Справа №461/6789/23
Провадження №3/461/2410/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2023 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б., розглянувши справу про адміністративне правопорушення:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Хмельницький, проживає АДРЕСА_1 , посвідчення особи на повернення в Україну НОМЕР_1 , виданий 11.08.2022 органом 2POL, запис 19960619-05608, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 , виданий 15.09.2021 органом 6833,
за ч.1 ст.483 МК України, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про порушення митних правил №1075/20900/23, 11.08.2022 року о 22:30 через пункт пропуску «Шегині» митного поста «Мостиська» Львівської митниці під керуванням громадянки України ОСОБА_2 ввезено транспортний засіб марки «SUZUKI», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 з наданням митному органу як підставу для ввезення транспортного засобу наступних документів: посвідчення особи на повернення в Україну НОМЕР_1 виданий 11.08.2022, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 виданий 15.09.2021 органом 6833, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5 від 01.06.2017, лист звернення Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького від 09.08.2022 №973 на ім'я начальника КПП «Шегині», декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій зазначено одержувачем Національну академію ім. Богдана Хмельницького, ЄДРПОУ 14321481.
Львівською митницею та Національною академією ДПСУ ім. Б. Хмельницького (далі Академія) проведено звірку отримання Академією вантажів гуманітарної допомоги, що ввозились через пункти пропуску підпорядковані Львівській митниці. Згідно листа Академії від 02.03.2023 №71/1512-23 (вх. митниці 10193/8.9-20 від 13.03.23) Львівську митницю проінформовано, що транспортний засіб марки SUZUKI», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 не перебуває та не перебував на обліку Академії, а так само регіональних управлінь, органів охорони державного кордону та органів центрального підпорядкування ДПСУ. Також Академія листом від 23.06.2023 № 14/5085-23 повідомила, що звернення від 09.08.2022 №973 не направлялось і, згідно облікових відомостей Академії, штамп «Відділ професійної підготовки НАДПСУ імені Богдана Хмельницького» відсутній.
Отже, на думку автора протоколу, громадянкою ОСОБА_2 було ввезено вище вказаний транспортний засіб марки «SUZUKI», модель «Grand Vitara», р.н. НОМЕР_3 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги для потреб Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького який в подальшому не передано та подано документи, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом.
Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставляння на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо).
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які маюта юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Під час проходження митного контролю та оформлення 11.08.2022 року через пункт пропуску «Шегині» митний пост «Мостиська» громадянкою ОСОБА_3 документів щодо вартості транспортного засобу не надано.
Відповідно до службової записки УАМП КМВ МТР ЗЕД щодо вартості предметів від 02.06.2023 № 7.4-15/41/1897, вартість транспортного засобу марки «SUZUKI» становить 3000 о вро, що станом на 11.08.2022 згідно з курсом НБУ відповідає сумі 112530,60 грн.
З метою отримання пояснень від гр. ОСОБА_2 та прийняття нею участі у складанні протоколу про порушення митних правил Львівською митницею на її адресу скеровано листи від 04.05.2023 №7.4/20-02/10/11034 та від 02.06.2023 №7.4/20-02/10/13807 якими громадянці запропоновано прибути до Львівської митниці. Однак громадянка ОСОБА_2 у вказані терміни не з'явилася та про причини неявки не повідомила.
Таким чином, на думку автора протоколу, громадянкою України ОСОБА_2 вчинено переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного контролю як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Дії ОСОБА_2 органом митниці кваліфіковані як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.
Представник ОСОБА_2 - адвокат Захарчук Я.В. вказав, що ОСОБА_2 у серпні 2022 року передалаа транспортний засіб марки «Suzuki», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 . номер кузова НОМЕР_4 військовослужбовцям ЗСУ. Відтак, вважає, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, а тому просив закрити провадження у справі.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_2 наявний склад правопорушення та до останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 483 МК України.
Заслухавши пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 - Захарчука Я., думку представника Львівської митні Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність (ст. 458 МК України).
З об'єктивної сторони ч.1 ст.483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Отже, безпосереднім об'єктом вказаного правопорушення є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, а об'єктивною стороною є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення (ст. 251 КУпАП).
Практика Європейського Суду вказує на те, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинності і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.
Згідно із ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".
В Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому був неодноразово продовжений.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» №174 від 01.03.2022 р. на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6506 10 80 00; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00) від донорів (у значенні Закону України “Про гуманітарну допомогу”) здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 11.08.2022 року о 22:30 через пункт пропуску «Шегині» митного поста «Мостиська» Львівської митниці під керуванням громадянки України ОСОБА_2 ввезено транспортний засіб марки «SUZUKI», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 з наданням митному органу як підставу для ввезення транспортного засобу наступних документів: посвідчення особи на повернення в Україну НОМЕР_1 виданий 11.08.2022, паспорт громадянина України № НОМЕР_2 виданий 15.09.2021 органом 6833, свідоцтво про реєстрацію НОМЕР_5 від 01.06.2017, лист звернення Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького від 09.08.2022 №973 на ім'я начальника КПП «Шегині», декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій зазначено одержувачем Національну академію ім. Богдана Хмельницького, ЄДРПОУ 14321481.
Львівською митницею та Національною академією ДПСУ ім. Б. Хмельницького (далі Академія) проведено звірку отримання Академією вантажів гуманітарної допомоги, що ввозились через пункти пропуску підпорядковані Львівській митниці. Згідно листа Академії від 02.03.2023 №71/1512-23 (вх. митниці 10193/8.9-20 від 13.03.23) Львівську митницю проінформовано, що транспортний засіб марки SUZUKI», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 не перебуває та не перебував на обліку Академії, а так само регіональних управлінь, органів охорони державного кордону та органів центрального підпорядкування ДПСУ. Також Академія листом від 23.06.2023 № 14/5085-23 повідомила, що звернення від 09.08.2022 №973 не направлялось і, згідно облікових відомостей Академії, штамп «Відділ професійної підготовки НАДПСУ імені Богдана Хмельницького» відсутній.
На думку автора протоколу, громадянкою ОСОБА_2 було ввезено вище вказаний транспортний засіб марки «SUZUKI», модель «Grand Vitara», р.н. НОМЕР_3 на митну територію України в якості гуманітарної допомоги для потреб Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького який в подальшому не передано та подано документи, що містять неправдиві відомості щодо одержувача гуманітарної допомоги.
Разом з цим, матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_2 з метою транспортування автомобіля для потреб та виконання бойових завдань військовослужбовцями в/ч НОМЕР_6 на Херсонському напрямку, 11.08.2022 ввезла на територію України транспортний засіб марки «Suzuki», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 та передала його військовослужбовцю НОМЕР_6 ОСОБА_4 (військовий квиток НОМЕР_7 ).
Вказане підтверджується відеозаписом, на якому військовослужбовець ОСОБА_4 , який з 26.02.2022 по теперішній час проходить службу в Збройних силах України, військова частина НОМЕР_6 , підтверджує факт отримання вказаного транспортного засобу в серпні 2022 року. З вказаного відеозапису вбачається, що саме транспортний засіб марки «Suzuki», модель «Grand Vitara», реєстраційний номер НОМЕР_3 . номер кузова НОМЕР_4 перебуває у розпорядженні військовослужбовців Збройних сил України.
На відео зафіксовано номерний знак транспортного засобу і номер кузова автомобіля для його повної ідентифікації.
Крім цього, в матеріалах справи наявна розписка ОСОБА_4 від 21.07.2023 про факт отримання транспортного засобу марки «Suzuki», модель «Grand Vitara». реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Відтак, суд вважає, що Львівською митницею Державної митної служби України зроблено передчасний та неправильний висновок про наявність в діях ОСОБА_2 ознак порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України.
Виходячи зі змісту ч.3 ст.62 Конституції України, яка передбачає, що «обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь», відсутні підстави для притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України.
Відповідно до ч.1 ст. 268 Митного кодексу України допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази підтверджують відсутність об'єктивної та суб'єктивної сторони правопорушення, оскільки склад правопорушення, існує тільки за наявності об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 ввезла на територію України транспортний засіб саме як гуманітарну допомогу для потреб ЗСУ, а отже у її діях відсутній склад порушення митних правил, передбачений ч.1 ст. 483 МК України.
Керуючись ст.ст.7,9,243-244,247,248,249,251,257,283-285КУпАП, ст.ст. 483, 487, 527, 528 МК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.483 МК України - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско