у графі 7 відсутні записи щодо номера касового чека.

Оскільки немає підтвердження, що товар, який повертається (через відсутність квитанцій, товарних чи касових чеків, які підтверджують купівлю товару, а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни без додавання експлуатаційних документів та гарантійних талонів) був придбаний саме в даного підприємства і даним покупцем, то така сума повернутих коштів підлягає оподаткуванню за ставкою 13 відсотків відповідно до положень ст. 7, ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" за № 889-ІУ від 22.05.2003 року (із наступними змінами та доповненнями).

Дані про фізичних осіб, назва та причина повернення товарів, сума, дата отримання коштів наведено в додатку № 3 довідки. Крім того, дане порушення висвітлене в розділі "Валовий дохід" акту перевірки. Як підсумок, відповідач вважає, що суми зазначені в акті перевірки та в оскаржуваних рішеннях визначені до вимог чинного законодавства.

Давши оцінку поясненням сторін, доказам у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню із слідуючих підстав. Оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті податковим органом за результатами виїздної планової документальної перевірки Дочірнього підприємства "Фокстрот-Рівне", з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2005 року по 30.09.2006 року

В процесі розгляду справи досліджувались надані позивачем документи, які були предметом документальної перевірки.

Декларації з податку на прибуток.

Декларації з податку на додану вартість.

Акти про повернення грошей у зв'язку з відмовою від купівлі.

Акт перевірки від 05.04.2007р. № 401/23-100/31479130.

Згідно акту ДПІ у м. Рівне від 05.04.2007р. №401/23-100/31479130 "Про результати виїзної документальної перевірки ДГТ "Фокстрот-Рівне", з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.06р. по 30'.09.06р.", підприємство порушило п.5.10. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. №283 та занизило податок на прибуток у 4 кварталі 2005р. на суму 11524,00грн.; за 9 місяців 2006р. на суму 14719,00грн та порушило п.4.5.3. п.4.5 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість " №168 від 03.04.1997р. на суму 20994,00грн.

Згідно п.1 ст.4 Р.П Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991р. № 1023, споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: захист своїх прав державою, належну якість продукції та обслуговування.

ДП "Фокстрот-Рівне" здійснює роздрібну торгівлю побутовими електроприладами через мережу магазинів. Підприємство в період своєї виробничої діяльності здійснювало коригування валового доходу (зменшення) по товарам, які повертаються від роздрібних споживачів.

В абзац "2" п.1, абзац "З" п.7 ст.8., п.2 ст.9 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991р. № 1023, У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов'язкових для сторін правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми.

При розірванні договору розрахунки із споживачем у разі підвищення ціни на товар провадяться виходячи з його вартості на час пред'явлення відповідної вимоги, а в разі зниження ціни - виходячи з вартості товару на час купівлі. Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу, споживач має право або придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару.

Згідно п.16. розділу "Особливості продажу товарів, що підлягають гарантійному обслуговуванню" постанови КМ "Порядок гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарі" від 11.04.2002р. №506, у разі виявлення недоліків чи фальсифікації товару протягом гарантійного терміну споживач має право в установленому порядку за своїм вибором вимагати від продавця або виробника розірвання договору купівлі-продажу та відшкодування заподіяних збитків.

Вимоги споживача, встановлені цим пунктом, пред'являються за вибором споживача продавцеві за місцем купівлі товару, виробникові або підприємству, що виконує його функції, за місцем знаходження споживача, у формі письмової заяви.

Крім того, в додатку №2 "Гарантійне зобов'язання " до Положення чітко визначено, що протягом гарантійного терміну експлуатації, який не повинен бути меншим ніж шість місяців, споживач має право на безоплатне технічне обслуговування товару, а у разі виявлення недоліків (відхилення від вимог нормативних документів) - на безоплатний ремонт чи заміну товару або повернення його вартості згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів" та Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2002 р. № 506.

ДП "Фокстрот-Рівне" надало 147 заяв та актів про повернення грошей у зв'язку з відмовою від обміну товару та фіскальні чеки (копії) які відповідають п.4.8 наказу ДПА України "Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)" від 01.12.2000р. №614, визначено, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матеріально-відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити: дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару Дотримання послуги).

ДП "Фокстрот-Рівне" також дотримано порядок повернення бракованого товару, згідно п.п п.2.1, п.2.2, п.2.3 ст.2 наказу ДПА України " Порядок обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування)" від 06.1997р. №203, при поверненні покупцем товару або відмові від наданої послуги до продавця подається заява про повернення коштів, до якої обов'язково додається квитанція, товарний чи касовий чек, рахунок (розрахунковий документ), який підтверджує купівлю товару (надання послуги), а щодо товарів, на які встановлено гарантійні терміни, - технічний паспорт чи інший документ, що його замінює.

На підставі цього складається акт про повернення товару (повернення коштів), в якому вказуються: дані покупця або юридичні реквізити підприємства, що повертає товар (послугу), відомості про повернутий товар (послугу), сума, яку необхідно повернути покупцю.

Акт підписує уповноважена особа суб'єкта господарювання. На підставі заяви, складеного акта і розрахункового документа з каси продавця видається необхідна сума з оформленням видаткового касового ордера або оформляється платіжне доручення. В цих документах для покупців - неплатників ПДВ зазначається сума податку на додану вартість та проводяться відповідні відмітки у книзі обліку продажу товарів у випадках перегляду цін, пов'язаних із виконанням гарантійних зобов'язань.

Отже, ДП "Фокстрот-Рівне" при поверненні грошових коштів виконано п.п п.2.1, п.2.2, п.2.3 ст.2 наказу ДПА України " Порядок обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування)" від 06.1997р. №203, п.16. розділу "Особливості продажу товарів, що підлягають гарантійному обслуговуванню" постанови КМ "Порядок гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів" від 11.04.2002р. №506.

Таким чином, ДП "Фокстрот-Рівне" діяло відповідно п.5.10. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. №283, у разі коли після продажу товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари (результати робіт, послуг) продавцю, платник податку - продавець та платник податку - покупець здійснюють відповідний перерахунок валових доходів або валових витрат (балансової вартості основних фондів) у звітному періоді, в якому сталася така зміна суми компенсації.

Отже, ДП "Фокстрот-Рівне" дотримано п.5.10. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997р. №283 та не занизило податок на прибуток у 4 кварталі 2005р. на суму 11524,00грн.; за 9 місяців 2006р.в суму 14719,00грн.

Згідно п.4.5.3. п.4.5 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість " №168 від 03.04.1997р., якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягала відповідному коригуванню.

Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку - постачальника при зміні компенсації вартості товарів (послуг), наданих особам, які не були платниками цього податку на момент такої поставки, дозволяється лише:

а) при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості;

б) при перегляді цін, пов'язаних з гарантійними замінами товарів.

В п.2.4 ст.2 наказу ДПА України " Порядок обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту (обслуговування)" від 06.1997р. №203 визначено, що у разі заміни товарів чи повернення коштів по операціях з перегляду цін, не пов'язаних з виконанням гарантійних зобов'язань, сума податку на додану вартість у видатковому касовому ордері або платіжному дорученні не вказується і не може бути врахована при заповненні книги обліку продажу товарів (робіт, послуг), і не приймається у розрахунок зменшення податкових зобов'язань продавця.

ДП "Фокстрот-Рівне" при поверненні коштів за товари, операції з перегляду ціни не проводило згідно наданих чеків та заяв.

Таким чином, ДП "Фокстрот-Рівне" здійснювало коригування податкових зобов'язань з ПДВ згідно з п. 4.5.3 Закону України "Про податок на додану вартість ".

Отже, ДП "Фокстрот-Рівне" діяло згідно з п.4.5.3. п.4.5 ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість " №168 від 03.04.1997р. та не було занижено податкове зобов'язання на суму 20 994,00грн.

В процесі розгляду справи призначалось судово-бухгалтерська експертиза Київському науково-дослідному інституту судових експертиз. На вирішення експертизи постановлено наступні питання.

І. Чи відповідає ведення податковому обліку повернутих товарів у період з 01.10.2005 р. по 30.09.2006 р. покупцями ДП "Фокстрот-Рівне" наказу ДПА України від 27.06.1997 р. №203 "Про затвердження порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримали таку заміну або послуг з ремонту (обслуговування)" та постанові КМУ від 11.04. 2002р. №506 "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів"?

2. Чи вбачається з первинних документів обліку повернутих товарів покупцями невідповідність нормативним актам у сфері захисту прав споживачів?

З. Чи дає підставу коригування ДП "Фокстрот-Рівне" валового доходу та податкових зобов'язань з ПДВ у відповідності з п.5.10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та п. 4.5.3 Закону України "Про податок на додану вартість ", здійснений такий податковий облік повернутих товарів покупцями?

За висновками № 9004/9005 від 14 вересня 2007 року судово - бухгалтерської експертизи ведення податкового обліку повернутих товарів у період з 01.10.2005р. по 30 09 2006р. покупцями ДП "Фокстрот-Рівне" відповідає наказу ДПА України від 27.06.1997 р. №203 "Про затвердження порядку обліку бракованих товарів, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін товарів, а також обліку покупців, що отримали таку замшу або послуг з ремонту (обслуговування)" та постанові КМУ від 11.04. 2002р. №506 "Про затвердження Порядку гарантійного ремонту (обслуговування) або гарантійної заміни технічно складних побутових товарів".

ДП "Фокстрот-Рівне" проводив коригування валового доходу повернутих товарів покупцям з дотримання вимог та на підставі п. 5.10 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та податкових зобов'язань з ПДВ на підставі п. 4.5.3 Закону України "Про податок на додану вартість".

В судовому засіданні судовий експерт Пилипенко В.В. дав пояснення суду щодо висновку експертизи. Підтвердив свої висновки.

На запитання суду експерт пояснив, що на друге питання експертизи не дав відповіді, оскільки прийшов до висновку, що питання має правовий характер і не відноситься до компетенції експертизи. Однак відповідь на перше питання, яке поставлено на вирішення експертизи розкриває відповідність податковому обліку первинних документів, які дають право споживачу на повернення товару та отримання коштів за повернутий товар.

На запитання представника відповідача: Чи брав до уваги експерт, що на окремих чеках відсутня назва продавця (магазину), експерт пояснив, що предметом подання висновків по експертизі не ставилось питання щодо не приналежності чека конкретному підприємству.

Господарський суд погоджується з висновком судової експертизи, вважає їх обгрунтованими, оскільки на дослідження подавались документи, що були предметом планової перевірки.

Посилання відповідача на ті обставини, що на окремих чеках відсутня назва магазину, не приймається судом до уваги. Податковий орган, здійснюючи документальну перевірку не позбавлений був права перевірити відповідність виданих магазином чеків із стрічками реєстратора розрахункових операцій, які відповідно до чинного законодавства повинні зберігати у спеціальній книзі протягом трьох років, а за відсутності книги або стрічки застосувати відповідальність за збереження або не надання вказаних документів. Як вбачається з матеріалів справи дані обставини перевіряючими не з'ясовувались. Крім того, податковий орган під час проведення перевірки не позбавлений був права взяти пояснення у всіх 147 споживачів, які купували товар та його повертали. Така можливість існувала, оскільки в заявах про повернення товару наявні їх адреси. До компетенції суду не відноситься підміняти податковий орган, заповнювати прогалини документальної перевірки.

В адміністративних справах про протиправність рішень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ст.71 КАС України).

Податкове повідомлення-рішення про визначення податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб підлягає визнанню нечинним на загальну суму 49125,90 грн. з підстав вказаних позивачем в позовній заяві, оскільки споживачеві, які повертали товар у магазин та отримували за них кошти не отримували доходів з огляду на вищевикладені обставини.

Як підприємство, так і споживачі діяли в межах законодавства України у сфері захисту прав споживачів. Тому підприємство у даних правовідносинах не може виступати по відношенню до споживачів податковим агентом.

Таким чином відповідач, як орган владних повноважень не довів правомірність своїх рішень.

Керуючись статтями 94, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задоволити.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне від 12.04.07р. за № 0001512342/0/23-121 про донарахування податкових зобов'язань по податку на прибуток ДП "Фокстрот-Рівне", за основним платежем 26 243 грн. 00 коп. та 13 121 грн. 50 коп. штрафних (фінансових) санкцій, усього на загальну суму 39 364 грн. 50 коп.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне від 12.04.07р. за № 0001522342/0/23-121 про донарахування податкових зобов'язань по податку на додану вартість ДП "Фокстрот-Рівне", за основним платежем 20 994 грн. 00 коп. та 10 497 грн. 02 коп. штрафних (фінансових) санкцій усього на загальну суму 31 491 грн. 02 коп.

Визнати частково нечинним податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне від 17.04.07р. за № 0000911742/0/17-123 в частині донарахування податкових зобов'язань по податку з доходів фізичних осіб ДП "Фокстрот-Рівне" за основним платежем 16 375 грн. 50 коп. та 32 750 грн. 60 коп. штрафних (фінансових) санкцій, усього на загальну суму 49 125 грн. 90 коп.

3. Присудити Дочірньому підприємству "Фокстрот-Рівне" (33013, м. Рівне, пр-т Миру, 10) з Державного бюджету 3 (три) грн. 40 коп. витрат по державному миту (судовому збору).

4. Видати виконавчий лист за заявою стягувача після набрання постановою законної сили.

5. Сторона, яка не погоджується з постановою, має право на апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України -з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Постанова складена в повному обсязі і підписана суддею "12" листопада 2007 р.