Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"06" листопада 2007 р. Справа № АС-41/178-07
вх. № 5401/1-41
Суддя господарського суду Харківської області Прохоров С.А.
за участю секретаря судового засідання Рудяк Т.О.
представників сторін :
позивача - Шебаніц Н.М. за дов.
відповідача - Соболєва Я.С. за дов.
по справі за позовом Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів м.Х-в
до Міжгалузева регіональна корпорація "Теплоенергія", м. Харків
про стягнення 10726,67 грн.
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів м. Харків, звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача, Міжгалузева регіональна корпорація "Теплоенергія", м. Харків, адміністративно - господарські санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 р. в сумі 10726,67 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, зазначає, що середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві відповідача у 2006 році становить 1 особу.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог позивача заперечує в повному обсязі та просить суд в задоволенні позову відмовити з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, вислухавши пояснення уповноважених представників позивача та відповідача, дослідивши надані до матеріалів справи документи, встановив наступне.
Відповідно ч. 1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875-ХІІ від 21.03.1991р. (далі - Закон) (в редакції на 23.02.2006р..), для підприємств, установ і організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік, - у кількості одного робочого місця.
Згідно ч. 11 ст. 19 Закону норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому у числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів.
Пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007року №70, передбачено, що суми адміністративно-господарських санкцій перераховуються роботодавцями на рахунок, відкритий в органах Державного казначейства до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Згідно форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2006 рік, що наданий відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році становила 45 осіб.
Відповідно ст. 19 Закону, на підприємстві відповідача у 2006 році норматив для працевлаштування інвалідів складає 2 робочих місця. Згідно даних, наданих відповідачем у звіті, середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників на підприємстві становила у 2006 році 2 особи, однак, фактично, відповідно до п.п. 3.1-3.3 Інструкції із статистики чисельності працівників, затвердженої наказом Мінстату України від 28.09.2005 року №286 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 30.11.2005 року за №1442/1172287/823 середньооблікова чисельність інваліддів становила 1 особу. Отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. Розмір середньорічної заробітної плати на підприємстві за 2006 рік становить 10 726,67 грн.
Таким чином, сума адміністративно-господарських санкцій за не зайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році становить 10 726,67 грн.
Відповідачем не надано до суду доказів сплати заборгованості перед бюджетом або доказів того, що відповідачем було виконано норматив по працевлаштуванню інвалідів у 2006 році. На момент винесення рішення по справі загальна сума адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця відповідача складає 10 726,67 грн., яка до теперішнього часу не сплачена.
Пунктом 20 статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", встановлено, що надходження до Фонду соціального захисту інвалідів належать до надходжень спеціального фонду Державного бюджету України на 2007 рік.
Таким чином, несплата підприємством відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2006 році, призвела до ненадходження цих коштів до Державного бюджету України, що, в свою чергу, перешкоджає державі у створенні економічних, соціально-побутових, соціально-психологічних умов для задоволення потреб інвалідів - чим порушуються інтереси держави та соціальні гарантії прав інвалідів.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги позивача обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 104 - 107, 163 Кодексу адміністративного судочинства України , ст.ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", суд
Позов задовольнити.
Стягнути з Міжгалузевої регіональної корпорації "Теплоенергія" (61037, м.Харків, вул. Доброхотова,11, р/р 26001300909 в АКБ "Меркурій", МФО 351663, код 31343118) на користь Харківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів ( м. Харків, Держпром, 1 під., 1 пов., к.16, р/р 31219230700003 управління Держказначейства у Дзержинському р-ні, код 24134567) санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2006 році, у розмірі 10726,67 грн.
Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанови набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний судом 12.11.2007 р. о 16:00
Суддя Прохоров С.А.