Рішення від 09.10.2023 по справі 340/5260/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/5260/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Капро Ойл" (надалі - Позивач) до Кропивницької митниці (також - Відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати Рішення про коригування митної вартості товарів від 16.06.2023 №UA901000/2023/000060/1 та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA901020/2023/000103 від 16.06.2023.

В обґрунтування позовних вимог Позивач вказав, що відповідно до укладеного з TRANS-GLOBAL TRADELINKS (M) SDN BHD., Malaysia, контракту №TG-CPRO/DAP-01 від 23.10.2019, придбав пальмову продукцію. Для митного оформлення вказаного товару до відповідача подано митну декларацію, в якій позивачем визначено митну вартість товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються. Під час митного оформлення товару до Відповідача було подано всі необхідні документи, які відповідають вимогам частини другої статті 53 Митного кодексу України, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для коригування митної вартості товару, а тому оскаржувані рішення та картка є протиправними та підлягають скасуванню.

Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити позивачу в задоволені позову, обґрунтовуючи це тим, що дані про митну вартість і її складові повинні піддаватися обчисленню, тобто митниця повинна мати можливість їх перевірити. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є зокрема, банківські платіжні документи, ліцензії, каталоги, специфікації, прейскуранти, копіями митної декларації країни відправлення, висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, тощо. Так, при проведенні перевірки документів, які надані Позивачем на підтвердження заявленої митної вартості товарів, було виявлено, що дані про митну вартість і її складові не дають можливості митному органу у повному обсязі їх перевірити. Листом від 16.06.2023 Позивачем проінформовано митницю про відсутність можливості надати інші додаткові документи для підтвердження заявленої митної вартості товару. Отже, враховуючи зазначені в повідомленні митниці результати перевірки документів, наданих Позивачем до митного оформлення оцінюваної партії товару, що використані декларантом відомості не піддаються обчисленню та не підтверджуються документально; неподання декларантом або уповноваженою ним особою інших документів згідно з переліком, основний метод визначення митної вартості товарів (за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), неможливо застосувати. У зв'язку з неможливістю застосування митної вартості, заявленої декларантом, з урахуванням вищезазначеного прийнято рішення про коригування митної вартості товару та картку відмови.

Дослідивши наявні в справі матеріали суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що між позивачем та TRANS-GLOBAL TRADELINKS (M) SDN BHD., Malaysia було укладено контракт № TG-CPRO/DAP-01 від 23.10.2019 на поставку пальмової продукції (а.с.9-11).

Згідно з умовами п.2.1 контракту, поставка товару здійснюється на умовах, обумовлених сторонами у додатках на кожну окрему партію товару.

Зокрема, в межах виконання умов контракту на підставі Додатку № 272 від 30.09.2022 постачальник зобов'язався поставити Рафінований Дезодорований Вибілений (РДВ) пальмовий олеїн індонезійського або малайзійського походження, у кількості 500,00 метричних тон (+/- 5 %), за ціною 965,00 доларів США. Крім того, Постачальник зобов'язався поставити даний товар на умовах DАР - порт Ізміт Туреччина, згідно ІНКОТЕРМС 2010 (а.с.12).

З метою митного оформлення товару позивач подав митну декларацію №23UA901020004994U0 від 14.06.2023, де визначена митна вартість товару за першим методом, а саме за ціною угоди (контракту) (графа 43), щодо товарів, які імпортуються (а.с.85).

Митна вартість розрахована відповідно до умов п. 2.1. Контракту та пункту 1.1. Додатку №272, а саме: РДВ пальмовий олеїн 24300 кг (графа 35), 23449,50 дол. США (графа 42), 953277,32 грн. (графа 12).

Для підтвердження митної вартості товару митному органу подані: контракт № ТG-СРRО/DАР-01 від 23.10.2019; додаток № 272 від 30.09.2022; інвойс від 19.05.2023 №PILPO23INV00053 (а.с.14); інвойс від 09.06.2023 №PILPO23INV00053/14 (а.с.15); платіжні доручення про оплату товару в іноземній валюті (а.с.32-37); розрахунок ціни (калькуляція) від 19.05.2023 (а.с.16); інформація станом на 30.09.2022 щодо біржових котирувань пальмового олеїну (а.с.17-23); договір №207/22 від 18 червня 2022 року про надання транспортних послуг щодо перевезення товару з м. Ізміт, Туреччина до порт Рені, Україна (а.с.38-44); товарно-транспортна накладна (CMR) від 12.06.2023 (а.с.45); рахунок на оплату транспортних послуг № 282 від 12.06.2023 (а.с.46); довідка №12/06-01 від 12.06.2023 про транспортні витрати (а.с.47).

Для підтвердження заявленої митної вартості позивачу повідомлено, що протягом 10 календарних днів йому необхідно надати (за наявності) такі додаткові документи, а у відповідності до частини 4 статті 57 МКУ в рамках процедури консультування митниця та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності, наприклад: документи, що містять відомості про вартість перевезення, страхування оцінюваних товарів; договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) пор поставку товарів, митна вартість яких визначається; рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця,якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором; виписку з бухгалтерської документації, каталоги, специфікації, прейскуранти виробника товару; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями/та/або інформація біржових організацій про вартість товару; копію митної декларації країни відправлення; сертифікат про походження товару

Також було повідомлено, що у відповідності до частини 6 статті 53 Митного кодексу України, для обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості товару, декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару (наприклад, документи, що містять відомості про вартість окремих складових заявленої митної вартості); відповідно до положень статті 254 Митного кодексу України, з метою перевірки заявлених у поданій до митній декларації відомостей, необхідно надати переклади на українську мову документів, які містять відомості про вартість товару. Додатково повідомлено, що у відповідності до пункту 6 частини 2 статті 255 Митного кодексу України, пункту 2.5 наказу Міністерства фінансів України від 22.05.12 № 599 "Про затвердження Форми декларації митної вартості та Правил її заповнення", у разі відмови подати додаткові документи декларант або уповноважена ним особа робить відповідний письмовий запис. Строк подання документів складає 10 днів (а.с.82-83).

У відповідь на запит митного органу Позивачем було направлено лист від 16.06.2023 № 16/01, яким проінформовано про те, що інших документів ніж зазначені у МД від 14.06.2023 №23UA901020004994U0 надати немає змоги. Процедуру консультування проведено (а.с.84).

Враховуючи вищевказане, 16.06.2023 Відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості №UА901000/2023/000060/1, яким загальна вартість товару збільшено з 26068,1900 дол. США до 28569,51 дол. США (а.с.81).

Для визначення митної вартості використані відомості МД від 08.06.2023 №UA112080/2023/005862 за якою здійснено митне оформлення товару "пальмовий олеїн РДВ, виробник "BINTULU EDIBLE OILS SDN BHD". Країна походження, виробництва - Малайзія, країна відправлення Туреччина, МВМВ 1, умови поставки DAP Ізміт, вага нетто 24000 кг.

На підставі вищевказаного рішення Відповідачем також було винесено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UA901020/2023/000103 від 16.06.2023 (а.с.26-27).

Позивач не погоджується з рішенням про коригування заявленої митної вартості товарів та карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Так, правовідносини з приводу митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, справляння митних платежів регулюються положеннями Митного кодексу України (далі - МК України), Податкового кодексу України (також - ПК України) та інших законів України з питань оподаткування.

Відповідно до ст.49 МК України, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Ст.52 Митного кодексу України передбачено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VІІІ цього Кодексу та цією главою.

Пункт 2 ч. 2 ст.52 Митного кодексу України визначає, що декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.

Згідно із ч.54 МК України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

З метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, митний орган, відповідно до ч. 5 ст. 54 МК України має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені ст.53 МК України додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) здійснювати коригування митної вартості товарів.

Згідно із ч. 2 ст. 53 МК України, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Частиною 3 статті 53 Митного кодексу України передбачено, що у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Відповідно до ч.5 ст.53 МК України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.

Отже, вказаними нормами матеріального права визначено повноваження митного органу щодо контролю за правильністю визначення митної вартості, а також порядок та спосіб реалізації таких повноважень. Так, митний орган зобов'язаний перевіряти складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом. При цьому, митний орган має право відійти від наведених вище законодавчих обмежень, що пов'язують з перевіркою основного переліку документів, які підтверджують митну вартість, та витребувати від декларанта додаткові документи, лише якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни.

Частиною 6 статті 54 МК України визначено випадки коли митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю.

Зокрема, відповідно п.2 ч.6 ст.54 МК України, митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Як встановлено судом, підставою для прийняття рішення про коригування митної вартості товару стали висновки митного органу про те, що подані Позивачем до митного оформлення документи містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення митної вартості, а також ненадання декларантом витребуваних митницею додаткових документів.

Визначивши повноваження митного органу та підстави прийняття спірних рішень, суд виходить з того, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але зазначені повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.

Наявність у Відповідача обґрунтованого сумніву у правильності визначення митної вартості товару є обов'язковою умовою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.

Однак, з'ясувавши обставини, з якими Відповідач пов'язує наявність обґрунтованих сумнівів щодо правильності визначення Позивачем митної вартості товару (пальмової олії), суд доходить висновку, що за наведених митним органом обставин не можливо стверджувати про правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення Відповідача та картки відмови.

Як встановлено судом, митна вартість пальмової олії визначена Позивачем за основним методом, тобто за ціною договору щодо товарів, які імпортуються. Зокрема, відповідно до умов п.2.1. Контракту та п.1.1. Додатку № 272, поставка пальмового олеїну (РДВ) була здійснена за ціною 965,00 дол. США за одну метричну тонну на умовах DАР - порт Ізміт Туреччина, згідно ІНКОТЕРМС 2010. У митній декларації зазначена митна вартість із розрахунку 965,00 дол. США за одну метричну тонну. В Інвойсі (рахунку на оплату товару) митна вартість також зазначена з розрахунку 965,00 дол. США. Оплата за товар здійснена з того ж розрахунку.

Здійснюючи коригування митної вартості Відповідач дійшов висновку, що наданий декларантом платіжний документ позбавляє митний орган можливості здійснити перевірку щодо здійснення валютної операції через наявність в графі 70 цього документу декількох номерів інвойсів. Тому, у митного орган виник цілком обґрунтований сумнів щодо оплати вартості за оскаржуваний товар. Відповідно, наявна розбіжність свідчить про недостовірність даних, зазначених в наданому документі.

Згідно з аналізу, наданих декларантом митному органу документів, вбачаються наявні розбіжності в додатковій угоді № 272 від 30.09.2022, а саме в невідповідності інформації. Відтак, згідно з пунктом 2.5 додатку №272, поставка товару здійснюється з 01.02.2023 до 28.02.2023. Однак, відповідно до графи 4 CMR від 12.06.2023, дата навантаження товару - 12.06.2023 (а.с.12, 45). Водночас дати поставки товару не можуть співпадати з датами навантаження товару в транспортний засіб для його перевезення, оскільки здійснюються за цивільно-правовим договором, зобов'язання за яким не обов'язково мають співпадати з датами визначеними в додатковій угоді №272 від 30.09.2022.

Крім того, як встановлено судом, для визначення митної вартості товару використані відомості МД від 08.06.2023 №UA112080/2023/005862, за якою здійснено митне оформлення товару "пальмовий олеїн РДВ, виробник "BINTULU EDIBLE OILS SDN BHD". Країна походження, виробництва - Малайзія, країна відправлення Туреччина, МВМВ 1, умови поставки DAP Ізміт, вага нетто 24000 кг". Однак, Відповідачем не надано доказів, що виробником товару, який придбано Позивачем, також є "BINTULU EDIBLE OILS SDN BHD". При цьому, вартість придбаного Позивачем товару повністю підтверджується калькуляцією вартості товару від 19.05.2023, яка надана постачальником (а.с.16).

Таким чином, проаналізувавши підстави прийняття Відповідачем рішення про коригування митної вартості та картки відмови, суд дійшов висновку, що зазначені Відповідачем обставини не можуть бути правовою підставою для коригування митної вартості товару, оскільки в документах відсутні розбіжності, або явні ознаки підробки. Відповідач не надав доказів, що документи, які подані Позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації. У свою чергу, надані Позивачем до митного оформлення документи містять необхідні реквізити і відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, відомостей щодо ціни, що була сплачена за ці товари.

Отже, з огляду на викладене, враховуючи аргументи Відповідача, які, на його думку, не дозволяли перевірити правильність заявленої митної вартості, приймаючи до уваги вказані обставини прийняття митним органом рішення про коригування митної вартості і картки відмови, суд зазначає, що встановлені у справі обставини не дають підстав для висновку про те, що надані декларантом до митного оформлення документи не підтверджували числові значення митної вартості та не дозволяли визначити митну вартість товару за основним методом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно чч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність прийняття рішення про коригування митної вартості товарів і картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Разом із тим, Позивачем доведено факт подання достатніх відомостей для застосування основного методу визначення митної вартості за ціною договору щодо товарів, які імпортуються.

Відтак, підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом Позивач сплатив судовий збір у сумі 5368,00 грн. (а.с.54, 59), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.

Керуючись статтями 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позовні - задовольнити.

Визнати протиправними і скасувати Рішення про коригування митної вартості товарів від 16.06.2023 року №UA901000/2023/000060/1 та Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA901020/2023/000103 від 16.06.2023 року.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Капро Ойл" (ЄДРПОУ - 36617706) за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької митниці (код ЄДРПОУ - 44005668) судовий збір у сумі 5368,00 грн..

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО