ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2023 року м. Дніпросправа № 336/6151/22
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Заводського районного суду м.Запоріжжя від 26 липня 2023 року (суддя Сінєльнік Р.В.) у справі №336/6151/22 за позовом ОСОБА_1 до Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ТВО начальника Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Гавадзіна Андрія Миколайовича, про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову від 01.11.2022 № 4611, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,0грн.
В обґрунтування заявлених вимог, зокрема, посилався на необґрунтованість та неправомірність оскарженого рішення, оскільки винесене відповідачем за відсутності події та складу правопорушення, без наявності доказів вчинення такого.
Рішенням Заводського районного суду м.Запоріжжя від 26 липня 2023 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з доведеності відповідачем вчинення позивачем адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.210 КУпП.
Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову. Апеляційна скарга фактично обгрунтована тими обставинами, які стали підставою заявленого позову та яким, на думку позивача, судом першої інстанції не було надано належної правової оцінки.
У відзиві на апеляційну скаргу ТВО начальника Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки просить рішення суду першої інстанції залишити без змін з огляду на його законність та обгрунтованість.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з такого.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що 01 листопада 2022 року в
приміщенні Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відносно громадянина ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст.210 КУпАП, як таке що скоєно в особливий період.
Відповідно до вказаного протоколу: Встановлено, що відповідно до витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, протокол №1 від 02.04.2012, ОСОБА_1 знятий з обліку призовників відповідно до ст.18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - звільнений від призову на строкову військову службу, як особа, яка була засуджена за вчинення кримінального правопорушення.
На облік військовозобов'язаних ОСОБА_1 не став.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано як порушення законодавства про військовий обов'язок та військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме за порушення вимог абзацу 7 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають громадяни України, які відповідно до статті 18, вищезазначеного Закону звільнені від призову на строкову військову службу, абзац 8 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - які досягли 27- річного віку під час перебування на військовому обліку призовників, порушення п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016 року - призовники і військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) військових комісаріатах (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ), за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України та пункт 18 абзац 8 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 921 від 07.12.2016 року - взяттю на військовий облік підлягають призовники, яких відповідно до статті 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" звільнено від призову на строкову військову службу.
На підставі вищевказаного протоколу, 01 листопада 2022 року відносно ОСОБА_1 . ТВО начальника Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Гавадзіним А.М. було винесено постанову № 46/1 за справою про адміністративне правопорушення, якою накладено на ОСОБА_1 штраф у сумі 1700 грн., відповідно до ч.2 ст. 210 КУпАП.
Правомірність та обгрунтованість вказаної постанови є предметом спору, який передано на вирішення суду.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ст.210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та оскаржуваної постанови, порушення позивачем правил військового обліку відповідач пов'язує з тим, що ОСОБА_1 , який відповідно до витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, протокол №1 від 02.04.2012, був знятий з військового обліку, як особа, яка була звільнена від призову на строкову службу у відповідності до положень ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» - звільняються від призову на строкову військову службу особи, які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбуття покарання, на облік військовозобов'язаних з 2012 року не став, чим порушив правила обліку призовників та військовозобов'язаних.
З такою позицію відповідача можливо б було погодитися за умови того, що позивач був би знятий з військового обліку, як то зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення та в оскаржуваній постанові.
Але, встановлені у цій справі обставини справи свідчать про те, що позивача, у зв'язку із звільненням від призову на строкову військову службу, не було знято з військового обліку.
Так, згідно протоколу №1 від 02.04.2012 позивач був звільнений від призову на строкову військову службу і зарахований в запас.
У свою чергу, частиною 1 статті 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Отже, вказана норма права вказує на те, що зараховані у запас громадяни перебувають на військовому обліку.
Таким чином, оскільки позивача не було знято з військового обліку, а зараховано в запас, то притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, суть якого (порушення) зазначена в протоколі про адміністративне правопорушення, є необгрунтованим.
Посилання відповідача у відзиві на апеляційну скаргу на те, що сам позивач у заяві до Василівського РТЦК та СП (а.с.63) просив його взяти на облік, у зв'язку із зняттям у 2012 році з такого обліку, не спростовують встановлених обставин у цій справі, які свідчать про те, що позивача у 2012 році не було знято з військового обліку. Жодних доказів існування такого факту відповідачем суду надано не було. Написання позивачем заяви такого змісту на бланку ІНФОРМАЦІЯ_1 не може бути доказом зняття позивача з військового обліку, при цьому, враховуючи і те, що до заяви позивачем додавався військово-обліковий документ (посвідчення про приписку до призовної дільниці), в якому наявна відмітка про взяття позивача на облік, але відсутня будь-яка інформація про зняття позивача з такого обліку.
Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необгрунтованість притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Вказані обставини є підставою для скасування оскаржуваної постанови як неправомірної.
З цих підстав суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
У зв'язку із задоволенням позову на користь позивача, за рахунок бюджетних асигнувань Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підлягає стягненню судовий збір: за подання позову - 296,20грн., за подання апеляційної скарги - 595,44грн., а всього 891,64грн.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Заводського районного суду м.Запоріжжя від 26 липня 2023 року у справі №336/6151/22 - скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Постанову ТВО начальника Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 01.11.2022 № 4611 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.210 КУпАП - визнати неправомірною та скасувати.
Провадження в адміністративній справі відносно ОСОБА_1 - закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Василівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 891,64грн.
Постанова суду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ч.3 ст.272 Кодексу адміністративного судочинства України касаційному оскарженню не підлягає.
Повний текст постанови складено 10.10.2023
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк