КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 жовтня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3133/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П. розглянув у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 , подану відповідно до статті 383 КАС України по адміністративній справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звертався до суду з позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної пенсії відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» за №7557 від 06.05.2021 року; та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату призначеної пенсії відповідно до ст. ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» за № 7557 від 06.05.2021 року та здійснити виплачу пенсії в повному обсязі без урахування розстрочки, передбаченої пунктом 2 Постанови КМУ № 103, виходячи з розміру 90% від грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум. Також ОСОБА_1 просив суд допустити до негайного виконання дане рішення в межах платежу за один місяць.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зокрема визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягала у не проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області” №7557 від 06.05.2021 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області” №7557 від 06.05.2021 року з 01.04.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення суду набрало законної сили 23.11.2021 року, до суду апеляційної інстанції не оскаржувалось.
В подальшому 29.09.2023 року канцелярією Кіровоградського окружного адміністративного суду зареєстровано заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 КАС України, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо неналежного виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 р. у справі №340/607/19, яке набрало законної сили 27.04.2019 року у частині здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 01 грудня 2019 року, виходячи з розміру 70% грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню статті 370КАС України та прав ОСОБА_1 , виконати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 року у справі №340/607/19, яке набрало законної сили 27.04.2019 року, здійснивши перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення.
Дослідивши подану заяву та матеріали справи, суд зазначає, що виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Практика Європейського суду з прав людини (справи ''Юрій Миколайович Іванов проти України'', ''Горнсбі проти Греції'') говорить, що право на справедливий суд є ілюзорним, якщо судове рішення залишається невиконаним.
Відповідно до Конституції України основними засадами судочинства є обов'язковість судового рішення (стаття 129), суд ухвалює рішення іменем України, а судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд (стаття 129-1 Основного Закону України).
Зазначені норми Конституції України знайшли своє відображення в процесуальному законодавстві України. Так, стаття 14 КАС України передбачає, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.
Статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах, який здійснюється судом шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Іншу форму судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачено статтею 383 КАС України, якою врегульовано можливість визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Частиною першою статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
У такій заяві зазначаються: 1) найменування адміністративного суду, до якого подається заява; 2) ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 3) ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 4) ім'я (найменування) третіх осіб, які брали участь у розгляді справи, поштова адреса, номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо вони відомі; 5) номер адміністративної справи; 6) відомості про набрання рішенням законної сили та про наявність відкритого касаційного провадження; 7) інформація про день пред'явлення виконавчого листа до виконання; 8) інформація про хід виконавчого провадження; 9) документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати за подання відповідної заяви; 10) перелік документів та інших матеріалів, що додаються (частина друга статті 383 КАС України).
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом. До заяви додаються докази її надсилання іншим учасникам справи (частина третя статті 383 КАС України).
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду (частина четверта статті 383 КАС України).
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі невідповідності заяви вказаним вище вимогам вона ухвалою суду, прийнятою в порядку письмового провадження, повертається заявнику. Така ухвала суду може бути оскаржена (частина п'ята статті 383 КАС України).
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу (частина шоста статті 383 КАС України).
Викладене свідчить про те, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду. Така заява повертається заявнику, якщо вона не відповідає вимогам, вказаним в статті 383 КАС України, і таке повернення підлягає оскарженню, про що зазначено в частини п'ятій цієї статті.
Як зазначено судом вище, 29.09.2023 року канцелярією Кіровоградського окружного адміністративного суду зареєстровано заяву ОСОБА_1 , подану в порядку статті 383 КАС України.
В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 зазначив, що 15.06.2023 року ним подано виконавчий лист №340/607/19 до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про зобов'язання зробити перерахунок його пенсії у розмірі 90% від грошового забезпечення. 16.06.2023 року ВПВР відкрило виконавче провадження ВП №72044445.
ОСОБА_1 зазначає, що на постанову про відкриття виконавчого провадження, Управління повідомило, що підстав для виконання рішення суду відсутні, тим самим відмовилось виконати рішення суду, що набрало законної сили. 04.09.2023 року у справі від 27.03.2019 року у справі №340/607/19, встановлено судовий контроль та зобов'язано Управління упродовж 10 днів від дня отримання ухвали подати до суду звіт про виконання рішення суду, що набрало законної сили. Станом на 28.09.2023 Управління відмовляється виконувати рішення суду. Як на переконання ОСОБА_1 , Управління впродовж тривалого відрізу часу постійно порушує законні права та інтереси. 3 цих підстав він звертається з заявою до суду про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, оскільки вважає, що визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду є останнім дієвим засобом відновлення моїх порушених прав.
Згідно з частиною 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
За правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.04.2018 року у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), під протиправною бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Суд наголошує, що ОСОБА_1 звернувся із заявою, поданою в порядку статті 383 КАС України, у справі №340/3133/21, однак просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в іншій адміністративній справі №340/607/19.
Відтак, суд наголошує, що лише суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній? справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, прийняти рішення в порядку статті 383 КАС України щодо протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав у задоволенні заяви позивача.
Керуючись статтями 248, 256, 383 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , подану відповідно до статті 383 КАС України залишити без задоволення.
Копію ухвали судді невідкладно надіслати ОСОБА_1 .
Ухвала судді набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного у строк, передбачений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК