Рішення від 08.09.2023 по справі 923/1329/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"08" вересня 2023 р.м. Одеса Справа № 923/1329/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Шаратова Ю.А.

при секретарі судового засідання Кастровій М.С.

розглянувши справу за позовом Акціонерного товариства “Херсонобленерго” (73003, м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638) до Фізичної особи-підприємця Подеречі Івана Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

про стягнення вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 286 736,09 грн.

Представники:

Від позивача - Кізім Т.О. (в порядку самопредставництва юридичної особи);

Від відповідача - не з'явився.

Суть спору:

Акціонерне товариство «Херсонобленерго» звернулось до Господарського суду Херсонської області із позовом до Фізичної особи-підприємця Подеречі Івана Івановича про стягнення вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 286 736,09 грн.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 21.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 29.12.2021 закрито підготовче провадження у справі. Призначено розгляд справи по суті у судовому засіданні.

Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” від 02.06.2016 № 1402-VIII у разі неможливості здійснення правосуддя судом з об'єктивних причин під час воєнного або надзвичайного стану, у зв'язку зі стихійним лихом, військовими діями, заходами щодо боротьби з тероризмом або іншими надзвичайними обставинами може бути змінено територіальну підсудність судових справ, що розглядаються в такому суді, за рішенням Вищої ради правосуддя, що ухвалюється за поданням Голови Верховного Суду, шляхом її передачі до суду, який найбільш територіальне наближений до суду, який не може здійснювати правосуддя, або іншого визначеного суду. У разі неможливості здійснення Вищою радою правосуддя такого повноваження воно здійснюється за розпорядженням Голови Верховного Суду. Відповідне рішення є також підставою для передачі усіх справ, які перебували на розгляді суду, територіальна підсудність якого змінюється.

Верховний Суд розпорядженням від 18.03.2022 № 11/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ Господарського суду Херсонської області на Господарський суд Одеської області.

Згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.06.2023 справу № 923/1329/21 передано на розгляд судді Шаратову Ю.А.

Ухвалою суду від 19.06.2023 прийнято справу № 923/1329/21 до свого провадження. Постановлено справу № 923/1329/21 розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії розгляду справи по суті та призначено судове засідання на 17.07.2023.

Протокольною ухвалою від 17.07.2023 оголошено перерву в судовому засіданні до 08.09.2023.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просила суд задовольнити позов.

Позовні вимоги із посиланням на пункти 2.3.1, 2.3.2, 2.3.4, 8.2.4, 8.2.5, 8.2.6, 8.2.7, 8.4.2, 8.4.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, статті 525, 610, 617, 629 Цивільного кодексу України, обґрунтовані порушенням Відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, внаслідок чого у Відповідача виник обов'язок зі сплати вартості необлікованої енергії в розмірі 286 736,09 грн.

У Відповіді на відзив від 25.11.2021 № 65-04/1871 (вх. № 8859/21 від 25.11.2021) Позивач зазначає, що в матеріалах справи № 923/1329/21 наявні Акт про порушення № 136136 від 10.02.2021, складений у порядку, визначеному ПРРЕЕ та яким зафіксоване порушення ФОП Подеречею І.І. ПРРЕЕ в частині вчинення інших дій, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (закріплення антени високочастотного генератора до засобу вимірювальної техніки типу НІК 2301, зав. № 10820258) та Висновок експерта Незалежного інституту судових експертиз від 23.04.2021 № 9693, яким підтверджено, що такі дії Споживача призвели до зміни показів засобу вимірювальної техніки НІК 2301, зав. № 10820258, тобто відбувається повне блокування обліку електроенергії протягом всього періоду впливу пристроєм.

Позивач зазначає, що висновок містить відповіді на всі поставлені перед експертом питання, в змісті якого відсутні невідповідності. Крім того, як зазначає АТ «Херсонобленерго», підтверджений факт вчинення споживачем дій, які призвели до зміни показів засобу вимірювальної техніки.

Відповідач не забезпечив явку свого повноважного представника до судового засідання, про причини неявки суд не повідомив. На адресу суду надійшов конверт разом із ухвалою суду від 07.08.2023, якою повідомлено Відповідача про судове засідання 08.09.2023, з відміткою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою». Правильність адреси підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, згідно із яким місцезнаходженням ФОП Подеречі І.І. є: АДРЕСА_1 .

01.11.2021 на адресу суду надійшов Відзив від 27.10.2021 (вх. № 8202/21) в якому просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що його не може бути притягнуто до відповідальності на підставі акту про порушення ПРРЕЕ від 10.02.2021 № 136136, оскільки факт втручання в роботу приладу обліку, який призвів до зміни показників приладу обліку - не підтверджено експертизою.

Відповідач зазначає, що вина ФОП Подеречі І.І. у вчиненні порушення пп. 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ не доведена. Також ФОП Подереча І.І. вказує на невідповідність висновків експерта дослідницькій частині його ж висновку.

Крім того, Відповідач зазначає, що Позивачем було порушено його право на участь у засіданні комісії.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, заслухавши представника Позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312, які набрали чинності з 11.06.2018 (далі - ПРРЕЕ, Правила).

Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби (п. 1.1.1 глави 1.1 розділу І Правил).

Відповідно до п. 1.1.1 глави 1.1 розділу І Правил ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Заявою-приєднання № 3422 від 26.11.2018 Фізична особа-підприємець Подереча Іван Іванович (далі - ФОП Подереча І.І., Відповідач, Споживач) відповідно до статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Закону України “Про ринок електричної енергії”, Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, приєднався з 01.01.2019 до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, розміщеного на сайті https://ksoe.com.ua оператора системи розподілу Акціонерного товариства “Херсонобленерго” (далі - АТ “Херсонобленерго”, Позивач, ОСР) на умовах Договору про постачання електричної електричної енергії за особовим рахунком № 3422 від 23.09.2004 (далі - Договір).

Відповідно до пунктів 2.1, 2.3 Договору Оператор системи (АТ “Херсонобленерго) надає послуги з розподілу електричної енергії, а Споживач оплачує за розподіл електричної енергії, згідно глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 “Порядок розрахунків”.

Пунктом 6.2 Договору на Споживача покладено обов'язок, зокрема: 1) виконувати умови цього Договору; 2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; 3) невідкладно повідомляти Оператора системи про недоліки в роботі вузла вимірювання; 4) узгоджувати з Оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 5) забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Згідно із пунктом 7.1 Договору за Оператором системи закріплено, зокрема наступне право: 2) на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов договору; 5) вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією; 6) контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ; 7) складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Згідно із пунктами 2.3.1, 2.3.2 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку. Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Улаштування вузлів обліку та інших засобів комерційного обліку електричної енергії необхідно здійснювати відповідно до цього Кодексу, Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 № 476 (далі - ПУЕ), Правил роздрібного ринку електричної енергії та проектних рішень (пункт 5.1.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККО).

Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник (пункт 2.3.4 ПРРЕЕ).

Відповідно до пункту 5.16.1 ККО з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.

Згідно із пунктом 1.2.1 ККО засоби вимірювальної техніки (ЗВТ) - засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

Пунктами 11.9.1, 11.9.4 розділу XI Кодексу системи розподілу, затвердженого Постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018 (далі - КСР) встановлено, що безобліковий відбір електричної енергії з системи розподілу, а також від технологічних мереж основного споживача не допускається. Фіксація та визначення обсягів несанкціонованого відбору електричної енергії з системи розподілу здійснюється відповідно до Правил роздрібного ринку.

На виконання зазначених вище норм, 10.10.2019 на об'єкті “Склад, літ. С, котельня, літ. О, П”, що належить ФОП Подереча І.І. та знаходиться в м. Херсоні, смт. Антонівка, вул. Кримська, 576 (далі - Об'єкт) було встановлено, електролічильник типу НІК 2301 АР3.0000.0.11, зав. № 10820258, відповідальність за збереження і цілісність якого з пломбами на ньому Актом про заміну приладів обліку і актом про опломбування № 203299 покладено на ФОП Подереча І.І.

Відповідно до змісту зазначеного вище акту, споживач підтвердив покази знятих та встановлених приладів обліку, розрахункові коефіцієнти обліку. Встановлення та схема підключення приладів обліку відповідає вимогам ПУЕ, ККО та паспортним даним приладів обліку. У встановленого лічильника не пошкоджено скло та корпус, напрям обертання, фазування правильне, самохід відсутній, ізоляція вторинних кіл трансформаторів струму не пошкоджена, встановлені пломби пошкоджень не мають. Також, вказаним актом ФОП Подереча І.І, повідомлено, що у випадку пошкодження ЗВТ, несправності в роботі розрахункових засобів обліку, пошкодженні з якихось причин пломб, спрацювання датчиків фіксації впливу магнітного та електромагнітного випромінювання, датчика відкриття кожуха лічильника, споживач електричної енергії зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня письмово повідомити про це АТ “Херсонобленерго”. Аналогічне відображено в Акті про опломбування засобу вимірювальної техніки та встановлення індикаторів № 199545 від 10.10.2019, Акті технічної перевірки приладу обліку № 199287 від 10.10.2019.

Згідно із пунктами 2, 4 Додатку № 6.1 до Договору ФОП Подереча І.І. несе відповідальність за AsXSn 4*25 L=0,047 км., прилад обліку, все електрообладнання та усі електромережі складу та котельної. Межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності за стан та обслуговування електромереж та установок установлюється на шинах РУ-0,4 кВ КТП-740.

Пунктом 5.5.1 ККО на власників (користувачів) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, покладено обов'язок за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).

Відповідно до пунктів 1, 5, 8 ПРРЕЕ на Споживача покладено обов'язок користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.

10.02.2021 в ході перевірки працівниками АТ “Херсонобленерго” дотримання Споживачем ФОП Подереча І.І. Правил роздрібного ринку електричної енергії на об'єкті “Склад, літ. С, котельня, літ. О, П”, що знаходиться в м. Херсоні, смт. Антонівка, вул. Кримська, 576, виявлено порушення пп. 1, 5 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, що полягає мовою оригіналу в наступному: “...інші дії Споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки, а саме з метою безоблікового споживання електроенергією Споживач встановив високочастотний генератор, антену якого закріпив на засобі вимірювальної техніки типу НІК 2301 АР3.0000.0.11; № 10820258; 1=5(120)А, 3*220/380В, держ.повірка 2019ІІІ кв. Електроенергія споживається. Засобом вимірювальної техніки не враховується. При навантаженні: фА=17А, фВ=16А, фС=9А, Р=9,24 кВт, імпульси ЗВТ відсутні, лічильний механізм не працює, покази ЗВТ не змінюються. Акт складено згідно п. 8.2.4, п. 8.2.5 ПРРЕЕ. Проведено фото та відеофіксацію виявленого порушення.”.

Вказане порушення було виявлене в присутності ФОП Подеречи Івана Івановича та зафіксовано 10.02.2021 в Акті про порушення № 136136 (далі - Акт), який був підписаний з боку АТ “Херсонобленерго” чотирма представниками, а саме: нач. ХМВКО Мартиненко М.В. (3851), заст. нач. ХМВКО Чернявський О.О. (посв.3773), інспектором ХМВКО Чернявським Р.І. (посв.3818) та начальником ПІВО Петров О.В. (посв.3707). З боку Споживача Акт про порушення № 136136 від 10.02.2021 підписаний Подеречею І.І. із поясненнями: “З порушенням в Акті згоден. Прошу не проводити експертизу. Даний прилад на лічильнику не був встановлений». При цьому, в Акті у креслені (схемі) зафіксовано факт підключення антени генератора частот до приладу обліку. В подальшому ця обставина не була спростована Відповідачем.

Положеннями п. 8.9, 8.6 Договору узгоджено, що у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу Сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання відповідного акту. У разі порушення розрахункового обліку з вини Споживача, порушення вимог ПРРЕЕ та інших нормативних документів, Споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.

За змістом п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Відповідно до пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. Аналогічне закріплено п.10 Додатку 4 до Договору.

Згідно із пунктом 8.2.6 Правил на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно із підпунктом 3 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).

Відповідно до пункту 8.4.4 Правил факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка мас право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом. У разі визнання споживачем факту пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факту втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, про що окремо зазначається в акті про порушення, письмової відмови споживача від проведення експертизи або ненадання власником засобів вимірювальної техніки чи споживачем оператору системи документів, що підтверджують передачу засобів вимірювальної техніки на експертизу (з винесенням, у тому числі, питань від оператора системи) протягом встановленого цим пунктом строку (якщо оператором системи були передані засоби вимірювальної техніки їх власнику для направлення на експертизу), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.

Як вбачається зі змісту Акта про порушення Відповідач письмо відмовився від проведення експертизи, в той же час, 02.03.2021 ФОП Подереча І.І, звернувся до АТ “Херсонобленерго” із письмовою заявою про направлення приладу обліку на експертизу.

Протоколом засідання комісії від 16.02.2021 прийнято рішення щодо проведення спеціалізованого дослідження.

Супровідним листом № 43/17-018214 від 20.03.2021 АТ “Херсонобленерго” на адресу ТОВ “Незалежний інститут судових експертиз” для проведення електротехнічного дослідження та судової експертизи направило ЗВТ типу НІК 2301, зав. № 10820258, упакований в спеціальний пакет та опломбований пломбою АТ XOE С63747650.

Висновком експерта Незалежного інституту судових експертиз від 23.04.2021 № 9693 встановлено наступне: “Пристрій в полімерному корпусі чорного кольору, що наданий на дослідження разом із лічильником електричної енергії типу НІК 2301 АР3. 0000.0.11, зав. № 10820258, 2019 року випуску є пристроєм випромінювання електромагнітних полів з робочою частотою вихідного сигналу 532,6 МГц, який за допомогою дипольної антени створює високочастотне випромінювання значної потужності. При підключенні наданого на дослідження пристрою частотного випромінювання, який розміщений в полімерному корпусі чорного кольору, до джерела змінного струму напругою 220В та частотою 50Гц, при положенні потенціометру регулювання потужності у положенні максимуму (крайнє праве положення) і при розміщенні його робочої частини (коаксіального кабелю з відгалуженнями) біля лицьової частини прозорої кришки лічильника електричної енергії типу НІК 2301 АР3.0000.0.11., зав. № 10820258, 2019 року випуску, здійснюється високочастотний вплив на лічильник електричної енергії, а саме повне блокування обліку електроенергії протягом всього періоду впливу. Відсутність імпульсів та непрацездатність лічильного механізму лічильника електричної енергії типу НІК 2301 АР3.0000.0.11, зав. № 10820258, 2019 року випуску може бути наслідком розташування працюючого пристрою відповідно до схеми електроживлення до Акту про порушення ПРРЕЕ від 10.02.2021 № 136136”.

Згідно із пунктом п. 8.4.10 ПРРЕЕ, у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт.год) розраховується за формулою:

Wдоб = Р • tдоб • Кв,

де Р - потужність (кВт), визначена відповідно до п.5 Акту та склала 20 кВт. (Додаток № 4.1, 5, 6.1 до Договору);

tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби (год.), що становить: 24 год. (відповідно до Додатків № 4.1, 5 до Договору);

Кв (Кв.і) - коефіцієнт використання струмоприймачів - вибрано рівним 0,6 (імперативна норма).

Кількість днів у періоді, за який має здійснюватися перерахунок визначено за п.8.4.8 ПРРЕЕ, тобто не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.

Позивачем проведено нарахування за період з 10.02.2020 по 10.02.2021 (дата виявлення порушення).

Рішенням комісії АТ “Херсонобленерго” від 09.07.2021 Споживачу визначено обсяг недоврахованої електричної енергії за п. 8.4.10 ПРРЕЕ в кількості 90 084 кВт/год на суму 286 736,09 грн., яке оформлене Протоколом № 68 від 09.07.2021. Засідання комісії проводилося за відсутності Відповідача (повідомлений про місце, час і дату засідання комісії листом за вих. № 47/06-039105 від 28.05.2021, який отримано останнім 03.06.2020). Витяг з Протоколу засідання комісії № 68 від 09.07.2021 з розрахунком та Додатковим рахунком по Акту № 136136 на суму 286 736,09 грн., Відповідачу було направлено засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення поштового відправлення та відповідно до відмітки, ФОП Подереча І.І. отримав документи, оформлені за результатами розгляду спірного Акту, 24.07.2021.

Докази оплати Відповідачем суми у вищезазначеному розміру в матеріалах справи відсутні.

Згідно із пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до частини першої статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергія) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно із статтею 193 Господарського кодексу України господарські зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України. Аналогічний припис містить стаття 526 Цивільного кодексу України.

Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно із статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

В силу вимог статей 610, 525 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до пункту 8.7 Договору Споживач не несе відповідальності перед Оператором системи відповідно до вимог підпунктів 8.5 та 8.6 цієї глави Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Оператора системи або внаслідок дії обставин непереборної сили.

Згідно із частиною першою статті 617 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

За змістом статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів. Аналогічне визначено умовами розділу 9 Договору.

Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 123 Господарського процесуального кодексу України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

Судом встановлено, що у зв'язку із тим, що Відповідач порушив господарське зобов'язання по Договору та законодавство, яким врегульовано ринок електричної енергії АТ «Херсонобленерго» було вимушене звернутися до Незалежного Інституту судових експертиз для підтвердження факту втручання Споживача в роботу ЗВТ типу НІК 2301, зав. № 10820258 у зв'язку із чим понесло збитки в сумі 13 306,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 31.03.2021 № Е112489.

Суд не приймає до уваги довід Відповідача, щодо того, що його не може бути притягнуто до відповідальності на підставі акту про порушення ПРРЕЕ від 10.02.2021 № 136136, оскільки факт підключення антени генератора частот до приладу обліку зафіксований на схемі в акті про порушення, а в подальшому не спростував акт про порушення.

На підставі викладеного суд вважає такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі позовні вимоги про стягнення з Відповідача заборгованість за необліковану електричну енергію в розмірі 286 736,09 грн. та 13 306,00 грн. - витрат за проведення експертизи.

При розподілі господарських витрат суд виходить з положень пункту 2 частини першої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, згідно із якими судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись підпунктом 1 пункту 5.5.5, пунктами 8.2.5, 8.2.6, 8.4.1, 8.4.2, 8.4.7, підпунктом 4 пункту 8.4.8, пунктом 8.4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 14.03.2018 № 312, статтею 714 Цивільного кодексу України, статтею 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” від 13.04.2017 № 2019-VIII статтями 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Подеречі Івана Івановича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства “Херсонобленерго” (73003, м. Херсон, вул. Пестеля, 5, поточний рахунок в АТ “Перший інвестиційний банк” МФО 300506 № IBAN НОМЕР_2 , код 05396638) 286 736,09 грн. (двісті вісімдесят шість тисяч гривень сімсот тридцять шість гривень 09 коп.) - вартості не облікованої електричної енергії, витрати за проведення експертизи в розмірі 13 306,00 грн. (тринадцять тисяч триста шість гривень 00 коп.) та витрати на сплату судового збору в розмірі 4 301,04 грн. (чотири тисячі триста одна гривня 04 коп.).

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений частиною першою статті 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 09 жовтня 2023 р.

Суддя Ю.А. Шаратов