ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 жовтня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/1090/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін справу
за позовом Черкаського обласного центру зайнятості,
до відповідача - Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області,
про стягнення 49 232,16 грн,
11.08.2023 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Черкаського обласного центру зайнятості з вимогою стягнути з Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області кошти у сумі 49 232,16 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує отриманням громадянкою ОСОБА_1 доходу в період перебування на обліку в Чигиринській районній філії Черкаського обласного центру зайнятості від Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області, яка була ліквідована та перетворена на Черкаську районну військову адміністрацію, який згідно з п. 4 ч. 1 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" стягується із роботодавця у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Ухвалою від 16.08.2023 господарський суд відкрив провадження у справі № 925/1090/23 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Постановив розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін 14.09.2023. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
06.09.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти позовних вимог та зазначає, що позивачем не вказано та не надано жодних фактів про порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням гр. ОСОБА_1 . До позовної заяви долучено копію персональної карти, де зазначено про отримання статусу безробітного гр. ОСОБА_1 та дата його припинення, але не вказано відсотки нарахувань та загальна сума виплати.
Щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області, відповідач стверджує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі від 01.10.2020 № 580/143/20 постановлено: визнати протиправним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА 1" від 12.12.209 року № 62-К, вказана дата розпорядження не відповідає даті розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 "
Щодо стягнення з Черкаської РВА коштів у сумі 49 232,16 грн, відповідач зазначає, що позивач у позовній заяві посилається на неіснуючий абзац частини норми закону. У статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" п. 4 частини першої відсутній. Тому відповідач вважає, що стягнення з Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області не є законним.
11.09.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій він не погоджується з висновками відповідача, викладеними у відзиві та наполягає на задоволенні позовних вимог з огляду на те, що позиція відповідача щодо не надання позивачем інформації про загальну суму виплаченої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 та підстав її призначення повністю спростовується змістом позовної заяви та доданих до неї документів. Так в позові чітко зазначено правові підстави надання статусу безробітної гр. ОСОБА_1 та призначення їй допомоги по безробіттю, яка була призначена у відповідності до норм п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Загальна ж сума отриманої допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 зазначена у відповідній бухгалтерській довідці № 08-16/1999 від 02.08.2023.
Черкаська філія Черкаського обласного центру зайнятості також не погоджується з позицією відповідача щодо не зазначення правових підстав для стягнення з нього коштів виплачених як допомога по безробіттю гр. ОСОБА_1 , оскільки згідно ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" видом забезпечення та соціальною послугою є допомога по безробіттю, а відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", із роботодавця утримуються сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Також позивач не погоджується твердженням відповідача про невідповідність дати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації про звільнення гр. ОСОБА_1 , оскільки в рішенні Шостого апеляційного адміністративного суду визнано протиправним та скасовано розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації № 62-К від 12.12.2019 та поновлено на роботі гр. ОСОБА_1 13.12.2019.
14.09.2023 господарський суд розпочав розгляд справи по суті.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, господарський суд встановив таке.
15.01.2020 ОСОБА_1 звернулась до Чигиринської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості із Заявою про надання (поновлення) статусу безробітного та із Заявою про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.
15.01.2020 створено Персональну картку ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , зі змісту якої випливає, що Наказом Чигиринської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості № НТ200121 від 21.01.2020 гр. ОСОБА_1 надано статус безробітної. Наказом Чигиринської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості гр. ОСОБА_1 на підставі поданої заяви, призначено виплату допомоги по безробіттю відповідно до п.п. 1,3,4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Наказом Чигиринської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості № НТ 200901 від 01.09.2020 припинено виплату допомоги по безробіттю та реєстрацію як безробітної гр. ОСОБА_1 у зв'язку працевлаштуванням безробітної за направленням служби зайнятості з 01.09.2020.
Згідно з Бухгалтерською довідкою про розрахунок коштів, які підлягають поверненню за період з "22" січня 2020 по "31" серпня 2020 по безробітній ОСОБА_1 - ПК № 236520011500001, підлягає поверненню на рахунок ОЦЗ 49 232,16 грн.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі № 580/143/20 за позовом ОСОБА_1 до Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень про звільнення, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди, визнано протиправними та скасовано розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.209 року № 62-К. Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу освіти Чигиринської районної державної адміністрації з 13.12.2019 року.
Ухвалою від 27.10.2020 Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 580/143/20 постановлено заяву Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області про виправлення описки в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року задовольнити. Виправити описку в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року, зазначивши третій абзац резолютивної частини постанови як "Визнати протиправним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.2019 року № 62-К." замість зазначеного "Визнати протиправним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.209 року № 62-К.".
30.03.2023 Чигиринське управління Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості звернулось з листом № 34.01-14/363 до Черкаської районної державної адміністрації, в якому зазначило, зокрема, що в Чигиринській районній філії Черкаського обласного центру зайнятості з 15.01.2020 року по 01.09.2020 року перебувала на обліку, як безробітна ОСОБА_1 (реєстраційний номер ОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №580/143/20 від 01 жовтня 2020 року визнано протиправним та скасовано розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.2019 року №62-К та поновлено на посаді начальника відділу освіти Чигиринської районної державної адміністрації з 13.12.2019 року.
У листі позивач зазначив, що внаслідок протиправного звільнення ОСОБА_1 із займаної посади, Чигиринська районна державна адміністрація (правонаступник - Черкаська районна державна адміністрація) своїми діями завдала матеріальну шкоду (збитки) Черкаському обласному центру зайнятості (Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування випадок безробіття) у розмірі отриманої гр. ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в сумі 49 232 грн. 16 коп. та пропонувало в добровільному порядку повернути кошти (завдану шкоду) відповідно до статей 11, 13 та 1166 Цивільного кодексу України. В іншому випадку позивач зазначив, що змушений буде звернутися до суду.
Відповідно до Архівної довідки Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості, у документах архівного фонду Чигиринської районної державної адміністрації м. Чигирин Черкаської області у книгах наказів з особового складу за 2020 рік відсутні накази про будь які виплати ОСОБА_1 . У особових рахунках працівників апарату та відділів Чигиринської райдержадміністрації за 2020 рік вказана виплата за жовтень місяць у графі "Всього" двома сумами: 4518,67 та 79856,00. Вище зазначено "Згідно рішення суду 1" та "Згідно рішення суду".
31.05.2023 відповідач направив позивачу лист № 01-19/2219 Щодо повернення коштів, в якому повідомив, що кошторисом Черкаської районної військової адміністрації на поточний бюджетний рік не передбачені виплати у порядку, визначеному вищеозначеним положенням закону. Відносно розгляду порушеного питання по суті та можливості його об'єктивного розгляду відповідач зазначив, що в даному випадку необхідно надати повний об'єм офіційних та підтверджуючих документів, які б надавали підстави для з'ясування правомірності утримання сум виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду із Черкаської районної військової адміністрації.
Оскільки відповідачем добровільно відшкодування не сплачено, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи спір, суд застосовує такі положення чинного законодавства.
Обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. (ч. 4 ст. 75 ГПК України)
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі № 580/143/20 за позовом ОСОБА_1 до Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправними та скасування розпоряджень про звільнення, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди, визнано протиправними та скасовано розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.209 року № 62-К. Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу освіти Чигиринської районної державної адміністрації з 13.12.2019 року.
Ухвалою від 27.10.2020 Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 580/143/20 постановлено заяву Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області про виправлення описки в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року задовольнити. Виправити описку в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року, зазначивши третій абзац резолютивної частини постанови як "Визнати протиправним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.2019 року № 62-К." замість зазначеного "Визнати протиправним та скасувати розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.209 року № 62-К.".
Вказаним спростовуються доводи відповідача щодо неправильності дати скасованого розпорядження.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п. 8 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страховий випадок - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Частиною 1 ст. 3 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України "Про зайнятість населення" та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Фонд) має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.
Частиною 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що із роботодавця утримуються сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Отже, положеннями ст. 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів і вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та обов'язок роботодавця відшкодувати суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Пунктом 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, які здійснювалися органами державної служби зайнятості відповідно до цього Закону, починаючи з 2013 року покладаються на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи.
Згідно з пунктом 1 розділу II Положення про державну службу зайнятості, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 № 2663, завдання з реалізації державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, соціального захисту від безробіття покладено на Державну службу зайнятості.
Відповідно до ч. 2 розділу ІІ Положення про державну службу зайнятості, служба забезпечує виконання завдань і функцій у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функцій виконавчої дирекції Фонду, визначених законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення» до внесення змін до цих законів України.
Служба складається з Державного центру зайнятості, регіональних центрів зайнятості - Центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості та їх філій, закладу післядипломної освіти «Центр підвищення кваліфікації служби зайнятості», закладів професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості, інших закладів освіти Державної служби зайнятості (далі - заклади освіти Служби), а також підприємств, установ, організацій, утворених Службою. (ч. 2 розділу І Положення про державну службу зайнятості)
У частинах 1-3 розділу III цього Положення передбачено, що Державний центр зайнятості є головною державною установою в централізованій системі державних установ Служби, виконує повноваження безпосередньо та через регіональні центри зайнятості та їх філії, забезпечує організацію та координацію роботи щодо, зокрема, надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення»; здійснює управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», управління майном, в межах, визначених чинним законодавством; здійснює самопредставництво Державного центру зайнятості та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у судах України на усіх стадіях судового процесу через Юридичний департамент Державного центру зайнятості, працівники якого без окремого доручення беруть участь у справах з усіма правами, що надані законодавством про адміністративне, господарське, цивільне судочинство, кримінальним процесуальним законодавством України, Законом України «Про виконавче провадження» позивачу, відповідачу, третій особі, учаснику судового провадження, учаснику виконавчого провадження.
Враховуючи вищевикладене, Черкаський обласний центр зайнятості є належним позивачем у даній справі.
Визнання протиправним та скасування постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі № 580/143/20 розпорядження Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області "Про звільнення ОСОБА_1 " від 12.12.2019 № 62-К та поновлення цією ж постановою ОСОБА_1 на посаді начальника відділу освіти Чигиринської районної державної адміністрації з 13.12.2019 є підставою для стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості з повернення виплаченої останнім ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в сумі 49232,16 грн.
У зв'язку з викладеним господарський суд задовольняє позов у повному обсязі.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст. 74, 76-77, 129, 233, 236-241, 247, 251-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Черкаської районної військової адміністрації Черкаської області (ідентифікаційний код 04061317, вул. В. Чорновола, 157, м. Черкаси, 18003) на користь Черкаського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код 02771598, вул. Володимира Ложешнікова, 56, м. Черкаси, 18000) в особі Черкаської філії Черкаського обласного центру зайнятості (ідентифікаційний код 45010768, вул. Гоголя, 330, м. Черкаси, 18015) кошти у сумі 49 232,16 грн, а також 2 684 грн судового збору на рахунок Черкаського обласного центру зайнятості, р/р № UA818201720355409001700706382, банк: Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО - 820172, код ЄДРПОУ 02771598.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити сторонам.
Повне рішення складено та підписано 11.10.2023.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА