05.10.2023
Справа № 644/1539/23
н/п 2-а/644/10/23
05 жовтня 2023 року м. Харків
Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі - судді Сітало А.К., розглянувши в порядку письмового провадження, позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,-
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом та просив скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС №6701827 від 19.03.2023 року, про притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП та накладення штрафу у розмірі 425 грн. Провадження по справі просив закрити.
Позивач адміністративний позов обґрунтовує тим, що 19.03.2023 року о 11 год. 15 хв. він під час керування транспортним засобом BMW 525 TDS реєстраційний номер НОМЕР_1 по вул. Хабарова, 2А в м. Харкові, був безпідставно зупинений інспектором 4 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області, лейтенантом поліції Болотовим Ігорем Миколайовичем. Інспектор назвав причину зупинки відсутність на транспортному засобі бризковиків та в подальшому став просити документи на транспортний засіб. Позивач надав інспектору посвідчення водія та технічний паспорт. Після цього, інспектор став незаконно вимагати надати йому поліс обов'язкового страхування на що позивач відмовився та повідомив інспектору, що страховий поліс пред'являється лише у разі виникнення ДТП та у разі складання протоколу. Після чого, інспектор склав постанову за відсутність страхового полісу. Позивач вважає, що така постанова є протиправною, оскільки не містить посилання на докази, якими підтверджується правопорушення, жодних правил дорожнього руху України він не порушував, а тому у працівника поліції були відсутні підстави для зупинки його транспортного засобу у відповідності до вимог ст.35 Закону України «Про Національну поліцію».
Ухвалою судді від 04.04.2023 року відкрито провадження у справі та прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом ) сторін.
Від представника відповідача - ОСОБА_2 на адресу суду надійшов відзив, в якому представник відповідача зазначила, що постанова серії ЕАС №6701827 від 19.03.2023 року винесена інспектором поліції Болотовим Ігорем Миколайовичем є законною, а тому просила у задоволенні позову відмовити з підстав зазначених у відзиві.
В судове засідання учасники справи не з'явилися. Про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Позивач надав суду заяву з проханням проводити розгляд справи за його відсутності. Від представника відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ст. 205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши письмові докази, доводи сторін, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що постановою про накладення адміністративного стягнення серії ЕАС №6701827 від 19.03.2023 року по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, винесеною інспектором 4 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області , лейтенантом поліції Болотовим Ігорем Миколайовичем позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Згідно постанови, 19 березня 2023 року о 11 год. 08 хв. по вул. Хабарова, 2-А в м. Харкові водій ОСОБА_1 під час керування транспортним засобом BMW 525 TDS реєстраційний номер НОМЕР_1 не мав при собі діючого поліса обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів, чим порушив п.2.1 Правил дорожнього руху України , за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Позивача було зупинено за керування транспортним засобом без бризковиків. Відтак, вимога поліцейського про пред'явлення для перевірки полісу обов'язкового страхування також була правомірною та повинна була бути виконана.
Надаючи правову оцінку такому висновку, суд виходить з наступного.
Згідно статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасниками дорожнього руху є особи, які використовують автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди або інші місця, призначені для пересування людей та перевезення вантажів за допомогою транспортних засобів. До учасників дорожнього руху належать водії та пасажири транспортних засобів, пішоходи, велосипедисти, погоничі тварин. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Статтею 53 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що юридичні та фізичні особи, винні в порушенні законодавства про дорожній рух, відповідних правил, нормативів і стандартів, несуть відповідальність згідно з законодавством України.
Порядок початку руху, зміни руху за напрямком, розташування транспортних засобів і пішоходів, вибору швидкості руху та дистанції, обгону та стоянки, проїзду перехресть, пішохідних переходів і залізничних переїздів, зупинок транспортних засобів загального користування, користування зовнішніми світловими приладами, правила пересування пішоходів, проїзд велосипедистів, а також питання організації руху та його безпеки на території України відповідно до статті 41 Закону України «Про дорожній рух» регулюються Правилами дорожнього руху (далі ПДР), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно з ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» водій зобов'язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, а водії військових транспортних засобів - на вимогу посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, пред'являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Відповідно до п. 2.4 «а» ПДР на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред'явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1.
Пунктом 2.1 ПДР визначено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб, чинний страховий поліс (страховий сертифікат «Зелена картка») про укладення договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Згідно ч.1 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством,- тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, вказаною нормою закону передбачена відповідальність, в тому числі за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія, реєстраційному документі на транспортний засіб та полісі обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Щодо доводів позивача про відсутність підстав для зупинки транспортного засобу суд зазначає наступне.
Механізм перевірки документів в осіб під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану визначено «Порядком перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1456 від 29.12.2021 року.
До участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль. Даний імператив закріплено в частині першій статті 29 Закону України «Про дорожній рух».
Контроль у сфері безпеки дорожнього руху здійснюється Кабінетом Міністрів України, місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, Національною поліцією, іншими спеціально уповноваженими на те державними органами (державний контроль), а також міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади (відомчий контроль), відповідно до статті 52 Закону України «Про дорожній рух».
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху. Особи, які порушують ПДР, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно з пунктом 1.1. ПДР, ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Положеннями пункту 31.1 ПДР передбачено, що технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкцій підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.
За приписами пункту 31.4.7 «є» забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо відсутній передбачений конструкцією бампер або задній захисний пристрій, грязезахисні фартухи і бризковики.
Відповідно статті 23 Закону України «Про стандартизацію», національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються безпосередньо чи шляхом посилання на них в інших документах. Національні стандарти та кодекси усталеної практики застосовуються на добровільній основі, крім випадків, якщо обов'язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
У ДСТУ 3649:2010 викладені вимоги до технічного стану колісних транспортних засобів, які знаходяться в експлуатації.
Пунктом 6.8. ДСТУ 3649:2010 передбачено вимоги до інших елементів конструкції.
Зокрема, пунктом 6.8.13 ДСТУ 3649:2010 визначено, що КТЗ (колісні транспортні засоби) мають бути обладнані за конструкцією пристроями захисту від викидання з-під коліс КТЗ сторонніх предметів і бруду. Ширина цих пристроїв має бути не менше ніж ширина встановлених шин.
Таким чином суд вважає, що зупинка транспортного засобу позивача є законною, а тому останній відповідно до вимог ПДР, був зобов'язаний на вимогу поліцейського пред'явити посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб та поліс обов'язкового страхування.
Оскаржувана постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАС №6701827 від 19.03.2023 року складена з огляду на відсутність у позивача полісу обов'язкового страхування. Поліцейським ознайомлено позивача з оскаржуваною постановою та вручено її копію.
Таким чином, доводи позивача не ґрунтуються на належних доказах, спрямовані на ухилення позивачем від адміністративної відповідальності та спростовуються матеріалами справи.
Суд звертає увагу на висновок Верховного Суду, зроблений у справі № 127/19283/17 від 25.09.2019 про те, що право органів Національної поліції перевіряти наявність посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб та полісу обов'язкового страхування кореспондується із обов'язком водія мати при собі та на вимогу працівника поліції пред'явити такі документи.
Також суд звертає увагу, що при вирішенні даного спору підлягають застосуванню вищенаведені положення спеціального законодавства, які діють в період воєнного стану та які спрямовані на забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень та які надають право працівникам патрульної поліції зупиняти транспортні засоби.
Суд враховує, що обставини вчинення правопорушення підтверджено складеною постановою у справі про адміністративне правопорушення, даними зафіксованими на DVD-R диск із відеозаписом з нагрудного відео-реєстратора інспектора, із змісту яких чітко вбачаються час та місце вчинення правопорушення, а також особа, яку притягнуто до відповідальності.
Крім того, згідно відомостей з Єдиної центральної бази даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України, у позивача на час складання постанови, діючого полісу обов'язкового страхування не було.
Судом не встановлено обставин, які б свідчили про порушення процедури розгляду справи або порушення прав позивача під час розгляду справи про притягнення його до адміністративної відповідальності та/або будь-яким чином свідчили про перевищення службових повноважень інспектором поліції відносно позивача. Зміст постанови відповідає вимогам ст.ст. 283, 284 КпАП України.
Верховний Суд у постанові від 14.02.2018 року по справі № 735/1246/15-а висловив правову позицію, що посилання позивача на окремі процедурні порушення при притягненні його до адміністративної відповідальності не можуть спростовувати правомірності спірної постанови відповідача, оскільки не доводять відсутності факту порушення.
Отже, відповідачем доведено правомірність своїх дій щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності. В той час, позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 5-10, 77, а України (ред. з 06.07.2005 до 15.12.2017); нормативно-правовий акт № 2747-IV від 06.07.2005">242-244, 246, 255, 295 КАС України, ст. ст. 7, 9-10, ч. 1 ст. 126, ст. ст. 254, 258, 280 КУпАП, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10.10.2023 року.
Суддя: А. К. Сітало