Справа № 211/5252/23
Провадження № 2-а/211/38/23
РІШЕННЯ
іменем України
11 жовтня 2023 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Ніколенко Д.М.,
за участю секретаря судового засідання - Данилової О.Д.,
представника позивача - Олійниченка О.О., представника відповідача - Петренка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка Олександра Григоровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
встановив:
позивач звернувся до суду з позовом до начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка Олександра Григоровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постановою начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центра комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка О.Г. № 357 від 25.07.2023 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 210 КУпАП, на нього, ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 360 грн., мотивуючи його тим, що до виповнення позивачу 27 років він не прибув до Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центра комплектування та соціальної підтримки до квітня 2009 р. та не замінив приписне посвідчення на тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Постанову позивач тільки 14.08.2023. ОСОБА_1 просить суд скасувати постанову начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центра комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка О.Г. № 357 від 25.07.2023 у справі про адміністративне правопорушення від 25.07.2023 про накладання на ОСОБА_1 штрафу в сумі 1 360 грн.; провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210 КУпАП - закрити; судові витрати покласти на Металургійно-Довгинцівський об'єднаний районний центр комплектування та соціальної підтримки.
Ухвалою суду від 22 серпня 2023 року позовну заяву було залишено без руху та надано час для усунення недоліків.
Ухвалою Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 серпня 2023 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження.
07 вересня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого начальник Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойко О.Г. просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що 25.07.2023 до посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся військовозобов'язаний ОСОБА_1 , під час перевірки документів було виявлено, що у нього відсутнє тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та що останній тривалий час не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в Металургійно-Довгинцівському ОРТЦК та СП, після перевірки документів та виявлення порушення правил військового обліку ОСОБА_1 було направлено до головного спеціаліста командування (юрисконсульта) ОСОБА_2 для притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. Головним спеціалістом командування (юрисконсультом) було досліджено всі обставини справи на підставі наданих документів та вислухано доводи ОСОБА_1 . Доказів, які б підтверджували поважні причини несвоєчасної постановки на військовий облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 , головному спеціалісту командування не були надані. За результатами було складено протокол №357 від 25.07.2023 про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210 КУпАП. Зі знади позивача адміністративну справу було розглянуто 25.07.2023, про що є відповідні підписи військовозобов'язаного ОСОБА_1 в адміністративному протоколі. Щодо негайного отримання другого примірника постанови в день її складання позивач не заявляв. Він погодився отримати тільки реквізити для сплати штрафу. Але посадовою особою було повідомлено, що другий примірник можливо отримати в будь-який час. У зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, проведенням загальної мобілізації та великим навантаженням на органи військового управління, термін виготовлення офіційних документів може бути збільшено до трьох днів. Постанова по справі була виготовлена в день розгляду справи та підписана в цей же день. Про ознайомлення зі змістом постанови поставлено відповідний підпис позивача. 14.08.2023 ОСОБА_1 звернувся за отриманням другого примірника постанови. Військовозобов'язаного ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності саме за порушення правил військового обліку, а не за неприбуття по повістці чи не проходження військово-лікарської комісії. Таким чином, Металургійно-Довгинцівський ОРТЦК та СП вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає.
Відповідно до відбитку печатки на судовій повістці від 28.08.2023, судову повістку та копію позовної заяви з додатками відповідач отримав 29.08.2023. Тобто відзив на позовну заяву було подано представником відповідача в межах строку, визначеному ухвалою про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Вказаний відзив на позовну заяву було направлено засобами поштового зв'язку 07.09.2023 позивачу, про що свідчить квитанція від 07.09.2023 ВПЗ 500006, АТ «Укрпошта», номер поштового відправлення 5000605405507. Відповідно до роздруківки з офіційного сайту АТ «Укрпошта», відправлення за №5000605405507 вручено особисто ОСОБА_1 12.09.2023.
Як вбачається з ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 28 серпня 2023 року, позивачу було встановлено п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив. Але позивач у супереч вказаних вимог подав до суду відповідь на відзив 02.10.2023 року, відповідно до відбитку печатки на копії відповіді на відзив відповідач також отримав відповідь на відзив 02.10.2023.
У зв'язку з чим, у судовому засіданні на обговорення було поставлено питання щодо прийняття відповіді на відзив, суд, вислухавши думки сторін, які не заперечували щодо прийняття відповіді, протокольною ухвалою від 11.10.2023 прийняв відповідь на відзив до розгляду.
Як вбачається з відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити позовну заяву в повному обсязі та скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності. У відповіді позивач посилається на тіж підставі, які зазначені у позові, також там наведені та описані факти, які не стосуються предмету доказування.
Ухвалою суду від 28 вересня 2023 року клопотання представника позивача про витребування доказів задоволено частково; зобов'язано начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка О.Г. надати суду належним чином завірену копію протоколу засідання призовної комісії № 12 від 15.05.2007.
На виконання вказаної ухвали 04 жовтня 2023 року ТВО начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_3 повідомив, що книга протоколів засідань районної (міської) призовної комісії №12 від 15.05.2007 знищена належним чином, строк зберігання 15 років. Суду надано належним чином завірену обліково-алфавітну книгу.
У судовому засіданні представник позивача Олійниченко О.О. позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.
Представник Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки Петренко О.О. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Вислухавши представників сторін, дослідивши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У судовому засіданні встановлено, що 25.07.2023 стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210 КУпАП та винесено постанову №357 за справою про адміністративне правопорушення, якою на позивача накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 1 360,00 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 210 КУпАП (а.с. 35, 36).
Згідно постанови, складеної начальником Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центра комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойком О.Г., 25.07.2023 було виявлено триваюче правопорушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 , який протягом місяця не прибув до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для постановки на військовий облік військовозобов'язаних та не замінив приписне посвідчення на тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Та в подальшому не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в період з 15.06.2007 по 25.07.2023, чим порушував Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с. 4-6).
Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, та Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 33 цього Закону військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до вимог абз. 8 п. 2 ч. 1 ст. 37 цього Закону взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають, зокрема, особи, які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників (в редакції Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка діяла на час виникнення спірних відносин - які досягли 25-річного віку).
За змістом п. 1 ч. 1 Додатку 2 до Порядку Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку:
-за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
-за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
-у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців - за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (п.10 ч. 1 Додатку 2 до Порядку Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів).
Відповідно до п. 21 цього Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа, зокрема, військовозобов'язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки було утворено на базі діючих на той час військових комісаріатів шляхом їх перетворення відповідно до Закону України від 30.03.2021 № 1357-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку».
Окремих законів, згідно яких утворили територіальні центри комплектування та соціальної підтримки та які регламентують їх діяльність, немає.
Відповідно до частини восьмої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154.
Пунктом 79 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
-організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
-здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
-виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
-розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки).
Згідно копії витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, протокол №12 від 15.05.2007 (а.с. 7), позивача, ОСОБА_1 , 1982 р.н., рішенням призовної комісії, згідно абз. 3 ч. 1 ст. 18 та абз. 8 ст. 16 Закону України «Про ВО і ВС» - 2006 року, звільнено від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 27-річного (25-річного) віку та взяти на військовий облік військовозобов'язаних (на час виникнення спірних правовідносин призовників звільняли від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 25-річного віку).
З вказаного витягу вбачаться, що позивач після звільнення від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 25-річного віку мав стати на військовий облік військовозобов'язаних. Як доказ виконання вказаної вимоги позивачем надано копії запитів та направлення, наданих позивачу Дзержинсько-Довгицівським об'єднаним районним військовим комісаріатом 12.02.2009, згідно яких призовник ОСОБА_4 направлявся на амбулаторне обстеження, на вимогу військового комісаріату повинен був отримати медичні документи, необхідні для обстеження, та характеристику з місця проживання (а.с. 10).
Але доказів того, що ОСОБА_4 пройшов амбулаторне обстеження та став на військовий облік суду не надано.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та оспорюваної постанови у справі про адміністративне правопорушення № 357 від 25.07.2023 ОСОБА_1 з 15.06.2027 по 25.07.2023 не перебував на військовому обліку в РТЦК та СП за місцем проживання.
Доводи позивача про те, що він не є суб'єктом даного адміністративного правопорушення та на нього не можуть бути покладені обов'язки щодо дотримання правил військового обліку, оскільки він підлягає виключенню з військового обліку у РВК на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», оскільки визнаний непридатним до військової служби, є безпідставними.
Так, згідно з п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Як вже зазначалося вище, відповідно до п. 79 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством. Таким чином, саме на районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладається обов'язок прийняття рішення щодо виключення особи з військового обліку. Проте, щодо позивача не приймалось рішення територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про його виключення з військового обліку, а отже він був зобов'язаний дотримуватись Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до цього Порядку.
Посилання позивача на те, що протокол про адміністративне правопорушення складений з порушеннями, спростовуються даними, зазначеними в протоколі, де позивача під його підпис ознайомлено про час і місце розгляду справи та роз'яснено його права та обов'язки.
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, з урахуванням того, що відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, суд приходить до висновку, що постанова № 357 за справою про адміністративне правопорушення від 25.07.2023 є правомірною та обґрунтованою, позивач та його представник не навели жодних обставин, за яких би оскаржувана постанова підлягала скасуванню, а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Враховуючи, що за результатом судового розгляду, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, судові витрати не підлягають розподілу відповідно до статті 139 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 243, 288, 289, 371 КАС України, суд -
ухвалив:
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11 жовтня 2023 року.
Суддя Д.М. Ніколенко