Ухвала від 11.10.2023 по справі 759/19395/23

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/5950/23

ун. № 759/19395/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2023 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря: ОСОБА_2 розглянувши клопотання старшого слідчого СУГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської облсної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42023110000000260 від 14.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

06.10.2023року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого СУГУНП в Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської облсної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42023110000000260 від 14.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України

Клопотання обгрунтоване тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000260 від 14.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що до Київської обласної прокуратури надійшло звернення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування можливих порушень законодавства України у сфері отримання, розподілу, транспортування, зберігання, використання за цільовим призначенням гуманітарної та іншої допомоги, а також неефективного використання державного майна, яке може бути використане для тимчасового розміщення внутрішньо переміщених осіб та забезпечення інших потреб держави від 03.08.2023 № 442д9/9-2023/16 щодо можливих фактів розкрадання коштів посадовими особами Представництва міжнародного медичного корпусу в Україні (далі - Представництво).

Представництво є відокремленим підрозділом засновника - ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса штат АДРЕСА_1 ).

Орієнтовний бюджет Представництва для здійснення гуманітарної допомоги медичним закладам України на 2022 рік становив приблизно 130 млн. доларів США.

Вжитими заходами щодо отримання інформації про використані кошти направлені на допомогу у сфері охорони здоров'я України (виконання різного роду робіт, закупівлі майна, автомобілів, медичних засобів та препаратів) і порівняння з реально отриманою допомогою медичними закладами України отримано наступну інформацію.

ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомила, що за даними інформаційно-комунікаційних систем у період з 2015 по 2022 фінансова звітність Представництвом не подавалась, оскільки воно є відокремленим підрозділом нерезидента, із видом діяльності «діяльність інших громадських організацій», відповідно до підпункту 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, Представництво не є платником податку на прибуток і не зобов'язаний подавати декларацію разом з відповідною фінансовою звітністю.

Департаменти охорони здоров'я Житомирської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, ІНФОРМАЦІЯ_3 та КМДА не співпрацювали з Представництвом.

Департаменти Київської, Херсонської, Івано-Франковської, Чернігівської, Дніпропетровської, Одеської, Донської, Вінницької ОВА та державна установа « ІНФОРМАЦІЯ_4 » взаємодіяли з Представництвом та отримували від нього лекційно-консультативні послуги, іншу допомогу у вигляді виконання різноманітних робіт, закупівлі майна, автомобілів, медичних засобів та препаратів. Кількість отриманої допомоги вказана загальна (реконструкція, авто, риття свердловини, медичні засоби, засоби гігієни та ін.). Вартість не вказана.

Вивченням наданих документів встановлено, що у переліку наявні акти дарування та прийому - передачі 8 медичним закладам Донецької області гуманітарної допомоги, у яких містяться підписи отримувачів. Однак, згідно наданої інформації ІНФОРМАЦІЯ_5 , допомога від представництва надходила тільки до ІНФОРМАЦІЯ_6 , що вказує на ознаки підробки офіційних документів, та як наслідок розтрати майна службовими особами Представництва, отриманого за рахунок за рахунок здійснення фінансування донорами.

Крім того, встановлені факти проведення робіт ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » за рахунок Представництва з підключення і введення в експлуатацію генераторів для пренатального центру в м. Харків за завищеними цінами на суму 6 879 000 грн., при цьому шляхом проведення аналізу, вартість аналогічних робіт за цінами інших компаній становить 2-2,5 млн. грн.

Також, протягом 2022-2023 років Представництво організовувало тренінги для українських лікарів з медиками ІНФОРМАЦІЯ_8 , у м. Дніпро з 15.09.2022 по 16.10.2020, в м. Запоріжжя з 02.10.2022 по 14.01.2022, м. Ізмаїл з 25.03.2023 по 01.04.2023. Проведення тренінгів проводилось шляхом розселення слухачі та викладачів у готелях, з використанням конференц-залів та оплатою харчування. Однак, вивченням цінової політики цих же готелів і їх комерційної пропозиції встановлено, що оплата Представництвом здійснювалась за цінами завищеними на 30-50 % (що у кожному випадку становить від 500 тис. до 1 млн. грн.).

Крім того, встановлено факт підробки звітів Представництвом перед донорами та розтрати коштів шляхом зазначення у звітах проведених ремонтних робіт в амбулаторіях Київської області, в селах Розважів, Сидорович, Обуховичі. Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_9 реконструкція, ремонтні чи інші будівельні роботи в закладах охорони здоров'я ІНФОРМАЦІЯ_10 (в тому числі с. Обуховичі, с. Сидоровичі, с. Розважів) Представництвом не проводились.

Також наявні інші факти, що можуть свідчити про розтрату донорських коштів Представництвом, які потребують більш детального вивчення та перевірки слідчим шляхом.

Враховуючи викладене в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_11 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) вчинили розтрату коштів у великих розмірах, тому на даний час виникла необхідність у отриманні інформації від ІНФОРМАЦІЯ_12 щодо наявних відкритих рахунків Представництва у банківських установах України з метою дослідження фактів отримання та використання коштів, майна і ресурсів Представництвом, встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, подальшого руху коштів, їх кінцевих отримувачів

Іншим способами, ніж отримати інформацію, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_13 і відноситься до охоронюваної законом таємниці, не можливо. Також не є можливим іншим способом довести обставини, які можливо довести за допомогою отриманої в Державній податковій службі інформації.

Інформація, що знаходиться в ІНФОРМАЦІЯ_13 є необхідною для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, разом з цим отримана в інформація може бути використана як докази у кримінальному провадженні.

Враховуючи викладене, на даний час виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ), а саме до документів в електронному або паперовому вигляді, з можливістю вилучення їх копій (виїмки), які містять у собі наступну інформацію за період з 01.01.2022 по дату винесення ухвали щодо Представництва міжнародного медичного корпусу в Україні (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ):

відомості з інформаційної системи «Податковий блок» (реєстраційні дані, банківські рахунки, в тому числі рахунки в інших країнах, рахунки у цінних паперах, податкова звітність, перевірки контролюючим органом);

відомості з Реєстру платників податків - нерезидентів;

відомості про реєстрацію платником ЄСВ, розміри сплати ЄСВ;

відомості про місця обліку платника податків;

відомості щодо віднесення до категорії «вигодонабувач», «транзитер», «податкова яма», «не звітують», «сплячі», «ризикові» (із зазначенням відповідних причин). У разі наявності позитивної інформації, надати копії відповідних документів щодо їх відпрацювання згідно вимог чинного законодавства;

інформацію щодо покупців та постачальників (розширену), у т.ч. із «системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПС України» (в електронному вигляді із зазначенням назви покупця, постачальника, коду ЄДРПОУ, ДПІ за місцем реєстрації, суми взаємовідносин, суми ПДВ та інше);

відомості щодо виданих та отриманих податкових накладних (із зазначенням дати та номеру ПН, коду ЄДРПОУ постачальника та покупця, опис товару, коду УКТЗЕД, кількості товару, вартості за одиницю товару, вартості без ПДВ, суми ПДВ) на паперових та електронних носіях;

відомості щодо електронних скриньок та ІР-адрес, з яких здійснюється подача податкової, фінансової звітності та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також інформацію щодо інших СГД, які теж відправляли податкову звітність та реєстрували податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із встановлених електронних скриньок та ІР-адрес;

відомості щодо фактів блокування електронних податкових накладних (із зазначенням причин такого блокування та розблокування);

відомості за формою 1-ДФ відносно директорів, заступників, бухгалтерів, працівників та засновників, відокремлених підрозділів, осіб, які мають право підпису.

Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним з таких заходів забезпечення є тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.

Підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України визначено, що платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом(посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.

Посадові особи контролюючих органів зобов'язані не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи (підпункт 21.1.6 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу)

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать зокрема, конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, оскільки у вищеперерахованих відомостях відповідно до ЗУ «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах» містяться конфіденційні дані платників податків, орган досудового розслідування приходить до висновку, що відомості перераховані в клопотанні відповідають вимогам ст. 162 КПК України

Пункт 17.2. Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 05.04.2013 №223-558/0/4-13 Про деякі питання здійснення слідчим суддею першої інстанції судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб під час застосування заходів забезпечення кримінального провадження звертає увагу на те, що особа, зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, зобов'язана згідно ч.1 ст.165 КПК України надати тимчасовий доступ до визначених в ухвалі речей або документів особі, вказаній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду або ж особі, уповноваженій на здійснення тимчасового доступу на підставі доручення слідчого.

Враховуючи, що в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни, знищення або спотворення речей та інформації, яка в них міститься, згідно з ч. 2 ст. 163 КПК України вважаю за потрібне розглянути дане клопотання без виклику особи, у володінні та користуванні якої вони знаходяться.

В судове засідання слідчий не з'явився, просив розглядати клопотання за його відсутності, вимог заявлені в клопотанні підтримує в повному обсязі.

Розглянувши клопотання та вивчивши додані до нього матеріали і докази, суд дійшов висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України є обґрунтованим і підлягає задоволенню за таких підстав.

Відповідно до ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК порядку, на підставі який слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються за метою досягнення дієвості цього провадження.

Частиною 2 статті 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володіння якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку) (частина 1 статті 159 КПК України).

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України отримання тимчасового доступу до вказаних вище речей і документів може здійснюватися лише на підставі ухвали слідчого судді, суду, а отримати вказану інформацію в інший спосіб не можливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.

Клопотання слідчого, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.

Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначених в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.

Обставини викладені у клопотанні слідчого, підтверджуються матеріалами справи.

Вивчивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що є достатні підстави вважати, що документи, про доступ до яких просить слідчий має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Таким чином, у справі наявні всі передбачені законом підстави для задоволення клопотання та надання тимчасового доступу до документів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 107, 131, 132, 159-164 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати тимчасовий доступу старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , а також слідчим слідчої групи у складі старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_5 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_7 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_8 ; старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_9 ; старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_10 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_11 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_12 ; старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_13 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_14 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_15 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_16 ; слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_17 до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ), а саме до документів в електронному або паперовому вигляді, з можливістю вилучення їх копій (виїмки), які містять у собі наступну інформацію за період з 01.01.2022 по дату винесення ухвали щодо Представництва міжнародного медичного корпусу в Україні (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ):

відомості з інформаційної системи «Податковий блок» (реєстраційні дані, банківські рахунки, в тому числі рахунки в інших країнах, рахунки у цінних паперах, податкова звітність, перевірки контролюючим органом);

відомості з Реєстру платників податків - нерезидентів;

відомості про реєстрацію платником ЄСВ, розміри сплати ЄСВ;

відомості про місця обліку платника податків;

відомості щодо віднесення до категорії «вигодонабувач», «транзитер», «податкова яма», «не звітують», «сплячі», «ризикові» (із зазначенням відповідних причин). У разі наявності позитивної інформації, надати копії відповідних документів щодо їх відпрацювання згідно вимог чинного законодавства;

інформацію щодо покупців та постачальників (розширену), у т.ч. із «системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПС України» (в електронному вигляді із зазначенням назви покупця, постачальника, коду ЄДРПОУ, ДПІ за місцем реєстрації, суми взаємовідносин, суми ПДВ та інше);

відомості щодо виданих та отриманих податкових накладних (із зазначенням дати та номеру ПН, коду ЄДРПОУ постачальника та покупця, опис товару, коду УКТЗЕД, кількості товару, вартості за одиницю товару, вартості без ПДВ, суми ПДВ) на паперових та електронних носіях;

відомості щодо електронних скриньок та ІР-адрес, з яких здійснюється подача податкової, фінансової звітності та реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також інформацію щодо інших СГД, які теж відправляли податкову звітність та реєстрували податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних із встановлених електронних скриньок та ІР-адрес;

відомості щодо фактів блокування електронних податкових накладних (із зазначенням причин такого блокування та розблокування);

відомості за формою 1-ДФ відносно директорів, заступників, бухгалтерів, працівників та засновників, відокремлених підрозділів, осіб, які мають право підпису.

Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її постановлення.

Слідчий суддя ОСОБА_1