ЄУН № 331/2867/21
пр. № 6/336/290/2023
УХВАЛА
Іменем України
10 жовтня 2023 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі судді Дацюк О.І., при секретарі Пустовіт В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району про заміну сторони виконавчого провадження з виконання рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2022 року по цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді субсидії,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2022 року задоволено позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді субсидії та стягнуто з ОСОБА_1 на користь УСЗН ЗМР по Олександрівському району надміру виплачених коштів у вигляді субсидії за період з 01 травня 2018 року по 30 квітня 2020 року в сумі 19109,35 гривень, судовий збір в сумі 2270 гривень.
07.12.2022 року Шевченківським районним судом м. Запоріжжя видано виконавчі листи на підставі ухваленого рішення.
29.09.2023 року УСЗН ЗМР по Олександрівському району звернулось до суду заявою про заміну стягувача у виконавчому провадженні, оскільки 16.09.2022 року КМУ прийнято постанову за №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», якою передбачено, що повноваження з призначення та виплати житлових субсидій і пільг населенню переходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських рад до органів Пенсійного фонду України. Пунктом 3 Постанови зобов'язано продовжувати утримання надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад, районних у містах рад, згідно з актами приймання передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій. Тому просили замінити УСЗН ЗМР по Олександрівському району на його правонаступника - ГУ ПФУ в Запорізькій області в частині стягнення надміру виплачених коштів у вигляді субсидії.
В судове засідання сторони, що належним чином повідомлялися про час та місце розгляду справи до суду не з'явились, про причину неявки суд не повідомили.
Оскільки неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження, відповідно до ч. 3 ст. 442 ЦПК України суд розглянув заяву за їх відсутності.
При вирішенні заяви суд виходить з такого.
Рішенням Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2023 року задоволено позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді субсидії та стягнуто з ОСОБА_1 на користь УСЗН ЗМР по Олександрівському району надміру виплачених коштів у вигляді субсидії за період з 01 травня 2018 року по 30 квітня 2020 року в сумі 19109,35 гривень, судовий збір в сумі 2270 гривень.
07.12.2022 року Шевченківським районним судом м. Запоріжжя видано виконавчі листи на підставі ухваленого рішення.
До заяви не долучено доказів звернення стягувача (позивача) до виконання вищевказаних виконавчих листів.
При вирішенні заяви суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 442 ч.ч.1-3 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Відповідно до вимог ст. 15 ч. 5 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
За змістом статті 512 ЦК України, статті 442 ЦПК України, у разі вибуття кредитора в зобов'язанні він замінюється правонаступником.
Виходячи із цих норм, зокрема, пунктами 1, 2 частини першої статті 512 ЦК України, у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.
По своїй суті заміна кредитора в зобов'язанні внаслідок відступлення права вимоги є різновидом правонаступництва та можлива на будь-якій стадії процесу. Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №2-н-148/09, від 05.12.2018 року у справі №643/4902/14-ц, від 31.10.2018 року у справі №201/8548/16-ц, від 15.08.2018 року у справі №190/2119/14-ц, від 15.05.2019 року у справі №370/2464/17.
Розглядаючи заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд має встановити достатність поданих заявником матеріалів для здійснення відповідної заміни; при цьому суд оцінює також достовірність поданих на підтвердження факту правонаступництва матеріалів, зокрема договорів, інших правочинів тощо, в тому числі на предмет їх нікчемності, проте на цій стадії не передбачено право суду надавати оцінку оспорюваним правочинам. Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду при розгляді справи № 0910/2-103/2011.
Постановою КМУ від 16.09.2022 року №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» доручено обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі:
пакетів документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 р., - до 1 січня 2023 р.;
справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, накопичених за останні п'ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації), - до 1 квітня 2023 р. або протягом місяця після відновлення своєї роботи.
Згідно з п. 3 Постанови КМУ від 16.09.2022 року №1041, доручено Пенсійному фонду України:
забезпечити з 1 жовтня 2022 р. виплату та з 1 грудня 2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
продовжити утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій.
Отже, на момент ухвалення рішення суду, змін у законодавстві в сфері надання житлових субсидій не відбулось та стягувачем в даному випадку є УСЗН ЗМР по Олександрівському району.
До заяви не долучено доказів передачі справ одержувачів житлових субсидій від УСЗН ЗМР по Олександрівському району до ГУ ПФУ в Запорізькій області, як це передбачено п. 3 Постанови КМУ від 16.09.2022 року №1041.
Крім того, Пенсійний Фонд України не є правонаступником заявника.
За таких обставин, заява про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 258, 260, 442, 353 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району про заміну сторони виконавчого провадження з виконання рішення Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 13.09.2022 року по цивільній справі за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Олександрівському району до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді субсидії залишити без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її постановлення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Суддя О.І. Дацюк