Постанова від 15.11.2007 по справі 37/77а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.11.07 р. Справа № 37/77а

Вступна та резолютивна частини постанови складені та підписані головуючою суддею Яманко В. Г. у нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 15 листопада 2007 року о 15 годині 20 хвилин у присутності представників сторін у приміщенні господарського суду Донецької області (м. Донецьк, вул. Артема, 157, кабінет судових засідань № 210).

Повний текст постанови складений 16 листопада 2007 року та підписаний суддею о 14 годині 00 хвилин.

за позовом обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк

до відповідача державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька

про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 103780 грн. 01 коп.

Суддя господарського суду Донецької області Яманко Валентина Григорівна

при секретарі судового засідання Шкурідіній І. О.

Представники:

від позивача: Анохіна Т. І. - за дов. № юр/3765 від 29 жовтня 2007 року,

від відповідача: Ваховська Г. О. - за дов. № 53675/10/10-013 від 8 листопада 2007 року.

Суть справи:

Позивач звернувся до господарського суду Донецької області 5 лютого 2007 року з позовною заявою № юр/441 від 2 лютого 2007 року (арк. справи 2-3) до державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 103780 грн. 01 коп., розгляд якої згідно пункту 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-ІУ від 6 жовтня 2005 року, до початку діяльності окружного адміністративного суду підвідомчий господарському суду Донецької області.

У зв'язку з тим, що позовна заява обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк № юр/441 від 2 лютого 2007 року була подана без дотримання вимог статті 79, пункту 6 частини 1, частин 3, 4, 5 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд Донецької області ухвалою від 6 лютого 2007 року залишив її без руху (арк. справи 1), встановивши позивачу строк до 21 лютого 2007 року на усунення недоліків. Зазначена ухвала суду була отримана позивачем 7 лютого 2007 року, відповідачем 13 лютого 2007 року.

22 лютого 2007 року, у зв'язку з усуненням позивачем недоліків, що стали причиною залишення позовної заяви без руху, господарським судом Донецької області було відкрито провадження по адміністративній справі № 37/77 а та призначено попереднє судове засідання на 15 березня 2007 року, про що винесена відповідна ухвала (арк. справи 34-35), яка отримана відповідачем 26 лютого 2007 року.

Позивач у попередньому судовому засіданні 15 березня 2007 року підтримав позовні вимоги, відповідач у попередньому судовому засіданні 15 березня 2007 року проти позовних вимог заперечував. Сторонами у попередньому судовому засіданні 15 березня 2007 року було надане клопотання (арк. справи 37) про зупинення провадження по справі № 37/77 а на строк до надання сторонами суду результатів звірки строків подання декларації з ПДВ, строків сплати податкових зобов'язань, підстав та терміну надання уточнюючого розрахунку, суми недоїмки по ПДВ, яка склалася на дату подання уточнюючого розрахунку, підстав та дат внесення відповідачем у спірному періоді даних уточнюючого розрахунку з ПДВ в особовий рахунок позивача, причин непогашення податкового боргу, термінів вирахування кількості днів затримки сплати, розміру застосованих штрафних санкцій та пояснень відповідальних посадових осіб позивача та відповідача з цих питань з доданням підтверджуючих документів та податкового обліку. З метою забезпечення дотримання вимог щодо захисту прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин та забезпечення законності, повноти та всебічного розгляду судом справи № 37/77 а згідно пункту 2 частини 1 статті 121 та пункту 4 частини 2 статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками підготовчого провадження суд 15 березня 2007 року зупинив провадження у справі № 37/77 а за обґрунтованим клопотанням сторін на строк до надання суду сторонами результатів звірки строків подання декларації з ПДВ, строків сплати податкових зобов'язань, підстав та терміну надання уточнюючого розрахунку, суми недоїмки по ПДВ, яка склалася на дату подання уточнюючого розрахунку, підстав та дат внесення відповідачем у спірному періоді даних уточнюючого розрахунку з ПДВ в особовий рахунок позивача, причин непогашення податкового боргу, термінів вирахування кількості днів затримки сплати, розміру застосованих штрафних санкцій та пояснень відповідальних посадових осіб позивача та відповідача з цих питань з доданням підтверджуючих документів та податкового обліку, про що винесена відповідна ухвала (арк. справи 41-42).

29 жовтня 2007 року представники позивача та відповідача надали клопотання про поновлення провадження по справі № 37/77а (арк. справи 55), проти проведення попереднього судового засідання 29 жовтня 2007 року не заперечували. Позивач підтримав позовні вимоги, відповідач проти позовних вимог заперечував. Про досягнення примирення сторони суд не повідомили. Ухвалою від 29 жовтня 2007 року (арк. справи 56) суд задовольнив клопотання сторін про поновлення провадження по адміністративній справі № 37/77а, поновив за клопотанням сторін провадження в адміністративній справі № 37/77а та закінчив підготовче провадження, призначивши адміністративну справу № 37/77а за згодою сторін до судового розгляду на 15 листопада 2007 року. Також, суд, керуючись частиною 1 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вручив у попередньому судовому засіданні 29 жовтня 2007 року представникам позивача та відповідача за їх згодою судові повістки (арк. справи 57-58).

15 листопада 2007 року відбувся судовий розгляд справи № 37/77а, під час якого позивач підтримав позовні вимоги, відповідач проти позовних вимог заперечував. Даних про примирення сторони суду не надали.

Позивач - обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк зареєстрований 23 лютого 2001 року виконавчим комітетом Донецької міської Ради як юридична особа, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію (арк. справи 16). Позивач включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 03337119, про що свідчить довідка Донецького обласного управління статистики від 20 січня 2004 року (арк. справи 5). Відповідно до статуту (арк. справи 6-15) позивач зареєстрований за адресою: 83086, м. Донецьк, вул. Донецька, 38. Відповідно до свідоцтва форми № 2-Р № 07282047 серії НБ № 081719 від 22 червня 2001 року (арк. справи 17) обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк є платником податку на додану вартість. Згідно довідки форми № 4-ОПП № 49534/10/19-1 (арк. справи 18) позивач перебуває на податковому обліку в державній податковій інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька з 20 вересня 1993 року.

В обґрунтування позовних вимог (арк. справи 2-3) позивач посилається на те, що відповідач безпідставно застосував до нього передбачені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції відповідно до повідомлення - рішення № 000468164/0 на загальну суму 103780 грн. 01 коп. при сплаті зобов'язання 24 жовтня 2005 року по уточнюючому розрахунку № 32106 від 22 квітня 2005 року за грудень 2003 року у сумі 168648 грн. та при сплаті зобов'язання 20 жовтня 2005 року по уточнюючому розрахунку № 32106 від 22 квітня 2005 року за грудень 2003 року у сумі 38911 грн. 40 коп., оскільки 24 жовтня 2005 року обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк не надавало до податкового органу уточнюючих розрахунків по зобов'язанням з податку на додану вартість і не проводило сплати зобов'язання з податку на додану вартість.

Позивачем були надані в підтвердження позовних вимог наступні докази, досліджені та долучені судом до матеріалів справи: акт № 571/15-3/-03337119 від 19 липня 2006 року - арк. справи 19, розрахунок штрафних санкцій - арк. справи 20, уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість за квітень 2005 року у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2003 року - арк. справи 21-22, платіжне доручення № 243 від 20 жовтня 2005 року - арк. справи 23, податкове повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року - арк. справи 24, податкова декларація з податку на додану вартість за грудень 2003 року - арк. справи 25-27, пояснення до позову - арк. справи 45, інформація про податкові зобов'язання - арк. справи 46, повторна скарга - арк. справи 47-51, рішення про результати розгляду повторної скарги - арк. справи 52-53.

Відповідач - державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень, створена та діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 - ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року.

Відповідач проти позовних вимог заперечував (арк. справи 77) посилаючись на те, що перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» при терміну сплати 2 листопада 2005 року по декларації з податку на додану вартість за уточнюючим розрахунком 1975 наданого до установи банку 20 жовтня 2006 року на загальну суму 1686148 грн. 62 коп. та уточнюючим розрахунком 259760 наданого до установи банку 24 жовтня 2006 року на суму 38911 грн. 40 коп. з порушенням граничного терміну сплати суми узгодженого податкового зобов'язання на 183 днів. Відповідач зазначає, що податковим органом правомірно було застосовано до позивача штрафні санкції згідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» по встановленому актом перевірки факту порушення позивачем граничних термінів сплати самостійно узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Представники сторін клопотань про повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявляли, у зв'язку з чим на підставі пункту 2-1 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-IV від 6 жовтня 2005 року судовий розгляд був проведений без технічної фіксації.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, -

ВСТАНОВИВ:

Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини від 4 листопада 1950 року, ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, яка у відповідності до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, передбачено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України міститься перелік обставин, які перевіряють суди у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень стосовно того, чи вчинені вони у відповідності до вимог діючого законодавства.

Виходячи з аналізу вищевикладених норм законодавства у даній справі підлягають дослідженню наступні обставини і відповідні ним правовідносини: підстави, вид, порядок проведення перевірки відповідачем, наявність повноважень у посадових осіб відповідача для проведення перевірки та наявність підстав для прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення.

Щодо перелічених питань суд зазначає наступне.

Відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2003 року, самостійно наданої позивачем до державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька, вхідний номер 127489 (арк. справи 25-27), обласне комунальне підприємство “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк визначило податкове зобов'язання в сумі 4733351 грн.

22 квітня 2005 року позивач надав до державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість вх. № 32106 у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2003 року (арк. справи 21-22), яким збільшив податкове зобов'язання з податку на додану вартість, визначене у податковій декларації за грудень 2003 року, на 207560 грн.

24 липня 2006 року державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька було прийняте податкове повідомлення -рішення № 0004681640/0 (арк. справи 24), яким до обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк були застосовані передбачені підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні (фінансові) санкції в розмірі 50 % в сумі 103780 грн. 01 коп., з яких: 84324 грн. 31 коп. - штрафні санкції нараховані при сплаті зобов'язання 24 жовтня 2005 року по уточнюючому розрахунку № 32106 від 22 квітня 2005 року за грудень 2003 року у сумі 168648 грн. та 19455 грн. 70 коп. - штрафні санкції нараховані при сплаті зобов'язання 20 жовтня 2005 року по уточнюючому розрахунку № 32106 від 22 квітня 2005 року за грудень 2003 року у сумі 38911 грн. 40 коп.

Підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення - рішення став акт перевірки своєчасності сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість обласним комунальним підприємством “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк від 19 липня 2006 року № 571/15-3/03337119 (арк. справи 19), яким встановлений факт порушення вимог підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Зазначене порушення полягає в несвоєчасній сплаті підприємством самостійно узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. № 32106 від 22 квітня 2005 року).

Вищезазначені зобов'язання з податку на додану вартість виникли у підприємства у 2005 році, а платіжним дорученням № 243 від 20 жовтня 2005 року (арк. справи 23) проведено сплату податкового боргу в розмірі 3585039 грн., який виник станом на 1 січня 2005 року і не сплачений на дату видачі довідки державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька. З огляду вказаного документа вбачається, що визначена в ньому сума грошових коштів у розмірі 3585039 грн. має цільове призначення, яке полягає в сплаті податкового зобов'язання, що виникло станом на 1 січня 2005 року.

Здійснення відповідного платежу обумовлено статтею 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» та прийнятої відповідно до цієї норми постанови Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги» від 29 липня 2005 року № 664.

Статтею 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» встановлено, що у 2005 році розрахунки з погашення зобов'язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР та державних цінних паперів колишнього СРСР здійснюються за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом погашення заборгованості таких громадян, що утворилася станом на 1 вересня 2004 року, за спожиті електричну і теплову енергію, природний газ, тверде паливо, послуги водопостачання і водовідведення, квартирну плату, в рахунок податкового боргу минулих років, у тому числі розстроченого, підприємств (структурних підрозділів підприємств) житлово-комунального господарства, паливно-енергетичного комплексу та інших підприємств, що надають ці послуги, за видами податків, визначеними у пункті 24 статті 12 цього Закону, та за рахунок частини виручки від реалізації природного газу у 2000 році, що була отримана як плата за транзит природного газу через територію України, в обсязі 6.000.000 тис. гривень по сплаті податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв'язку з порушенням податкового законодавства, повернення бюджетних позичок та кредитів, наданих під гарантію Кабінету Міністрів України, в тому числі шляхом переводу боргу, та додаткових податкових зобов'язань підприємств, які виникають в результаті виконання цієї статті.

Зазначені розрахунки проводяться територіальними органами Державного казначейства України, які відкривають усім учасникам спеціальні рахунки.

Порядок проведення таких розрахунків та розподілу зазначеної субвенції в розрізі місцевих бюджетів встановлюється Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

З аналізу статті 39 та пункту 24 статті 12 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» випливає, що за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету здійснюється погашення податкової заборгованості минулих років та нарахованих сум податків, які виникли після проведення розрахунків згідно із статтею 39 цього Закону житлово-комунальних підприємств, Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України» і підприємств паливно-енергетичного комплексу з податку на прибуток підприємств (крім підприємств комунальної власності), податку на додану вартість, збору за спеціальне водокористування та з рентної плати за транзитне транспортування природного газу, яка спрямовується на розрахунки з погашення зобов'язань держави по знецінених грошових заощадженнях громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР та державних цінних паперах колишнього СРСР.

У виконання вимог статті 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік» Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова “Про заходи щодо проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги», якою затверджений Порядок проведення у 2005 році розрахунків з погашення зобов'язань держави за знеціненими грошовими заощадженнями громадян в установах Ощадного банку колишнього СРСР шляхом погашення заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до пункту 7 Порядку для участі в розрахунках підприємство - надавач житлово-комунальних послуг надсилає до районної, районної в місті, міської постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків отримані від:

органу державної податкової служби за місцем реєстрації підписану керівником і скріплену печаткою довідку про наявність на 1 січня 2005 року заборгованості із сплати визначених у пункті 24 статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету, яку не погашено на дату видачі довідки, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв'язку з порушенням податкового законодавства;

Мінфіну довідку про суму заборгованості на 1 січня 2005 р., яку не погашено на дату видачі довідки, за кредитами, наданими під гарантію Кабінету Міністрів України, крім кредитів, повернення яких здійснюється до спеціального фонду державного бюджету;

Державного казначейства довідку про суму заборгованості за бюджетними позичками, облік яких ним ведеться, на 1 січня 2005 року, яку не погашено на дату видачі довідки;

територіального органу Державного казначейства довідку про суму заборгованості за бюджетними позичками, облік яких ним ведеться, на 1 січня 2005 року, яку не погашено на дату видачі довідки, крім бюджетних позичок, повернення яких здійснюється до спеціального фонду державного бюджету.

Згідно з пунктом 8 Порядку районна, районна в місті, міська постійно діюча комісія з організації та проведення розрахунків у десятиденний строк:

1) проводить аналіз реєстрів, що надходять від підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, та узагальнює суми заборгованості за житлово-комунальні послуги по кожному підприємству за видами житлово-комунальних послуг;

2) на підставі довідок стосовно платежів до державного бюджету, що підлягають внесенню підприємствами - надавачами житлово-комунальних послуг, узагальнює суми платежів за їх видами;

3) узагальнює пропозиції підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг щодо їх участі в розрахунках та визначає схеми розрахунків;

4) готує проекти протоколів погодження розрахунків та подає їх на узгодження з усіма учасниками розрахунків, визначеними схемою розрахунків;

5) затверджує протоколи погодження розрахунків своїм рішенням та передає їх до обласної (міської, республіканської) постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків;

6) визначає з числа учасників розрахунків (крім громадян) відповідального за здійснення організаційних заходів з проведення розрахунків, визначених кожною схемою розрахунків, та надає йому відповідні повноваження із супроводження розрахунків у відповідному органі Державного казначейства.

В свою чергу обласна (міська, республіканська) постійно діюча комісія з організації та проведення розрахунків: складає реєстри протоколів погодження розрахунків та двічі на місяць подає їх Мінфіну; надсилає до Державного казначейства затверджені та узгоджені відповідно до пункту 8 цього Порядку протоколи погодження розрахунків.

Мінфін у 3-денний строк після надходження реєстрів протоколів погодження розрахунків визначає обсяги відповідної субвенції з державного бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам мм. Києва та Севастополя для проведення розрахунків та приймає в установленому порядку рішення про перерахування сум субвенції з державного бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам мм. Києва та Севастополя, про що повідомляє Державне казначейство. Перерахування сум здійснюється шляхом залучення коштів з єдиного казначейського рахунка у порядку, встановленому Державним казначейством за погодженням з Мінфіном.

Відповідно до пункту 12 Порядку для проведення розрахунків усі учасники відкривають рахунки в органах Державного казначейства.

Органи Державного казначейства на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, відкриті в органах Державного казначейства, для проведення подальших розрахунків згідно із затвердженими протоколами погодження розрахунків. Про результати проведення розрахунків повідомляють постійно діючі комісії.

Постійно діючі комісії на підставі отриманих повідомлень відповідно до своєї компетенції здійснюють у 2-денний строк на суму проведених розрахунків погашення розрахункових чеків з оформленням акта.

Відповідно до пункту 14 наведеного Порядку під час проведення розрахунків усі учасники розрахунків у графі "Призначення платежу" платіжних доручень додатково зазначають "Стаття 39".

Надане суду платіжне доручення від № 243 від 20 жовтня 2005 року (арк. справи 23) було оформлене позивачем відповідно до вимог вказаного Порядку.

Порядок проведення таких розрахунків затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2005 року N 664, за приписами пункту 7 якого для участі в розрахунках підприємство - надавач житлово-комунальних послуг надсилає до районної, районної в місті, міської постійно діючої комісії з організації та проведення розрахунків отримані від органу державної податкової служби за місцем реєстрації підписану керівником і скріплену печаткою довідку про наявність на 1 січня 2005 року заборгованості із сплати визначених у пункті 24 статті 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету, яку не погашено на дату видачі довідки, а також пені, штрафних санкцій, нарахованих у зв'язку з порушенням податкового законодавства.

Органи Державного казначейства на підставі платіжних доручень головних розпорядників коштів місцевих бюджетів перераховують кошти на рахунки підприємств - надавачів житлово-комунальних послуг, відкриті в органах Державного казначейства, для проведення подальших розрахунків згідно із затвердженими протоколами погодження розрахунків.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що оскільки платіжним дорученням № 243 від 20 жовтня 2005 року позивачем було здійснено сплату заборгованості в сумі 3585039 грн. згідно вимог статті 39 Закону України “Про державний бюджет України на 2005 рік», то відповідач не мав права самостійно змінювати “призначення платежу» та направляти зазначені кошти в рахунок сплати податкових зобов'язань інших податкових періодів, що також є порушенням гарантованого Конституцією України, цивільним та господарським кодексами права суб'єкта господарювання здійснювати самостійно господарську діяльність без втручання до неї державних органів.

За правилами пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Тобто, уточненою декларацією платник податку збільшує або зменшує податкові зобов'язання безпосередньо за певний звітний період.

Податкове повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року було оскаржене обласним комунальним підприємством «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк до Державної податкової адміністрації України, про що свідчить повторна скарга № 03/5528 від 1 грудня 2006 року (арк. справи 47-51) та згідно рішення № 593/6/25-0215 від 22 січня 2007 року (арк. справи 52-53) залишено без змін.

За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступними підставами.

Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (зі змінами та доповненнями) податкове зобов'язання представляє собою зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно з підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

З приписів зазначеної норми вбачається, що можливість застосування до платника податку передбачених нею штрафних (фінансових) санкції безпосередньо залежить від розміру погашеної ним суми податкового зобов'язання.

Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України “Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII (зі змінами та доповненнями) податок на додану вартість віднесений до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до частини 5 статті 50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

У зв'язку з тим, що збільшення позивачем податкового зобов'язання з податку на додану вартість шляхом подачі уточнюючого розрахунку не могло призвести до надходження будь -яких сум до Державного бюджету України, суд вважає, що у податкового органу не було підстав для застосування до нього передбачених підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафних (фінансових) санкцій.

Крім того, суд зазначає, що уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (вх. № 32106 від 22 квітня 2005 року), яким позивачем збільшене від'ємне значення податку на додану вартість, визначене у податковій декларації за грудень 2003 року на суму 207560 грн., ніяким чином не впливає на суму податкового зобов'язання, визначену позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість та уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, який наданий у квітні 2005 року.

Як вбачається із матеріалів справи та не спростовується сторонами, позивач не здійснював 20 та 24 жовтня 2005 року сплату податкового зобов'язання згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, поданого до податкового органу 22 квітня 2005 року. Крім того, в акті перевірки від 19 липня 2006 року № 571/15-3/03337119 вказано на № 1975 та 259760 уточнюючого розрахунку квітня 2005 року, хоча фактично за розрахунком штрафних санкцій самого відповідача та матеріалами справи уточнюючий розрахунок від 22 квітня 2005 року має номер 32106.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 103780 грн. 01 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.

У зв'язку з повним задоволенням судом заявлених до суб'єкта владних повноважень позовних вимог, судові витрати - судовий збір сплачений позивачем у розмірі 3 грн. 40 коп. згідно платіжного доручення № 37 від 31 січня 2007 року (арк. справи 4) відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 6-14, 23, статтями 79, частиною 1 статті 94, частиною 3 статті 121, статтями 122, 123, 124, 127, 130, 131, 138, 139, 151, 152, 153, 158-163, 167, 185, 186, 254, підпунктами 1, 2 пункту 3, пунктами 6, 7 розділу VІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України" № 2953-IV від 6 жовтня 2005 року, господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк до державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 103780 грн. 01 коп. задовольнити у повному обсязі.

Визнати недійсним у повному обсязі податкове повідомлення - рішення № 0004681640/0 від 24 липня 2006 року державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у сумі 103780 грн. 01 коп.

Стягнути з Державного бюджету України (рахунок 31114095600006 в банку Головного управління державного казначейства в Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34687001) на користь обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м. Донецьк витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп. сплачені за платіжним дорученням № 37 від 31 січня 2007 року.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку зі складністю справи відкласти з дня закінчення судового розгляду справи на строк п'ять днів складання постанови у повному обсязі.

Вступна та резолютивна частини постанови складені та підписані головуючою суддею Яманко В. Г. у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 15 листопада 2007 року о 15 годині 20 хвилин у присутності представників сторін у приміщенні господарського суду Донецької області (м. Донецьк, вул. Артема, 157, кабінет судових засідань № 210).

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Яманко В.Г.

вик. Кудрявцева О.А.

т. 3056106

Повний текст постанови складений 16 листопада 2007 року та підписаний суддею о 14 годині 00 хвилин.