Справа № 758/8278/23
3/758/3531/23
Категорія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2023 року місто Київ
Суддя Подільського районного суду м. Києва Ларіонова Н.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Енергетичної митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Заболотці Бродівського району Львівської області, громадянина України, працює директором ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ», зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- за ст.472 ч. 1 Митного кодексу України, -
ВСТАНОВИВ:
11.01.2023 через пункт пропуску "Рава-Руська - Хребенне" митного поста "Рава-Русь Львівської митниці з Латвії до України на адресу ТОВ "ПАНАМАКС ОІЛ" (80630. Львівська обл., Золочівський р-н, село Заболотці, вул. Шевченка, буд. 12. Україна, код ЄДРПОУ 44118684) був ввезений товар «Бензин автомобільний АИ-95» загальною вагою 25 826 кг. та обсягом 34,717 тис. л у літрах, приведених до температури 15 град. С., вартістю 18 884,49 Євро.
Товар через митний кордон України був перемішений на підставі наступних документів: зовнішньоекономічного контракту від 16.09.2022 № S/UA/1, додаткової угоди № 34 від 17.12.2022 до договору від 16.09.2022 № S/UA/1, автотранспортної накладної CMR від 09.01.2023 № LV- PSG-080123/02, рахунку-фактури (інвойса) від 09.01.2023 № 680UA-2022, сертифікату якості від 08.12.2022 № 161540_4839686.
Відповідно до зазначених документів продавцем товару виступає компанія PANAMАХ SWISS GROUP SARL (Robert-Ceard str., 6, 1204 Geneva, Switzerland). Відправник та місце відвантаження (видачі) згідно CMR (гр.4) «SIA PARS Terminals», АДРЕСА_2 », одержувачем товару є TOB "ПАНАМАКС ОІЛ" (80630, Львівська обл., Золочівський р-н, село Заболотні, вул. Шевченка, буд. 12. Україна). 12.01.2023 р.
12.01.2023 р. до відділу митного оформлення «Львів» митного поста «Західний Енергетичної митниці за МД типу «ІМ 40 TH» № 23UA903050002271U0 агентом з митного оформлення ОСОБА_2 (діє на підставі Договору на надання послуг митного брокера (декларанта) від 11.05.2022 №11/05 між ТОВ "БРОКОІЛТРЕЙД" та ТОВ "ПАНАМАКС ОІЛ» вказаний товар заявлено до митного оформлення у вільний обіг на митній території України Митна вартість товару складає 801 646,80 грн. (18 884,49 євро по курсу НБУ, що склав 39,2728 грн. за евро на день надання митної декларації 12.01.2023 р. плюс вартість перевезення 60 000,00 грн).
Відповідно до заявлених у графі 31 митної декларації (надалі МД) відомостей та товаросупровідних документів, товар «Бензин автомобільний, неетильований. АИ-95 «Premium», з вмістом кисню до 2,7 %мас., клас D. LST EN228:2012+А1:2017. 34.717 тис. л., густина при температурі 15 град. С складає-743,9 кг/м3. Вміст сірки-0,00046 мас.%, вміст свинцю менше 2,0 мг/л, із вмістом менше як 5 мас.% біоетанолу або етил-трет-бутилового ефіру або їх суміші (об'ємна доля біоетанолу (етанолу) 0,00%; Октанове число за дослідницьким методом-95,3; за моторним методом-85,1.» класифіковано за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2710124912 (графа 33 МД).
Під час здійснення митного контролю та оформлення товару, автоматизованою системою управління ризиками було сформовано митну формальність «905-3: взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД» (наказ Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684 «Про затвердження Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю»).
На виконання вказаної форми митного контролю посадовою особою митного поста «Західний» Енергетичної митниці відібрано проби та зразки заявленого товару (Акт від 13.01.2023 №07), які супровідним листом від 16.01.2023 №7.6-28-02-01 -25/35 направлено до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень (далі - СЛЕД Держмитслужби).
13.01.2023 р. у відповідності до вимог частини 2 статті 260 Митного кодексу України, товар було випущено за тимчасовою митною декларацією типу «ІМ 40 ТН» № 23UА903050002271U0 з наданням права на користування та/або розпорядження товарами, щодо яких здійснюється митне оформлення, відповідно до заявленої мети під зобов'язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової митної декларації, яка повинна містити точні відомості про товари.
09.02.2023 р. до Енергетичної митниці надійшов висновок від 09.02.2023 № 142000-3101- 0139 про результати проведених досліджень проби товару, який був заявлений до митного оформлення за МД типу «ІМ 40 ТН» № 23UА903050002271U0 (лист СЛЕД Держмитслужби від 09.02.2023 № 7.17-4/7.17-31-01/7.6/758).
Відповідно до висновку від 09.02.2023 № 142000-3101-0139 результати отримані в ході дослідження наданої проби товару не узгоджується з відповідними показниками зазначеними у гр. 31 МД від 12.01.2023 № № 23UА903050002271U0 у частині детонаційної стійкості (октанове число), а саме у гр. 31 заявлений показник становить 95,3, фактично встановлено 92,8.
Управлінням митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД Енергетичної митниці за результатами проведеного дослідження товару (висновок 09.02.2023 № 142000-3101-0139), прийнято рішення щодо класифікації товару від 15.02.2023 № КТ-UA903000-0031-2023, згідно з яким заявлений код товару змінено з 2710124912 на 2710124194.
Згідно частини 7 статті 69 Митного кодексу України (надалі МКУ) рішення щодо класифікації товару від 15.02.2023 № КТ-UА903000-0031-2023 є обов'язковим, а саме: інформація про товар (визначений код товару 2710124194 з відповідним описом товару "Нафтопродукт, з вмістом 70% або більше нафти чи нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), причому ці нафтопродукти є основними складовими частинами, легкий дистилят: бензин неетилований. Температура початку кипіння - 38 град. С, кінця кипіння - 202 град. С. Суміш неароматичних вуглеводнів та ароматичних вуглеводнів (вміст становить 31,67 об.% (37,22 мас.%)). Детонаційна стійкість (октанове число) за дослідним методом - 92,8. Вміст сірки - 9,5 мг/кг (0.00095 мас.%). Вміст бензолу - 0,35 об.% (0,42 мас.%). Етанол, метанол, етил-трет-бутиловий ефір, сполуки з вмістом свинцю (тетраетилсвинцю) - відсутні) повинні бути заявлені у МД.
Згідно з обліковими даними Державної митної служби України, керівником ТОВ "ПАНАМАКС ОІЛ" (80630, Львівська обл., Золочівський р-н, село Заболотці, вул. Шевченка, буд. 12. Україна., обліковий номер UA10044118684, код ЄДРПОУ 44118684) є громадянин України ОСОБА_1 .
Таким чином, за результатами з'ясування всіх обставин, виходячи з наданих пояснень та змісту договору про надання послуг митного брокера (декларанта) від 11.05.2022 № 11/05, встановлено, що директор ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» ОСОБА_1 , вчинив дії, направлені на незаявлена за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, а саме - звичайний торгівельний опис в графі 31 митної декларації, який давав би змогу однозначно ідентифікувати та класифікувати товар в частині показників «детонаційна стійкість (октанове число) за дослідним методом» та коду товару згідно з УКТЗЕД.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, за що передбачена адміністративна відповідальність за частиною 1 статті 472 Митного кодексу України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил гр. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, його адвокатом - Ковальчук В.Л., подано клопотання про відкладення розгляду справи в зв'язку із не ознайомленням з матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 526 МК України неприбуття у судове засідання правопорушника не перешкоджає розгляду справи, а захисник мала достатній час для ознайомлення з матеріалами справи за час перебування їх в проваджені суду, у зв'язку з чим суд вважає за можливістю розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
На підтвердження вини ОСОБА_1 до протоколу про порушення митних правил № 0043/90300/23 додано копії документів: службова записка №7.6-28-02/168 від 10.03.2023 р. щодо обставин складання протоколу про ПМП, електронна митна декларація №23UA903050002271U0 від 13.01.2023, копія зовнішньоекономічного контракту від 16.09.2022 № S/UA/1, додаткової угоди №34 від 17.12.2022 до договору від 16.09.2022 № S/UA/1, копія CMR від 09.01.2023 №LV-PSG-080123/02, копія рахунку-фактури (інвойса) від 09.01.2023 №680UA-2022, копія сертифікату якості від 08.12.2022 № 161540 4839686, переклад сертифікату якості від 08.12.2022 № 161540 4839686, запрошення ОСОБА_1 від 02.03.2023 № 7.6-28-02-01-25/130, запрошення ОСОБА_3 від 02.03.2023 № 7.6-28-02-01-25/131, копія Договору на надання послуг митного брокера (декларанта) від 11.05.2022 №11/05, лист СЛЕД Держмитслужби від 09.02.2023 № 7.17-4/7.17-31-01/7.6/758 з висновком від 09.02.2023 № 142000-3101-0139 (копія), рішення про визначення коду товару від 15.02.2023 № KT-UA903000-0031-2023, лист ЕМ № 7.6-3/7.6-20.2/7.17/1321 від 12.04.2023, постанова про призначення експертизи у справі про ПМП № 0043/90300/23, лист СЛЕД Держмитслужби від 19.05.2023 № 7.17-1/7.17G3-01/7.6/3104 з висновком від 18.05.2023 № 142000-3301-0339.
Відповідно до вимог ст. 524 МК України справа про порушення митних правил розглядається за місцезнаходженням митного органу, посадові особи якого здійснювали провадження у цій справі. У даному випадку - за місцем знаходження Енергетичної митниці.
Згідно з ч. 1 ст. 467 МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до ст. 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом. Правопорушення виявлене 05 січня 2023 року, матеріали надійшли до суду 23 травня 2023 року, тобто, до закінчення шестимісячного строку, встановленого ч. 1 ст. 467 МК України.
Згідно з частиною 1 статті 257 МКУ декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Вимогами підпунктів б) та г) пункту 5 частини 8 статті 257 МКУ передбачено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей та заявленої мети переміщення вносяться відомості, крім інших, про код товару згідно з УКТЗЕД та звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар.
Відповідно до частини 8 статті 264 МКУ з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 1 статті 266 МКУ визначено, що декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.
Пунктом 8 частини 1 статті 4 МКУ визначено, що декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Частиною 1 статті 265 МКУ визначено, що декларантами мають право виступати при переміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного резидентом, - резидент, яким або від імені якого укладено цей договір при переміщені.
Частиною 5 статті 266 МКУ зазначено, що особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов'язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.
Відповідно до частини 2 статті 459 МКУ суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 частини 1 статті 4 МКУ визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Дослідивши та вивчивши документи, які додано до протоколу про порушення митних правил № 0043/90300/23, суддя дійшов висновку, що ОСОБА_1 не діяв в межах МК України та «Порядку заповнення митних декларацій за формою єдиного адміністративного документа», оскільки у графі 31 зазначається не тільки найменування, кількість товару, а також звичайний торгівельний опис, який дав би змогу однозначно ідентифікувати та класифікувати товар в частині «детонаційна стійкість (октанове число) проби за дослідницьким методом», а не коду УКТ ЗЕД.
Крім того, відповідно до абз. 4 ч. 6 постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» № 8 від 03.06.2005 документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Також важливим є те, що правом проведення фізичного огляду та відбору проб товару, з метою перевірки їх відповідності опису, зазначеним у товаросупровідних документах, до подачі митної декларації від МД типу «ІМ 40 ТН» № 23UA903050002271U0 згідно з ч. 2 ст. 266 МК України директор ТОВ «ПАНАМАКС ОІЛ» ОСОБА_1 не скористався, тим самим підтверджуючи наявність точних відомостей про характеристики товару, необхідних для заповнення митної декларації у звичайному порядку.
Провадження у справах про порушення митних правил, згідно зі ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя бере до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Санкція ч. 1 ст. 472 МК України передбачає накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
З урахуванням викладеного вище, ОСОБА_1 підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 472 МК України, з застосуванням санкції, визначеної указаною нормою закону, а саме: штрафу в розмірі вартості товару, що згідно з висновком СЛЕД Держмитслужби від 10 березня 2023 року № 0043/90300/23 становить 1 108 166,64 грн., з конфіскацією зазначених товарів.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на час винесення судом рішення становить 536,80 грн., в зв'язку з чим, відповідно до вимог ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у вказаному розмірі.
На підставі вищевикладеного, ст. 3, 458, 461, 465, 467, 472, 487-488, 491, 495, 522, 527, 541 Митного кодексу України, керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284, 285, 287-289 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.472 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 108 166,64 грн. (один мільйон сто вісім тисяч сто шістдесят шість грн.64 коп.), що становить 100 відсотків вартості товару, з конфіскацією зазначеного товару.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 536,80 грн. (п'ятсот тридцять шість гривень 00 копійок).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Згідно ст. 308 КУпАП України у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та витрати на облік правопорушення.
Суддя Н. М. Ларіонова