Постанова від 05.10.2023 по справі 760/14766/23

Справа №760/14766/23

Провадження №3/760/5509/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2023 року Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Мозолевська О.М., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, що надійшов з Київського міського управління департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-4 та ч. 1 ст. 172-8 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду перебуває справа про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1ст 172-4 та ч. 1 ст.172-8 КУпАП.

Згідно протоколу №3/2023 від 03.07.2023, встановлено, що ОСОБА_1 займаючи посаду поліцейського роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, будучи відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-4 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені в цій статті, в порушення вимог п. 1 ч. 1 статті 25 вказаного Закону, займався іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) діяльністю.

Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - ДПП НП України) від 03.08.2021 №766 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві. 30.06.2022 наказом ДПП НП України №889 о/с рядовому поліції Алієву Р.І.О. присвоєно спеціальне звання «капрал поліції».

Також, ОСОБА_1 під час проходження служби в НП України, був ознайомленим із вимогами та обов'язками Закону України «Про запобігання корупції», які покладені на працівників поліції, зокрема із ст. 25 ЗУ «Про запобігання корупції», що підтверджується його власноручним підписом у відповідних пам'ятках-ознайомлення.

18.02.2023 о 03.51 год. працівниками управління патрульної поліції у м. Києві ДПП НП України, за адресою: м. Київ, вул. Івана Виговського, 5, за порушення правил дорожнього руху та режиму комендантської години, зупинено автомобіль марки «Hyundai» моделі «Sonata», сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 .. В салоні вказаного автомобіля перебували ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яким ОСОБА_1 надавав платну послугу з перевезення у якості водія служби таксі «Uklon».

Відповідно до наказу ДПП НП України «Про призначення службового розслідування, утворення дисциплінарної комісії та відсторонення від виконання службових обов'язків» від 20.02.2023 № 368, у період з 20.02.2023 по 06.03.2023 відносно ОСОБА_1 проведено службове розслідування, за результатами якого за вчинення дисциплінарного проступку, що виразився в порушенні Закону України «Про національну поліцію» та інших нормативних актів, до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби. Факт можливого вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, у ході службового розслідування не досліджувався.

Згідно відповіді ТОВ «Уклон Україна» в Онлайн-сервісі «Uklon», як Партнер, 07.02.2023 реєструвався за номером телефону НОМЕР_2 ОСОБА_4 та автомобіль марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_1 , а 14.02.2023 додано до кабінету автомобіль марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_3 . Також, згідно наданих фото копій документів, внесених при реєстрації в якості Партнера, особою з номером мобільного телефону НОМЕР_2 наявне посвідчення водія на ім'я ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановлено, що ОСОБА_5 посвідчення водія втратив у період з 25.03.2022 по 27.03.2022 під час проїзду блокпостів в Деснянському районі м. Києва.

Також встановлено, що 19.03.2022, 23.03.2022, 27.03.2022, 31.03.2022 ОСОБА_1 ніс службу на блок-посту « ІНФОРМАЦІЯ_3 », розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що може вказувати на те, що ОСОБА_1 міг знайти посвідчення водія громадянина ОСОБА_5 ..

Згідно протоколу допиту свідка ОСОБА_5 встановлено, що він з поліцейським ОСОБА_1 не був знайомий та про послугу щодо його реєстрації в Онлайн-сервісі ТОВ «Уклон Україна» не просив. Також, ОСОБА_5 зазначив, що послуги з перевезення, в якості водія таксі, не надавав та в Онлайн-сервісі «Uklon» особисто не реєструвався, свої документи добровільно нікому не передавав.

Відповідно до відповіді УПП у м. Києві ДПП щодо здійснення перевірки громадянина ОСОБА_5 по обліках в системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП) у період з березня 2022 року по березень 2023 року встановлено, що у період з 01.03.2022 по 01.03.2023 в системі ІПНП за критеріями пошуку « ОСОБА_5 » запит здійснено лише ОСОБА_1 , дата перевірки 19.01.2023. Запит здійснено в інформаційній підсистемі «Особа» та «Адмінпрактика» в системі ІПНП. У зазначених підсистемах наявна інформація про осіб, їх звернень з будь-яких подій до органів поліції на території України та притягнення особи до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Також, згідно відповіді ТОВ «УКЛОН Україна» надано інформацію про користувачів, їх маршрути, вартість виконаних замовлень, які фактично прийняті ОСОБА_1 та надано фотокопію свідоцтва про державну реєстрацію автомобіля марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_1 , 2007 року випуску, та марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_3 , 2014 року випуску. Дані свідоцтва були завантажені, відповідно до умов компанії при реєстрації в Онлайн-сервісі, для надання послуг з перевезення пасажирів. Відповідно до інформації з вебсайта ТОВ «УКЛОН Україна», зареєстрований Партнер до створеного кабінету може додавати декілька автомобілів.

Водночас, проведеною перевіркою щодо приналежності номерів телефону НОМЕР_4 та НОМЕР_2 , встановлено, що вказані номери телефонів перебувають безпосередньо у користуванні ОСОБА_1 , а саме: протоколами допитів командира роти №2 батальйону №1 полку №2 (управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України ОСОБА_6 , командира роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України ОСОБА_7 , документами наданими Управлінням інформаційно-аналітичною підтримкою ГУНП у м. Києві з лінії 102 та відповідними стенограмами з системи ІПНП.

Проведеним тимчасовим доступом до речей і документів АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» (monobank) отримано копію анкети-заяви до Договору про надання банківських послуг, подану ОСОБА_1 в АТ «УНІВЕРСАЛ БАНК» (monobank) 20.12.2020, в якій зазначено контактний номер телефону НОМЕР_2 (протокол огляду речей і документів від 22.05.2023).

Таким чином встановлено, що поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП капрал поліції Алієв Р.І.О. 07.02.2023 вчинив дії щодо реєстрації в Онлайн - сервісі ТОВ «УКЛОН Україна», для надання послуг з перевезення, з метою отримання прибутку.

18.02.2023 ОСОБА_1 через Онлайн-сервіс «Uklon» прийняв від громадянок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до виконання замовлення на послугу з перевезення в якості водія таксі, при виконанні якого ОСОБА_1 було зупинено працівниками патрульної поліції за порушення правил дорожнього руху.

Відповідно до інформації ТОВ «УКЛОН-Україна», при реєстрації в Онлайн - сервісі використано абонентський номер НОМЕР_2 , який перебуває в користуванні ОСОБА_1 та внесено відомості про транспортний засіб "Hyundai Sonata", н.з. НОМЕР_1 , який перебуває в користуванні ОСОБА_1 та на якому останній, 18.02.2023 виконував замовлення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо надання платних послуг з перевезення.

Для реєстрації в Онлайн - сервісі ТОВ «УКЛОН-Україна» ОСОБА_1 використано персональні дані громадянина ОСОБА_5 , шляхом завантаження фото посвідчення водія та відповідно до розміщеної, на сайті ТОВ «УКЛОН Україна», інструкції, ім'я та прізвища.

Також встановлено, що 19.01.2023 ОСОБА_1 , будучи наділеним повноваженнями щодо доступу до державних інформаційних ресурсів з обмеженим доступом, яка зберігається в електоронно-обчислюваних машинах (комп'ютерах) та автоматизованих системах, створених та захищених відповідно до чинного законодавства, що може використовуватися лише у службовій діяльності у порядку передбаченому законом, у тому числі до інформації з обмеженим доступом, що міститься в інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України», використовуючи для входу до ІПНП особистий логін «PP1ALIRI» та персональний пароль, здійснив інформаційний запит в системі ІПНП за критеріями пошуку «Зайцев Сергій Володимирович» та використав отриману інформацію у своїх особистих інтересах.

Крім того, встановлено, що 22.02.2023 ОСОБА_1 прийняв замовлення на перевезення від громадянки ОСОБА_8 та громадянки ОСОБА_9 , а 05.03.2023 прийняв замовлення від громадянина ОСОБА_10 .. Замовлення на перевезення від громадянки ОСОБА_9 та громадянина ОСОБА_10 , виконано, за що вказані громадяни здійснили розрахунок, а ОСОБА_1 отримав грошові кошти.

Враховуючи викладене, поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП НП України Алієв Р.І., в порушення обмежень, під час проходження служби в Національній поліції України, займався іншою оплачуваною діяльністю за сумісництвом.

Таким чином, поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) в УПП у м. Києві ДПП НП України Алієв Р.І.О., являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, будучи ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, усвідомлюючи свою приналежність до служби в поліції, а також обмеження, пов'язані з цим, в порушення вимог частини першої статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», пункту 1 частини першої статті 25 Закону України «Про запобігання корупції», займався іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) діяльністю, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.

Разом з цим, згідно протоколу №4/2023 від 03.07.2023, встановлено, що відповідно до Зобов'язання щодо нерозголошення персональних даних, підписаних 28.01.2021, ОСОБА_1 , зобов'язується «відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про захист персональних даних» не розголошувати персональні дані, які йому було довірено або які стали відомі у зв'язку з виконанням професійних чи службових або трудових обов'язків під час використання інформаційних підсистем Інформаційного порталу НП України.»

Також, ОСОБА_1 28.01.2021 ознайомлений з пам'яткою користувача системи ІПНП, в якій зазначено, що користувач несе персональну відповідальність за роботу в системі ІПНП, зобов'язаний не використовувати інформацію отриману з системи ІПНП з приватною або будь-якою іншою метою, не пов'язаною з виконанням функціональних обов'язків.

Здійснювати вхід до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з використанням тільки власного облікового запису (логін та пароль) та зберігати в таємниці від інших пароль для входу, не передавати, в будь-яких випадках, свої облікові дані (логін та пароль) іншим особам та здійснювати вихід з системи ІПНП після завершення роботи, або тимчасового залишення робочого місця.

Відповідно до Заявки про надання доступу до Інформаційного порталу Національної поліції України, ОСОБА_1 надано доступ до системи 31.01.2022 та присвоєно ім'я користувача (логін) PP1ALIRI. Своїм підписом в Заявці, користувач ознайомився з вимогами Положення про ІТС «ІП Національної поліції України», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.08.2017 №676 та законодавства у сфері захисту персональних даних.

З відповіді УПП у м. Києві ДПП встановлено, що здійснення перевірки громадянина ОСОБА_5 по обліках в системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП), у період з 01.03.2022 по 01.03.2023, в системі ІПНП за критеріями пошуку « ОСОБА_5 » запит здійснено лише ОСОБА_1 , дата перевірки 19.01.2023. Запит ОСОБА_1 відносно ОСОБА_5 здійснено в інформаційній підсистемі «Особа» та «Адмінпрактика», які є частиною системи ІПНП.

Згідно розділу ІІІ Положення про систему ІПНП - бази даних поліції містять відомості, зокрема, стосовно повідомлень про кримінальні та адміністративні правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, що надійшли технічними каналами зв'язку, тобто у зазначених підсистемах наявна інформація про осіб, їх звернення з будь-яких подій до Національної поліції на території України та притягнення особи до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Відповідно до відповіді УПП у м. Києві ДПП НП України від 14.06.2023 №18259/41/11/14/02-2023 відносно громадянина ОСОБА_5 у період 01.01.2023 по 01.03.2023 адміністративні матеріали не складались. Матеріали для здійснення пошукового запиту відносно ОСОБА_5 у капрала поліції Алієва Р.І.О. на виконанні не перебували.

Таким чином, поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) в УПП у м. Києві ДПП НП України Алієв Р.І.О., в порушення вимог п. 2 Розділу ІІІ та п. 6 Розділу IV Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України», яке затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України 03.08.2017 №676, ч. 3 ст. 10, ч. 2 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних», п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 43 Закону України «Про запобігання корупції», використав у своїх інтересах інформацію, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових повноважень, тобто вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-8 КУпАП.

У судовому засіданні захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Дмитрук М.Ф. щодо складеного протоколу заперечував, просив провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Заперечив факт реєстрації в Онлайн-сервісі «Uklon», як партнера, для надання послуг з перевезення, а також користування номером мобільного телефону НОМЕР_2 . Підтвердив факт користування автомобілем марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_1 , пояснивши, що авто належить на праві власності рідній сестрі - ОСОБА_11 , а ОСОБА_1 користується цим автомобілем з весни 2022 року. Також зазначив, що транспортним засобом марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак він не користувався, але цей транспортний засіб також належав на праві власності його молодшій сестрі - ОСОБА_12 , а остання, автомобіль продала двоюрідному брату ОСОБА_13 . Стосовно подій, які відбулися 18.02.2023 о 03.51 год. та перебування з двома дівчатами в автомобілі під час дії комендантської години, пояснив, що ОСОБА_1 приблизно о 22.30 17.02.2023 на автомобілі марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_1 , виїхав від матері своєї дівчини ОСОБА_14 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , та дорогою пробив заднє колесо, заміна якого склала близько трьох годин. В подальшому, після заміни колеса, продовжив рух в напрямку дому, рухаючись по вулиці Івана Виговського, помітив на обочині двох дівчат, які намагалися зупинити будь-який автомобіль. ОСОБА_1 зупинився біля вказаних дівчат та запропонував їх підвезти, на що вони погодилися та одразу сіли до автомобіля, проїхавши буквально кілька метрів їх зупинив екіпаж поліції, який повідомив, що причиною зупинки стало порушення правил дорожнього руху та комендантської години, про що склали відповідні матеріали. На підставі зазначених обставин стверджував, що складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-4 та ч. 1 ст. 172-8 КУпАП відсутні.

У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підтримав позицію свого захисника та просив суд закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-4 та ч. 1 ст. 172-8 КУпАП

Також, у судовому засіданні свідок ОСОБА_2 підтвердила обставини викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та пояснила, що 18.02.2023 близько 3 години ночі, перебувала за адресою: м. Київ, вул. Івана Виговського, 5, разом із подругою ОСОБА_3 , замовили таксі, щоб прямувати додому, на виклик приїхав автомобіль марки «Hyundai» моделі «Sonata», сірого кольору, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 .. Після початку руху транспортного засобу, вони були зупинені працівниками управління патрульної поліції у м. Києві ДПП НП України.

Суд заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника адвоката Дмитрука М.Ф., свідка ОСОБА_2 , врахувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходить до наступного висновку.

Встановлено, що відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - ДПП НП України) від 03.08.2021 №766 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського роти №2 батальйону № 1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві. 30.06.2022 наказом ДПП НП України №889 о/с рядовому поліції Алієву Р.І.О. присвоєно спеціальне звання «капрал поліції».

Також, ОСОБА_1 під час проходження служби в НП України ознайомленим із вимогами та обов'язками Закону України «Про запобігання корупції», які покладені на працівників поліції, зокрема із ст. 25 ЗУ «Про запобігання корупції», що підтверджується його підписом у відповідних пам'ятках-ознайомлення.

Згідно п. 1 Положення про управління патрульної поліції у місті Києві ДПП НП України, затвердженого наказом ДПП НП України №1/2 від 07.11.2015, управління патрульної поліції у місті Києві ДПП, є територіальним (відокремленим) підрозділом Департаменту патрульної поліції.

Підпунктом 1 пункту 3.1 Розділу ІІІ Положення, передбачено, що поліцейський під час несення служби зобов'язаний неухильно дотримуватися положення Конституції України, законів України та інших нормативно-парових актів, що регламентуються діяльністю патрульної поліції, а також Присяги поліцейського.

Відповідно до п. п. «з», п. 1, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції України Алієв Р.І.О. є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у пункті 1 частини першої статті 3 цього Закону, забороняється займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України.

Водночас, п.9.2 Розділу 9 «Обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності» Методичних рекомендацій НАЗК від 21.10.2022 №13 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції передбачено, що іншою оплачуваною діяльністю є будь-яка діяльність, що не містить ознак підприємницької та полягає у виконанні робіт та/або наданні послуг, які оплачуються або можуть бути оплачені у майбутньому. Визначене п. 1 ч. 1 ст. 25 Закону обмеження сфокусовано не на винагороді за результатами здійснення нею іншої, ніж виконання функцій держави або місцевого самоврядування, діяльності, а саме на зайнятті такою діяльністю, яка оплачується чи може бути оплачена. Отже, власне факт зайняття особою іншою оплачуваною діяльністю (умови щодо здійснення певної діяльності на платній чи безоплатній основі можуть визначатися, у тому числі, законодавством, трудовим чи іншим договором, статутом та іншими документами юридичної особи), незалежно від фінансових результатів такої діяльності, свідчитиме про порушення зазначених вимог Закону.

Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейський не може під час проходження служби займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім науково-педагогічної, наукової або творчої.

Встановлено, що поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП капрал поліції ОСОБА_1 , 07.02.2023 вчинив дії щодо реєстрації в Онлайн - сервісі ТОВ «УКЛОН Україна», для надання послуг з перевезення, з метою отримання прибутку.

18.02.2023 ОСОБА_1 через онлайн-сервіс «Uklon» прийняв від громадянок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до виконання замовлення на послугу з перевезення в якості водія таксі, при виконанні якого о 03.51 год. був зупинений працівниками управління патрульної поліції у м. Києві ДПП НП України, за адресою: м. Київ, вул. Івана Виговського, 5, за порушення правил дорожнього руху та режиму комендантської години.

Відповідно до інформації ТОВ «УКЛОН-Україна», при реєстрації в онлайн-сервісі використано абонентський номер НОМЕР_2 , який перебуває в користуванні ОСОБА_15 та внесено відомості про транспортний засіб марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_5 , який перебуває в користуванні ОСОБА_1 та на якому останній 18.02.2023 виконував замовлення громадянок ОСОБА_16 та ОСОБА_3 щодо надання платних послуг з перевезення.

Також, при реєстрації використано персональні дані громадянина ОСОБА_5 , шляхом завантаження до онлайн-сервісу фото посвідчення водія та відповідно до розміщеної, на сайті ТОВ «УКЛОН Україна», інструкції, ім'я та прізвища ОСОБА_5 .. Крім того встановлено, що 22.02.2023 ОСОБА_1 прийняв замовлення на перевезення від громадянки ОСОБА_8 та громадянки ОСОБА_9 , а 05.03.2023 прийняв замовлення від громадянина ОСОБА_10 .. Як встановлено, замовлення на перевезення від громадянки ОСОБА_9 та громадянина ОСОБА_10 , виконано, за що вказані громадяни здійснили розрахунок, а ОСОБА_1 отримав грошові кошти.

Крім того, відповідно до відповіді ТОВ «УКЛОН Україна» №518 від 04.05.2023 ОСОБА_17 при реєстрації в додатку Uklon Drive долучено два свідоцтва про державну реєстрацію транспортних засобів: марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_5 , та марки «Hyundai» моделі «Sonata», державний номерний знак НОМЕР_3 .

Таким чином, з матеріалів справи вбачається та належним чином підтверджено, що поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП НП України Алієв Р.І., в порушення обмежень, під час проходження служби в Національній поліції України, займався іншою оплачуваною діяльністю за сумісництвом.

Таким чином, поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) в УПП у м. Києві ДПП НП України Алієв Р.І.О., являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, будучи ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, усвідомлюючи свою приналежність до служби в поліції, а також обмеження, пов'язані з цим, в порушення вимог частини першої статті 61 Закону України «Про Національну поліцію», пункту 1 частини першої статті 25 Закону України «Про запобігання корупції», займався іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) діяльністю, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.

Водночас, згідно ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до вимог ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію» ОСОБА_1 склав Присягу працівника Національної поліції України.

30.06.2022 наказом ДПП НП України №889 о/с рядовому поліції Алієву Р.І.О. присвоєно спеціальне звання «капрал поліції».

Підпунктом «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону) до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено поліцейських.

Згідно п. 1 Положення про управління патрульної поліції у місті Києві ДПП НП України, затвердженого наказом ДПП НП України №1/2 від 07.11.2015, управління патрульної поліції у місті Києві ДПП, є територіальним (відокремленим) підрозділом Департаменту патрульної поліції.

Підпунктом 1 пункту 3.1 Розділу ІІІ Положення, передбачено, що поліцейський під час несення служби зобов'язаний неухильно дотримуватися положення Конституції України, законів України та інших нормативно-парових актів, що регламентуються діяльністю патрульної поліції, а також Присяги поліцейського.

Згідно з ст. 43 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, не розголошують і не використовують в інший спосіб конфіденційну та іншу інформацію з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв'язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов'язків, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Керуючись ст. 18 Закону, поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського та професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону поліція здійснює інформаційно-аналітичну діяльність виключно для реалізації своїх повноважень, визначених Законом.

Згідно ч. 2, 3 ст. 27 Закону інформація про доступ до реєстру та бази (банку) даних повинна фіксуватися та зберігатися в автоматизованій системі обробки даних, включно з інформацією про особу, яка отримала доступ, та про обсяг даних, доступ до яких було отримано. Кожна дія особи щодо отримання інформації з інформаційних ресурсів, передбачених статтями 25-27 Закону, фіксується у спеціальному електронному архіві інформаційно-комунікаційної системи, за допомогою якої отримано відомості. В електронному архіві фіксуються прізвище, ім'я, по батькові, посада та номер спеціального жетона (в разі наявності), вид отриманої інформації, реєстр, з якого отримувалася інформація, час отримання інформації та інші дані, необхідні для ідентифікації особи, яка отримувала інформацію з інформаційних ресурсів, реєстрів та баз (банків) даних.

Частиною 2 ст. 28 Закону визначено, що поліцейські та особи, які відповідно до цього Закону мають доступ до інформаційних ресурсів єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України та інших інформаційно-комунікаційних систем (інформаційних ресурсів), несуть персональну дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинені ними діяння, що призвели до порушень прав і свобод людини, пов'язаних з обробкою інформації.

Згідно пп. 40 п. 4 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 877 Національна поліція відповідно до покладених на неї завдань у межах інформаційно-аналітичної діяльності формує бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, користується базами (банками) даних МВС та інших державних органів, здійснює інформаційно-пошукову та інформаційно-аналітичну роботу, а також оброблення персональних даних у межах повноважень, передбачених законом.

Відповідно до пункту 2 розділу І Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 03.08.2017 №676 (далі - Положення), встановлено, що інформаційно-комунікаційна система «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП) - сукупність технічних і програмних засобів, призначених для обробки відомостей, що утворюються у процесі діяльності Національної поліції України та її інформаційно-аналітичного забезпечення. Система ІПНП є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС.

Згідно з абз. 11 п. 2 розділу ІІ Положення система ІПНП призначена для комплексного захисту інформації та розмежування доступу до інформації, що зберігається в базах даних системи ІПНП.

Згідно п. 2 розділу ІІІ Положення, в інформаційних ресурсах системи ІПНП обробляється інформація, яка належить до державних інформаційних ресурсів. Така інформація не підлягає поширенню та передачі іншим особам, крім випадків, передбачених законодавством.

У відповідності до п. 6 розділу ІV Положення користувачі системи ІПНП зобов'язані не розголошувати у будь-який спосіб інформацію, яка їм стала відома у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, крім випадків, передбачених законом, відповідають за достовірність інформації, що вводиться ними до відповідних інформаційних ресурсів системи ІПНП, та зобов'язані дотримуватися законодавства у сфері захисту інформації.

Відповідно до п. 1 розділу ІV Методичних рекомендацій, затверджених Головою Національної поліції України 25.06.2020 (далі - Методичні рекомендації) користувач системи «ІПНП» несе персональну дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність за вчинені ними діяння, що призвели до порушення прав і свобод людини, пов'язаних з обробкою інформації в системі «ІПНП».

Згідно пп. 4, 5 п. 3 розділу ІV Методичних рекомендацій користувач зобов'язаний не використовувати інформацію з системи «ІПНП» з приватною або будь-якою іншою метою, не пов'язаною з виконанням функціональних обов'язків та не фотографувати, не копіювати та не розповсюджувати інформацію з системи «ІПНП» у випадках, що не пов'язані з використанням службових обов'язків.

Відповідно до Зобов'язання щодо нерозголошення персональних даних, підписаних 28.01.2021, ОСОБА_1 , зобов'язується «відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України «Про захист персональних даних» не розголошувати персональні дані, які йому було довірено або які стали відомі у зв'язку з виконанням професійних чи службових або трудових обов'язків під час використання інформаційних підсистем Інформаційного порталу НП України.»

Також, ОСОБА_1 28.01.2021 ознайомлений з пам'яткою користувача системи ІПНП, в якій зазначено, що користувач несе персональну відповідальність за роботу в системі ІПНП, зобов'язаний не використовувати інформацію отриману з системи ІПНП з приватною або будь-якою іншою метою, не пов'язаною з виконанням функціональних обов'язків.

Здійснювати вхід до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» з використанням тільки власного облікового запису (логін та пароль) та зберігати в таємниці від інших пароль для входу, не передавати, в будь-яких випадках, свої облікові дані (логін та пароль) іншим особам та здійснювати вихід з системи ІПНП після завершення роботи, або тимчасового залишення робочого місця.

Відповідно до Заявки про надання доступу до Інформаційного порталу Національної поліції України, ОСОБА_1 надано доступ до системи 31.01.2022 та присвоєно ім'я користувача (логін) PP1ALIRI. Своїм підписом в Заявці, користувач ознайомився з вимогами Положення про ІТС «ІП Національної поліції України», затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.08.2017 №676 та законодавства у сфері захисту персональних даних.

З відповіді УПП у м. Києві ДПП встановлено, що здійснення перевірки громадянина ОСОБА_5 по обліках в системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - система ІПНП), у період з 01.03.2022 по 01.03.2023, в системі ІПНП за критеріями пошуку « ОСОБА_5 » запит здійснено лише ОСОБА_1 , дата перевірки 19.01.2023. Запит ОСОБА_1 відносно ОСОБА_5 здійснено в інформаційній підсистемі «Особа» та «Адмінпрактика», які є частиною системи ІПНП.

Згідно розділу ІІІ Положення про систему ІПНП - бази даних поліції містять відомості, зокрема, стосовно повідомлень про кримінальні та адміністративні правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події, що надійшли технічними каналами зв'язку, тобто у зазначених підсистемах наявна інформація про осіб, їх звернення з будь-яких подій до Національної поліції на території України та притягнення особи до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Відповідно до відповіді УПП у м. Києві ДПП НП України від 14.06.2023 №18259/41/11/14/02-2023 відносно громадянина ОСОБА_5 у період 01.01.2023 по 01.03.2023 адміністративні матеріали не складались. Матеріали для здійснення пошукового запиту відносно ОСОБА_5 у капрала поліції Алієва Р.І.О. на виконанні не перебували.

На підставі зазначеного, встановлено, що поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП капрал поліції Алієв Р.І.О., 19.01.2023, будучи наділеним повноваженнями щодо доступу до державних інформаційних ресурсів з обмеженим доступом, яка зберігається в електоронно-обчислюваних машинах (комп'ютерах) та автоматизованих системах, створених та захищених відповідно до чинного законодавства, що може використовуватися лише у службовій діяльності у порядку передбаченому законом, у тому числі до інформації з обмеженим доступом, що міститься в інформаційно-комунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України», використовуючи для входу до ІПНП особистий логін «PP1ALIRI» та персональний пароль, здійснив інформаційний запит в системі ІПНП, а саме в інформаційній підсистемі «Особа» за критерієм пошуку « ОСОБА_5 » та в інформаційній підсистемі «Адмінпрактика» за критерієм пошуку « ОСОБА_5 13.08.1978».

За результатами здійсненого пошуку 19.01.2023 ОСОБА_1 , перевіривши наявну інформацію відносно ОСОБА_5 в базах даних Національної поліції України щодо повідомлень з приводу втрати посвідчення водія останнім, в подальшому, а саме 07.02.2023, зареєструвався в Онлайн - сервісі ТОВ «УКЛОН Україна» для надання послуг з перевезення пасажирів з метою отримання прибутку, при цьому додав фото посвідчення водія ОСОБА_5 .

Відповідно до листа з Управління патрульної поліції у м. Києві ДПП НП України (від 14.06.2023 № 18259/41/11/14/02/-2023) встановлено, що ОСОБА_1 перебуваючи на службі 19.01.2023, здійснив пошуковий запит в системі ІПНП за критеріями пошуку « ОСОБА_5 » та « ОСОБА_5 13.08.1978» на планшетному пристрої № 29500, IP-адреса 10.11.113.58, який, відповідно запису в Журналі отримання/повернення планшетних пристроїв, отримано ОСОБА_1 під підпис.

Таким чином, поліцейський роти №2 батальйону №1 полку №2 (з обслуговування лівого берега) в УПП у м. Києві ДПП НП України Алієв Р.І.О., в порушення вимог п. 2 Розділу ІІІ та п. 6 Розділу IV Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України», яке затверджено Наказом Міністерства внутрішніх справ України 03.08.2017 № 676, ч. 3 ст. 10, ч. 2 ст. 14 Закону України «Про захист персональних даних», п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» та ст. 43 Закону України «Про запобігання корупції», використав у своїх інтересах інформацію, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових повноважень, тобто вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно абзацу 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 ст. 15 КУпАП встановлено, що військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. За вчинення правопорушень пов'язаних з корупцією зазначені особи несуть адміністративну відповідальність на загальних підставах. До зазначених осіб не може бути застосовано громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт.

Відповідно до Розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» до адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією входять правопорушення, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 172-4 та ч. 1 ст. 172-8 КУпАП.

Будь-яких фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку можливо встановити відсутність адміністративних правопорушень, у зв'язку з яким складено протоколи №3/2023 від 03.07.2023 та №4/2023 від 03.07.2023, встановити відсутність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або ж встановити інші обставини, які б свідчили на користь ОСОБА_1 останнім подано не було.

Суд дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-4 та ч. 1 ст. 172-8 КУпАП.

Відповідно до ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Відповідно до ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.

Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення, із ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 172-4, 172-8, 247, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-4 КУпАП.

Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-8 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративні стягнення:

за ч. 1 ст. 172-4 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 500 (п'ятсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок в дохід держави без конфіскації отриманого доходу;

за ч. 1 ст. 172-8 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 150 (ста п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2550 (дві тисячі п'ятсот п'ятдесят) 00 копійок в дохід держави.

Згідно ст. 36 КУпАП остаточно призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень 00 копійок в дохід держави без конфіскації отриманого доходу.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок на користь держави.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15-ть днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через 15-ть днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищевказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постановив про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначений у постанові про стягнення штрафу.

Постанова по справі про адміністративні правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом 10-ти днів з дня її винесення.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.

Суддя О.М. МОЗОЛЕВСЬКА